Povežite se s nama

U fokusu

Glavni trg u Varaždinskim Toplicama – veliko jezero

Objavljeno:

- dana

Poplave

Nakon što su dobrom prevencijom  izbjegli veće štete od poplava ove zime, Varaždinske Toplice čine sve kako bi i ovaj val poplava učinili što bezopasnijim za stanovništvo i imovinu.   

Voda se počela izlijevati u jedan sat u noći s petka na subotu. Potoci i oborinske vode slili su se u topličku kotlinu i poplavili Grad i gradska naselja. Započelo je s naseljem Sopotje, čije su se ulice u vrlo kratkom vremenu pretvorile u potoke koji su poplavili podrume i prizemlja kuća.

Nogostupi i ulice pretvorili se u veliku rijeku

Trg pod vodom visine pola metra izgledao kao veliko jezero

U naselju Toplice najgore su prošle ulice K vodopadu, Ulica bana Jelačića od kućnog broja 21 do 23, na Trgu Antuna Mihanovića poplavljene su zgrade.

Nogostupi i ulice pretvorili su se u veliku rijeku. Voda se slijevala na Trg Bana Jelačića i uskoro je trg, pod vodom visine pola metra, izgledao kao veliko jezero. Nakon što se voda povukla oko pola pet ujutro ostalo je preko deset centimetara mulja.

Vode je bilo kod škole, u Ledinama, oko vatrogasnog doma, u Ulici Kralja Tomislava …. U Vrbicama se počeo dizati kanal pa se sva oborinska voda iz gornjeg kraja Toplica spustila do naselja i ugrozila kuće.

Besana zora

Kompletnu akciju sprječavanja većih šteta vodio je zamjenik zapovjednice topličkih vatrogasaca Goran Novosel.

Stanovnici gradskih naselja također su strepili. Nije bilo naselja kojemu voda nije prijetila – Poljana Donja, u Škarniku se razlio potok, kod Ćurilovca je poplavljen kompletan usjev, tikvice i krumpir plivali su na površini vode. Iznova je poplavljenai županijska cesta Jalševec –  Poljana Donja na kojoj je u pet sati ujutro u subotu bilo metar vode.

Kao i prošli put, voda je uzrokovala velika klizišta na nerazvrstanim cestama u cijelom kraju.

S vatrogascima je na terenu cijelo vrijeme bila i gradonačelnica Goranka Štefanić, dobrovoljna vatrogaskinja, kojoj se pridružio i dogradonačelnik Nedeljko Mihalić.

Određeni prioriteti

Voda je uzrokovala velika klizišta na nerazvrstanim cestama u cijelom kraju.

– Oko jedan sam stigla na teren gdje smo spašavali što se spasiti moglo. Kad se razdanilo obišli smo poplavljena područja i odredili prioritete interventnih sanacija i čišćenja. Moram pohvaliti vatrogasce i njihovu požrtvovnost. Do 15 smo sati neprestano bili na terenu i pripremali se za eventualno novi vodeni val rijeke Bednje – rekla je gradonačelnica.

Naime, Bednja je poslije podne ponovno počela rasti i polavila cestu između Leskovca i Slanja. Iščekujući novi vodeni val pripremalo se sve što je potrebno za zečje nasipe.

– Sve je pod kontrolom. Ovo je bio buran vikend. – jedva da je uspjela završiti rečenicu gradonačelnica kad je kiša iznova počela padati. 

Održan je i hitan sastanak Stožera civilne zaštite. Nedeljko Mihalić, dogradonačelnik, kaže: – Još nismo sanirali štetu nastalu od klizišta uzrokovanih zimskim poplavama, a već generiramo novu. Prisjeća se kad su ove zime toplički čelnici sami otpremili pomoć u poplavljenu Slavoniju nadajući se da njih ne čeka isti scenarij. 

 

 

Izvor:
Foto:

U fokusu

Lepoglava: Klima se jako promijenila, a poljoprivrednici se još uvijek nisu prilagodili

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Domu kulture u Lepoglavi u srijedu, 8. svibnja, održan je prvi sastanak partnera u projektu – Utjecaj klimatskih promjena na ratarstvo i povrćarstvo sjeverne Hrvatske, kojeg provode Lokalna akcijska grupa – Sjeverozapad, kao vodeći partner, te lokalne akcijske grupe Izvor i PRIZAG.

Kako je istaknuto na ovom sastanku, posljednjih godina svjedočimo klimatskim promjenama, koje posebno utječu upravo na poljoprivredni sektor, stoga je cilj ovoga međuteritorijalnog projekta suradnje lokalnih akcijskih grupa – podizanje svijesti poljoprivrednika o utjecaju promjene klime na poljoprivrednu proizvodnju te o nužnosti uvođenja agrotehničkih mjera i novih kultura kojima se ublažava utjecaj klimatskih promjena.

– Ovaj je projekt osmišljen iz potrebe. Svi naime, svjedočimo o klimatskim promjenama, a da se klima doista promijenila u posljednjih 30 godina potvrdila je i studija Državnog hidrometeorološkog zavoda. No, ono što se nije promijenilo su agrotehnološke mjere. Na terenu je vidljivo da naši poljoprivredni proizvođači nisu spremni na te promjene i da im se nisu prilagodili. Ovim projektom nastojimo pokazati kako je promjena klime utjecala na ratarstvo i povrćarstvo u ovom dijelu Hrvatske, gdje su te poljoprivredne grane najzastupljenije, te koje agrotehnološke mjere valja primjenjivati kako bi se ublažile posljedice klimatskih promjena – istaknuo je na otvaranju prvog sastanka o utjecaju klimatskih promjena voditelj ovog projekta, klimatolog mr. sc. Emil Tkalec, LEADER menadžer i tajnik Lokalne akcijske grupe – Sjeverozapad.

Agrotehničke mjere za ublažavanje utjecaja klimatskih promjena

Tijekom provedbe projekta na pet lokacija, u Bednji, Varaždinu, Ludbregu, Koprivnici i Novom Marofu prikupljat će se vrijednosti temperature tla na 7 dubina i vlažnosti tla na 5 dubina. Na temelju prikupljenih podataka te meteoroloških mjerenja nastalih u zadnjih 30 godina izradit će se sveobuhvatna analiza poljoprivrednih kultura i agrotehničkih mjera kojima bi se ublažio utjecaj klime i povećala poljoprivredna proizvodnja te tako osigurala održivost poljoprivredne proizvodnje sjeverne Hrvatske.

Projekt Utjecaj klimatskih promjena na ratarstvo i povrćarstvo sjeverne Hrvatske, vrijedan je 136 tisuća i 200 eura, a financiran je iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (3. Natječaj za provedbu tipa operacije 19.3.2. »Provedba aktivnosti projekta suradnje«).

– Provedbom ovog projekta želimo povezati znanost i praksu, kako bi se naši poljoprivredni proizvođači što brže i bolje prilagodili klimatskim promjenama kojima svjedočimo. I ovog proljeća na području Grada Lepoglave proglašena je prirodna nepogoda zbog mraza, ponovo su pozebli vinogradi i voćnjaci, tako da ove godine nećemo imati oraha, trešnji, marelica, urod u vinogradima će biti ponovo manji. Suočeni smo i sa čestom pojavom klizišta, zbog obilnih padalina, ali i s dugotrajnim sušama. Klimatske promjene nanose ogromne štete našim poljoprivrednicima, ali i svim drugim dionicima na ruralnom području. Ovim projektom zato želimo i kroz provedbu informativno – edukacijskih aktivnosti podići razinu znanja o klimatskim promjenama te načinima za ublažavanje njenih utjecaja na poljoprivredni sektor na području tri lokalne akcijske grupe koje sudjeluju u ovom projektu – istaknuo je Marijan Škvarić, predsjednik Lokalne akcijske grupe – Sjeverozapad i gradonačelnik Lepoglave.

Stare se navike moraju mijenjati

Projekt će se provoditi na području Koprivničko-križevačke županije, Krapinsko – zagorske županije, Međimurske županije, Varaždinske županije, Zagrebačke županije i Grada Zagreba.

– Ovo je vrlo važan i zanimljiv projekt, jer napokon počinjemo ozbiljno govoriti o klimatskim promjenama koje doživljavamo. Klima koja se očito promijenila, promijenila je već puno toga u našim životima, a posebno u životima onih koji žive od poljoprivrede. No, tvrdoglavo ostajemo vjerni starim običajima, a moramo ih mijenjati. Ovaj će projekt pomoći da naši poljoprivrednici osvijeste tu nužnost i da se što bolje prilagode toj velikoj promjeni – rekao je Dubravko Bilić, predsjednik Lokalne akcijske grupe Izvor i gradonačelnik Ludbrega.

O važnosti ovog projekta na prvom sastanku projektnih partnera govorila je i Nevenka Benjak, predsjednica Lokalne akcijske grupe PRIZAG.

– Ovaj će projekt biti od velike koristi ne samo poljoprivrednicima, nego i svim drugim dionicima razvoja na ruralnom području, a pogotovo onima koji kreiraju politike. Klimatske promjene su evidentne i svi im se moramo prilagoditi. Zato je ovaj projekt međuteritorijalne suradnje lokalnih akcijskih grupa, u kojem sudjeluje i LAG PRIZAG, od velike važnosti kako bi se stvorili uvjeti da poljoprivredni proizvođači promijene stare navade i da se prilagode klimatskim promjenama, kako bi u budućnosti ostvarivali veće prinose i kvalitetnije životne uvjete – naglasila je predsjednica LAG-a PRIZAG.

Tijekom provedbe projekta bit će izrađen i mrežni portal, online platforma koja će sadržavati informacije korisne za poljoprivrednike, koje će uključivati i smjernice te savjete za prilagodbu praksi uzgoja, a projektni partneri će organizirati i edukativne radionice za poljoprivrednike o klimatskim promjenama, novim agrotehničkim mjerama i novim poljoprivrednim kulturama. Projekt će završiti u svibnju sljedeće godine, a potom će se održivost projekta osigurati kroz redovnu djelatnost partnerskih lokalnih akcijskih grupa.

Nastavite čitati

U fokusu

Zašto su mirovine manje nego prošli mjesec?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pojedini umirovljenici neugodno su iznenađeni manjim mirovinama na svojim računima nego prošlog mjeseca.

Stoga portal Mirovine.hr podsjeća da je riječ o usklađenjima.

Mirovine se usklađuju dvaput godišnje prema rastu cijena i plaća, u siječnju i srpnju, a u odnosu na prethodno polugodište. Isplata povećanog iznosa isplaćuje se kasnije sa zaostacima, jer Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje čeka podatke Državnog zavoda za statistiku o prosječnoj plaći, koja se za prosinac računa tek u veljači. Nakon toga HZMO donosi službenu odluku o većim mirovinama za ožujak, s isplatom u travnju, pri čemu isplati zaostatke za siječanj ili veljaču, piše Mirovine.hr.

Mirovine su od siječnja povećane za 4,19 posto. Primjerice, ako umirovljenik ima 480 eura mirovine, njegova mjesečna primanja rasla su za oko 20 eura. Njemu je u travnju tako isplaćeno 20 eura više za ožujak, ali isplaćena mu je i razlika za siječanj i veljaču po 20 eura, jer usklađivanje vrijedi od siječnja.

To znači da je u travnju dobio 60 eura veću mirovinu. Na isplati u svibnju, mirovina mu je manja za 40 eura, jer mu se nastavlja isplaćivati povećanje od 20 eura mjesečno, bez 40 eura za siječanj i veljaču.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje