Povežite se s nama

Život i društvo

Za uređenje vodotoka Tužno 1,8 milijuna kuna

Objavljeno:

- dana

Općinu Vidovec posjetio je Zoran Đuroković, generalni direktor Hrvatskih voda, koji je u prostorijama Općine Vidovec s odabranim izvođačem radova potpisao ugovor o izvođenju radova na uređenju vodotoka Tužno, nizvodno od ŽC 2063 u naselju Tužno.

Ugovor vrijedan 1,8 milijuna kuna s PDV-om, sklopljen je na temelju provedenog postupka javne nabave, a njime su obuhvaćeni radovi na uređenju vodotoka Tužno, nizvodno od ŽC 2063 pa sve do ulijevanja u Plitvicu u Krkancu.

Milijunska investicija u Općinu Vidovec rezultat je odlične suradnje općinskog načelnika Brune Hranića i Hrvatskih voda pa se Đuroković osvrnuo na dobru suradnju s Općinom Vidovec koja, kako je napomenuo, uvijek rezultira dobrim projektima.

– Potpisali smo ugovor vrijednosti 1,85 milijuna kuna za potrebe uređenja vodotoka Tužno koji je na dijelu svoje trase dijelom prijetio i kućama tako da ćemo smanjiti rizik od pojave poplava na području Općine Vidovec. Osim ovog projekta za kojeg očekujemo da ćemo isfinancirati i dovršiti u ovoj godini, pogledali smo i radove koji se izvode na području Općine Vidovec u sklopu Aglomeracije Varaždin vrijedne oko 850 milijuna kuna. Od ukupno 240 kilometara novih kanalizacijskih kolektora iz Aglomeracije Varaždin, 33 kilometra se radi na području Općine Vidovec što će značiti novih 1300 priključaka. Prema riječima načelnika riječ je o gotovo 5000 stanovnika koji se priključuju na sustav odvodnje kojeg ovdje, zapravo, niti nije bilo. Ako uzmemo da će se na području ukupne Aglomeracije Varaždin priključiti 40.000 stanovnika onda je zaista iznimno značajnih ovih gotovo 5000 stanovnika na području Općine Vidovec. Pretpostavljam da svi građani imaju strpljenja da se ti radovi izvedu jer radi se po prometnicama i uz kuće, no mislim da radovi dobro napreduju. Najvažnije je da će se od nekadašnjeg postotka gdje praktički nismo imali priključene ljude na sustav javne odvodnje na području Općine Vidovec doći u poziciju da ćemo ovdje imati riješenost odvodnje na nekih 95 % što će omogućiti kvalitetne uvjete za život. Značit će isto tako i zaštitu okoliša i prirode što u svakom slučaju potiče i naše resorno Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Mogu samo izraziti zadovoljstvo viđenim. Radovi dobro napreduju i ostat ćemo u okviru raspoloživih sredstava kad je pitanje radova na razini ukupne Aglomeracije Varaždin. Ljude ćemo priključit na sustav odvodnje, a domaćim sredstvima rješavamo i pitanje odvodnje oborinskih voda tako da ćemo i tu ljudima pružiti zaštitu. Vodoopskrba je jako dobro razvijena u ovom području, tako da čestitke načelniku i svima onima koji su dali doprinos da postignemo visok stupanj standarda za naše građane na ovome području, u ovom slučaju Općine Vidovec- naglasio je Đuroković.

Život i društvo

Svi zainteresirani pozvani su da u petak upoznaju rodilište, primalje i rađaonicu varaždinske Bolnice

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Povodom Međunarodnog dana primalja, primalje Službe za ginekologiju i opstetriciju Opće bolnice Varaždin pozivaju sve zainteresirane da posjete rodilište te da se upoznaju s njihovim radom.

Predstavljanje primalja i rodilišta upriličit će se u petak, 3. svibnja, od 10 do 13 sati, a počet će kratkim prigodnim predavanjem u 10 sati, u Predavaonici 2 u krugu OBV. Nakon toga, primalje će zainteresirane trudnice i njihove pratnje po grupama voditi da upoznaju rodilište, uključujući i rađaonicu.

Cilj je povezati trudnice s primaljama, kako bi dobile što više informacija vezanih uz dolazak njihovog djeteta na svijet, a budući da je veza primalje i žena posebno naglašena u trudnoći i pripremi za porođaj, vrata rodilišta će tog dana biti otvorena trudnicama i njihovim pratnjama, ali i svim ostalim zainteresiranima za ovu tematiku.

Nastavite čitati

Život i društvo

Dojavna jedinica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije godišnje primi oko 30.000 poziva

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije na središnjem varaždinskom trgu javnozdravstvenom akcijom „Dan kada učimo spašavati živote“ 30. travnja obilježen je Nacionalni dan hitne medicinske službe.

Tom prilikom građane se željelo upozoriti na ozbiljnost i težinu problema iznenadnog srčanog zastoja, educirati ih o osnovnim mjerama održavanja života uz uporabu automatskog vanjskog defibrilatora (AVD), te ih upoznati s organizacijom i djelokrugom rada hitne medicinske službe.

Djelatnicima hitne na njihovom danu čestitali su župan Varaždinske županije Anđelko Stričak i pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić.

– Drago mi je da su danas, kada obilježavaju svoj dan, djelatnici hitne medicinske službe odlučili građanima objasniti rad automatskog vanjskog defibrilatora. Naime, svakog sata jedna osoba u Hrvatskoj umre od iznenadnog srčanog zastoja. Stoga je važno da se naši građani upoznaju s tim javnozdravstvenim problemom, da se educiraju kako ga prepoznati, kako pomoći i koga zvati – rekao je župan Stričak čestitavši djelatnicima hitne medicinske službe njihov dan.

– Koliki je opseg posla za djelatnike našeg Nastavnog zavoda za hitnu medicinu dovoljno govori činjenica da godišnje njihova medicinsko-prijavno-dojavna jedinica primi čak oko 30.000 poziva. Biti u jednoj takvoj službi nije lako. Oni rade jedan od najstresnijih poslova, svakodnevno se suočavajući s kriznim situacijama naših građana, ali sve to odrađuju s puno empatije, požrtvovnosti i stručnosti. I hvala im na tome – poručio je župan Stričak.

Liječnica u Ispostavi Zavoda u Ivancu Margareta Lacković, dr. med. naglasila je kako uporaba automatskog vanjskog defibrilatora dodatno povećava šanse za preživljavanje unesrećene osobe, i smanjuje potencijalna oštećenja.

– Bez brze intervencije neposrednih očevidaca, stopa preživljavanja kod iznenadnog srčanog zastoja manja je od deset posto, dok se intervencijom unutar tri do pet minuta od trenutka zastoja srca mogućnost preživljavanja povećava na više od 50 posto. Postoji mreža AVD uređaja u Republici Hrvatskoj, no velik dio građana još nije upoznat gdje se ti uređaji nalaze, kako se koriste, i koliko su važni u spašavanju života. Stoga su od iznimne važnosti ovakve akcije gdje educiramo građane kako prepoznati hitno stanje kada je osoba bez svijesti i ne diše, te kako pozivom Hitnoj, prateći upute naših dispečera koji ih mogu uputiti i gdje se nalazi najbliži AVD, mogu pristupiti reanimaciji osobe i nekome spasiti život – poručila je liječnica Lacković.

Ravnatelj Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije Mladen Smoljanec podsjetio je kako svake godine Zavod uoči Nacionalnih dana hitne medicinske službe organizira zajedničku vježbu svih žurnih službi čime provjeravaju svoju spremnost i koordiniranost. Ujedno tijekom godine organiziraju ili sudjeluju u brojnim akcijama kojima žele educirati građane o njihovoj ulozi prilikom pružanja prve pomoći, kao i o radu Hitne. Istaknuo je također kako je Zavod dobro opremljen, te ima dovoljan broj stručnih djelatnika.

Partner javnozdravstvenoj akciji Nastavnog zavoda za hitnu medicinsku službu Varaždinske županije bio je Odjel za sestrinstvo Sveučilište Sjever.

– Sveučilište Sjever kao vodeća visokoobrazovna institucija u ovom dijelu regije, a posebice u Varaždinskoj županiji sudjeluje u edukaciji zdravstvenih djelatnika, prije svega medicinskih sestara i tehničara, ali i fizioterapeuta. Od prošle godine započeli smo s provedbom specijalističkog usavršavanja prvostupnika i magistara sestrinstva iz hitne medicine, jedinstvenim projektom na razini cijele države. Interes polaznika za ovu specijalizaciju je velik, što daje sigurnost i snagu Varaždinskoj županiji, ali i ovom dijelu regije da ćemo imati dobro opremljene kadrove u skladu s najnovijim smjernicama, protokolima i najboljom praksom u području hitne skrbi – rekla je pročelnica Odjela za sestrinstvo izv. prof. dr. sc. Marijana Neuberg.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje