Povežite se s nama

U fokusu

Procvat kibernetičkoga kriminala: Varaždinci sve više nasjedaju na računalne prijevare

Objavljeno:

- dana

Da osjećaj zaljubljenosti ponekad zamuti pogled na svijet, dokazuje nedavni slučaj koji se dogodio na sjeveru Hrvatske, u gradu Ivancu u Varaždinskoj županiji.

Naime, 58-godišnjakinja nije ni slutila da će se online “poznanstvo” s nepoznatom osobom putem jedne društvene mreže pretvoriti u kazneno djelo.

Žrtva

Muškarca je “upoznala” tako da joj se predstavio kao američki vojnik koji je trenutno na misiji u Siriji te ju je uvjerio da želi doći u Hrvatsku zbog ljubavne veze s njom. Zatražio je također od Ivančanke da mu uplati novac kako bi joj poslao pakete pomoći, a novac joj je obećao vratiti naknadno, izvijestila je prije desetak dana Policijska uprava varaždinska.

I dok je 58-godišnjakinja sve više vjerovala da će američki vojnik doista doći u Hrvatsku i provesti život s njom, u nekoliko je navrata, ne posumnjavši u istinitost ove “ljubavne” priče, uplatila oko 15.000 eura na njegovo traženje, a uz ostalo, kupila je i poslala mu dva mobitela ukupne vrijednosti od oko 2500 eura. Američki vojnik novac nikada nije vratio, nije poslao pakete pomoći niti došao u Hrvatsku, stoga je slučaj prijavila varaždinskoj policiji.

I nije jedina iz ovoga kraja koja je nasjela na slučaj računalne prijevare, već naprotiv – sve je više takvih ili sličnih lažnih ponuda za, primjerice, kredit koji se može dobiti isključivo putem e-maila, kao i lažnih portala za prodaju npr. rabljene mehanizacije te dogovaranja plaćanja neke robe ili usluge putem mobitela, odnosno davanja podataka o bankovnim karticama nepoznatim prodavačima.

Dokazuju to podaci koje smo zatražili od PU varaždinske, iz koje obavještavaju da su u prvih šest mjeseci ove godine na području ove policijske uprave ukupno zabilježena 24 kaznena djela računalne prijevare opisana u članku 271. Kaznenog zakona. U odnosu na isto razdoblje prošle godine, riječ je o povećanju od 58,33 %, s obzirom na to da je tada zabilježeno 14 takvih kaznenih djela.

– Kazneno djelo računalne prijevare obuhvaća cijeli niz protupravnih ponašanja kojima počinitelji uz uporabu računalne tehnologije pokušavaju pribaviti materijalnu korist. Najveći broj takvih prijevara odnosi se na prijevare uporabom neovlašteno pribavljenih platnih kartica i pripadajućih PIN brojeva. Međutim, među evidentiranim prijavama najteži oblik su tzv. investicijske prijevare, u kojima nastaje značajna materijalna šteta – navode iz PU varaždinske, objašnjavajući da je u takvim slučajevima većinom riječ o međunarodnom kriminalitetu.

Stoga je PU varaždinska ovisna o istragama koje se provode u državama u kojima je identificiran zadnji trag počinitelja, što znači da u takvim slučajevima ne mogu utjecati na otkrivanje počinitelja.

– Gotovo nikad žrtva kaznenog djela nije u mogućnosti povratiti prijevarom otuđena sredstva – upozoravaju iz policije, dodajući da su Nigerija, Gana i Ukrajina države koje su dosadašnjim istragama identificirane kao oaze kibernetičkoga kriminaliteta. Međutim, počinitelj takvoga kriminaliteta ne mora biti vezan za jedno mjesto ili državu.

Kada je riječ o suradnji s drugim državama u lancu istrage, PU varaždinska tu ne djeluje samostalno, već se svi zahtjevi drugim državama obrađuju i upućuju putem stručnih službi Ravnateljstva policije. Ovisno o okolnostima događaja, PU varaždinska surađuje s raznim institucijama kako bi se utvrdio identitet počinitelja i omogućio eventualni povrat financijskih sredstava žrtvi.

– S obzirom na to da je riječ o području kriminaliteta za čije su suzbijanje potrebna specifična znanja i vještine, Policijska uprava varaždinska ima zaposlene policijske službenike koji se u okviru svojih redovnih poslova bave domenom kibernetičkoga kriminaliteta i digitalnom forenzikom – rekli su iz PU varaždinske, stoga zasad nema potrebe za osnivanjem posebnih timova koji bi se bavili područjem kibernetičkoga kriminala.

Kao što je navedeno, najveći broj zabilježenih kaznenih djela odnosi se na računalne prijevare uporabom platnih kartica, a počinitelji tih prijevara se u velikom broju slučajeva ipak otkrivaju i procesuiraju. Stoga postotak razriješenosti kaznenih djela računalnoga kriminaliteta na području PU varaždinske za prvih pet mjeseci ove godine iznosi visokih 80,6 %.

– Iz ipak razmjerno malog broja evidentiranih kaznenih djela, posebice teških oblika tzv. investicijskih prijevara, te visokog postotka razriješenosti, evidentno je da je Varaždinska županija zasad sigurna po pitanju kibernetičkoga kriminaliteta – zaključuju iz PU varaždinske.

Dodajmo da je, za usporedbu, na području Policijske uprave međimurske ove godine ukupno prijavljeno pet kaznenih djela vezanih uz računalne prijevare, dok je u istom razdoblju prošle godine bilo također prijavljeno pet kaznenih djela.

– Gledajući trogodišnje razdoblje, kaznena djela su u neznatnom blagom porastu. Tamna brojka navedene grupacije kaznenih djela je znatno veća, ali ih žrtve ne prijavljuju, ponajviše zbog srama ili nelagode uslijed naivnosti – poručili su iz PU međimurske.

“Ne otkrivajte PIN, pazite što objavljujete na društvenim mrežama…”

Kako ne bi postali žrtve ni najblažih računalnih prijevara, iz Policijske uprave varaždinske savjetuju građane da ne prihvaćaju zahtjeve za prijateljstvo osoba koje ne poznaju te da se ne koriste neprovjerenim besplatnim Wi-Fi hotspotovima.

Nadalje, građane se upozorava da nikomu ne šalju novac zbog obavijesti koju su primili putem interneta, da nikada i nikomu ne otkrivaju PIN svoga bankovnog računa, a posebno da ne otkrivaju kontrolni broj s poleđine platnih kartica. Valja redovito ažurirati operativni sustav i antivirusni program, kao i obratiti pažnju na ono što se objavljuje na društvenim mrežama.

U fokusu

U teorije zavjera češće vjeruju mlađe osobe, manje obrazovani i građani desnih svjetonazora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kakva obilježja imaju građani i građanke Hrvatske koji su skloniji vjerovanju u teorije zavjera i dezinformacije te za koga oni glasaju na izborima, predstavljeno je na današnjem predstavljanju rezultata anketnog istraživanja Jadranskog opservatorija za digitalne medije (ADMO).

Anketno istraživanje je provedeno od 11. prosinca 2023. do 31. siječnja 2024. na nacionalnom probabilističkom uzorku od 924 osobe, u dobi od 18 do 65 godina, koje koriste internet i koje su sudjelovale u prvom krugu istraživanja 2022. godine.

U odnosu na svibanj 2022., kada je proveden prvi val istraživanja na istim sudionicima, početkom 2024. godine vidi se porast u slaganju s većinom tvrdnji koje opisuju globalne teorije zavjera, objavio je GONG.

– Uočeno je devet viralnih tema koje se odnose na stanje nakon pandemije i COVID-19, klimatske promjene, veliku zamjenu stanovništva, veliki reset, QAnon, ratove u Ukrajini i Gazi, EU i teorije o LGBTQ+ zavjerama. Posebno se izdvajaju teorije zavjera o migracijskim prijetnjama, post-covidu, Europskoj uniji i velikom resetu svijeta. Sve to upućuje na postojanje super-teorije zavjere koja predstavlja konspiratornu imaginaciju o svjetskoj tiraniji kojom vladaju neodređene elite – pojasnio je jedan od autora istraživanja Nebojša Blanuša, profesor s Fakulteta političkih znanosti i član ADMO-a.

– Mlađe i manje obrazovane osobe, osobe desnih ideoloških orijentacija kojima se čini da se svijet prebrzo mijenja na zlokoban način i time ugrožava postojeći način života, oni s niskim povjerenjem u znanost i tradicionalne medije te oni s intuitivnim stilom razmišljanja – to bi bili građani i građanke za koje možemo reći da su prema rezultatima istraživanja skloniji vjerovati u super-teoriju zavjere – pojasnila je jedna od autorica istraživanja Ivana Hromatko, profesorica s Filozofskog Fakulteta u Zagrebu i članica ADMO-a.

Prema prikupljenim podacima, takav način razmišljanja izraženiji je kod birača koji su na nedavno završenim parlamentarnim izborima glasali za Most i partnere te za koaliciju okupljenu oko Domovinskog pokreta. Teorije zavjere najmanje prolaze kod birača Možemo.

Povjerenje u institucije je i dalje vrlo nisko i uglavnom se nije promijenilo u odnosu na prethodnu točku ispitivanja, upozorila je jedna od autorica istraživanja Mirjana Tonković, profesorica s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

– Najmanje povjerenja sudionici istraživanja imaju u političke stranke, Hrvatski sabor, Vladu, pravosuđe. U prosjeku je to povjerenje niže od 3 na skali od 1 do 10. Oko 90 % sudionika i sudionica smatra da su za stvaranje i širenje lažnih informacija u Hrvatskoj najviše odgovorni političari, zatim novinari i urednici, društvene mreže, korporacijski lobiji i teoretičari zavjera – pojašnjava Tonković te ističe kao je procjena sudionika o vlastitoj informiranosti o političkim zbivanjima relativno niska, čak niža u odnosu na 2022.

– Interes ispitanih građana i građanku za politiku i izbore je nizak i nepromijenjen u odnosu na prvo mjerenje. Vjerovanje u lokalne i globalne teorije zavjera je poraslo, povjerenje u znanost se smanjilo, a politička orijentacija ispitanika je nešto desnija u odnosu na svibanj 2022. godine – zaključuje Tonković.

U odnosu na 2022. poraslo je slaganje s tvrdnjom da velike farmaceutske tvrtke namjerno šire zarazne bolesti kako bi povećale prodaju lijekova (44% ispitanih se slaže), kao i s tvrdnjom da se svakoga tko ima računalo spojeno na Internet tajno prati i neovlašteno nadzire (45% ispitanih se slaže).

Nadalje, porastao je broj onih koji vjeruju da Židovi upravljaju najvažnijim svjetskim događajima za gotovo 10% i sada iznosi 30% od ukupnog broja ispitanih. U odnosu na rezultate iz 2022., kada je iznosio 10 posto, porastao je i broj građana i građanki (14%) koje vjeruju da je globalno zatopljenje izmišljotina korumpiranih znanstvenika koji žele i dalje trošiti javni novac za svoja istraživanja. Čak 45% sudionika i sudionica istraživanja slaže se s tvrdnjom da bez obzira tko je službeno na čelu vlada, medija i korporacija, postoji tajna grupa moćnika koja kontrolira događaje u svijetu, kao što su ratovi i ekonomske krize.

Svjetlana Knežević iz Gonga upozorila je kako je u super izbornoj godini, više no ikada prije, postalo jasno kako su dezinformacije, vjerovanje u teorija zavjere i zloupotreba umjetne inteligencije veliki rizici za integritet izbora i demokraciju. Vratiti povjerenje u institucije, medije, znanost, kao i politički obrazovati građanstvo, da njeguju zdravi skepticizam i kritički promišljaju, ali i aktivno sudjeluju u društvu i političkim procesima vidi kao smjer za ozdravljanje demokracije.

ADMO je multidisciplinarni centar za provjeru točnosti i istraživanje dezinformacijskih narativa u digitalnom okruženju, promoviranje i edukaciju o medijskoj i digitalnoj pismenosti – kako građana i građanki, tako i novinara i novinarki, kao i sudjelovanje u zagovaranju i implementiranju javnih politika od EU do nacionalne razine. ADMO je dio EDMO-a, Europske digitalne mreže za borbu protiv dezinformacija u kojoj sudjeluju hubovi iz svih zemalja članica EU.

Nastavite čitati

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje