Povežite se s nama

U fokusu

Traju prepirke tko je kriv što se ne odvozi smeće, sazvan je Nadzorni odbor “Čistoće”

Objavljeno:

- dana

Čistoća komunalni odpad ne odvozi iz Varaždina i 14 jednica lokalne samouprave jer nemaju kamo s njime, točnije nemaju dogovoreno odlagalište.

Ipak, prepirke čelnih ljudi tko je kriv za nastalu situaciju se ne smiruju.

– Neću tolerirati da se direktno i namjerno ugrožava zdravlje stanovnika Varaždina. Vjerujem da će već sutra savjest i čast članova Nadzornog odbora Čistoće pridonijeti rješavanju problema bahatosti, nesposobnosti i nerada direktora. Nastavno na Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, gradonačelnik Grada Varaždina Neven Bosilj smatra da zbog namjernog ugrožavanja zdravlja građana donošenjem jednostrane odluke o obustavi odvoza mješovitog komunalnog otpada direktor Čistoće mora podnijeti neopozivu ostavku ili biti opozvan – rekao je 6. srpnja gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj.

Također, sukladno Uredbi o gospodarenju komunalnim otpadom pružatelj usluge odgovara za sigurnost, redovitost i kvalitetu usluge.

– Dosta je prebacivanja loptice na Grad kada to direktoru odgovara. Jasno je kako nije dorastao poslu i funkciji koju obnaša i kao što sam rekao ne planiram dalje raditi posao za koji je dobro plaćen. Učinio je sve što je mogao kako bi opstruirao rad Gradske uprave, radimo njegov posao već tri tjedna, sve mogu, ali da će svojim odlukama ugrožavati zdravlje naših sugrađana ne mogu i neću više tolerirati. Vjerujem u savjest i čast članova Nadzornog odbora i nadam se kako će ipak članovima NO Čistoće koje je postavio bivši gradonačelnik Čehok: Aureliji Šemiga, Lovorki Gotal Dmitrović i predstavniku radnika, zdravlje naših građana biti ispred političkih igara bivšeg gradonačelnika i da će sutra nazočiti sjednici – zaključio je varaždinski gradonačelnik.

Kao jedan od opcija razmatra se mogućnost odvoza otpada na odlagalište u Jerovcu, na području Grada Ivanca, ali tu odluku mora donijeti nadležno ministarstvo. Ivanečki gradonačelnik Milorad Batinić tome se protivi kako i većina građana.

Odlagalište u Jerovcu jedino je odlagalište u Varaždinskoj županiji koje, temeljem zakonskog dokumenta koji se zove „Dinamika zatvaranja odlagališta neopasnog otpada na području RH“, ima uvjete za nastavak rada i prihvat miješanog komunalnog otpada, ali samo iz gradova Ivanca i Lepoglave te iz općina Maruševec, Klenovnik, Bednja i Donja Voća. To su jedini JLS-ovi koji u Jerovcu smiju odlagati otpad.

Što se tiče inspekcijskog nadzora koji spominje Bosilj, inspekcija može provesti nadzor i naložiti da se smeće makne, ali ne može naložiti da se doveze u Jerovec jer bi tako nešto bilo protivno svim važećim zakonskim dokumentima – kategoričan je Batinić te pojašnjava: “Takvu odluku može donijeti samo ministar. No, u tom slučaju takva bi odluka najprije morala proći kroz zakonsku proceduru savjetovanja sa zainteresiranom javnošću, pri čemu bi Grad Ivanec sigurno imao što za reći. Ako pak ministar ipak donese takvu odluku, tada će imati ogroman problem jer ni ja, a ni građani sigurno nećemo dozvoliti odlaganje tuđeg otpada u Jerovcu – jasan je Batinić.”

Ovaj deponij, podsjeća, ima svoju povijest:

– Građani toga kraja već su prosvjedovali i blokirali cestu i pristup deponiju zbog puno manjih razloga nego što je ovaj. Upozoravam da su građani izrazito senzibilizirani za ovu temu, da zbog pritiska na Ivanec među njima već vrije i da vrlo pažljivo prate zbivanja oko ove situacije. U slučaju da ministar donese odluku kojom će dopustiti odlaganje varaždinskog smeća u Jerovcu i time ići direktno protiv interesa građana ovoga kraja, ali i HDZ-ova biračkog tijela koje je toj stranci najvjernije upravo u Jerovcu, ovdje će imati građanski bunt i barikade. Ja osobno ne samo da ću iskoristiti sve svoje zakonske nadležnosti da spriječim ovakav scenarij, već ću biti prvi koji će stati na čelo prosvjeda i s građanima blokirati pristup deponiju – poručio je ivanečki gradonačelnik.

Izjavio je da je naložio Ivkomu d.d. poduzimanje pojačanih mjera oko kontrole ulaska na odlagalište u Jerovcu te angažman zaštitarske službe.

Postoji i još jedna strana ove priče, objašnjavaju iz Grada Ivanca, a to je sljedeće: prilikom sanacije (koju su s 40 % sredstava sufinancirali građani ivanečkoga kraja) ovaj je deponij bio kapacitiran isključivo za prihvat količine otpada s područja bivše općine Ivanec (nikako ne iz bilo kojih drugih gradova i općina). A to znači da bi se – po postojećim izračunima – eventualnim odlaganjem varaždinskog smeća u Jerovcu u kratko vrijeme popunili njegovi kapaciteti pa se onda postavlja glavno pitanje:

A kamo će onda Ivanec i ostalih pet gradova i općina ovoga kraja odlagati svoj miješani komunalni otpad? Da li će i oni po Hrvatskoj tražiti deponij koji bi bio spreman zbrinuti njihov otpad? I po kakvoj cijeni?

– Prije više od pola godine, kada je bivši gradonačelnik Varaždina I. Čehok na Ivanec zbog istih razloga vršio pritisak, isticao sam kako vjerujem da je prihvat tada traženih 1.500 tona smeća trebao biti samo početak dovoza daleko većih količina varaždinskog smeća u Jerovec. Najnovija situacija u Varaždinu sada mi samo potvrđuje da sam bio u pravu. Sugeriram još jednom da se prestane vršiti presija na Ivanec! Građani ni u primisli neće dopustiti da im se problem zvan varaždinsko smeće i afere koje se vežu uz njega na kraju presele na rješavanje u njihovo dvorište – zaključuje Batinić.

U nekim općinama iz kojih je prestao odvoz otpada na vlasti je HNS. Stranka je poslala priopćenje koga oni smatraju odgovornim za nastali problem. Vršitelj dužnosti predsjednika Županijske organizacije HNS-a Varaždinske županije i gradonačelnik grada Lepoglave, Marijan Škvarić, reagirao je na obavijest društva Čistoća d.o.o. Varaždin o obustavi odvoza miješanog komunalnog otpada.

– Nakon obavijesti o obustavi odvoza miješanog komunalnog otpada društva Čistoća iz Varaždina, koja je koncesionar za grad Varaždin i 14 JLS-ova u županiji, mi u HNS-a smatramo da politička prepucavanja koja trenutno pune medijske stupce nisu rješenje problema i odlažu rješenje istog, a time su na štetu građana kojima se usluga ne isporučuje. Kroz svoje političko djelovanje naglašavali smo da čovjek mora biti na prvom mjestu, stoga su svi koji su se kandidirali bili svjesni činjenice da moraju hitno rješavati probleme, a ne ljetovati ili prebacivati odgovornost. „Pobjednička alijansa“ u gradu Varaždinu, koju čine SDP, Reformisti i Budimo grad, koji je cijelo svoje političko djelovanje temeljio na rješenju problema bala i otpada općenito, ne preuzima odgovornost za rješavanje problema, dapače neki i šute (op.a. Budimo grad). Uz nabrojane aktere ne izuzimamo ni odgovornost uprave Čistoće za nastanak ali i rješavanje problema. Apeliramo na sve spomenute aktere, posebice na novoizabranog gradonačelnika, da hitno riješe problem, jer jedini koji ispaštaju u igricama prebacivanja odgovornosti, pogleda u prošlost i nerada su građani, koji siguran sam, nisu to birali – zaključio je Škvarić.

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje