Povežite se s nama

Kultura

FOTO Dan otvorenih vrata GMV-a: predstavljene nove tehnologije i „Kultura odijevanja“

Objavljeno:

- dana

U sklopu Tjedna otvorenih vrata projekta „Living Castles“ u četvrtak, 16. rujna, održan je Dan otvorenih vrata Gradskog muzeja Varaždin.

Tom prigodom predstavljene su provedene aktivnosti GMV-a kao jednog od projektnih partnera vezane uz utvrdu Stari grad u kojoj je smješten Stalni postav Kulturno-povijesnog odjela.

Projekt „Living Castles“/Mreža „živih“ dvoraca kao oblika održivog turizma za očuvanje i promicanje kulturnog nasljeđa održavao se od 1. listopada 2018. i završava 30. rujna 2021. godine, a financiran je iz Programa suradnje Interreg V-A Slovenija – Hrvatska 2014. – 2020. Ukupna vrijednost projekta je 1,5 milijuna eura.

Vodeći partner na projektu je Međimursko veleučilište u Čakovcu, a uz Gradski muzej Varaždin, kao projektni partneri sudjelovali su Istraživačko-obrazovni centar Dvorac Rakičan, Znanstveno-istraživački centar Bistra Ptuj, Razvojna agencija Savinjske regije d.o.o., Muzej Međimurja Čakovec, Muzeji Hrvatskog zagorja i Proteus d.o.o.

Prezentacija tehnologije i „Kulture odijevanja“

U multimedijalnoj dvorani palače Herzer u 10 sati održan je prijenos programa projektnog partnera RIS Dvorac Rakičan, dok je poslije podneva muzejska pedagoginja GMV-a Jelena Petković u utvrdi Stari grad održala prezentaciju interaktivne aplikacije „Kultura odijevanja“ s hologramskom projekcijom, dostupnom na naočalama Microsoft Hololens 2 i tablet računalu u novom, multimedijskom muzejskom prostoru, obnovljenom u okviru projekta „Living Castles“. Osim toga, sudionici su također mogli isprobati replike muškog prsluka, ženskog korzeta i šešira.

Petković je sudionike također povela Kulturno-povijesnim odjelom Muzeja, prezentirajući implementiranu tehnologiju u stalnom postavu, odnosno tablet računala na kojima se prikazuju kratki filmovi vezani uz povijest utvrde i grada Varaždina.

– Sam cilj je bio implementirati informatičko-komunikacijsko-tehnološku opremu u Stari grad i to smo postigli. Naime, u Starom gradu trenutno se može vidjeti pet kratkih filmova na tablet računalima koji su u stalnom muzejskom postavu. Osim tablet računala s filmovima, u Starom gradu na recepciji postavljen je i monitor sa zaslonom na dodir na kojemu se može pronaći više informacija o samoj utvrdi, povijesti i vlasnicima. Ono što je nama bilo jako bitno, je to da smo projektne aktivnosti bazirali oko muzejske cjeline „Kultura odijevanja“ te replike muškog prsluka, ženskog korzeta i šešira, odnosno modnih dodataka – rekla je Petković, otkrivši da je u narednom razdoblju cilj osigurati održivost samog projekta i održavanje projektnih aktivnosti u utvrdi Stari grad.

– Cilj je i da posjetitelji budu zadovoljni implementiranom tehnologijom te da istu i koriste, i pomoću nje saznaju više informacija o samoj utvrdi i kulturnoj baštini koja se nalazi na Kulturno-povijesnom odjelu – zaključila je Petković.

Nakon prezentacije, a potom i domjenka, svi zainteresirani građani mogli su uz stručno vodstvo razgledati Kulturno-povijesni odjel utvrde Stari grad Gradskog muzeja Varaždin.

Zadovoljstvo provedbom projekta „Living Castles“ izrazio je i ravnatelj varaždinskog Gradskog muzeja Ivan Mesek.

– Ispunjeno je sve što se projektom predviđalo, neke stvari su malo i modificirane, a neke su inicirale još neke druge stvari koje smo mi i izvan projekta, svojim sredstvima proširili. Konkretnije, proširili smo u vezi mode, gdje smo Hololens iskoristili kao jedan lijepi, turistički i edukativni alat za upoznavanje s modom. Riješili smo ono što je izuzetno bitno, a to je prostor za muzejsku pedagogiju. Mislim da ćemo malo ozbiljnije nastaviti rad s djecom i publikom, a uostalom i ponudu za tržište – ističe Mesek te dodaje:

– Uvođenje novih tehnologija definitivno je jako bitno, to je u trendu i na tragu onoga što i inače mislimo raditi. Posebnu vrijednost ima umrežavanje dvoraca sličnih profila i sličnih orijentacija, funkcija i vizija za budućnost. Ono što se nadam je da će ono, što smo sad postavili, zaista zaživjeti – ta ruta od šest dvoraca u bližoj regiji koji su svaki na svoj način napravili jedan iskorak u svojoj prezentaciji, a samim time dižu se i vrijednost te atraktivnost cijelog ovog prostora – govori Mesek, dodajući još da, kako bi to uspjeli, svi dionici moraju biti prisutni: od turističkih agencija i ugostiteljstva do općina, grada i svih onih kojima je u interesu da projekt zaživi kod njih kod kuće, ali i u cjelini.

Obilježen i Dan europske suradnje

Osim toga, u četvrtak je u okviru programa obilježena i 10. obljetnica Dana europske suradnje pod pokroviteljstvom hrvatskog Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije te slovenske Službe Vlade Republike Slovenije za razvoj i europsku kohezijsku politiku.

Ravnateljica Uprave za europsko-teritorijalnu suradnju Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU Stella Arneri prisustvovala je obilježavanju te je sudjelovala i u cjelokupnom programu Dana otvorenih vrata GMV-a.

– Danas obilježavamo 10. obljetnicu Dana europske suradnje. Ona je vrlo značajna za nas jer Hrvatska sudjeluje u prekograničnoj, transnacionalnoj i međuregionalnoj suradnji i to sve pod akronimom Interreg koji je jako dobro poznat stanovništvu u pograničnom području. Republika Hrvatska je zaista uspješna u europskoj teritorijalnoj suradnji. Mi imamo i za novu perspektivu 183 milijuna eura na raspolaganju za sve programe europske teritorijalne suradnje. Ustanove u kulturi su zaista korisnici koji su prisutni na svim programima u kojima RH sudjeluje iz razloga što u pograničnom području imamo toliko značajnih i objekata, ali i manifestacija. Interreg je jedan jako dobar instrument kojim se može integrirati razne aktivnosti vezane uz turizam i kulturu – rekla je Stella Arneri.

Dobru suradnju Varaždina i EU istaknuo je i ravnatelj GMV-a. „Living Castles“ nije prvi projekt koji je financiran iz EU fondova, a nije ni zadnji. „Pravi kolač“, kaže Mesek, tek dolazi za viziju koju se želi realizirati do 2030. godine.

– Ona je ambiciozna i financijski zahtjevna, ali mislim da je itekako utemeljena i upravo pokazuje Varaždin kao jednu sredinu europskih temelja i vrijednosti pa mislim da je u tom smislu Dan europske suradnje ovdje itekako utemeljen. Intenzivno surađujemo na projektima i izložbama, suradnja se nastavlja – zaključuje Mesek.

Ova slika ima prazan alt atribut ; naziv datoteke je 242142906_287431052843385_3919668809303263455_n-1024x768.jpg

Kultura

Varaždin: u tijeku prijave šetača koji ne žele propustiti “Noć tvrđava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gradski muzej Varaždin i ove godine se uključuje u Noć tvrđava, međunarodnu manifestaciju koja se održava treći put zaredom.

Njezin cilj je povezivanje i promoviranje fortifikacijskih lokaliteta u zemljama sudionicama: Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Češkoj, Rumunjskoj i Srbiji, iz kojih je dosad sudjelovalo 45 utvrđenih lokaliteta s raznovrsnim programima.

Potaknuti velikim zanimanjem koje je pobudila prošlogodišnja manifestacija, u organizaciji varaždinskog muzeja ponovno će se održati večernja šetnja pod fenjerima po bedemima Staroga grada pod nazivom Noć na bašči u petak, 10. svibnja s početkom u 20 sati.

Posjetitelje će kroz bedeme voditi Davor Kraš, kustos na Povijesnom odjelu GMV-a. Sudjelovanje je besplatno.

S obzirom na ograničen broj posjetitelja, dolazak je potrebno potvrditi na brojeve telefona: 042 658 773 / 658 760 (u vrijeme kad su izložbeni postavi GMV-a otvoreni za razgled; utorak – petak od 9 do 17 sati, subotom i nedjeljom od 9 do 13 sati).  

Nastavite čitati

Kultura

U Varaždin stiže hrvatski Indiana Jones, arheolog koji je svoje avanture predstavio u 40-ak zemalja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 8. svibnja u palači Herzer GMV-a o svom profesionalnom putu, koji ga je odveo na brojne iznimne arheološke lokalitete, govorit će hrvatski arheolog Drago Obradović.

Tijekom 50 godina djelovanja Drago Obradović održao je brojna predavanja u 40-ak zemalja na pet kontinenata pred posjetiteljima te u televizijskim i radijskim emisijama.

Redovito sudjeluje na međunarodnim kongresima biblijskih arheologa, kao i u arheološkim studijskim ekspedicijama na Bliskom istoku. Višekratno je obišao i snimio zaboravljene gradove drevnih civilizacija koje, kako navodi, dosad nije posjetila nijedna filmska ekipa.

Trostruki je magistar znanosti i gostujući profesor na nekoliko fakulteta te autor više knjiga, među kojima su Arheologija potvrđuje Bibliju (prevedena na 11 jezika), Otkrijte čuda drevnog Egipta, Senzacionalna arheološka otkrića (tri izdanja), Nestali gradovi i civilizacije (prevedena na četiri jezika) i druge.

Ovog puta u središtu predavanja, umjesto tajni drevnih civilizacija, bit će njegove autobiografske referencije, na temelju kojih će posjetitelji doznati i zašto su mu neki nadjenuli naziv hrvatski Indiana Jones. 

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje