Povežite se s nama

Život i društvo

U Općoj bolnici Varaždin lani obavljena 364 pobačaja, a u Županijskoj bolnici Čakovec 260

Izvor: HZJZ

Objavljeno:

- dana

Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je Izvješće za 2020. godinu o pobačajima u zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj, a potpisuju ga autori Ivan Cerovečki, dr. med., izv. prof. dr. sc. Urelija Rodin, dr. med. te Daria Jezdić, dipl. med. tech.

Izvješće sadrži podatke o pobačajima u Hrvatskoj u prošloj godini, a izvor podataka su isključivo bolnice jer se prema zakonskim propisima pobačaji mogu obavljati samo u stacionarnim zdravstvenim ustanovama.

Ukupni podatci

Lani je tako putem individualnih prijava pobačaja u Bazu podataka o pobačajima prijavljeno 5.390 pobačaja, što predstavlja pad od 2.2 % u odnosu na broj zabilježen prethodne godine (5.512 pobačaja), stoji u Izvješću.

No, tom se broju pridodaje još 2095 pobačaja koji nisu prijavljeni unatoč zakonskoj obavezi, ali su zabilježeni u Bazi podataka o hospitalizacijama, stoga je ukupan broj pobačaja zabilježenih u Hrvatskoj 7485.

Primjerice, od 2005. do 2012. godine ukupan broj pobačaja godišnje je iznosio više od 10.000, a u periodu od 2023. do 2020. godine, najmanji broj pobačaja obavljeno je 2017. godine, 6145.

Uspoređujemo li podatke koji se odnose na županije na sjeveru Hrvatske, u Varaždinskoj županiji ukupno je u prošloj godini obavljeno 365 pobačaja, s time da 364 u Općoj bolnici Varaždin, dok je u Međimurskoj županiji ukupno obavljeno 275 pobačaja, od čega 260 u Županijskoj bolnici Čakovec.

Najveći dio pobačaja u prošloj godini, 79,5 %, dogodilo se tijekom prvih deset tjedana trudnoće, a među ženama kod kojih je prijavljen pobačaj u 2020. godini, 35.2 % nije imalo živorođene djece.

U prošloj godini nije zabilježen niti jedan slučaj smrti od posljedica pobačaja, a zbog komplikacija uzrokovanih pobačajem prijavljeno je 156 hospitalizacija.

Nadalje, Prema Zakonu o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece, u Hrvatskoj žena može legalno izvršiti pobačaj bez dozvole povjerenstva ako je riječ o trudnoći koja traje do deset tjedana.

Takvih je legalno induciranih pobačaja prošle godine bilo 2594. Među ženama kod kojih je evidentiran legalno inducirani pobačaj, najveći je udio onih u dobi od 30 do 39 godina (47,3 %), a potom slijedi dobna skupina od 20 do 29 godina (36 %).

Kada je riječ o maloljetnicima, tijekom 2020. godine zabilježeno je 50 legalno induciranih pobačaja kod djevojaka do 18. godine života, što čini 1,9 % ukupnog broja legalno induciranih pobačaja.

U mladih djevojaka od navršenih 18 do 20 godina života zabilježeno je još 99 legalno induciranih pobačaja, što zajedno čini 5,7 % ukupnog broja evidentiranih legalno induciranih pobačaja.

Dodajmo da većina prijavljenih legalno induciranih pobačaja (88,1 %) učinjena je na zahtjev žene, 6,4 % zbog ugroženog zdravlja majke, a 2,4 % zbog prethodno utvrđene malformacije ploda.

Autori istraživanja dalje navode da su u prošloj godini najviše stope legalno induciranih pobačaja na 100.000 žena fertilne dobi zabilježene u Karlovačkoj (726,9 na 100.000) i Međimurskoj županiji (592,7).

Usporedi li se stanje u Hrvatskoj s onim u susjednim zemljama i Europskoj uniji, stanje je takvo da Hrvatska ima nižu stopu prijavljenih legalno induciranih pobačaja na 1.000 živorođenih od spomenutih, susjednih zemalja i prosjeka Europske unije, ali trend smanjenja stope uočava se u većini europskih zemalja, zaključuju autori istraživanja.

Život i društvo

Primalje Županijske bolnice Čakovec dale odgovore na sva pitanja u vezi poroda i babinja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Županijska bolnica Čakovec/Facebook

Na Međunarodni dan primalja, 5. svibnja, se u Županijskoj bolnici Čakovec već tradicionalno održavaju Dani otvorenih vrata u Službi za ginekologiju, porodništvo i neonatologiju.

Buduće roditelje provelo se kroz Odjele kako bi iz prve ruke mogli saznati odgovore na sva pitanja u vezi poroda i babinja.

Pozdravnu riječ održao je ravnatelj Županijske bolnice Čakovec Igor Šegović, dr. med., pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Valerija Korent, mag. med. techn. te glavna primalja Karmen Cecarko, mag. obs. koja je zajedno sa svojim kolegicama provela sve prisutne kroz prostore Odjela, ali i održala kratku edukaciju te odgovarala na pitanja koja su zainteresirani postavljali. Također, svim prisutnima podijeljeni su informativni letci i prigodni pokloni.

Cilj Međunarodnog dana primalja podizanje svijesti o ulozi primalje u zajednici, ključnoj ulozi prilikom rađanja djeteta, skrbi za majku i novorođenče. Zadatak primalja je biti uz ženu i olakšati joj trenutke u kojima je najosjetljivija, bodriti ju i dati joj savjete u daljnjoj brizi oko djeteta, a da u toj zahtjevnoj zadaći uspijevaju, svjedoče tisuće majki koje nikada ne zaboravljaju ime i lice primalja koje su bile uz njih.Primalje poštuju život i učinkovito doprinose unapređenju kvalitete i humanizaciji zdravstvene zaštite. Cijeli svoj radni vijek primalje posvećuju pomaganju ženama u njihovim najtežim, najizazovnijim, a istovremeno i najsretnijim trenucima u njihovom životu i životu njihovih obitelji.

To se vidjelo iz priloženog jer je odaziv bio velik te se ŽB Čakovec ovim putem zahvaljuje svim prisutnima što su došli i zajedno s primaljama proslavili njihov dan.

Nastavite čitati

Život i društvo

Očistite bicikle i podmažite lance jer u subotu se u Sračincu održava biciklijada

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Biciklijada općine Sračinec
Foto: Ilustracija

Općina Sračinec, Osnovna škola Sračinec i Ženska inicijativa HNS-a Podružnice Sračinec organiziraju biciklijadu povodom Dana obitelji za sve mještane općine Sračinec i ostale zainteresirane.

Djeca obavezno moraju biti u pratnji roditelja.

Biciklijada će se održati u subotu, 11. svibnja, s početkom u 10 sati kod Doma kulture Sračinec.

Završetak je planiran kod kućica na rijeci Dravi uz besplatno osvježenje, hranu i prigodno druženje.

– Očistite bicikle i podmažite lance, jer u subotu vas čeka vožnja! Pridružite nam se! – poziv je organizatora.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje