Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO Škola u Svetom Iliji obilježava Godinu Marka Marulića i Godinu čitanja

Sunčana Lelkić/FOTO: Gordana Šimunec

Objavljeno:

- dana

U Osnovnoj školi „Vladimir Nazor“ Sveti Ilija, u utorak, 26. listopada, započelo je provođenje projekta „Marul je naše blago“ koji povodom Godine Marka Marulića i Godine čitanja ostvaruju učenici i učitelji te škole.

Riječ je o projektu koji su na poticaj ravnateljice Anđelke Rihtarić pokrenule učiteljice Hrvatskoga jezika Maja Priher i Sunčana Lelkić, knjižničarka Tatjana Slunjski, učiteljica Likovne kulture Dijana Piskač te vjeroučiteljica i voditeljica Fotografske skupine Gordana Šimunec. Cilj je ovoga projekta učenicima približiti Marka Marulića kao osobu zahvaljujući kojoj već pet stoljeća čitamo knjige tiskane na hrvatskome jeziku.

Projekt je zamišljen kao nekoliko večeri čitanja na kojima će se čitati Marulićeva „Judita“ u formi slikovnice „Marul i Judita“ autorice Andrijane Grgičević, ali isto će tako biti zastupljeno čitanje dijelova izvornoga epa i prepjeva na suvremeni hrvatski jezik koji je napravljen zahvaljujući Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

Kao uvod u večeri čitanja osmišljena je radionica „Potraga za blagom“ čiji je krajnji cilj bio pronaći blago – Marulićev umjetnički ep „Judita“ koji mu je donio titulu oca hrvatske književnosti. Učenici su do blaga došli rješavanjem raznih zadataka kojima su ujedno upoznavali i usvajali važne informacije o samome Ocu Hrvatske Književnosti.

Projekt su prigodnim riječima otvorile ravnateljica Anđelka Rihtarić i učiteljica Hrvatskoga jezika Maja Priher obrativši se okupljenim učenicima i učiteljima u prostoru školske blagovaonice.

– Blagovaonica je bila početna točka naše potrage. Okupljeni su učenici po ulasku u blagovaonicu dobili ulaznicu za potragu. Ulaznice su bile ključ za podjelu u skupine. Nakon što su učenici formirali skupine, obratila im se učiteljica Sunčana Lelkić koja je objasnila pravila potrage te im predala prvi zadatak kojim su trebali pronaći svoju matičnu učionicu. Da bi pronašli učionicu, učenici su trebali riješiti matematičke zagonetke sastavljene od godina rođenja i smrti Marka Marulića. Zagonetke je osmislio učitelj Matematike Igor Puček. Po pronalasku učionice skupinama su dodijeljene i osobe koje su pratile njihovo rješavanje zadataka te provjeravale točna rješenja. U navedenoj su se ulozi našle ravnateljica Anđelka Rihtarić, pedagoginja Lucija Šambar, učiteljice Tajana Cikojević, Dijana Piskač i Ondina Strahonja te učitelj Igor Puček – navode iz OŠ Sveti Ilija.

Kako bi mogli uspješno rješavati zadatke, učenici su se najprije uhvatili u koštac s Marulićevom biografijom, a nakon detaljnoga iščitavanja krenuli su u potragu. Prema zadanim su uputama trebali u školi pronaći skrivene zadatke.

Prvi od njih bila je slagalica s novčanicom od 500 kuna na kojoj se nalazi lik Marka Marulića. Učenici su uspješno i unutar zadanoga vremena riješili zadanu slagalicu. Nakon rješavanja slagalice dočekao ih je zadatak Križ-kraž, odnosno križaljka s pojmovima iz biografije koju su prethodno čitali.

Rješavanjem križaljke pokazali su dobro razumijevanje pročitanoga teksta te uspješnost snalaženja u istome. U trećem zadatku pod nazivom Kartografija i orijentacija trebali su pokazati vještinu snalaženja na slijepoj karti i označiti tri grada vezana za život Marka Marulića. Uz malu pomoć učenika članova Fotografske skupine, koji su za njih čuvali kartu Hrvatske i sjeverne Italije, i ovaj su zadatak uspješno riješili.

Navedenim su zadacima učenici samostalno upoznavali Marka Marulića, a četvrti ih je zadatak doveo do blaga – skriven na raznim mjestima u školi dočekao ih je ep „Judita“. U zadatku „Tko se gdje krije?“ učenici su dobili priliku prolistati ep te se upoznati s likovima o kojima će više saznati tijekom idućih večeri čitanja.

Nakon uspješno odrađene potrage, učenici su gledali film „500 godina Judite“ koji je za njih izabrala učiteljica Gordana Šimunec. Učiteljica im je naglasila da pozorno prate film jer će im činjenice koje saznaju biti potrebne za završnu aktivnost.

Potom su se vratili u školsku blagovaonicu koja ih je dočekala u novome ruhu – ispunjena sjajem svijeća, mirisom svježih kolača i toploga čaja koje je za njih pripremila školska kuharica Snježana Sokol.

Završni dio naše prve večeri započeli su slaganjem slagalice s likom Marka Marulića i nazivom njihova projekta koji je pripremila učiteljica Dijana Piskač. Potom su se udobno smjestili i pažnju usmjerili prema ravnateljici koja je započela čitanje uvodnih stihova Marulićeve „Judite“ i time ih doista uvela u večeri čitanja.

– Prije rastanka valjalo je ponoviti i usustaviti naučene informacije o Marulu i njegovoj „Juditi“ putem završne aktivnosti „Škrinjica s blagom“. Aktivnost su vodile knjižničarka Tatjana Slunjski i učiteljice Maja Priher i Sunčana Lelkić. One su za učenike pripremile škrinjicu u kojoj su se nalazila pitanja vezana za Marulovu biografiju i film koji su učenici gledali. Aktivnost je potaknula natjecateljski duh među učenicima, a pokazali su i kako su tijekom večeri dobro upoznali i upamtili informacije o Maruliću i Juditi. Zahvaljujući ovoj aktivnosti, uspjeli smo sa samo nekoliko bodova razlike dobiti i pobjedničku skupinu večeri – izvijestili su iz škole u Svetom Iliji.

Prvu su večer završili pljeskom, čestitkama pobjednicima i podjelom skromnih nagrada, a učenici su bili oduševljeni osmišljenim aktivnostima te su na odlasku rekli kako jedva čekaju sljedeću večer čitanja.

Nekategorizirano

Na 21. Olimpijskom festivalu varaždinskih dječjih vrtića sudjelovat će 500 mališana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Zajednica sportskih udruga Grada Varaždina, pod pokroviteljstvom Hrvatskog olimpijskog odbora i Grada Varaždina, organizira 21. Olimpijski festival dječjih vrtića Grada Varaždina. Cilj programa je promocija olimpizma, odgajanje djece putem sporta i poticanje harmoničnog razvoja intelektualnih, psihičkih i fizičkih vrlina djeteta.

Manifestacija je to koja svake godine okuplja 500-tinjak varaždinskih predškolaca koji u olimpijskom tjednu pokazuju svoja znanja i vještine iz sporta i likovne umjetnosti, a koordinatorica projekta je Anica Sitar, voditeljica za sport i razvojne programe ZSUGV.

– Nikada nije prerano da se započne s usvajanjem zdravih navika i edukacijom o važnosti tjelesne aktivnosti. Studije pokazuju da većina djece predškolske dobi, koja se bave sportom i tjelesno su aktivna u djetinjstvu, sadrže te pozitivne zdravstvene navike i u odrasloj dobi. Sport također ima pozitivan utjecaj i na razvoj djetetove osobnosti, djeca koja se od rane dobi bave sportskom aktivnošću, već u toj dobi razvijaju radne navike i samodisciplinu. Bavljenjem sportom djeca se emocionalno razvijaju, što im olakšava i sam proces socijalizacije – rekla je Anica Sitar.

Na sastanku održanom povodom organizacije 21. OFDVGV svoje sudjelovanje potvrdili su dječji vrtići: DV Bajka, DV Čira-čara, DV Panda, DV Pinokio, DV Sveta Uršula, DV Zečić, DV Zeko, DV Varaždin – objekti Aleja, Biškupec, Dravska, Gortanova, Koprivnička, Kozarčeva, Kućan, Trakošćanska.

Kroz pet dana festivala, sudjelovat će 500 mališana u pratnji 150 odgojiteljica i odgojitelja.

Ovogodišnji olimpijski tjedan počinje u ponedjeljak, 20. svibnja, likovnom radionicom u 10 sati u Sportskoj dvorani u Graberju, nastavlja se biciklističkim poligonom, zatim slijede teniski višeboj i natjecanje u plivanju, a završava velikim finalom u petak, 24. svibnja, na Sportskom centru „Sloboda“ od 16 sati, gdje će se mališani iz 15 gradskih dječjih vrtića natjecati u malom nogometu i atletskim disciplinama: trčanje 50m, štafeta 4 x 25m, bacanje loptice, skok u dalj.

Zajednica sportskih udruga Grada Varaždina zahvaljuje svim ravnateljicama dječjih vrtića, odgajateljicama i odgojiteljima te partnerima: Gradski bazeni Varaždin, Postaja prometne policije Varaždin, Hrvatski autoklub Varaždin, Teniski klub Varteks, Nogometni klub Varaždin, Županijski zbor nogometnih sudaca Varaždin.

Nastavite čitati

Život i društvo

Urbanovo vinoljupcima otvorilo vrata novim raskošnim Festivalom pušipela

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak je Festivalom pušipela  u Štrigovi otvoreno 23. Urbanovo, jedna od najposjećenijih i najpopularnijih manifestacija u našem kraju, koja je svojim procvatom upisala Međimurje u turističku kartu zemlje i ovog dijela Europe.

Pred brojnim uzvanicima i gostima, župan Međimurske županije Matija Posavec, istaknuo je da je Urbanovo festival koji slavi snagu našega zavičaja te predstavlja simbol njegova procvata i marljivosti ljudi:



– Naši vinogradari se jednom godišnje okupe kako bi proslavili kvalitetu rada svojih ruku – svojih žuljeva, ali i kvalitetu naslijeđa koju ostavljaju svom zavičaju i budućim generacijama. Svaka regija ima nešto po čemu je poznata – a naš brend je vino, vino čija je kvaliteta poznata diljem Hrvatske, ali i šire. Tu kvalitetu moramo očuvati, a čuvaju je naši vrijedni vinogradari i vinari,“ rekao je župan te izrazio zadovoljstvo što su danas na samoj svečanosti otvorenja prisutna i dva prijatelja, župan Primorsko-goranske županije i Šibensko-kninske županije, „Povezanost naših županija temelji se na povijesti, sadašnjosti i budućnosti. Kroz povijest povezivali su nas Zrinsko-Frankopani, sadašnjost je obilježena povezivanjem plave i zelene Hrvatske, kontinenta i mora, a budućnost ćemo graditi na temeljima naše bogate povijesti i kulture, ali i međusobnoj promociji naših kvalitetnih, autohtonih proizvoda – rekao je župan, uputivši čestitke svim nagrađenim vinarima s 8. Međunarodnog ocjenjivanja vina, održanog uoči Urbanova.

Diplome za najbolja vina, na svečanosti otvorenja Festivala pušipela primili su: Branimir Jakopić iz Železne Gore za Rajnski rizling iz 2019. koje je proglašeno šampionom ovogodišnjeg Međunarodnog ocjenjivanja, zatim obitelj Puklavec iz Ormoža u kategoriji pjenušavih vina, obitelj Cmrečnjak iz Svetog Urbana za Chardonnay barique iz 2022., te za Pušipel classic iz 2023. godine.

U kategoriji mirnih crnih vina diploma je pripala obitelji Preiner iz Sv. Urbana za Pinot crni, berba 2019., dok je obitelj Žnidarić iz Marije Gorice osvojila nagradu „Franjo Lebar“ za najbolji Sauvignon (berba 2023.).

Načelnik Općine Štrigova Stanislav Rebernik poželio je dobrodošlicu uzvanicima sa željom da osjete nadaleko poznatu gostoljubivost i toplinu gornjeg Međimurja:

„Danas smo ovdje zbog vina i da odamo čast onima koji stvaraju vina. Urbanovo svake godine donosi radost i slavi tradiciju proizvodnje vina, okupljajući ljubitelje vina i vinogradare iz cijelog kraja. Neka ovaj događaj bude prilika da uživamo u izvrsnim vinima, dijelimo priče i stvaramo nezaboravne trenutke.“

Predsjednik Udruge Hortus Croatiae Robert Horvat zahvalio je Međimurskoj županiji i županu Matiju Posavcu što je još prije mnogo godina prepoznao potencijal i važnost Urbanova te je Udruzi vinara pružena snažna podrška u razvoju manifestacije.

– Festival Pušipela je prilika da slavimo bogatstvo naše vinogradarske tradicije, da se okupimo u zajedništvu i da uživamo u izvrsnim međimurskim vinima. Također je i mjesto susreta renomiranih proizvođača vina i vinarske opreme, poljoprivrednih proizvođača te poduzetnika. Neka ova manifestacija bude prilika za nova poznanstva, poslovne prilike i nezaboravne trenutke uživanja u vinu – rekao je Robert Horvat.

Pohvale Urbanovu nizali su svi govornici izrazivši poštovanje i međimurskim vinarima koji su odavno kvalitetom vina dosegnuli svjetski vrh, a u ime predsjednika Vlade Republike Hrvatske publici se obratila Sunčana Glavak, Vjeran Vrbanec, predsjednik Uprave HAMAG-BICRO-a, državni tajnik Zdravko Tušek iz Ministarstva poljoprivrede te župan Šibensko-kninske županije Marko Jelić.

U glazbenom dijelu svečanosti pjevali su Gabrijela Hrženjak i Patrik Zamuda, a gošća otvorenja bila je 8. kogovska vinska kraljica Rebeka Čurin.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje