Povežite se s nama

U fokusu

O Gomili u Jalžabetu: mještani odbili dvije kune po kvadratu, sada im se nudi deset

Objavljeno:

- dana

Predsjednik Županijske skupštine dr.sc. Josip Križanić predstavio je danas, 23. studenoga, teme o kojima će se raspravljati na idućoj sjednici Županijske skupštine koja je zakazana za utorak, 30. studenoga.

Prva točka dnevnog reda bit će proračun za 2022. godinu i projekcije za 2023./2024., a Križanić je naveo koje su to točke na koje će se u idućih pet godina fokusirati županijska vlast – riječ je o obrazovanju, zdravstvu, komunalnoj i cestovnoj infrastrukturi, gospodarstvu i zaštiti okoliša.

– Ovaj proračun predviđen je na 305.000.000 kuna, a konsolidiran će iznositi 1.700.000.000 kuna. U obrazovanju se ovim proračunom potiču investicije koje vode izvrsnosti poput regionalnih centara kompetentnosti te investicija koje bi u potpunosti osigurale infrastrukturne pretpostavke za održavanje jednosmjenske nastave u svim školama u Varaždinskoj županiji i dizanje standarda na špicu špice u Hrvatskoj – započeo je Križanić.

Nadalje je naveo da su zdravlje žitelja ove županije i zdrav okoliš također prioritet ovog proračuna, a planiraju se ili su pred završetkom velike investicije poput Centralnog operacijskog bloka OB Varaždin, Respiracijskog centra Klenovnik, Jedinice za liječenje moždanog udara dnevne bolnice OB Varaždin, Spinalnog centra u bolnici u Varaždinskim Toplicama i sanacija bazena Minerva.

– Kada je riječ o zaštiti okoliša, projekt geotermalnih izvora Bukotermal nam je ove godine u proračunu na visokoj stavci, a njime se želi doprinijeti energetskoj samodostatnosti županije i smanjenju emisije CO2 te proizvodnji energije – ukratko je objasnio Križanić prvu točku dnevnog reda.

Druga točka odnosi se na izmjene i dopune prostornog plana. – Dugo smo ih čekali, investitori su jako nabrijani i izmjene moramo donijeti što prije kako bi investitori mogli krenuti u svoje projekte – rekao je.

Treća točka je Prijedlog odluke o izmjenama odluke o ustrojstvu i djelokrugu upravnih tijela. Riječ je o jednoj izmjeni pri kojoj poslovi zaštite okoliša i prirode, koji su se do sada obavljali u okviru Upravnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo te zaštitu okoliša, prelaze u djelokrug Upravnog odjela za poljoprivredu.

– Zaštita okoliša iz razloga jer nam je prioritet u ovom mandatnom razdoblju građenje i graditeljstvo, i taj Upravni odjel graditeljstva moramo pojačati s nekoliko djelatnika, s obzirom na to da nam se čini da u tome dijelu štekamo i kasnimo s izdavanjem građevinskih dozvola. Za to ćemo sigurno raspisati natječaj, uostalom već je i raspisan javni natječaj za djelatnike koji će ojačati taj odjel – pojasnio je Križanić.

Četvrta točka bit će Prijedlog odluke o projektu prezentacijskog centra Gomila u Jalžabetu.

– Prije pet godina počeli smo velika istraživanja koja su de facto do ovoga trena završena, pronađeni su vrlo vrijedni predmeti iz doba 6. stoljeća prije Krista. Prezentacijski centar koji bi se na tom mjestu izgradio je od velikog interesa za Varaždinsku županiju. Jedna je opcija zatrpati taj Centar, a vjerujem da nikome to ne bi odgovaralo, a druga opcija je da se napravi Prezentacijski centar koji bi trebao koštati 20-ak milijuna kuna, putem kojeg bi se idućem naraštaju prezentiralo što se događalo u ono doba kada je pokopan jedan od najvećih vladara u ovoj regiji toga doba. Županija je dala izraditi procjenu koja je pokazala relativno nisku cijenu procjene – oko 2 kune po kvadratu. Trebamo 47.000 kvadrata, malo više od 4 i pol hektara za taj Prezentacijski centar, i po te dvije kune bi koštalo negdje oko 98.000 kuna. U razgovoru s mještanima, oni nisu spremni platiti po toj cijeni, pa će Županijska skupština iznimno donijeti odluku o povećanju cijene, probat ćemo staviti jediničnu cijenu na do 10 kuna po kvadratu, dakle ukupno 472.000 kuna. Imamo informaciju da bismo po toj cijeni mogli otkupiti zemljišta – rekao je.

Točka pet je program rada Županijske skupštine za 2022. godinu, a točka šest analiza stanja civilne zaštite, zatim slijedi plan djelovanja na području prirodnih nepogoda, informacija o stanju gospodarstva, financiranje političkih stranaka te prijedlog odluke o postupku financiranja aktivnosti koje provode udruge (mogućnost podnošenja cijele dokumentacije elektroničkim putem – web stranice Županije te mogućnost kasnijeg podnošenja izvješća o provedenim financijskim aktivnostima).

Nadalje, tu je i točka o načinu podnošenju prijedloga i peticija od strane građana te prijedlog zaključka o davanju suglasnosti na druge izmjene i dopune financijskog plana ŽUC-a, odnosno rebalans ŽUC-a i financijski plan za 2022. godinu.

– Rebalansom mislimo podignuti financijska sredstva ŽUC-a za oko 1.800.000 kuna, s obzirom na to da su iz državnog proračuna svim ŽUC-evima dignuta sredstva za ukupno 99 milijuna kuna – objašnjava Križanić.

Iduća točka je Izvješće o radu trgovačkog društva Piškornica, pa slijedi Izvješće o provedbi modela javno-privatnog partnerstva za 2022. godinu, Izvješće o radu trgovačkog društva Zona Sjever, Bukotermal, Izvješće o radu GARA-e te Zaključak o programu rada Savjeta mladih, imenovanje sudaca-porotnika varaždinskog Županijskog suda te ustrojavanje službeničkog suda u Varaždinskoj županiji i imenovanje mrtvozornika.

Pretposljednja točka odnosila bi se na prijedlog rješenja o imenovanju članova preostalih radnih tijela Županijske skupštine koja nisu imenovana na prethodnoj sjednici, a posljednja na korištenje sredstava proračunske zalihe za siječanj-rujan 2021. i siječanj-listopad 2021.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje