Povežite se s nama

U fokusu

Troškovi promidžbe pobjednika dvostruko veći od donacija

Objavljeno:

- dana

Značajna odstupanja između troškova i donacija kandidata na prošlim lokalnim izborima

Između iznosa iz izvješća o primljenim donacijama kandidata i lista te troškova njihove izborne promidžbe uoči nedavnih lokalnih izbora, uglavnom postoje značajna odstupanja. To posebice vrijedi za pobjednike lokalnih izbora u Varaždinskoj županiji i gradu Varaždinu, što zorno svjedoče njihova izvješća.

U izbornoj utrci od 15. travnja do 24. svibnja, Predrag Štromar, koji je po treći put izabran za varaždinskog župana, utrošio je 339 tisuća kuna, dok je njegov protukandidat iz drugog kruga Anđelko Stričak imao ukupne troškove 26 tisuća kuna. Štromar je najviše novca utrošio za oglašavanje, točnije oko polovice ukupnog iznosa. Najveći iznos plaćen je zagrebačkom poduzeću Hitra produkcija dokumenata – 53 tisuće kuna, slijedi VTV s 50 tisuća kuna te krapinsko poduzeće Diprint kojem su u dva navrata plaćene ukupno 32 tisuće kuna.
Kako je varaždinski župan podmirio troškove svoje izborne promidžbe nije moguće zaključiti iz izvješća o primljenim donacijama fizičkih i pravnih osoba budući da je njihov ukupan iznos 181 tisuću kuna. Među dvadesetak donacija najviše je između tisuću i 10 tisuća kuna. Najširokogrudniji je bio Mario Veselnik s 25 tisuća kuna, a zatim slijede Marijana Premužić, Vjekoslav Jakopčin i Tihomir Rožmarić s po 20 tisuća kuna, koliko je dalo i poduzeće Kamning. No usprkos tome, ukupan iznos svih primljenih donacija gotovo je dvostruko manji od troškova izborne promidžbe.
Slično je i kod Gorana Habuša koji je po drugi put izabran za varaždinskoga gradonačelnika. Njegovu izbornu promidžbu pomogao je manji broj donatora, ali zato izdašnijih. S donacijom od 30 tisuća kuna na prvom mjestu je Marlex, a zatim slijedi Univerzal s 15 tisuća kuna te Kotonteks s 10 tisuća kuna. Usprkos tome, varaždinski gradonačelnik je od početka travnja do 24. svibnja ukupno primio 62.500 kuna donacija, dok je u istom razdoblju imao troškove izborne promidžbe 116 tisuća kuna.
Budući da je teško vjerovati kako je ostao nepodmiren i jedan račun za oglašavanje i ostale troškove, jedini logičan zaključak je da su troškove kandidatima, kako onima koji su pobijedili na izborima, tako i onima koji u tome nisu uspjeli, dobrim dijelom podmirile njihove ili koalicijske stranke. Međutim, to se ne vidi iz izvješća stranaka. Stranke su, naime, također bile obvezne predati izvješća, ali ona otvaraju još veće nedoumice nego izvješća kandidata. Varaždinski HNS, sudeći po objavljenom financijskom izvješću, nije prijavio niti jednu donaciju, a troškovi njegove izborne promidžbe iznosili su 99 tisuća kuna. Nasuprot tome, varaždinski HDZ za izbore je utrošio 21 tisuću kuna, koliko su iznosile i donacije fizičkih i pravnih osoba.
Kako su se financirale izborne aktivnosti konačni sud dat će Državno izborno povjerenstvo koje je zaduženo za nadzor. Međutim, neovisno o ishodu nadzora, već sada se otvara pitanje kakvog smisla uopće imaju nejasna i nepotpuna izvješća, odnosno ne bi li Zakon o financiranju političkih stranaka i izborne promidžbe trebalo promijeniti tako da se jasno vide odakle su podmireni svi rashodi kandidata i lista. (ikr)

Izvor:
Foto:

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje