Povežite se s nama

Zabava & Stil

Čagalj doselio u naše krajeve, neki tvrde i vuk?!

Objavljeno:

- dana

OTKRIVAMO

Nakon što su neki mediji prenijeli informaciju kako su na području Ludbrega viđeni čagalj i vuk odmah smo krenuli provjeriti tu informaciju jer to bilo zaista fascinantno otkriće. Naime, vuk na ovom području nije viđen u posljednjih 50 godina, a ni čagalj nije zabilježen kao divlja životinja naših krajeva.

– Vukovi su zaštićena vrsta i moguće je da su njihova prirodna staništa popunjena, pa traže nova – komentirao je biolog Duje Lisičić. Objasnio je kako hijerarhija čopora kod vuka je takva da čoporom vlada par.

– Ukoliko dođe do sukoba u čoporu i netko želi preuzeti dominaciju, moguće je da bude izbačen iz čopora i tada krene lutati u potrazi za novim staništem. Moguće je da je takva jedinka viđena u krajevima oko Ludbrega – kaže Lisičić, te dodaje kako je to ipak malo vjerojatno.

Napustio je čopor?

čagalj je izuzetno mobilna životinja i u ludbreško je područje mogao doći iz Mađarske ili Slavonije

Dodao je kako je čagalj s druge strane najvjerojatnije zaista počeo naseljavati ludbreško područje.

– Čagalj je izuzetno mobilna životinja i u ludbreško je područje mogao doći iz Mađarske ili Slavonije – pojašnjava Lisičić.

Kaže kako je i vuk u to područje mogao doći iz Gorskog kotara ili Like.

– Vuk u jednom danu može prijeći 50 do 80 kilometara pa bi teoretski na području Ludbrega mogao biti za dva dana putovanja – rekao je, te dodao kako ipak ne vjeruje da bi se vuk naselio na ovom području.

Njegovo mišljenje dijeli i biologinja Ivana Selanec koja je pojasnila kako vukovi trebaju za stanište mnogo veće komplekse šuma nego im tu stoje na raspolaganju.

Malo vjerojatno da je vuk došao

Vjerojatnije je da je netko čaglja zamijenio za vuka nego da je vuk došao čak u Ludbreg

– Vjerojatnije je da je netko čaglja zamijenio za vuka nego da je vuk došao čak u Ludbreg, iako i za to postoji mala mogućnost – rekla je Selanec. Vuk je najbliže našim krajevima viđen blizu Siska i u Samoborskom gorju, a inače su mu prirodna staništa Gorski kotar, Lika, Kordun i Banija.

– Ako bi vuk širio stanište, bilo bi logično da ide prema sjeverozapadnoj Hrvatskoj u područje lovišta gdje su srne i ostala divljač koju lovi, a ne bi primjerice išao prema Dalmaciji gdje takve divljači nema.

Moguće je da ga privuče i miris stada ovaca ili koza kojih ima sve više u sjeverozapadnih Hrvatskoj, a kojeg može namirisati na nekoliko kilometara – objasnio je Lisičić.

Čagalj je nova vrsta naših krajeva!

Vukovi su navodno viđeni na području koje pokriva lovačko društvo „Srnec“. Predsjednik lovačkog društva Antun Novota kaže kako jedan lovac misli da je vidio vuka, no kako sa stopostotnom sigurnošću može tvrditi da su se na području društva pojavili čagljevi, koji nisu evidentirani kao divljač u lovnogospodarskoj osnovi. Inače, čagalj je jako sličan vuku, a s lisicom ga povezuje oportunistički način života. Oportunizam ovoj vrsti omogućuje prilagodbu na različite tipove staništa i to je jedan od najvažnijih razloga široke rasprostranjenosti i relativno brzog širenja na nova područja. Distribucija čaglja je vrlo dinamična i kod ove vrste u samo par godina može doći do velikih promjena u rasprostranjenosti.

 

Izvor:
Foto: Andrej Švoger / ilustracije

Zabava & Stil

Strani veleposlanici u Ludbregu učili fotkati, a neki su i “poletjeli“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Hrvatski fotograf Damir Hoyka u Ludbregu je održao radionicu na kojoj je osnovama fotografiranja i to mobitelom, poučio skupinu europskih veleposlanika.

Motive su pronalazili na najpoznatijim turističkim i povijesnim lokalitetima, pa su veleposlanici osim o fotografiranju puno toga doznali i o tom podravskom gradu.

Veleposlanica Nizozemske te veleposlanici Norveške, Slovenije, Belgije i Finske tu su doznali o kojim postavkama mobitela treba voditi računa kako bi ono što želimo fotografirati ispunjavalo što više elemenata dobre fotografije.

Neki od sudionika priuštili su si i let u osebujnom simulatoru.

– Hvala kolegama na pozivu za sudjelovanje u ovom kreativnom projektu! Osim što smo učili fotkati, probali smo i letjeti na simulatoru u znanstvenom centru financiranom bespovratnim sredstvima Norveške i EGP-a – pohvalili su se iz norveške ambasade.

Nastavite čitati

Zabava & Stil

FOTO Tribinama NK Varaždina zbog nove himne Vatrenih danas se prolamao silan huk

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Nakon brojnih pjesama različite tematike koje dosad kao autor snimio Dražena Popijač Pupi, na red je stigla i nova himna Vatrenih.

Podsjećamo, lani je realiziran projekt himne NK Varaždina u suradnji s Udrugom veterana 7. gardijska brigada „PUMA“, čiji je član i spomenuti glazbenik.

– Ta himna bila je dobro prihvaćena i potakla me da napravim i jednu originalnu pjesmu za hrvatsku repku. I sam sam bio u ratu kao branitelj pa imam „filing“ kakav drugi autori nemaju – veli naš sugovornik koji potpisuje tekst i glazbu.

Na njega se nadovezao Robert Puja, predsjednik UV 7. gbr „PUMA“, koji se osvrnuo na dugogodišnju suradnju s Pupijem.

– Od ideje do realizacije novog projekta prošlo je kratko razdoblje i prošlog tjedna imali smo radni sastanak na kojem je odlučeno da u snimanju spota i pjesme sudjeluju branitelji. To je bio logičan potez jer su „provučeni“ kroz stihove. Pjesma je prava – navijačka, a danas su na snimanju sudjelovali veterani Roda, 104. brigade, Tigrova i Puma. Iz svake spomenute postrojbe sudjelovalo je po 10 branitelja koji pjevaju refrene u navijačkom stilu. Ideja je bila da mora zvučati moćno – objasnio je Robert Puja.

Dodajmo da je pjesma melodična i zasigurno će biti izvođena tijekom predstojećeg Europskog nogometnog prvenstva i onih natjecanja koja slijede.

Kako je to sve skupa danas izgledalo na stadionu NK Varaždina pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje