Povežite se s nama

U fokusu

Ludbrežanin (32) već 10 godina živi u inozemstvu i ne namjerava se vratiti: Nisam htio preskakati umjetne životne prepreke

Objavljeno:

- dana

U prosincu je premijer Andrej Plenković najavio novu mjeru usmjerenu na poboljšanje demografske situacije u zemlji. Radi se o poticaju od 200.000 kuna za povratnike iz inozemstva.

Preciznije, riječ je o poticajima za samozapošljavanje koji iznose 110.000 ili 150.000 kuna (što ovisi o području djelatnosti), pri čemu se dodatno može ostvariti još 25.000 kuna ako se radi o preseljenju unutar zemlje u manje razvijeno područje, odnosno dvostruko više ako je osoba u posljednje dvije godine barem godinu dana radila u nekoj od zemalja Europske unije.

Mjera pod nazivom “Biram Hrvatsku” nadgradnja je mjere za samozapošljavanje, a njome se nastoji “motivirati povratak iseljenika, novčanim poticajima ohrabriti ih za pokretanje posla u domovini te potaknuti populacijsku obnovu područja s izraženim iseljavanjem”. Paket mjera aktivne politike samozapošljavanja za aktualnu godinu prihvatilo je Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Med i mlijeko?

Jedan od onih koji su Hrvatsku napustili zbog potrage za boljim uvjetima na poslu, boljim radnim mjestom i općenito boljim životom je Ludbrežanin (32) koji je iz Hrvatske otišao prije 10 godina.

– Primarni razlog odlaska bila je loša socioekonomska slika Hrvatske. To, naravno, uključuje limitirane opcije za karijeru, ali i društveno stanje zemlje. Ne identificiram se s podužom listom stvari koje se u Hrvatskoj smatraju normalnima ili, u najmanju ruku, prihvatljivima. Jednostavno nisam htio trošiti vrijeme i preskakati umjetne životne prepreke koje ne postoje u inozemstvu (ili ih ima u puno manjoj mjeri) samo zato što sam rođen na “krivom mjestu”. Vani radim skoro 10 godina i svaki put kad se vratim u Hrvatsku ljeti ili za Božić, priča je ista: isti naslovi u novinama, ista garnitura na vlasti koja se bavi nevjerojatno irelevantnim stvarima. Nema nikakvog dijaloga ili diskursa i, posljedično, osjećaj da društvo ide u dobrom smjeru izostaje. To je, naravno, moje vrlo subjektivno mišljenje – ističe Ludbrežanin koji radi u jednoj investicijskoj tvrtki u Nizozemskoj.

Više prednosti

– Rekao bih da ima daleko više prednosti nego nedostataka života u inozemstvu. To, dakako, ponajviše ovisi o osobnim životnim ciljevima i onome što na kraju želimo postići, ali generalno gledajući je bolje. Najveći nedostatak je očit: odlazak iz poznate sredine, iz obitelji i društva prijatelja u totalno novu državu i gradnja života skoro pa ispočetka. Nalaženje posla također može potrajati, posebice ako ne govorite jezik i niste u jednom od deficitarnih ili visokospecijaliziranih zanimanja. S druge strane, ima mnogo više mogućnosti za unapređenje karijere, financijski imate određene stupnjeve slobode i možete razmišljati o drugim stvarima. Atmosfera na poslu je puno drugačija, hijerarhija i ego, nešto što naši poslodavci još uvijek jako vole, igraju manju ulogu, a birokracija je svjetlosnim godinama ispred naše – dodao je.

Ludbrežanin tako i dalje ostaje u inozemstvu i na povratak u Lijepu Našu ga nikako neće nagnati Plenkovićeva mjera za povratnike.

Veliko ništa

– S obzirom na to da razlozi mog odlaska nisu bili isključivo ekonomske prirode, premijerovih 200.000 kuna ne znače ništa, i uopće ne razmišljam o povratku u Hrvatsku. Stvari se kod nas iznimno sporo mijenjaju: paradoksalno, ljudi zahtijevaju promjene i bolji život, a istovremeno ponavljaju iste stvari koje su dovele Hrvatsku u ovakvu situaciju.

Sve u svemu, iz moje perspektive, Hrvatska ima malo prednosti nad zapadom, i trebale bi se dogoditi radikalne političke i društvene promjene da bih razmišljao o povratku. Plenkovićeva mjera od 200.000 kuna je kao da vam netko nudi flaster, a amputirane su vam obje noge – zaključio je 32-godišnjak.

U fokusu

Ne držite razmak s vozilom ispred sebe na cesti? Donosimo koliku bi kaznu mogli platiti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Zakonu o sigurnosti prometa na cestama navodi se razmak između vozila, odnosno navode se i kazne ako se ne pridržavate propisanoga, piše HAK Revija.

Staro je pravilo da biste od vozila ispred sebe morali voziti na udaljenosti od dvije sekunde. Koliko su dvije sekunde u metrima? To varira ovisno o brzini kojom vozite. Pri 80 km/h, na primjer, dvije sekunde bile bi 44 metra. U članku 109. Zakona o sigurnosti prometa na cestama jasno se definiraju obveze vozača. Vozač je dužan držati potreban razmak kad se kreće iza drugog vozila, tako da ne ugrožava sigurnost prometa. Novčanom kaznom u iznosu od 60 eura kaznit će se za prekršaj vozač koji ne drži potreban razmak kad se kreće iza drugoga vozila.

Već sljedeći članak ide dalje. Kad se na javnoj cesti izvan naselja, koja ima samo po jednu prometnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru, kreću jedno za drugim motorna vozila čija je najveća dopuštena masa veća od 3.500 kg ili čija je duljina veća od 7 m, vozači su dužni između svakog od tih vozila držati razmak od najmanje 100 m, piše HAK Revija.

Ova odredba ne odnosi se na dio ceste na kojem je pretjecanje zabranjeno. Također, ako se na cesti izvan naselja kreću u nizu dva ili više vozila koja prevoze opasne tvari, međusobni razmak između tih vozila ne smije biti manji od 200 metara. Kazna za nepridržavanje ovih odredbi je također 60 eura.

Nastavite čitati

U fokusu

SDP-ovci Plenkoviću: Osam godina ste na vlasti, a sad pričate o većim mirovinama i stanovima za mlade…

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako pomoći mladim i osigurati im krov nad glavom? Varaždinska gradska vlast predvođena Nevenom Bosiljem i Miroslavom Markovićem od početka mandata brine o rješavanju upravo tog pitanja.

Tako su nastavili s poticanom stanogradnjom, odnosno POS stanovima, ali i pokrenuli projekt jeftinijeg najma stanova, kao i projekt jeftinijeg građevinskog zemljišta za mlade obitelji.

Isto tako, u SDP-u se zalažu i za dostojan život umirovljenika s naglaskom na veće mirovine.

Veće mirovine, dostojan život za umirovljenike i priuštivo stanovanje za mlade obitelji su teme koje moraju biti među prioritetima i ove nove Vlade, istaknuli su danas u Saboru SDP-ovi saborski zastupnici Miroslav Marković i Barbara Antolić Vupora.

– Danas ste u najavi programa govorili da će vam prioritet biti priuštivo stanovanje. Znamo da mladi odlaze zbog korupcije, ali i zbog nedostupnosti priuštivog stanovanja za mlade obitelji. Ovo je vaš treći mandat i mislim da bi sad trebalo požuriti s tim planom. S obzirom na eksploziju cijena najma i znamo da sad cijene najma više nisu 50 posto prosječne plaće, nego 70 posto i više. Također, cijene novogradnje su eksplodirale. Sada u Varaždinu više ne možete dobiti novogradnju ispod 2300 ili 2500 eura po kvadratu. Za POS stanove u Varaždinu dobili smo 800 molbi… Stoga apeliramo da krenete u akciju za priuštivo stanovanje što prije – poručio je Marković premijeru Plankoviću danas u Saboru.

Barbara Antolić Vupora je pak istaknula kako Plenkovićeva Vlada u osam godina nije uspjela umirovljenicima osigurati dostojan život.

– U proteklih osam godina vaša Vlada nije uspjela osigurati primjerene mirovine, jer da je, danas ne bi 35 posto umirovljenika bilo u riziku od siromaštva – rekla je Barbara Antolić Vupora i pritom spomenula da je dobro da je u programu Vlade predviđeno usklađenje mirovina i trajni dodaci na mirovine, što je uostalom predlagao i SDP. 

Međutim, što je sa sustavnom zaštitom potrošača?

– Zaštita potrošača nije u ovom programu Vlade, a znamo da su umirovljenici najosjetljivija skupina potrošača. Dakle, što je sa zaštitom potrošača – upitala je Barbara Antolić Vupora.

U varaždinskom SDP-u ističu da neće odustati od svojih programa, posebice onih koji su namijenjeni mladima, kao i onima koji imaju za cilj zaštititi najranjiviju skupinu, a to su umirovljenici.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje