Povežite se s nama

U fokusu

Zaiskrilo oko brzog interneta između Grada i Magića, hoće li zbog toga Varaždincima poskupjeti računi za internet?

Objavljeno:

- dana

Prije nekoliko dana na adrese korisnika Magic NET-a stiglo je pismo čiji je potpisnik Stanislav Magić, vlasnik tvrtke Infrastruktura.

U tom pismu ističe da je gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj najavio najnoviji udar.
– Promijenit će način naplate korištenja gradske podzemne mreže, potrošiti stotine tisuća kuna na odvjetnike i povisiti naše troškove trostruko – ističe Magić, koji je pozvao Bosilja na sučeljavanje.

Pismo Infrastrukture

– Za početak bi bilo minimalno korektno javno predočiti ugovor Grada i angažiranog odvjetničkog ureda. Smatramo da je to pravo na informaciju svakog građanina. Mislim da svakog poreznog obveznika u gradu zanima na koji se način troši novac iz gradske blagajne. Podržite svog operatora, izrazite neslaganje s takvim potezom gradonačelnika i spriječite nova poskupljenja – zaključuje Magić u svom pismu.

No Bosilj se nije javno sučelio s Magićem, već je izdao priopćenje.

– Godinama se očito pogodovalo raznoraznim privatnim interesima pojedinaca i teleoperatora. Ovoj gradskoj upravi je u prvom planu interes Grada i građana. Iako pojedinci žele i dalje ostvarivati ekstraprofit koji su im omogućili bivši gradski vladari, ovoj gradskoj upravi je interes zajednice ispred interesa bogatih i moćnih. HT i A1 neće mijenjati cijene jer pravo puta plaćaju u gotovo cijeloj Hrvatskoj, a ovakvi pritisci kakve prema Gradu i meni osobno vrši Infrastruktura d. o. o koordinirano s predstavnicima bivše gradske vlasti koja im je omogućila povlašteni položaj je jasan pokazatelj da smo na dobrom putu raščišćavanja nereda i pogodovanja bivše vlasti koje smo posljednjih mjeseci zatekli u gotovo svemu. Na laje pas radi sela, već zbog sebe; ova poslovica najbolje oslikava veliku brigu Infrastrukture d. o. o. oko modela naplate korištenja telekomunikacijske infrastrukture u Gradu Varaždinu, ali neće proći, jednako kao niti bilo što drugo što je na štetu Grada i građana – istaknuo je Bosilj u svom priopćenju.

Prozivke

Budući da je Bosilj prozvao bivšega gradonačelnika Čehoka za pogodovanja, isti mu je odgovorio.

– Kao i u svemu do sada, od odvoza smeća preko plaćanja nezakonite ekorente do postavljanja direktora bez natječaja, Bosilj konstantno kuka, bugari, lamentira, njurga i okrivljuje cijeli svijet oko sebe za svoju nesposobnost i pogrešne odluke. Sada najavu povećanja cijena telekomunikacijskih operatora pravda nekakvim posebnim odnosima bivše uprave i jednog operatora. Da odmah budemo jasni: Grad je poslovao s tvrtkom Infrastruktura d. o. o. isključivo na temelju natječaja, kojim je upravo ta tvrtka povezala sve gradske ustanove, od vrtića preko škola do uprave, čime smo godišnje uštedjeli oko 350.000 kuna. Također, Grad je s Infrastrukturnom napravio projekt Smart City Banfica, zbog kojeg je proglašen i najboljim smart gradom u Hrvatskoj 2019. Da Grad nije ni na koji način izdvajao samo tvrtku Infrastruktura, potvrđuje i to da je u naseljima Kućan i Zbelava isto načelo subvencije kućnog priključka primijenio i s tvrtkom Eco-net – istaknuo je Čehok.

Kontaktirali smo i Stanislava Magića, koji ističe da ni do kakvog pogodovanja Grada odnosno bivše gradske vlasti nije došlo.

– Modernizirali smo grad i smanjili građanima račune za 50 %. U gradskoj blagajni godišnje smo uštedjeli 50.000 eura. Kakvo pogodovanje?! – rekao nam je Magić.
Naime, nova gradska vlast je 19. listopada 2021. godine pred Hrvatskom regulatornom agencijom za mrežne djelatnosti (HAKOM) pokrenula postupak radi utvrđivanja infrastrukturnog operatora i utvrđivanja visine naknade za pravo puta.

– Tim postupkom Grad Varaždin će konačno dobiti kompletne podatke o DTK infrastrukturi koja se nalazi na području Grada Varaždina, a što podrazumijeva kompletni geodetski elaborat na katastarskim podlogama, u digitalnom i pisanom obliku (vektorizirani digitalni katastarski plan), za cjelokupnu elektroničku komunikacijsku infrastrukturu, za trase kabelske kanalizacije, trase kabela u zemlji bez kabelske kanalizacije i trase nadzemnih kabela na cijelom administrativnom području Grada Varaždina – ističe Bosilj.

S tim se slaže i Magić.

– Naravno, ja sam apsolutno za to. Da se napokon utvrdi čije je što pod zemljom. Ovako si neki operatori svojataju nešto što sigurno nije njihovo. Tako će sigurno utvrditi da i Grad Varaždin posjeduje infrastrukturu – naglasio je Magić.

Dosad su operatori naknadu Gradu plaćali kroz ugovore o služnosti, no Bosilj inzistira da se naknade plaćaju prema Pravilniku o potvrdi i naknadi za pravo puta.

– Grad je do sada dobivao na godišnjoj razini od teleoperatora sljedeće iznose: HT 671.451,90 kuna, A1 98.000,00 kuna i Infrastruktura 182.681,72 kune, odnosno oko 950.000 kuna. Dovršili smo proceduru s HT-om i do sada je Grad Varaždin s osnova ugovora s HT-om d. d. godišnje prihodovao 671.451,90 kuna temeljem ugovora o zajedničkom korištenju DTK-a iz 2007., a od sada će, s obzirom na dužinu trasa i prelazak na pravo puta, prihodovati godišnji novčani iznos od oko 1,8 milijuna, koji je gotovo tri puta veći od iznosa koji je do sada HT plaćao Gradu Varaždinu. Pokrenuta je procedura prema HAKOM-u i za Infrastrukturu d. o. o. te za A1, te se i od njih očekuju, temeljem rješenja HAKOM-a, višestruko veći prihodi, koje će Grad uložiti u razvoj optičke infrastrukture – istaknuo je gradonačelnik Bosilj.

Promjena

Čehok ističe da je krucijalna razlika između prava služnosti i prava puta u tome što je naknadu za pravo služnosti po ugovoru iz 2007. određivao Grad Varaždin, dok naknadu za pravo puta ne određuje Grad, nego država.

– To odgovara HT-u, koji već neko vrijeme najavljuje da se ta naknada treba smanjiti čak za 75 % sadašnje vrijednosti. Umjesto da građanima i vijećnicima podastre sve podatke i sve činjenice o optičkoj mreži, Bosilj širi optičke iluzije da bilo što zna raditi i da bilo što radi u gradu – dodaje Čehok.

Magić ističe da po njemu nije problem povećanje naknade za operatore.

– Da se razumijemo, ja nisam za povećanje naknade. No problem je u tome što Grad u budućnosti neće dobivati tako visoke naknade kao što tvrdi gradonačelnik Bosilj. Mi surađujemo s korporacijama kao što su HT i A1, no morate znati da vam nijedna korporacije neće ništa dati. Iza toga stoji dobro promišljena financijska strategija. Također, ovime ćete najviše na ruku ići velikima. Ono što će biti posljedica je da se infrastruktura optičke mreže neće moći širiti. Vrlo jednostavno, velikima se u mala mjesta ne širi optička mreža jer im se to ne isplati, a mali operatori neće moći niti širiti mrežu – objasnio je Magić, najavivši da korisnicima Magić NET-a neće poskupjeti račun.

– Zasad nemamo nikakvo planirano poskupljenje – zaključio je Stanislav Magić.
zaključio je Stanislav Magić.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje