Povežite se s nama

Međimurje

Volontiranje u prirodi je hit: kako postati građanin znanstvenik u Međimurju?

Piše: Sara Kočiš, magistra ekologije i zaštite prirode, stručna suradnica za opće poslove zaštite prirode Foto: Siniša Golub, Roberta Radović

Objavljeno:

- dana

U novije vrijeme sve je popularniji poseban oblik volontiranja koji se naziva “građanska znanost” (engl. citizen science), “amaterska znanost” ili “znanost zajednice”.

Građanska znanost omogućuje dobrovoljno sudjelovanje građana-laika u znanstvenim i stručnim istraživanjima, obično u suradnji sa stručnjacima i znanstvenim institucijama ili pod njihovim vodstvom.

Glavna je ideja objediniti stručnost i znanje znanstvenika, edukatora ili onih koji dobivene podatke koriste i zainteresirane građane koji najčešće nemaju potrebno obrazovanje ili znanje za samostalna istraživanja, ali imaju interes da pod vodstvom stručnih osoba doprinose boljitku zajednice i napretku znanosti. Ideja građanske znanosti nije nova – sudjelovanje amatera u znanosti i znanstvena otkrića neprofesionalnih pojedinaca i interesnih skupina prisutni su tijekom povijesti.

Prikupljanje znanstvenih podataka i istraživanja postojalo je mnogo prije pojave suvremenih sveučilišta. Građanska znanost je svojevrsni izvorni oblik istraživanja.

Informacijska revolucija uvelike je ubrzala mogućnosti i doseg građanske znanosti. Danas postoji veliki broj lokalnih i globalnih građanskih znanstvenih inicijativa koje obuhvaćaju široki spektar interesa, od astronomije, biologije, informatike, geografije, ekologije i okoliša, povijesti, jezika, medicine, oceanografije, društva, psihologije, tehnologije i inženjeringa.

Edukacija volontera za prepoznavanje ptica

Građanska znanost često omogućuje prikupljanje velike količine podataka na golemim geografskim područjima i tijekom duljega vremenskog razdoblja, što bi inače bilo teško dostupno, ili pak provođenje znanstvenih istraživanja koja su preskupa ili predugo traju drugim načinima provedbe.

Primjerice, građani širom svijeta prate učinke globalnog zagrijavanja na biljni i životinjski svijet opisujući ciklične događaje u prirodi, poput početka cvatnje određenog stabla ili dolaska ptica selica na točno određeno mjesto. Volonteri također prate kemijsko zagađenje vodenih tijela, buku, svjetlost i zagađenje zraka ili izvještavaju o širenju sićušnih komada plastike u okoliš.

Priroda i ekologija kao građanska znanost

Globalna ekološka kriza vjerojatno je najveći izazov s kojim se suočava čovječanstvo. Klimatske promjene i globalno zagrijavanje, zagađenje zraka, vode i tla, krčenje šuma, širenje invazivnih stranih vrsta i gubitak biološke raznolikosti javljaju se svuda na našem planetu. Građanski znanstveni projekti u kojima se prikupljaju velike količine podataka na ogromnim geografskim područjima tomu mogu dati neprocjenjiv doprinos.

Praćenje bioraznolikosti osobito je pogodno za građansku znanost pa nije iznenađujuće da projekti usmjereni na prirodu, životinje i biljke dominiraju u profilu građanskih znanstvenih inicijativa. Podatci o biološkoj raznolikosti koje prikupljaju građani znanstvenici vrlo su vrijedni, jer omogućuju stvaranje potpunije baze podataka o veličini i rasprostranjenosti populacije određene vrste, a prema tome i planiranju mjera zaštite bioraznolikosti, kao i za procjenu prirodnih vrijednosti područja.

Lani je očišćeno 300 metara obale Drave za gniježđenje bregunica

Volonterske akcije

U Međimurju također možete postati građanin znanstvenik. “Međimurska priroda” – Javna ustanova za zaštitu prirode provodi i nudi niz građanskih znanstvenih projekata u koje se uključuje sve više građana znanstvenika. Najveći takav projekt, koji ujedno ove godine obilježava svoju desetu godišnjicu, projekt je “Spašavanje vodozemaca od stradavanja na prometnicama”. S obzirom da se on provodi na čak tri prometnice u Međimurju (Selnica, Črečan i Dragoslavec) i da zahtijeva svakodnevnu aktivnost tijekom mjesec dana na svakoj od lokacija, njegovo provođenje omogućuju upravo građani znanstvenici.

U ovom slučaju to su najvećim dijelom učenici obližnjih osnovnih škola te srednjih škola iz Čakovca, koji su se uključili na poticaj svojih učitelja i profesora, ali i brojni motivirani pojedinci. Zahvaljujući njima, 2021. godine na tri međimurske prometnice spašeno je od stradavanja pod kotačima automobila gotovo 6000 vodozemaca, najvećim dijelom žaba krastača.

Šuma Čep je među najbogatijim staništima jelenka u Hrvatskoj

Sljedeća aktivnost u koju se možete uključiti je akcija “Čišćenje obale za bregunice” kada se u travnju dio obale rijeke Drave “čisti” od korijenja i grmlja kako bi se oslobodio sloj zemlje pogodan i potreban za gniježđenje ptice bregunice. Bregunica je ptica koja može pojesti i do 10.000 komaraca u jednom danu pa nam to mnogo govori o potrebi očuvanja ove vrste.

S dolaskom ljeta slijedi akcija “Brojanje gnijezda lastavica i piljaka” na odabranim područjima Međimurske županije. Ona je također namijenjena za lokalne građane volontere koji poznaju određeno naselje, s obzirom da je potrebna dobra komunikacija i suradnja s njegovim mještanima prilikom traženja gnijezda.

Ljeti provodimo i akciju “Praćenje jelenka” u šumi Čep u Nedelišću, koja je jedno od najbogatijih staništa ovog kukca u Hrvatskoj. U posljednje dvije akcije rado se uključuju najmlađi građani znanstvenici uz pratnju svojih učitelja i djelatnika “Međimurske prirode”.

Trenutačno se za stručnjake i volontere Međimurske prirode prvi put provodi edukacija “Trening prepoznavanja ptica”, čiji je cilj oformiti krug volontera koji će biti osposobljeni za prikupljanje vrijednih podataka o pticama u Međimurju.

Boravimo u prirodi i profitirajmo zajedno

”Međimurska priroda” brine o svojim volonterima kako bi podaci koje prikupljaju bili što kvalitetniji. Prije svake akcije organizira edukaciju s detaljnim uputama o načinu i metodama provođenja same akcije, koordinira volontere tijekom same akcije, obavještava ih o tijeku i rezultatima projekta te ih nastoji nagraditi za njihov nesebičan trud.

Ali najveća je nagrada svakog građana znanstvenika ona koja se ne može mjeriti nikakvim instrumentom. To je prilika za učenje i stjecanje iskustva o svijetu oko sebe, provođenje vremena na svježem zraku i u prirodi, povezivanje s obitelji i prijateljima, stjecanje novih poznanstava te osobno zadovoljstvo zbog donošenja koristi za zaštitu ugroženih vrsta, staništa ili prirode, a samim time i za cjelokupno društvo i naš planet.

Zanimljivu ili uginulu vrstu prijavite “Međimurskoj prirodi”

Moderne tehnologije u službi prikupljanja podataka

Danas u doba pametnih telefona, interneta i društvenih medija svatko tko boravi budnih očiju u prirodi može postati građanin znanstvenik i svoja opažanja vrlo brzo i lako podijeliti s drugima. Za učinkovitu zaštitu prirode potrebno je kontinuirano prikupljati veliki broj terenskih podataka. Stoga je prepoznata potreba i mogućnost uključivanja šire javnosti kojoj se na raspolaganje stavljaju posebne aplikacije i web obrasci putem kojih se može dojavljivati svoja opažanja.

Ako šetajući prirodom Međimurja uočite neku zanimljivu vrstu ili pojavu, fotografirajte je i pošaljite informaciju putem obrasca koji na svojim internetskim stranicama nudi JU “Međimurska priroda”. Mobilna aplikacija “Invazivne vrste u Hrvatskoj” razvijena je s ciljem da građani istraživači mogu dojavljivati i dijeliti opažanja stranih invazivnih vrsta u Hrvatskoj i tako pridonijeti njihovom kartiranju i ranom otkrivanju pojave novih stranih invazivnih vrsta.

Interaktivna platforma Biologer.hr namijenjena je prikupljanju podataka o biološkoj raznolikosti. Ukoliko naiđete na mrtvu, bolesnu ili ozlijeđenu strogo zaštićenu životinju ili sisavca na prometnici, potrebno je nalaz prijaviti putem web obrasca za dojavu pronalaska mrtvih, ozlijeđenih ili bolesnih strogo zaštićenih životinja, jer znanstvenici temeljem ovih dojava rade na izradi nove baze podataka te novog europskog atlasa sisavaca.

PIŠE: Sara Kočiš, magistra ekologije i zaštite prirode, stručna suradnica za opće poslove zaštite prirode

FOTO: Siniša Golub, Roberta Radović

Međimurje

KUU Zvon će u “Dobro jutro, Hrvatska” prezentirati župu i Općinu Mala Subotica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

KUU Zvon župne zajednice Mala Subotica će ove subote, 4. travnja, gostovati u HRT-ovoj emisiji “Dobro jutro, Hrvatska”.

Tridesetak Zvonovaca će prezentirati župu i Općinu Mala Subotica kroz međimursku popevku, ples, nošnju, rukotvorine i naravno gastronomiju.

Nastup uživo se očekuje oko 10:20 sati, stoga budite pokraj malih ekrana i podržite naše čuvare kulturne tradicije.

Nastavite čitati

Međimurje

Na radost učenika i nastavnika otvorena nova zgrada Srednje škole Čakovec

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Srednjoj školi Čakovec 2. svibnja priređena je svečanost povodom otvorenja nove školske zgrade, za koju je kamen-temeljac položen u lipnju 2020. godine te je prizemlje stavljeno u funkciju 2022.

Cijela školska zgrada u međuvremenu je dovršena i opremljena na radost učenika i nastavnika, a kako je istaknula ravnateljica Srednje škole Čakovec Gordana Ramušćak, u dugoročnom planu je izgradnja sportske dvorane: „Ukupna vrijednost škole i dvorane dosegnut će 7,2 milijuna eura, a u realizaciju prve i druge faze uložena su 3,2 milijuna eura. Zgrada je u cijelosti financirana putem donacija“. Posebno je među uzvanicima pozdravila glavnog donatora Friedhelma Loha. Ravnateljica je također istaknula da je ovo dan u kojem se slavi ostvarenje sna – dosezanje suvremenih uvjeta za inovativno obrazovanje.

Nova školska zgrada stajala je 7 milijuna eura, a glavninu novca dali su donatori. Jedan od najvećih je Friedholm Loh, koji je rekao da nije dvojio kad mu je Bratoljub Horvat predstavio svoju viziju o osnivanju i građenju kršćanske škole. Misija njihove zaklade je poticati obrazovanje i pripremati mlade za život te mu je iznimna čast što je dio ovog čakovečkog projekta. Rekao je da moramo zahvaliti Bogu na velikom daru te da je nova škola zapravo dar od Boga. Posebno je i on, ali i ostali govornici istaknuo ulogu Bratoljuba Horvata, bez čije upornosti i truda Srednja škola Čakovec ne bi postojala.

U ovoj Školi, uz program opće gimnazije, učenice i učenici obrazuju se za medicinska zanimanja i to medicinske sestre i tehničare opće njege, fizioterapeute te njegovatelje, a od jeseni se uvodi novi program – smjer farmaceutski tehničar odnosno tehničarka.

Župan Matija Posavec pozdravio je u ime Međimurske županije brojne uzvanike te čestitao domaćinima na uspjehu: „Vi ste u svoju viziju vjerovali i upornošću dosegnuli cilj. Raduje nas uvođenje novog smjera u Srednjoj školi Čakovec i s ponosom ćemo pratiti vaše snove. Naša svijest o važnosti obrazovanja pokazuje da je upravo to područje broj jedan na ljestvici prioriteta Međimurske županije jer smatramo da je svaka regija onoliko uspješna i prosperitetna koliko ulaže u svoje mlade i u obrazovanje. Zato smo kandidirali 17 projekata uređenja škola u vlasništvu Županije te čekamo suglasnosti resornog Ministarstva kako bismo u sve naše obrazovne ustanove uveli jednosmjensku nastavu.“ Župan je odao su povijesni junaci Međimurja, uz koje vezujemo Dane Županije, bili vrhunski intelektualci svoga doba te su upravo zahvaljujući svom obrazovanju razvili svijest i odigrali ključne uloge u najvažnijim trenucima europske povijest.

Uzvanicima se obratio predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković također čestitavši rukovodstvu Škole na velikom dosegu: „Srednja škola Čakovec jedna je od ustanova koje nadopunjavaju i obogaćuju hrvatski obrazovni sustav, stoga zahvaljujem gospodinu Lohu i njegovoj Zakladi na velikoj investiciji u ovu školu, što je čin koji zaslužuje veliko poštovanje.“ Premijer je dodao da je novi Centar kompetentnosti u strojarstvu, formiran pri Tehničkoj školi Čakovec u suradnji s Međimurskom županijom, još jedan sjajan primjer kako se obrazovanje podiže na sasvim novu razinu.

Ministar znanosti i obrazovanja u tehničkoj Vladi RH Radovan Fuchs prisjetio se vremena kada je Srednja škola Čakovec integrirana u obrazovni sustav Republike Hrvatske, a svojim razvojem se dokazala kao vrijedan dio toga sustava.

Domaćinima je čestitala i gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini naglasivši da je Čakovec posvećen djeci i mladima, stoga je važno da imaju veliki izbor kada je riječ o odluci gdje će nastaviti srednjoškolsko obrazovanje. Zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak zahvalila je svima koji su Srednju školu Čakovec pratili na njezinu posebnom putovanju.

Donator Freidhelm Loh istaknuo je da ga raduje sretna škola te nastavnicima i učenicima poručio da su oni istinska vrijednost ustanove.

U sklopu svečanosti održan je i prigodni program u kojem su nastupile profesorice i profesori, učenice i učenici, Tamara Korunek i Scifidelity Orchestra iz Čakovca.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje