Povežite se s nama

U fokusu

Grad Varaždin nije nikad “prisvojio židovsku imovinu”!

Objavljeno:

- dana

Gradu Varaždinu trebalo je čak pet mjeseci da vijećnici Silviji Cupar odgovori na pitanja vezana uz sudbinu židovske imovine na gradskom području!

To zapravo i ne čudi jer su stvaranjem socijalističke Jugoslavije jednom oduzeti stambeni i gospodarski objekti te zemljišta Židova prešli u druge e ruke.

Sve po Zakonu

Iz odgovora vladajućih u Gradu može se iščitati da je jako malo imovine Židova dosad vraćeno stvarnim vlasnicima. Štoviše, ta je tema godinama bila tabu u istraživanju povijesti, a prvi korak u rješavanju problema vezanih uz oduzetu imovinu bilo je donošenje Zakona o zabrani prijenosa prava raspolaganja i korištenja određenih nekretnina u društvenom vlasništvu na druge korisnike, odnosno u vlasništvo fizičkih i pravnih osoba. Riječ je o zakonu koji je donesen 1990. godine i kojim je bilo zabranjeno raspolaganje nekretninama stečenima nacionalizacijom.

– Pitanje povrata imovine oduzete u razdoblju nakon 1945. godine, pa tako i one židovske, regulirano je Zakonom o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine. Ovim zakonom reguliran je povrat imovine koja je prijašnjim vlasnicima oduzeta od strane jugoslavenske komunističke vlasti a koja je prenesena u općenarodnu imovinu, državno, društveno ili zadružno vlasništvo konfiskacijom, nacionalizacijom, agrarnom reformom i drugim propisima i načinima. Dakle, ovim zakonom nije predviđen povrat imovine ili obeštećenje vlasnika kojima je imovina oduzeta 1941. godine, odnosno za vrijeme Drugoga svjetskog rata, pa se o židovskoj imovini rješava kao o svoj drugoj imovini koja je prenesena u društveno vlasništvo – ističe se u odgovoru koji je potpisao Vlado Podbrežnički, dipl. ing. građ., privremeni pročelnik Upravnog odjela za gradnju i komunalno gospodarstvo.

U skladu s navedenim zakonom, zahtjev za povrat imovine mogli su podnijeti samo državljani Republike Hrvatske do odluke Ustavnog suda iz 2000. godine, kada je otvorena mogućnost podnošenja zahtjeva strancima.

– Nakon toga podneseno je nekoliko zahtjeva za povrat imovine od strane vlasnika ili njihovih nasljednika koji su državljani Države Izrael. Takvi zahtjevi podneseni su za imovinu u Ulici Tome Blažeka i Optujskoj ulici. Od ostalih podnesenih zahtjeva nije moguće izdvojiti zahtjeve koji se odnose na imovinu židovskih obitelji jer je to podatak osobne naravi i ne navodi se u dokumentaciji – tvrde u Gradu.

O podnesenim zahtjevima postupke su vodili uredi državne uprave, a u posljednje tri godine ti postupci preneseni su u nadležnost županijskih ureda. Zakonom su regulirani uvjeti koji moraju biti ispunjeni kako bi bivši vlasnici ili pak njihovi nasljednici mogli dobiti povrat imovine koja im je oduzeta u naravi ili ostvariti pravo na naknadu. – Člankom 77. navedenog zakona utvrđeno je da Republika Hrvatska stječe pravo vlasništva na imovinu za koju zahtjev nije podnesen ili je pravomoćno odbijen. Na konkretno pitanje u čijem je vlasništvu poslovni prostor na uglu Šenoine i Kukuljevićeve ulice u kojem je trgovina Konzum (riječ je o čk. br. 1455 k. o. Varaždin, na kojem je upisano ukupno pet etažnih dijelova, od kojih su četiri u privatnom vlasništvu, a peta etaža je u vlasništvu Republike Hrvatske), to je u naravi predmetna trgovina u kojoj je u zakupu Konzum – ističe Podbrežnički.

”Čiste ruke”

Napomenuo je da je iz kratkog pregleda propisa o denacionalizaciji vidljivo da Grad Varaždin nije “prisvojio židovsku imovinu” ni u razdoblju prije 1990. godine, kad se s tom imovinom raspolagalo jednako kao i sa svom drugom imovinom u društvenom vlasništvu, a posebno ne nakon donošenja Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine.

– Moramo naglasiti da je teško govoriti o konkretnim slučajevima jer se radi o osobnim podacima osoba odnosno obitelji, koji se ne navode i nisu od utjecaja na postupak, koji se jednako vodi za imovinu židovskih, ali i ostalih obitelji kojima je imovina oduzeta nakon Drugoga svjetskog rata – zaključuje Vlado Podbrežnički.

U fokusu

FOTO Evo kako napreduje čišćenje jezera u Takošćanu, dnevno se odveze do 2500 metara kubnih sedimenta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

>> FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Donosimo nove fotografije napretka radova izmuljenja jezera.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sredinom travnja došao je u Trakošćan provjeriti napredak radova.

– Iz Trakošćanskog jezera do sada je izvađeno više od 60.000 metara kubnih sedimenta koji je deponiran na privremenu deponiju. Uzevši u obzir količine iz prethodnih radova možemo zaključiti da je do sada iz jezera Trakošćanskog jezera izvađeno 106.000 metara kubnih sedimenta. Uskoro bi trebalo započeti punjenje jednog dijela jezera, a od jeseni i trajno zapunjavanje jezera. Rok završetka radova po ugovoru je 30. lipnja 2024. godine, a radovi su ugovoreni za 2,5 milijuna eura. Nakon završetka radova na čišćenju sedimenta iz prvog dijela jezera do Dvora Trakošćan slijedi uklanjanje servisnih putova – objavile su tada Hrvatske vode, koje su investitor.

Također, nakon čišćenja servisnih puteva slijedi punjenje donjeg dijela jezera neposredno ispod dvorca, a višak voda će se ispuštati u rijeku Bednju kako bi se omogućilo daljnje uklanjanje sedimenta iz viših dijelova Trakošćanskog jezera. Na taj način smanjit će se potreba za prepumpavanjem vode.

Paralelno s čišćenjem jezera Hrvatske vode uredit će lijevu obalu u dužini od 120 metara i to kamenom oblogom sa stopom od kamenog nabačaja. Na desnoj obali jezera uredit će se 100 metara klizišta i erodirane obale i to ugradnjom gabiona u visini od 1.5 metara.

U tjednu od 22. travnja Hrvatske vode su objavile da se povećava broj građevinskih strojeva za odvoz sedimenta te očekujemo dnevne odvoze između 2250 do 2500 metara kubnih po danu. Do tada je na gradilištu bilo devet dampera, četiri bagera duge ruke od 24 metra, četiri bagera ruke od 12 metara te buldožer.

Nastavite čitati

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje