Povežite se s nama

Život i društvo

Vatrogaskinje DVD-a Donja Voća uzor su suradnje žena u vatrogastvu

Objavljeno:

- dana

Sve djevojčice sanjaju o tome da postanu hrabre, snažne i neovisne žene. Ima li boljeg načina da to ostvare nego da postanu vatrogaskinje?

Žene su jake, hrabre i snalažljive osobe, te uvijek spremne na pružanje pomoći potrebitima. Podršku koje vatrogaskinje pružaju jedna drugoj, spremnost da saslušaju jedna drugu, te pronađu zajedničkim snagama rješenje za situacije u sklopu djelovanja DVD-a Donja Voća, važno je kao i poticati ostale žene da se odvaže i postanu vatrogaskinje.

Šest operativki Dobrovoljnog vatrogasnog društva Donja Voća, izradile su projekt na temu “Mogu sve što želim – mogu biti žena vatrogasac”. Cilj projekta je suradnja i poticanje što boljeg i efikasnijeg rada žena u dobrovoljnim vatrogasnim društvima, pronalaženje rješenja problematike u kojoj se nalaze, te promicanje dobrovoljnog i humanitarnog rada žena u sklopu društva.

Da bi se realizirao projekt, napravile su radionicu u trajanju od 16. do 18. rujna koja je bila održana u Kampu vatrogasne mladeži Hrvatske vatrogasne zajednice u Fažani, a sam projekt financiran je iz programa i projekta od interesa za opće dobro koje provode udruge Varaždinske županije i Općine Donja Voća. U sklopu financiranja projekta za operativne članice DVD Donja Voća nabavljena je adekvatna oprema – odijela za gašenje šumskih požara, kacige i radni opasači.

U projektu su sudjelovali žene iz DVD-a Novi Marof, DVD-a Donji Kneginec, DVD-a Varaždinske Toplice, DVD-a Rečica-Matica, te kao organizatori DVD Donja Voća.

U sklopu radionice izrađena je anketa na temu “Stereotipi i predrasude – žene u vatrogastvu”, drugi dio radionice bio je na temu “Dobre i loše strane – žene u vatrogastvu”.

Iako se u društvu još uvijek susrećemo s diskriminacijom žena u vatrogastvu, na radionici bilo je i vrlo pozitivnih komentara, pohvala i prijedloga daljnjeg uključivanja žena u rad vatrogastva, što dokazuje da kolege vatrogasci podržavaju sudjelovanje žena u radu DVD-a. Jedan dio radionice bio je i prezentacija na temu “Vatrogasna oprema – položaj žene u vatrogastvu”.

Sudeći prema osobnim saznanjima i komentarima sudionica još uvijek u velikoj mjeri nemaju sve operativke adekvatnu zaštitnu opremu za sudjelovanje na intervencijama. Radionicu su završile obradom provedene ankete na temu “Stereotipi i predrasude – žene u vatrogastvu”.
Uspjeh navedene radionice završen je lijepim odgovorom na pitanje: “Kakve su reakcije okoline kada na intervenciju izađe žena? Ispod maske svi smo jednaki”.

– Neka nam upravo taj komentar bude vodilja za sve aktivnosti kako u sklopu naših dobrovoljno vatrogasnih društava tako i općenito u životu. Zahvaljujemo Ladislavu Tuku, Tomislavu Horvatu, te našem predsjedniku društva DVD Donja Voća Josipu Cingesaru, što su nam uz svoju podršku pomogli u realizaciji projekta. Isto tako zahvaljujemo se našim kolegicama sudionicama projekta na sudjelovanju i riječima podrške. Nadamo se da ovaj projekt neće biti nešto što je bilo, pa prošlo, već neki novi početak djelovanja svih ženskih članica dobrovoljnih vatrogasnih društva – poruka je iz DVD-a Donja Voća.

Vatrogaskinje DVD-a Donja Voća Melanie Premužić, Julijana Martan, Glorija Smontara, Mateja Kokot, Marina Gregur i Lucija Kučina podijelile su priče o svom vatrogasnom put i gdje vide profesiju u budućnosti.

Život i društvo

Svi zainteresirani pozvani su da u petak upoznaju rodilište, primalje i rađaonicu varaždinske Bolnice

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Povodom Međunarodnog dana primalja, primalje Službe za ginekologiju i opstetriciju Opće bolnice Varaždin pozivaju sve zainteresirane da posjete rodilište te da se upoznaju s njihovim radom.

Predstavljanje primalja i rodilišta upriličit će se u petak, 3. svibnja, od 10 do 13 sati, a počet će kratkim prigodnim predavanjem u 10 sati, u Predavaonici 2 u krugu OBV. Nakon toga, primalje će zainteresirane trudnice i njihove pratnje po grupama voditi da upoznaju rodilište, uključujući i rađaonicu.

Cilj je povezati trudnice s primaljama, kako bi dobile što više informacija vezanih uz dolazak njihovog djeteta na svijet, a budući da je veza primalje i žena posebno naglašena u trudnoći i pripremi za porođaj, vrata rodilišta će tog dana biti otvorena trudnicama i njihovim pratnjama, ali i svim ostalim zainteresiranima za ovu tematiku.

Nastavite čitati

Život i društvo

Dojavna jedinica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije godišnje primi oko 30.000 poziva

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije na središnjem varaždinskom trgu javnozdravstvenom akcijom „Dan kada učimo spašavati živote“ 30. travnja obilježen je Nacionalni dan hitne medicinske službe.

Tom prilikom građane se željelo upozoriti na ozbiljnost i težinu problema iznenadnog srčanog zastoja, educirati ih o osnovnim mjerama održavanja života uz uporabu automatskog vanjskog defibrilatora (AVD), te ih upoznati s organizacijom i djelokrugom rada hitne medicinske službe.

Djelatnicima hitne na njihovom danu čestitali su župan Varaždinske županije Anđelko Stričak i pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić.

– Drago mi je da su danas, kada obilježavaju svoj dan, djelatnici hitne medicinske službe odlučili građanima objasniti rad automatskog vanjskog defibrilatora. Naime, svakog sata jedna osoba u Hrvatskoj umre od iznenadnog srčanog zastoja. Stoga je važno da se naši građani upoznaju s tim javnozdravstvenim problemom, da se educiraju kako ga prepoznati, kako pomoći i koga zvati – rekao je župan Stričak čestitavši djelatnicima hitne medicinske službe njihov dan.

– Koliki je opseg posla za djelatnike našeg Nastavnog zavoda za hitnu medicinu dovoljno govori činjenica da godišnje njihova medicinsko-prijavno-dojavna jedinica primi čak oko 30.000 poziva. Biti u jednoj takvoj službi nije lako. Oni rade jedan od najstresnijih poslova, svakodnevno se suočavajući s kriznim situacijama naših građana, ali sve to odrađuju s puno empatije, požrtvovnosti i stručnosti. I hvala im na tome – poručio je župan Stričak.

Liječnica u Ispostavi Zavoda u Ivancu Margareta Lacković, dr. med. naglasila je kako uporaba automatskog vanjskog defibrilatora dodatno povećava šanse za preživljavanje unesrećene osobe, i smanjuje potencijalna oštećenja.

– Bez brze intervencije neposrednih očevidaca, stopa preživljavanja kod iznenadnog srčanog zastoja manja je od deset posto, dok se intervencijom unutar tri do pet minuta od trenutka zastoja srca mogućnost preživljavanja povećava na više od 50 posto. Postoji mreža AVD uređaja u Republici Hrvatskoj, no velik dio građana još nije upoznat gdje se ti uređaji nalaze, kako se koriste, i koliko su važni u spašavanju života. Stoga su od iznimne važnosti ovakve akcije gdje educiramo građane kako prepoznati hitno stanje kada je osoba bez svijesti i ne diše, te kako pozivom Hitnoj, prateći upute naših dispečera koji ih mogu uputiti i gdje se nalazi najbliži AVD, mogu pristupiti reanimaciji osobe i nekome spasiti život – poručila je liječnica Lacković.

Ravnatelj Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije Mladen Smoljanec podsjetio je kako svake godine Zavod uoči Nacionalnih dana hitne medicinske službe organizira zajedničku vježbu svih žurnih službi čime provjeravaju svoju spremnost i koordiniranost. Ujedno tijekom godine organiziraju ili sudjeluju u brojnim akcijama kojima žele educirati građane o njihovoj ulozi prilikom pružanja prve pomoći, kao i o radu Hitne. Istaknuo je također kako je Zavod dobro opremljen, te ima dovoljan broj stručnih djelatnika.

Partner javnozdravstvenoj akciji Nastavnog zavoda za hitnu medicinsku službu Varaždinske županije bio je Odjel za sestrinstvo Sveučilište Sjever.

– Sveučilište Sjever kao vodeća visokoobrazovna institucija u ovom dijelu regije, a posebice u Varaždinskoj županiji sudjeluje u edukaciji zdravstvenih djelatnika, prije svega medicinskih sestara i tehničara, ali i fizioterapeuta. Od prošle godine započeli smo s provedbom specijalističkog usavršavanja prvostupnika i magistara sestrinstva iz hitne medicine, jedinstvenim projektom na razini cijele države. Interes polaznika za ovu specijalizaciju je velik, što daje sigurnost i snagu Varaždinskoj županiji, ali i ovom dijelu regije da ćemo imati dobro opremljene kadrove u skladu s najnovijim smjernicama, protokolima i najboljom praksom u području hitne skrbi – rekla je pročelnica Odjela za sestrinstvo izv. prof. dr. sc. Marijana Neuberg.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje