Povežite se s nama

U fokusu

Svi sveti na vratima: Zbog trgovačkih marži cvijeće poskupjelo duplo, ali proizvođači od toga nemaju gotovo ništa

Objavljeno:

- dana

Val poskupljenja ove godine nije zaobišao ni cvjetne aranžmane i lampaše, ali ususret blagdanu Svih svetih prodaja je na razini prijašnjih godina.

Cvjetne aranžmane smo pred samo dvije godine u trgovačkim lancima mogli naći i po duplo nižim cijenama nego sad. U međuvremenu je proizvođačima poskupio repromaterijal, a to što je smanjena stopa PDV-a na sadnice, nije utjecalo na snižavanje cijena. Kako doznajemo od proizvođača cvijeća, za rast cijena cvijeća i cvjetnih aranžmana u trgovinama krive su trgovačke marže.

Niža stopa PDV-a

Podsjetimo, 2017. godine smanjena je stopa PDV-a s 25 % na 13 %, da bi od ove godine PDV iznosio 5 % na sadnice i sjemenje. Međutim, zatvaranje međunarodnih trgovinskih puteva, a zatim i rat, doveli su do drastičnog poskupljenja materijala. Mnoge obitelji odustaju od poljoprivrede i proizvodnje cvijeća i povrća.

Proizvođači, naime, plaćaju repromaterijal i do 70 posto više nego pred dvije godine, a veleprodajnu cijenu povisili su minimalno. Stoga, ako vidite cvjetni aranžman, onaj manji po 50 kuna, ili veći do čak 300 kuna, na policama trgovačkih lanaca, nemojte se iznenaditi. Nažalost, od takvih visokih cijena sami proizvođači ne zarađuju više. Naprotiv, zarade puno manje nego prije krize koju je prvo uzrokovao lockdown, a zatim rat u Ukrajini, jer primjerice plastične teglice u koje pakiraju cvijeće sada plaćaju od 50 do 70 posto više. Ipak, ima onih koji nisu odustali, barem zasad. Među takvima je obitelj Mesarić iz Velikog Bukovca. Željko i Đurđica proizvodnjom cvijeća bave se više od dva desetljeća, kroz godine uložili su znatna sredstva, širili proizvodnju, izgradili staklenike i plastenike. Othrvali su se od krize koju je izazvala pandemija, ali prije nešto manje od pola godine sve im je uništila tuča. No, ni to ih nije pokolebalo. Prodaja cvijeća ususret blagdanu Svih svetih, kažu, ide dobro, ali…

Prodaja ide dobro

– Prodaja je na razini prošlih godina, ali tome sigurno pridonosi i činjenica da su se mnogi prestali baviti proizvodnjom cvijeća jer je taj posao sve manje isplativ – rekla nam je Đurđica Mesarić iz Velikog Bukovca. Njena obitelj godinama se bavi proizvodnjom cvijeća. Nakon tuče koja je u svibnju pogodila taj kraj jedva su se digli na noge.

– Posao cvjeta. Slobodno to možete napisati – u šali je rekao njen suprug Željko. Istina je, posao im doslovno cvjeta, ali plodovi rada, barem što se tiče financijske isplativosti, iz godine u godinu sve su manji.

– Ove godine bili smo svega četiri dana na moru. Ovo cvijeće koje vidite zalijevali smo svaki dan. Nedavno je opet pala tuča, na svu sreću nije bila jaka kao ona u svibnju pa je cvijeće ˝preživjelo˝. Da je bila samo malo jača sad ne bi imali ništa – rekao je Željko.

Tuča sve uništila

Bez svega su ostali u svibnju kad im je tuča uništila staklenike i plastenike. Ni jedan staklenik nije ostao čitav, a nastala šteta ugrubo je iznosila oko pola milijuna kuna.

Unatoč obećanjima Vlade, ministrice, ostalih političara, za nastalu štetu još nisu dobili ni kune pomoći.

– Mi ovdje na sjeveru već znamo da se moramo pobrinuti sami za sebe. Zato se ni ne čudim da mnogi odlaze van granica Hrvatske. Nismo odustali u svim dosadašnjim krizama pa nećemo ni sad. Na elementarne nepogode ne možemo utjecati, prijavili smo se na sve pozive koji su raspisani i nadamo se da će nam se nadoknaditi barem dio štete – zaključili su Đurđica i Željko.

Željko i Đurđica proizvodnjom cvijeća bave se više od dva desetljeća, kroz godine uložili su znatna sredstva, širili proizvodnju, izgradili staklenike i plastenike. Othrvali su se od krize koju je izazvala pandemija, ali prije nešto manje od pola godine sve im je uništila tuča.

Cijene skočile, punjenja se smanjila

Nije poskupjelo samo cvijeće. Posljednjih mjeseci rast cijena bilježe svijeće i lampaši. Cijene uoči blagdana Svih svetih variraju od 12 do 35 kuna, ovisno o veličini i količini punjenja. I dok su neke vrste lampaša udvostručile cijenu, u prosjeku su cijene porasle za 30-ak posto.

– Na tržištu se u jednom trenutku dogodila nestašica parafinskog punjenja. Naime, glavnina sirovina dolazila je iz Rusije, a zbog dobro poznatih razloga to više nije moguće. Naši dobavljači se snalaze na razne druge načine, a sve je to dovelo do značajnih povećanja cijena – govore izrađivači i proizvođači svijeća.

Iako su cijene osjetno više nego lanjske godine to nikako ne umanjuje potražnju.

– I dalje ih kupujem bez obzira na poskupljenja. Kakav bi to blagdan Svih svetih bio bez lampaša na groblju? – govori nam Mladen Žigman, varaždinski umirovljenik kojeg smo zatekli u kupovini lampaša na varaždinskoj tržnici.

No, njega više od cijene muči jedna druga stvar.

– Sramotno je što pojedini trgovci koriste situaciju i pod krinkom niže cijene prodaju lampaše s upola manje punjenja nego što je to bio slučaj ranije. To se posebno vidi u trgovačkim centrima. Mame ljude velikim reklamama, a prodaju nešto sasvim drugo. Neka lampaši koštaju i duplo, ali neka budu kvalitetni – poručuje Žigman.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje