Povežite se s nama

Život i društvo

Načelnik Vidovca Hranić i eurozastupnica Glavak upoznali Vidovčance sa svojim radom

Objavljeno:

- dana

Načelnik Općine Vidovec Bruno Hranić sudjelovao je na 151. plenarnoj sjednici Europskog odbora regija koja se odvijala u okviru 20. Europskog tjedna regija i gradova u razdoblju od 10. do 13. listopada. Plenarna sjednica i Europski tjedan regija i gradova obilježeni su raspravama o energetici, klimi, digitalizaciji i kohezijskoj politici.

Plenarna sjednica započela je izlaganjem predsjednika Europskog odbora regija Vasca Cordeira koji je predstavio Izvješće o stanju regija i gradova u 2022. godini. Tema su bili napori lokalne i regionalne samouprave da uštede na energiji te da se suoče s porastom cijena. Neizostavna tema bila je i rat u Ukrajini te je iskazana potreba za europskom solidarnosti. Kako je naglašeno na plenarnoj sjednici, nužna je teritorijalna dimenzija kohezijske politike koja će biti usmjerena na smanjenje regionalnih nejednakosti. Proračun Europske unije treba biti razvojni, a općine, gradovi i regije moraju biti uključeni u izradu europskih politika. Na sjednici je naglašeno da su ključni elementi za daljnji razvoj europskih sredina prilagodba i odgovor na klimatsku krizu te očuvanje i obnova okoliša. Ti elementi ključni su za izgradnju otpornijih i održivijih društava i gospodarstava, a mjere koje će biti usmjerene na klimatsku krizu moraju započeti na lokalnoj razini. Veliki naglasak stavljen je i na potrebu digitalizacije.

Europski tjedan regija i gradova

Dvadeseto izdanje Europskog tjedna regija i gradova održalo se od 10. do 13. listopada u glavnom belgijskom gradu Briselu, pod geslom “Novi izazovi za europsku koheziju”. Na Europskom tjednu regija i gradova u ime Općine Vidovec sudjelovala je viša stručna suradnica za opće poslove i EU fondove Emina Ljubek. Ovo je najveće događanje posvećeno lokalnoj i regionalnoj politici na kojem sudjeluju predstavnici općina, gradova, županija i regija iz svih zemalja članica Europske unije. Svrha Europskog tjedna je na jednom mjestu zbližiti političke predstavnike, osobe koje donose odluke, stručnjake i ljude iz prakse koji se bave pitanjem lokalne i regionalne politike s bankarskim i poslovnim sektorom, organizacijama civilnog društva, znanstvenim ustanovama, EU institucijama i medijima da bi se raspravili zajednički izazovi s kojima su suočene europske jedinice lokalne i regionalne samouprave te da bi se pronašla moguća rješenja za daljnji napredak i razvoj. Teme ovogodišnje manifestacije obuhvatile su zelenu i digitalnu tranziciju, teritorijalnu koheziju i osnaživanje mladih, pri čemu je posebna pozornost posvećena ulozi kohezijske politike u održivom oporavku Europe kao najdjelotvornijeg instrumenta solidarnosti u okviru odgovora na izvanredne situacije i posljedice kriza.
S ciljem stjecanja novih znanja i vještina, upoznavanja primjera dobre prakse te daljnjeg educiranja i usavršavanja, predstavnica Općine Vidovec sudjelovala je na sedam radionica usmjerenih na razmjenu primjera dobre prakse između općina, gradova i regija, digitalnu inovaciju i transformaciju u poslovanju, ulogu lokalnih vijećnika u informiranju građana o važnosti i prednostima Europske unije, Erasmus + programu za razdoblje 2021.do 2027. te o ulozi kvalitetnog izvještavanja javnosti o vrijednostima Europske unije. Na radionicama su sudjelovali predstavnici i povjerenici Europske komisije, zastupnici u Europskom parlamentu, članovi Europskog odbora regija i drugi dionici kojima su sudionici radionica mogli postavljati pitanja vezana uz njihove sredine.
Na radionici 20. Europskog tjedna regija i gradova pod nazivom “Gradimo Europu s lokalnim savjetnicima – ususret europskoj javnoj sferi” jedan od govornika bio je načelnik Vidovca Bruno Hranić. Načelnik Hranić inače je član Predsjedništva Europskog odbora regija i član mreže projekata “Gradimo Europu s lokalnim dionicima”. U kratkom obraćanju sudionicima, načelnik Hranić napomenuo je da je važno informirati građane i vijećnike o radu europskih institucija i benefitima koje nam donosi članstvo u EU-u.
– Dijalog s građanima je važan i on počinje na lokalnoj razini, a tu su nam potrebni naši vijećnici. Oni mogu sudjelovati u savjetovanju i događanjima poput ovog Europskog tjedna. Važno je da građani, ali i vijećnici imaju mogućnost komunikacije o europskim pitanjima u svojoj lokalnoj sredini jer neki nažalost još uvijek imaju pogrešnu predodžbu o Europskoj uniji. Stoga je važno da se aktiviramo u svojim lokalnim sredinama i omogućimo našim građanima pravovremene i točne informacije – istaknuo je Hranić.

Posjet

Na poziv zastupnice u Europskom parlamentu Sunčane Glavak u Brisel je upućeno četveročlano izaslanstvo Općine Vidovec, u čijem sastavu su bili predsjednik Općinskog vijeća Krunoslav Bistrović, potpredsjednik Općinskog vijeća Mihael Blažeković, općinska vijećnica Ljubica Hosni te vijećnica Ivančica Košić Čačić, čiji je mandat u Vijeću trenutno u mirovanju.
U dvodnevnom posjetu Briselu vidovečko izaslanstvo posjetilo je Europski parlament, u kojem su se upoznali s njegovim radom i radom drugih europskih institucija kao i s radom zastupnice Glavak. Izaslanstvo Vidovca upoznalo je način na koji Općina Vidovec, odnosno načelnik surađuje sa zastupnicom Glavak te saznali da se suradnja najviše temelji na pitanju poljoprivrede. Posjetili su i Parlamentarium, najveći europski parlamentarni centar za posjetitelje u kojem su uz pomoć multimedijskih vodiča upoznali put prema europskoj suradnji, rad Europskog parlamenta i načine na koje se zastupnici suočavaju s izazovima današnjice.
Drugog dana posjeta, u pratnji načelnika Hranića, članovi općinskog izaslanstva posjetili su Europski odbor regija, savjetodavno tijelo Europske unije koje predstavlja lokalne i regionalne vlasti iz cijele Europske unije i savjetuje u vezi s novim zakonskim propisima koji utječu na regije, gradove i općine. Tamo su se upoznali s radom Europskog odbora regija i radom načelnika Hranića.
Članovi općinskog izaslanstva posjetili su i Europski tjedan regija i gradova koji je završavao zadnji dan njihovog posjeta Briselu.

Život i društvo

Mladi kuhari u Varaždinu učit će u novom Kuharskom praktikumu vrijednom 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gospodarska škola Varaždin bila je od 2020. do 2023. godine partner na projektu ReCeZa – Regionalni Centar Zabok čiji je nositelj bila Srednja škola Zabok.

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 8.851.720,47 eura.

Za vrijeme trajanja projekta kroz projektne aktivnosti realizirale su se brojne radionice za učenike i nastavnike, natjecanja učenika na školskoj, državnoj i međunarodnoj razini, studijska putovanja iz područja turizma i ugostiteljstva te su razvijeni standardi zanimanja, standardi kvalifikacija i kurikuluma za nove programe.

U okviru projekta Gospodarska škola Varaždin dobila je profesionalnu opremu za kuharski praktikum u vrijednosti od 100.000 eura, a upravo je to bila prilika za prigodnu svečanost na kojoj su se okupili ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, zamjenica županice Karlovačke županije dr.sc. Vesna Hajsan Dolinar, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš-Kul, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr.sc. Miroslav Huđek, pročelnica Upravnog odjela za školstvo Karlovačke županije mr.sc. Marija Šćulac, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković, Branka Šaško, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Varaždin, kao i mnogobrojni ravnatelji srednjoškolskih ustanova s područja Varaždinske županije.

Uvodno pozdravljajući sve okupljene ravnateljica Gospodarske škole Jasenka Kelemen je istaknula kako je uključivanje škole u ovaj projekt od izuzetne važnosti te kako će učenici imati priliku učiti u kuhinjama budućnosti.

– Profesori i nastavnici će prenositi stečena znanja i najsuvremenije kulinarske tehnike kako bi naši učenici izrasli u poznate i uspješne šefove. Ovaj novi Kuharski praktikum je jedan lijepi poklon za Dan škole. Hvala svima na podršci i pomoći, poglavito našem osnivaču, Varaždinskoj županiji – rekla je ravnateljica Kelemen.

Čestitajući ravnateljici i djelatnicima škole na uspješno provedenome projektu, župan Anđelko Stričak je rekao kako su za današnji razvoj društva važni sigurnost, gospodarski rast i obrazovanje.

– Varaždinska županije je osnivač 13 srednjih škola, a u njima se obrazuje 75 % učenika u strukovnim ili obrtničkim zanimanjima, 20 %ih pohađa gimnazijske programe i pet posto ih pohađa umjetničke programe. Sama ta činjenica najbolje govori o tome da je naše školstvo prilagođeno potrebama našeg gospodarstva. Naši učenici kada završe svoje školovanje, ne čekaju na Zavodu za zapošljavanje svoje radno mjesto, već se mogu odlučiti da li idu na tržište rada, da li nastavljaju daljnje školovanje na fakultetima ili će pokrenuti neku od svojih privatnih inicijativa. Osim što smo osnivač 13 srednjih škola, Varaždinska županija je osnivač i 14 centara izvrsnosti te pet centara izvrsnosti u strukovnim zanimanjima te dva centra kompetentnosti. Upravo u tim centrima oni dobivaju tu informaciju više te se mogu lakše odlučiti u kojem smjeru će nastaviti. Također, naše srednje škole su prilagođene cjeloživotnom obrazovanju tako da u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje provodimo cijeli niz doškolovanja te različitih prekvalifikacija. Recimo, u 2022. godini su 234 osobe to završile, prošle godine 321 osoba, a u ovoj godini već sada imamo 190 polaznika. Zahvaljujući našim ravnateljima, profesorima, nastavnicima i pročelnicima, odrađujemo dobar posao za sve – zaključio je župan Stričak.

Damir Habijan

Otvarajući novi Kuharski praktikum, ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan je istaknuo kako je Varaždinska županija lider u Republici Hrvatskoj po pitanju ulaganja u područje obrazovanja.

– Što se tiče radne snage, kada govorimo o strukovnim zanimanjima, po tom smo pitanju doista deficitarni, ali to nije nešto što se odnosi samo na Hrvatsku. Pogledamo li zapadno europske zemlje, odnosno zemlje Europske unije, nažalost i one se bore s istim problemom. Ako pogledamo Republiku Hrvatsku, čak 70 % učenika koji upisuju srednje škole upisuju upravo strukovna zanimanja, ali unatoč tome s tim zanimanjima i s nedostatkom radne snage i dalje imamo problem. Učenici koji će ovdje završiti Gospodarsku školu i ovo hvalevrijedno zanimanje bez problema će naći posao na tržištu rada. Po pitanju obrtništva, nekoliko brojki: u zadnje četiri godine broj obrta u Hrvatskoj skočio je sa 75.000 na 116.000, dakle imamo 55.000, više otvorenih obrta na razini države. Grad Varaždin je po tom pitanju čak i bolji i ima gotovo 65 novih obrta. Ono što mogu reći ispred Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, što smatram bitnim, pogotovo u segmentu obrtništva, to su mjere koje možemo poduzeti, koje smo dosad poduzeli i daju rezultate. Prije svega, ono što je zanimljivo jest stipendiranje učenika – 15.500 stipendija koje je dodijeljeno u vrijednosti 29 milijuna eura i 1.316 stipendija gospodarskim subjektima vrijednih 11,5 milijuna eura, dakle ukupno 40,5 milijuna eura je dalo rezultate. U školskoj godini 2022./’23. nakon dugo vremena imamo porast broja upisa u strukovne škole i to nas veseli – rekao je ministar Habijan.

Nastavite čitati

Život i društvo

U Trnovcu održane dječje seoske igre „Kak su se naši dedek i babica igrali“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Već petu godinu, KUD „Mak” Trnovec, uz podršku Općine Trnovec Bartolovečki, provodi i realizira projekt dječjih seoskih igara pod nazivom „Kak su se naši dedek i babica igrali” u kojem sudjeluju zainteresirana djeca s područja općine i Varaždinske županije te dječje skupine gostujućih prijateljskih KUD-ova iz Hrvatske i inozemstva.

Ove godine sudjelovalo je osam ekipa i to tri ekipe KUD-a „Mak“ Trnovec, po dvije ekipe KUD-a Martijanec i dječjeg vrtića ZEKO te ekipa CTK Varaždin. Prvo mjesto osvojio je KUD „Mak” Trnovec 3, drugi je bio KUD „Mak” Trnovec 2, a treće mjesto osvojila je ekipa Martijanec 2.
Svi članovi ekipa primili su medalje, a najuspješniji i pehare za prvo, drugo i treće mjesto.

Manifestacija je edukativno-prezentacijskog karaktera jer sve sudionike uči načinu igranja nekih novih-starih igara i kvalitetnom provođenju vremena u prirodi.

– Dječje seoske igre natjecateljskog su karaktera, a tijekom njihova održavanja potiče se fair play, suradnja, zajedništvo unutar tima, poštovanje prema članovima suparničkih timova i pridržavanje postavljenih pravila kao esencijalnih elemenata sporta i cjelokupnog djelovanja. Svi timovi igraju sve igre i skupljaju bodove prema vremenu potrebnom da završe igru. Bodovi skupljeni po igrama se zbrajaju i pobjednik postaje tim koji je osvojio najviše bodova. Prilikom proglašenja pobjednika, svi članovi tima dobivaju medalje i priznanje za sudjelovanje, dok timovi koji su osvojili prva tri mjesta osim medalja i priznanja dobivaju slatke pakete – objasnio je predsjednik KUD-a „Mak“ Trnovec, Miro Koren.

Tijekom provođenja manifestacije djeca, mladi, roditelji i svi žitelji Općine Trnovec Bartolovečki upoznati su s mogućnostima kvalitetnog provođenja slobodnog vremena te motivirani da izađu u prirodu kako bi osvijestili da je puno ljepše i zanimljivije razgovarati s prijateljima uživo. Zbog toga je poželjno da dođu i odrasli kako bi dobili neko novo iskustvo kojim će moći dodatno poticati svoju djecu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje