Povežite se s nama

U fokusu

Spremačice iz varaždinske Bolnice ogorčene: Ugrožena nam je egzistencija, preostaje nam jedino tihi prosvjed

Objavljeno:

- dana

Vlada i sindikati javnih i državnih službi potpisali su zadnji dan listopada dodatke kolektivnim ugovorima kojima se regulira povećanje osnovice plaća i drugih materijalnih prava u ovoj i idućoj godini.

Plaće u javnim i državnim službama povećavaju se za 6 % od 1. listopada ove i 2 % od 1. travnja iduće godine. Nakon potpisivanja premijer Andrej Plenković je rekao da je namjera Vlade da unaprijedi standard zaposlenika u javnim i državnim službama.

S tim povećanjem najviše dobivaju oni koji imaju najveće plaće. Na dnu takozvanog hranidbenog lanca su spremačice, odnosno čistačice.

Mizerija

U redakciju Regionalnog tjednika javila nam jedna nezadovoljna spremačica iz Opće bolnice Varaždin. Spomenuta gospođa ima 35 godina radnog staža. Njezina plaća za rujan iznosila je 4377 kuna, dok je za listopad, s povećanjem od 6 %, dobila plaću od 4485 kuna. To je povećanje za 108 kuna.

S druge pak strane, liječnicima su porasle plaće i za 1500 kuna, a medicinskim sestrama za oko 450 kuna.

– Liječnici i medicinske sestre su temelj zdravstva. To razumijemo, ali netko mora i čistiti za njima i pacijentima u bolnici. Tako da mi ne možemo bez njih ni oni bez nas. Ovim zadnjim povećanjem osnovnice plaća mi ne dobivamo gotovo ništa. Već nam je polako dosta. Ogorčene smo i jadne – ističe spremačica iz varaždinske Bolnice.

– Sve je poskupjelo i nama su troškovi režija porasli, pa krpamo kraj s krajem – dodala je nezadovoljna žena koja ističe da srž problema leži u njihovom niskom koeficijentu koji je za nekvalificirane radnike 0,601.

Krpanje

– Kontaktirali smo našu sindikalisticu i dobile smo odgovor da se strpimo do 1. siječnja iduće godine kada će minimalna plaća iznositi 4200 kuna. Znači, tko nas šiša – dodala je nezadovoljno.

Inače, u Općoj bolnici Varaždin zaposleno je ukupno 178 spremačica i 35 servirki.

– Radnicima koji nemaju osobni dohodak zagarantiran Uredbom o visini minimalne plaće koja iznosi 3.750 kuna, a kojeg čine redovan i minuli rad, radi korekcije plaće isplaćuje se razlika do iznosa minimalne neto plaće. U iznos minimalne plaće ne ubrajaju se povećanja plaće na osnovu prekovremenog rada, noćnog rada, rada nedjeljom, blagdanom ili nekim drugim zakonom određenim neradnim danom, kao ni dodatak za otežane uvjete rada. U Općoj bolnici Varaždin postoje radna mjesta čiji opis poslova obuhvaća i rad vikendom te blagdanom, no radnicima se za prekovremeni rad isplaćuje zakonski regulirana naknada ili im se, na njihov zahtjev, odobrava korištenje slobodnih dana. Slobodne dane na svoj zahtjev mogu koristiti prema ostvarenim satima prekovremenog rata i to u omjeru 1:1.5, odnosno za jedan sat prekovremenog rada ostvaruju pravo na 1 sat i 30 minuta slobodnog dana – objašnjava Damir Poljak, ravnatelj Opće bolnice Varaždin.

Prevedeno, 213 nekvalificiranih radnica dobiva nešto malo više od minimalne hrvatske plaće.

Razlozi

Zašto je to tako objasnili su iz Županijske bolnice Čakovec gdje su zaposlene 73 spremačice.

– Osnovna prosječna bruto plaća po novom obračunu iznosi oko 4.400 kuna, dok je do sada iznosila 4.155 kuna. Uz napomenu da je ovo izračun na bazi 20 godina radnog staža, znači za manje radnog staža je i manja bruto plaća. Samim time povećanje osnovice od 6 % spremačicama ne utječe na povećanje plaće, jer minimalna bruto plaća trenutno iznosi 4.687,50 kn, te one dobivaju taj zakonski minimalni iznos bruto plaće. Za porast plaće spremačicama je potrebno povećati koeficijent koji trenutno iznosi 0,601. U istoj toj priči je osim spremačica i osoblje koje radi u Odsjeku za pranje i održavanje rublja, te pomoćno osoblje u Odsjeku za prehranu i dijetetiku, te pomoćno osoblje u Odjelu tehničke službe – ističu iz Županijske bolnice Čakovec i dodaju da je potrebno naglasiti nezadovoljstvo preostalih djelatnika nezdravstvenih djelatnosti sa srednjom stručnom spremom, zbog – također niskog koeficijenta koji nije ujednačen sa srednjom stručnom spremom medicinskog kadra.

– Prosječna plaća jednog računovodstvenog referenta u ekonomiji iznosi u prosjeku neto 5.500 kuna kad se oduzmu svi porezi i doprinosi, ali tu su i ostali nezdravstveni djelatnici kao električari, vodoinstalateri, stolari, kotlovničari, kuhari, te je sve njih na tržištu rada teško pronaći upravo zbog mizernih plaća u javnim službama – objašnjavaju.

Sve to na svojoj koži osjeća naša sugovornica koja apelira na ravnatelja Poljaka i župana Anđelka Stričaka, budući da je Županija osnivač Bolnice i njome upravlja, da im pokušaju podignuti koeficijent.

Rješenje

– Imamo najmanji koeficijent od svih djelatnika u bolnici. Možda oni nešto mogu napraviti za nas, da nam se podigne koeficijent jer više ne možemo. Ugrožene su nam egzistencije – istaknula je naša sugovornica.

Kontaktirali smo i Varaždinsku županiju.

– Plaće i ostala prava radnika u javnim ustanovama, kakva je i Opća bolnica Varaždin, regulirane su Zakonom o plaćama u javnim službama, Temeljnim kolektivnim ugovorom za službenike i namještenike u javnim službama i Kolektivnim ugovorom za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja. Visina plaće ovisi i o koeficijentima koji su uređeni Uredbom o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama. Sredstva za plaće zdravstvenih ustanova osiguravaju se u državnom proračunu. Svaka javna ustanova obvezna je pridržavati se ovih propisa, a kako bi izbjegla prekršajnu odgovornost – ističu iz Varaždinske županije koja, makar i deklarativno, iznimno cijeni rad svakog pojedinog zaposlenika u županijskim ustanovama.

– Dosad ni predstavnik sindikata niti radnice nisu kontaktirale ravnatelja ili Upravu OB Varaždin – ističu u Županiji.

Naša sugovornica istaknula je da dalje od vrata ravnateljevog ured nisu mogle doći!

– Pokušale smo više puta, no svaki puta smo dobivale odgovor da je zauzet ili da je na nekoj konferenciji. Ne preostaje nam ništa drugo nego da organiziramo tihi prosvjed ispred Županijske palače – zaključuje spremačica iz varaždinske Bolnice.

“Čistimo bolnički krug i skupljamo strvine”

Naša sugovornica ističe da su ponekad glavne sestre odjela bezobrazne prema spremačicama.

– Neke smo pred mirovinu i s nama se odnose baš kao da smo zadnja rupa na svirali. Tjeraju nas da čistimo krug bolnice i mičemo strvine – ističe spremačica iz OBV.

Iz varaždinske Bolnice su nam odogovorili da spremačice zaposlene u Općoj bolnici Varaždin uz prostor unutar zgrada, održavaju i prostor oko ulaza u samu zgradu.

– Bolnički krug održava vanjska tvrtka s kojom bolnica ima sklopljen ugovor. Isto tako, napominjemo da je za propisno uklanjanje lešina u krugu bolnice zadužena veterinarska služba s kojom Opća bolnica Varaždin također ima sklopljen ugovor – ističu iz varaždinske Bolnice.

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

U fokusu

Nova odluka o parkiralištima u Varaždinu, evo koje su novosti i kako sudjelovati u javnoj raspravi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U razdoblju od 30. travnja do 30. svibnja 2024. godine provodi se savjetovanje sa zainteresiranom javnošću povodom donošenja Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina.

-Ovim izmjenama i dopunama Odluke detaljnije se definiraju odredbe koje se odnose na uslugu parkiranja na uređenim javnim površinama i u javnim garažama, s obzirom na uvođenje novih informacijskih tehnologija, ali i definiranje naplate i kontrole naplate parkiranja, definiranje postupka izdavanja povlaštenih parkiranih karata za stanare i drugih poslova s tim u vezi te obavljanje nadzora nepropisno parkiranih vozila na parkiralištima. Na Nacrt prijedloga Odluke zatražena je prethodna suglasnost Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama – ističu u Gradu Varaždinu.

Izrađen je novi prometni elaborat, a osim revizije postojećih javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata za korištenje parkirališnih mjesta na području Grada Varaždina, dodatno se uvodi naplata parkiranja na dijelovima grada, takozvanim parkirališnim blokovima, u kojima će vrijediti posebni povlašteni uvjeti za stanare. Naplata bi se trebala uvoditi etapno.

Temeljem provedene revizije javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata parkiranja na području Grada Varaždina u zonama 0., 1., 2. i 3., obavljeno je usklađenje te je utvrđeno da je obilježeno ukupno 996 parkirnih mjesta za predviđenih za naplatu parkiranja, a osim njih, obilježeno je 71 parkirno mjesto za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti te 6 parkirnih mjesta za taxi vozila i 6 mjesta za punjenje električnih vozila. Također je predviđeno obilježavanje 5 parkirnih mjesta za motocikle.

-U Gradu Varaždinu uvode se 3 nova parkirališna bloka na kojima će se obavljati naplata parkiranja: blok A, blok B te blok C. Blokovi A i B uvrstit će su u drugu zonu naplate dok će se blok C uvrstiti u treću zonu naplate parkiranja u Gradu Varaždinu. U navedenim će blokovima pod naplatom biti ukupno 728 parkirnih mjesta, dok će za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti biti rezervirano ukupno 39 parkirnih mjesta. U svakom od navedenih blokova broj parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti zauzima 5% od ukupnog broja parkirnih mjesta, kao i u ukupnom broju parkinga pod naplatom – navedeno je u spomenutom elaboratu.

Uvode se tako parkirališni blok A, koji će obuhvaćati prostor istočnije od Ulice Stanka Vraza ( iza višestambenih zgrada kućni broj 6, 8 i 10) – prilaz preko Ulice Vatroslava Lisinskog, blok B koji će obuhvaćati postojeće parkiralište smješteno istočnije od Zagrebačke ulice, a južno od Ulice Franca Prešerna, te blok C, koji obuhvaća parkirna mjesta u Trakošćanskoj ulici te dio u Ulici braće Radić.

Cilj provođenja savjetovanja sa zainteresiranom javnošću jest upoznavanje javnosti s nacrtom dokumenata, a radi dobivanja mišljenja, primjedbi i prijedloga i eventualno prihvaćanja zakonitih i stručno utemeljenih prijedloga, primjedbi i mišljenja.

Materijali i obrasci relevantni za savjetovanje, kao i sami nacrti dokumenata, nalaze se na web stranici Grada Varaždina https://varazdin.hr/savjetovanja-s-javnoscu-2024-godini/ pod rednim brojem 37.

Svoje doprinose javnom savjetovanju moguće je dostaviti isključivo putem priloženog obrasca, zaključno do 30. svibnja 2024. godine na adresu Grad Varaždin, Upravni odjel za gradnju i komunalno gospodarstvo, Trg slobode 12/II, 42000 Varaždin, s naznakom: „Mišljenja, primjedbe i prijedlozi na Nacrt Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina“ ili na e-mail adresu: [email protected].

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje