Povežite se s nama

Život i društvo

Fantastični uspjesi mladih robotičara u Varaždin dovode Europsko prvenstvo u robotici

Objavljeno:

- dana

U lipnju 2023. godine u Varaždinu, u Areni, održat će se Europsko prvenstvo u robotici. Trajat će četiri dana. Riječ je o značajnom natjecanju na kojem će sudjelovati ekipe iz Njemačke, Italije, Francuske, Portugala i drugih zemalja. Očekuje se oko 900 učenika i 150 sudaca.

Velika je to čast za Hrvatsku i Varaždin te mlade robotičare Varaždinske županije koji već desetljeće postižu fantastične rezultate na robotičkim natjecanjima diljem svijeta. U timovima su bili i odlični robotičari iz drugih dijelova Hrvatske. Zapravo, rezultata je toliko da ćemo pobrojati samo najznačajnije tijekom 2022. godine.

Juraj Kolarić i Franko Prikratki osvojili su treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u robotici RoboCup Junior koje je od 13. do 16. srpnja 2022. održano u Bangkoku.

Čak osam medalja, četiri zlata i četiri srebra, osvojilo je sedmero polaznika Centra za nove tehnologije Varaždinske županije – programa za robotiku na Europskom prvenstvu u robotici – Euro RoboCupu, koje je od 1. do 4. lipnja ove godine održano u Guimarãesu u Portugalu.

Dvije medalje, zlatnu i srebrnu, osvojio je Luka Kolarić, tada polaznik 8. razreda VI. OŠ Varaždin. Zlatne medalje osvojili su Juraj Kolarić, tada učenik 2. razreda Elektrostrojarske škole Varaždin, Gabrijel Kraljić, učenik 5. razreda VI. OŠ Varaždin, i Nikša Vaupotić, učenik 5. a razreda IV. OŠ Varaždin. Srebrne medalje osvojile su Antonela Nikolić, učenica 8. razreda III. OŠ Varaždin, Barbara Prutki, učenica 8. razreda I. OŠ Varaždin, i Mirta Obelić, učenica 8. razreda V. OŠ Varaždin.

Od 14. do 21. travnja ove godine održano je veliko RoboCup Junior natjecanje te Otvoreno prvenstvo Austrije. Na Robocup Junioru u konkurenciji od 113 ekipa robotičari iz Varaždinske županije osvojili su šest prvih, sedam drugih i pet trećih mjesta. Bilo je to i izlučno natjecanje za Europsko prvenstvo u robotici koje se početkom lipnja održalo u Portugalu na kojem su bili fantastični. Na Otvorenom prvenstvu Austrije, u konkurenciji od 60 ekipa, naši su timovi osvojili 11 medalja u sedam kategorija: šest zlatnih, tri srebrne i dvije brončane, što je najboljih rezultat Hrvatske u posljednjih 12 godina. Tijekom listopada i studenoga ove godine održalo se natjecanje RoboCup Asia Pacific CoSpace Rescue – Online na kojem je ekipa Centra izvrsnosti Varaždinske županije pobijedia u kategoriji CoSpace Rescue 12. Članovi ekipe bili su Nikša Vaupotić, Viktor Žmegač, Gabrijel Kraljić i Dino Furjan.

– Ogromno robotičko natjecanje Europsko prvenstvo u rangu je Svjetskog prvenstva u nogometu. To je za nas veliko priznanje Svjetske i Europske organizacije. Potrebno je kandidirati se, pa se lobira, piše se potrebna dokumentacija, ide na međunarodnu komisiju i odlučuje se koja zemlja ima najbolje uvjete da organizira takvo natjecanje. Uz velike zemlje teško je dobiti ovakvo natjecanje, ali mi smo uspjeli zahvaljujući rezultatima varaždinskih robotičara u proteklih 10 godina – pojasnio je profesor Ivica Kolarić, voditelj Centra izvrsnosti za robotiku Varaždinske županije te nacionalni predstavnik Hrvatske u RoboCup organizaciji. Upravo on bio je mentor brojnim našim najuspješnijim robotičarima. Za organizaciju Europskog prvenstva ključna će biti i pomoć sponzora.

S Kolarićem i mladim robotičarima razgovarali smo na jednoj od njihovih radionica koje Centar izvrsnosti za robotiku Varaždinske županije provodi svaki dan u I. OŠ Varaždin. Učenici koji dolaze iz cijele varaždinske županije upravo se pripremaju za natjecanje CoSpace. Kolarić ne krije da je ponosan na njihovu samostalnost i brojne uspjehe, ali ističe da iza toga stoji ogroman rad i puno priprema.

– U CoSpaceu su učenici iz Varaždinske županije ove godine sudjelovali u dva natjecanja. Na Asia Pacificu su osvojili jedno prvo mjesto i jedno treće. Proteklu subotu su bili na natjecanju, imali su intervju, zanimljivo je kako su se predstavili. Zadovoljan sam njihovim rezultatima. Najvažnije je da analiziraju svoje programe između sebe i jedni drugima pomažu. Postavljaju mi pitanja kad imaju nejasnoće i ja uskačem kad treba. Učenici iz cijele županije se prijavljuju u Centar izvrsnosti na početku školske godine, u različite grupe. Neki se ipak ispišu. Radi se s učenicima od prvog razreda osnovne škole pa do 19 godina, s njih oko 200. Rade se različiti sustavi. Oni međusobno dijele znanje. Grupe su složene uglavnom po težini i godištima. Ako se netko posebno istakne, zovemo ga dodatno i s njim se više radi. Između 12 i 14 je onih koji samostalno rade. Nešto je malo više dječaka, ali djevojke su uglavnom vrhunske. Prostor u kojem smo trenutno nije idealan, trebao bi nam šest puta veći. Mi tu imamo jednu arenu, za jednu kategoriju, a postoji 14 kategorija, 14 liga i 14 arena. Sve su one teške. Za natjecanje u bilo kojoj kategoriji moraš uložiti trud kao da treniraš nogomet, jer i tamo ako želiš igrati u najboljoj ligi, moraš svaki dan dva sata trenirati – rekao je Kolarić.

Voditelja Centra izvrsnosti za robotiku pitali smo kako izgledaju natjecanja, a on nam je odgovorio da su priprema i samo natjecanje vrlo zahtjevni za djecu.

– Natjecanja traju pet dana, a za gotovo svako od njih trebaš vježbati i nekoliko godina. Najprije moraš pobijediti na državnom natjecanju da bi se plasirao na europsko ili svjetsko natjecanje. Najbolji budu pozvani u hrvatsku ekipu gdje predstavljaš Hrvatsku. Naporan je i put na natjecanja koja znaju biti u Kini ili Japanu, pa se učenici moraju i malo odmoriti, ponekad i više dana. Djeca moraju biti i fizički spremna pa ih vodim u šetnju ili idemo planinariti. Prvi dan natjecanja su prijave, pa dokumentacija, razgledaju arene da vide kakvo bi moglo biti natjecanje. To im je dovoljno da vide kako prilagoditi svog robota da riješe neki zadatak.

Na dan natjecanja ustajanje je često već u 5 sati, a učenici znaju biti u areni oko 7 sati. Djeca su uzbuđena, pripremaju i testiraju robota, pregledavaju staze i nalaze rješenja za problematične točke. Svaka ekipa ima svojih osam minuta za natjecanje, pustiš svog robota i čekaš da vidiš što će unaprijed pripremljeni robot napraviti. Tih osam minuta se čini kao vječnost, a svaka ekipa izvodi ukupno osam trka, tijekom više dana. Natječe se obično oko 20 ekipa iz cijelog svijeta, a na kraju se zbrajaju rezultati. Staze za trku su iz dana u dan sve teže te se prema najboljima daju zadaci. Komisija postavlja staze tako da roboti ne uspiju. Tu se klinci onda moraju dobro snaći i riješiti zadatke te je to po meni najteži dio natjecanja. Ako si najbolji, dobiješ ekipu iz neke lošije zemlje i onda moraš riješiti probleme njihovih robota. To je teško. Ja uvijek u svojim timovima imam jednog ili dva učenika kojima to leži – objasnio je Kolarić.

Prijateljski

Za fantastične rezultate važna je i dobra suradnja s mentorima, a upravo u tom segmentu Kolarić je dobio brojna priznanja. Pitali smo ga koja je njegova tajna za rad s učenicima.

– Moj odnos s djecom je manje učiteljski, a više prijateljski, jer oni u mene imaju povjerenja i to također dovodi do rezultata. Nema tajne mog uspjeha i dobre suradnje s djecom. Treba djeci dati sebe i ona to vraćaju. Oni vraćaju odličnim rezultatima. Najponosniji sam bio kad je Filip Kuzminski bio svjetski prvak prvi put na natjecanju u Nizozemskoj 2013. u Rescue Line Primary. Ne mogu opisati te osjećaje, bio sam jako ponosan. Danas nam i više od 10 učenika osvoji prvo mjesto na natjecanjima, i drago mi je zbog njih, ali nikad to nije kao prvi put. Svake godine treba sve više raditi da bi se postizali rezultati, tehnika se mijenja i moraš stalno napredovati. Sve je to za učenike jako zahtjevno. Robotika oduzima jako puno vremena pa sam i ja kao profesor shvatio da ne mogu svaštariti, da se moram samo tome posvetiti – završio je Ivica Kolarić.

Ima puno učenika Centra izvrsnosti za robotiku koji su napravili fantastične karijere.

– Roko Parać radi na umjetnoj inteligenciji za Facebook, a to isto je diplomirao u Londonu. Naši učenici sada su vrhunski doktori i kirurzi. Ne bave se svi robotikom. Uvijek su to marljiva djeca bila – rekao je Kolarić te dodao da smatra da je robotika budućnost jer u vremenima koja dolaze vjerojatno neće postojati poslovi u kojima neće biti robotike.

Gabrijel Kraljić i Nikša Vaupotić zlatni na Europskom prvenstvu

Gabrijel Kraljić, učenik VI. OŠ Varaždin, i Nikša Vaupotić, učenik IV. OŠ Varaždin bili su zlatni na Europskom prvenstvu u robotici u Portugalu.

Mladi robotičari svakodnevno rade na tome da postignu još bolje rezultate.

– Već nekoliko godina idem na robotiku i dosta mi je zanimljivo jer volim raditi rukama i softwareom koji koristimo. Ne mogu odučiti što mi je najzanimljivije, volim i programiranje i slaganje. Najveći uspjeh nam je prvo mjesto u Portugalu u kategoriji Soccer Entry. U našem timu bili smo dvojica, ja i Nikša. Bila je jaka konkurencija jer svi su bili stariji od nas. I dalje me zanima robotika, ali još nisam razmišljao što bih želio raditi u budućnosti – završio je Gabrijel.

Sve više djevojaka u robotici

Antonela Nikolić (15) sada pohađa Prvu gimnaziju Varaždin, a Centar izvrsnosti polazi od lani i već je osvojila medalje. Kazala je da se upisala jer želi raditi na razvoju softwarea i raznih aplikacija za široku upotrebu.

– Moj profesor iz osnovne škole pitao me želim li ići na robotiku i ja sam rekla da može te sam tako krenula. Rekla bih nekako slučajno. Bila sam na državnim natjecanjima iz robotike i Europskom natjecanju gdje sam sa svojim timom osvojila drugo mjesto. Kad smo došli na Europsko prvenstvo bili smo skroz uzbuđeni i malo “stisnuti”, ali bilo nam je super jer smo se zabavili i našli mnogo prijatelja. Kad smo postigli tako veliki rezultat baš smo bili ponosni jedni na druge jer smo bili prva godina robotike. Puno nam je značila podrška mentora i roditelja – prepričala nam je Antonela i dodala da bi se u budućnosti voljela baviti programiranjem i to u vlastitoj tvrtki.

Mlada robotičarka poslala je važnu poruku drugim djevojkama koje se žele time baviti, o čemu je rekla: “Nema puno cura koje se bave robotikom pa moramo prezentirati da mi to možemo raditi, dovoljno smo jake u tome i moramo zaboraviti predrasude da je to muški posao. Obožavam kad se cure upišu na robotiku, pa im pokažem što se sve može napraviti i još se više zainteresiraju. Cure bi trebale biti više u robotici.”

Život i društvo

Gradonačelnica V. Toplica s predstavnicima udruga potpisala ugovore o dodjeli financijskih sredstva

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Varaždinskim Toplicama u ponedjeljak je, 13. svibnja, upriličeno potpisivanje ugovora o dodjeli financijske potpore projektima i programima od interesa za opće dobro koje provode udruge i druge organizacije civilnog društva na području Grada Varaždinskih Toplica u 2024. godini.

Financijsku potporu ostvarile su ukupno 22 udruge za 24 programa, i to: Udruga hrvatskih vojnih invalida Domovinskog rata Varaždinske Toplice, Udruga žena „Naši cajti”, Udruga umirovljenika Varaždinske Toplice, Lovačka udruga „Kalnik”, Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata RH – podružnica Varaždinske županije – ogranak Varaždinske Toplice, Udruga vinogradara i voćara „Sveti Martin”, Vatrogasna zajednica Grada Varaždinske Toplice, Planinarsko društvo „Tonimir”, Udruga žena „Svibovečki zvon” Svibovec, Karate klub „AIK”, Lovačko društvo „Jelen”, Udruga „Biserna dolina” Grešćevina te Moto klub „Aquabikers”, ali i neke udruge koje nisu s područja grada, no svojim projektima i programima djeluju u interesu za opće dobro na području Varaždinskih Toplica.

Ugovore je s predstavnicima udruga potpisala gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković koja je tom prilikom istaknula zadovoljstvo što na području grada postoji mnogo aktivnih udruga.

– Udruge su te koje doprinose društvenom, kulturnom i sportskom životu našega grada. One ujedno čuvaju našu tradiciju, kulturu i baštinu kojom se svi zajedno ponosimo. Stoga mi je drago da imamo priliku nagraditi, odnosno pomoći tolikom broju udruga, vjerujem da ćete i u budućnosti biti isto tako uspješni u provedbi svojih aktivnosti. Hvala vam na svemu što radite za naš grad – rekla je gradonačelnica Ratković, poručivši da će udruge u Gradu uvijek pronalaziti partnera.

Nastavite čitati

Život i društvo

Nova grupa trnovečkih osnovnoškolaca završila školu plivanja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gradskim bazenima u Varaždinu ovih su dana ponovo odjekivali dječja vika i smijeh – nova grupa mališana iz općine Trnovec Bartolovečki učila je i naučila plivati.

Riječ je o novoj generaciji učenika 4. razreda Osnovne škole Trnovec, njih 36 te 18 učenika Osnovne škole Šemovec koji su uz vodstvo stručnih trenera uspješno završili petodnevnu školu plivanja. Podršku im je pružila i na uspjehu čestitala načelnica Verica Vitković.

– Jako je važno da djeca pohađaju ovakve aktivnosti, njima je to prije svega zanimljivo i zabavno, ali i iznimno korisno. Raduje me što su svi uspješno savladali ovaj program i neizmjerno smo zbog toga zahvalni svim trenerima. Djeci čestitam što su završila školu plivanja, ali njihov me uspjeh i ne čudi, budući da su svi vrlo marljivi i inače se bave sportom – rekla je načelnica.

Podsjetila je koliko je važno da se djeca druže i da budu što aktivnija u svoje slobodno vrijeme.

– Današnja moderna tehnologija im odvlači pažnju, ali ovo je naš način da ih potičemo da što više borave u prirodi, da se zajedno igraju, da se bave sportom, a ne da samo sjede pred računalima – kazala je načelnica Vitković.

Školu plivanja, kao i prijevoz za osnovnoškolce, iz svog je proračuna financirala Općina Trnovec Bartolovečki i kao i uvijek dosad, za roditelje je bila besplatna.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje