Povežite se s nama

Kultura

FOTO U Etno kući Bedenec predstavljen novi broj Ivanečke škrinjice i “Bedijenski rječnik“

Objavljeno:

- dana

Nakon što je u ispunjenom Muzeju planinarstva Ivanec krajem prošle godine službeno predstavljen, u četvrtak navečer je 14. broj publikacije Ivanečka škrinjica, pred 80-ak posjetitelja svoju promociju doživio i u Bedencu, u tamošnjoj Etno kući.

Takav interes ne čudi jer ‘škrinjica’ ima značajno mjesto u ivanečkoj kulturi, odnosno očuvanju kulturne, povijesne i etno baštine toga kraja, pa i šire, a poseban razlog ovako velikog odaziva u Bedencu zainteresiranih leži i u činjenici da ovaj broj sadrži i „Bedijenski rječnik“, autora Ljudveka Cikača.

Okupljenima se na početku obratio predsjednik Ivanečkog kluba kolekcionara Darko Foder, koji je uz pozdravni govor, nazočne proveo kroz sadržaj publikacije, odnosno njezine autore i teme. Glavni urednik izdanja Siniša Krznar govorio je o povijesti Ivanečke škrinjice, opisavši 17-godišnji period njezina izlaženja, kao i samu svrhu, a to je očuvanje tradicijske kulture šireg ivanečkog kraja.

Autor “Bedijenskog riječnika” Ljudvek Cikač, ukratko je opisao kako je došao na ideju objavljivana rječnika i koliko je rad na njemu trajao.

– Čak 13 godina sam putovalo po Hrvatskoj i dijelovima Europe i usput iskazivao interes za različite kulture, uspoređivao ih s našom, a ideja o objavljivanju rječnika, dijela kulture našeg kraja došla je nekako spontano. Posebno iz razloga kad sam, kroz česta druženja s prijateljima Dalmatincima, imao prigodu čuti da oni nikada i nigdje ne odustaju od svojih riječi, ne mareći razumije li ih itko ili ne. I taj njihov način i stil očuvanja vlastitog identiteta mi se dopao, pa sam počeo lagano u razgovore ubacivati riječi moga kraja, pomalo i na Facebook profil. Počele  su stizati pozitivne reakcije, kako mojih sumještana tako i ljudi ‘sa strane’, koji ne razumiju baš sve naše riječi i tražili su pojašnjenja/prijevode. I to je bila nešto kao inicijalan okidač u izradi rječnika, koji je u konačnici, završio u Ivanečkoj škrinjici, na čemu se zahvaljujem uredništvu. Nadam se da će ovo biti poticaj za druge autore da naprave nešto slično, jer bogatstvo riječi i izgovara kakvo je u našem kraju, rijetko je gdje drugdje moguće pronaći – Ističe Cikač.

Navevši, uz ostalo, da je nastavio s istraživanjem autohtonih riječi, kao i namjeru da rječnik bude objavljen i kao samostalno izdanje, za kojega sada ima oko 1700 riječi, 150 više nego ih je objavljeno u Ivanečkoj škrinjici. Na kraju izlaganja, na sveopće zadovoljstvo, pročitao je 50-ak Bedijenskih riječi, a sve posjetitelje pozvao da njihovo značenje pronađu u Ivanečkoj škrinjici.

Izaslanik župana Anđelka Stričaka i gradski vijećnik Ivanca, Elvis Gotal, prenoseći županove pozdrave i najave nastavka potpore publikaciji i kroz naredni period, izrekao je niz pohvala za uredništvo i autore Ivanečke škrinjice, kako za novi broj, tako i kroz njezinu cjelokupnu povijest.

– Cilj Ivanečke škrinjice je izrazito plemenit, a to je čuvanje svijesti na bogatu kulturnu tradiciju i baštinu našega kraja. Ima mnogo tema za opisivanje kulturne baštine našega kraja i stoga se nadam da će ona nastaviti izlaziti – poručio je Gotal.

Promocija je okončana završnim riječima predsjednika Fodera, koji se zahvalio domaćinima na trudu i angažmanu, te posjetiteljima na dolasku, pozvavši ih da iskoriste prigodu i razgledaju Etno kuću, uređenu u stilu nekadašnjeg života u Bedencu.

Nazočni su mogli primjerak Ivanečke škrinjice dobiti besplatno, a svatko tko je za rad Ivanečkog kluba kolekcionara donirao 4 eura, dobio je i deplijan s razglednicama Ivanca u izdanju Kluba.

A kako bi cijela priča oko predstavljanja ‘škrinjice’ i rječnika bila što vjerodostojnija i autentičnija, članovi Udruge za kulturu i sport Bedenec su zapalili vatru u staroj peći, te za goste, nakon što su ga pred njiam i ogulili, pripremali jedan od starinskih specijaliteta – pečene kriške krumpira na vrućoj tabli peći.

Očekivano to je izazvalo veliki interes, te su gotovo svi isprobali tradicijsku vrstu ‘brze hrane’ Specifične za Bedenec, ali i mnoga okolna naselja. Po završetku službenog dijela, druženje je nastavljeno u obližnjem Vatrogasnom domu. 

Inače, sam sadržaj Ivanečke škrnjice podijeljen je na tri tematske cjeline. U prvoj se tako govori o radu ivanečkih kolekcionara u protekle dvije kalendarske godine, a autori tekstova su Darko Foder i Anica Bukovec.

Druga tematska cjelina vezana je uz Povijesne teme, te tako Anica Bukovec piše o Franji Bukovcu u članku „Njegova djela govore o njemu“, Renata Veličan o “Željezničkoj pruzi Varaždin – Cerje Tužno – Ivanec – Lepoglava – Golubovec”, Ana Škriljevečki o počecima Kinematografije u Ivancu, Suzana Jagić o “Kulturi sjećanja – Josip Kraš 1941. – 2021.“, a Boris Krznar u članku pod naslovom „Foringa i foringaši“ o volovskim zapregama, koje su se za prijevoz koristile do sredine 80-ih.

U trećem poglavlju, dijelu vezanom uz Etnografiju, Mirjana Posavec piše o “Izradi predmeta od rogoza (legežara od regoza)”, Ivan Lončar i Stjepan Hudoletnjak o starim običajima “Vinogradarstva u Salinovcu”, Nada Peček o Pjesmi „Gradu Ivancu“ Marine Kukuljević Sakcinski, a Ljudvek Cikač je u članku “Bedijenski riječnik“ iznio dio govorne povijesti rodnog kraja.

Izdavanje 14. broja Ivanečke škrinjice omogućili su Varaždinska županija, Grad Ivanec, Solida Ivanec, Tesla d.o.o. Ivanec, Zagrebačka banka, te IPC-Inženjering d.o.o. Ivanec.

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Glazbeni spektakl: koncert 170-ak mladih glazbenika iz Glazbene škole u Varaždinu i škole iz Barcelone

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novi glazbeni spektakl priprema Glazbena škola u Varaždinu u suradnji s gostima iz Barcelone: u četvrtak, 2. svibnja, u 20 sati će ispred vile Bedeković u Varaždinu početi zajednički open-air koncert učenika ove  škole, učenika škole IEA Oriol Martorell iz Barcelone i zbora Via.

Čak 170-ak mladih, 100-tinjak u zboru i 70-ak u simfonijskom orkestru, nastupit će pod dirigentskom palicom profesorice Dade Ruža, a na programu će biti djela F. Schuberta, G. Verdija, O. Petersona, A. Kabilja, P. Casalsa. Ulaz na koncert je besplatan.

Najavljeno je to na konferenciji za novinare na kojoj su, uz ravnatelja Glazbene škole Davora Matačića i profesoricu te škole Dadu Ružu, prisustvovali i zamjenica župana Silvija Zagorec, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin Raymond Rojnik, kao i Jerónimo Fuentes Candau, zamjenik veleposlanika Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, ujedno i otpravnik kulturnih poslova pri Veleposlanstvu.

Suradnja sa školom iz Barcelone započela je putem Erasmus+ projekta u prosincu, kada su učenici varaždinske Glazbene škole gostovali u Barceloni, a open-air koncert će biti uzvratno gostovanje.

– Odlučili smo napraviti veći projekt s programom klasične glazbe. U prvom dijelu izvest ćemo 8. simfoniju, takozvanu „Nedovršenu“ Franza Schuberta koju mnogi možda pamte kao scensku glazbu iz crtića Štrumfovi. Slijedi dio u kojem će sudjelovati i mješoviti djevojački zbor, a počet ćemo s djelom katalonskog skladatelja Pavla Casalsa u mojoj obradi za gudački orkestar. Nakon toga ćemo izvesti nekoliko opernih djela iz Verdijevog opusa, iz Trubadura, Nabucca i Traviate. Predstavit će se solisti, sopranistica Ivona Borak i alt Eva Osonjački, perspektivne učenice naše škole koje su se istaknule visokim nagradama na brojnim natjecanjima, a uz njih i dvojica solista, naši bivši učenici, tenor Mislav Lucić i bariton Dorian Stipčić. U završnici ćemo iskoračiti u područje mjuzikla uz „Jaltu Jaltu“ Alfija Kabilja, izvest ćemo gospel kanadskog jazz skladatelja Oscara Petersona, a na samom kraju izvodimo „Barcelonu“, poznatu skladu Freddiea Mercuryja, koju je za tu prigodu obradio naš kolega, profesor Marko Prepelić – najavila je prof. Ruža.

Koncert u suradnji s gostima iz Barcelone nova je potvrda da je kvalitetan rad Glazbene škole u Varaždinu prepoznat i međunarodno, napomenula je zamjenica župana Silvija Zagorec. – Da s glazbenim školama i konzervatorijima u Europi odlično surađuju, govori najnoviji koncert, još jedan mali glazbeni spektakl u nizu. Čestitam im i na svim uspjesima, a posebno na tome što doprinose statusu UNESCO grada glazbe koji nosi Varaždin. Uvijek smo rado domaćini, a posebice kada gosti stvaraju s našim učenicima. Gosti tada postaju prijatelji za cijeli život. Sve građane pozivam na koncert u četvrtak, 2. svibnja, na slavlje glazbe, mladosti i darovitosti koje doslovno prelazi granice – istaknula je zamjenica župana Zagorec.

Građane je na koncert pozvala i Danijela Vusić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina.

– Grad Varaždin svesrdno podržava Glazbenu školu u Varaždinu, koja ima veliki značaj, ne samo kao obrazovna ustanova, nego i kao institucija koja doprinosi kulturnoj i umjetničkoj suradnji, posebno s Koncertnim uredom Varaždin. Suradnja se nastavlja i na ovom međunarodnom projektu, koji je plod suradnje za koju se nadamo da će biti dugogodišnja – rekla je pročelnica Vusić. 

Već godinama imamo odličan odnos s Glazbenom školom u Varaždinu, istaknuo je pak zamjenik veleposlanika Jerónimo Fuentes Candau.

– Ključna je bila 2016. godina kada smo primili i prihvatili poziv da dođemo na Varaždinske barokne večer kao zemlja gost. Tada je počela ova lijepa priča, održani su koncerti u Varaždinu, ali su bili i naši gosti na poznatim božićnim koncertima u Zagrebu. Ovaj koncert je prekrasan rezultat ovoga svega, ali je zapravo plod direktne suradnje dvije obrazovne institucije, što je lijep primjer suradnje civilnoga društva – rekao je Jerónimo Fuentes Candau.

Koncertnom uredu Varaždin ovo će biti četvrti veliki, grandiozni koncert u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu. – Ovime smo za tisuću djece omogućili da nastupaju pred tisućama gledatelja, a to je jedna od najvećih motivacija za svako dijete koje se bavi glazbom – naveo je ravnatelj Raymond Rojnik.

Ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić je mladim umjetnicima i prijateljima iz Barcelone te učenicima svoje škole poželio puno snage za završne pripreme.

– Sada je pred njima uvježbavanje zadnjih detalja za interpretaciju vrlo zahtjevnog programa koji je postavila kolegica Dada Ruža – zaključio je Matačić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje