Povežite se s nama

U fokusu

Bili smo u Mađarskoj: jeftiniji su piletina, sokovi, gazirane vode, pivo, šećer, ali…

Objavljeno:

- dana

Cijene osnovnih namirnica u Hrvatskoj rastu već mjesecima, s uvođenjem eura taj se trend samo nastavio pa su mnogi u šoping krenuli put Slovenije, ali i Mađarske. Stoga smo se i mi prošlog vikenda ponovno zaputili u Mađarsku ne bi li provjerili isplatili se i dalje kupovati u toj susjednoj zemlji.

Nakon slobodnog prolaska granice stižemo do pograničnog gradića Letenye (Letinja) koji je devedesetih bio omiljena šoping destinacija naših sugrađana, a njihova tržnica vrvila je Hrvatima. Danas je taj gradić samo prolazna stanica do malo većeg grada Nagykanizse (Velika Kaniža), gdje su smješteni trgovački centri.

Na parkiralištu ispred trgovačkih centara u Nagykanizsi, gradu udaljenom dvadesetak kilometara od Goričana, naišli smo na varaždinske, međimurske, koprivničke, ali i zagrebačke tablice.

Veliki izbor

Ondje je zaista velik izbor trgovina, a hrvatskim kupcima najdraži su trgovački lanci Penny, Tesco i Lidl. Tu su i Spar, Aldi, kao i brojne trgovine s odjećom i bijelom tehnikom. Cijene u trgovinama istaknute su naravno u njihovoj valuti forintama, ali pogodnost je da se može plaćati karticom. Mi ćemo u nastavku za usporedbu pisati cijene u eurima, ali i kunama jer smo svjesni da još uvijek traje faza prilagodbe na novu valutu.

Inače, prema srednjem tečaju HNB-a, 400 mađarskih forinta je 1.005 eura ili 7.57 kuna.

Pa krenimo redom. Cijena ulja u tamošnjim trgovinama i dalje je 1.39 eura ili 10 kuna, šećer nešto manje od 0.65 eura ili nešto manje od 5 kuna, a za pileća prsa bez kosti treba izdvojiti 3.76 eura ili nešto manje od tridesetak kuna. Jeftinija su i pića, poput piva, sokova i voda, instant kave, tjestenine…

Puno niže cijene

Tako se može naći pola litre piva u limenci po cijeni od 0.50 do 0.70 eura, odnosno od 3.77 kuna do 5.27 kuna, mineralna voda košta manje od dvije kune za litru i pol. Što se pak sokova tiče, može se naći gaziranih od dvije i pol litre 0, za 49 eura, što bi iznosilo manje od 4 kune. Ako ste malo izbirljiviji, i Coca-Cola je jeftinija. Primjerice, pakiranje od 1.75 litre Coca Cole u mađarskim trgovinama platiti ćete oko 1.5 eura, ili oko 11 kuna.

Za pakiranje instant-kave Nescafé 3u1 u Hrvatskoj plaćamo između 2 i 2.50 eura, odnosno od 14 pa do čak 20 kuna, ovisno je li na akciji ili nije. U Mađarskoj ista ta instant-kava bez akcije stoji 1.80 eura, što je manje od 14 kuna. U primjerice Tescu ili Penyju ima i jeftinija verzija njihovih instant kava za 1.30 ili 1.50 eura ili manje, što je između 10 i 12 kuna.

Na policama mađarskih trgovina nalazimo i niže cijene hrvatskih proizvoda, poput paške soli, primjerice Vegete ili Podravkinih tuna. Za 200 grama Podravkine Vegete treba izdvojiti 1.35 eura (10 kuna), a za tunu Eva 2.48 eura.

Neki proizvodi su i skuplji pa se tamo nikako ne isplati kupovati potrepštine za kuhinju ili kupaonicu, poput deterdženata ili toaletnog papira, koji je u pojedinim trgovinama i duplo skuplji nego kod nas.

Spomenimo i da svi ti trgovački lanci imaju svoje online kataloge, pa cijene možete provjeriti i prije polaska.

Ograničenja kod kupovine

Kao mali problem, ali ne i nepremostiv, izdvojili bismo jezičnu barijeru. Većina ljudi ondje ne govori hrvatski ni engleski, a većina proizvoda ima natpise samo na mađarskom. Međutim, kalkulator na mobitelu će vam ionako trebati jer su cijene istaknute u forintama, pa usput možete uključiti i online prevoditelj. Spomenimo i da pojedine trgovine imaju ograničenja pa, primjerice, ne možete kupiti više od dvije litre ulja po osobi ili pak dva kilograma piletine. Obavijest o ograničavanju kupovine stoji iznad proizvoda, ali ako i stavite u košaricu koji proizvod viška, neće vam se ništa dogoditi već će vam ga blagajnica uzeti na blagajni. Također, možete otići u neku drugu trgovinu i kupiti isti proizvod.

Doduše, i kod njih je većina namirnica poskupjela u posljednjih nekoliko mjeseci, a na nekim proizvodima više nema ograničenja. Ipak, kad sve zbrojimo i oduzmemo, zaključak je da se zaista isplati u Mađarsku u šoping.

Mađari dolaze u Hrvatsku po gorivo

U Mađarskoj je daleko od idealne situacije, kao i cijelu Europu, i njih je nagrizla kriza. Osim onog što je golim okom vidljivo, a to su loša cestovna infrastruktura i rast cijena u trgovinama (ne kao kod nas, ali ipak su rasle), tom zemljom vlada i opće nezadovoljstvo, barem prema onom što pišu strani mediji.

Među ostalim, rastu im i cijene goriva, pa susjedi koji žive uz granicu sad po gorivo dolaze k nama. Podsjetimo, prije ukidanja državnih subvencija u prosincu, Mađari su plaćali 40, pa i 60 posto nižu cijenu goriva, dok su stranci u Mađarskoj plaćali tržišnu cijenu.

U fokusu

FOTO Evo kako napreduje čišćenje jezera u Takošćanu, dnevno se odveze do 2500 metara kubnih sedimenta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

>> FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Donosimo nove fotografije napretka radova izmuljenja jezera.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sredinom travnja došao je u Trakošćan provjeriti napredak radova.

– Iz Trakošćanskog jezera do sada je izvađeno više od 60.000 metara kubnih sedimenta koji je deponiran na privremenu deponiju. Uzevši u obzir količine iz prethodnih radova možemo zaključiti da je do sada iz jezera Trakošćanskog jezera izvađeno 106.000 metara kubnih sedimenta. Uskoro bi trebalo započeti punjenje jednog dijela jezera, a od jeseni i trajno zapunjavanje jezera. Rok završetka radova po ugovoru je 30. lipnja 2024. godine, a radovi su ugovoreni za 2,5 milijuna eura. Nakon završetka radova na čišćenju sedimenta iz prvog dijela jezera do Dvora Trakošćan slijedi uklanjanje servisnih putova – objavile su tada Hrvatske vode, koje su investitor.

Također, nakon čišćenja servisnih puteva slijedi punjenje donjeg dijela jezera neposredno ispod dvorca, a višak voda će se ispuštati u rijeku Bednju kako bi se omogućilo daljnje uklanjanje sedimenta iz viših dijelova Trakošćanskog jezera. Na taj način smanjit će se potreba za prepumpavanjem vode.

Paralelno s čišćenjem jezera Hrvatske vode uredit će lijevu obalu u dužini od 120 metara i to kamenom oblogom sa stopom od kamenog nabačaja. Na desnoj obali jezera uredit će se 100 metara klizišta i erodirane obale i to ugradnjom gabiona u visini od 1.5 metara.

U tjednu od 22. travnja Hrvatske vode su objavile da se povećava broj građevinskih strojeva za odvoz sedimenta te očekujemo dnevne odvoze između 2250 do 2500 metara kubnih po danu. Do tada je na gradilištu bilo devet dampera, četiri bagera duge ruke od 24 metra, četiri bagera ruke od 12 metara te buldožer.

Nastavite čitati

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje