Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO Općine Jalžabet i Pribislavec pristupile strategiji “Zero waste”

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Objavljeno:

- dana

Općine Jalžabet i Pribislavec 3. veljače su potpisivanjem ugovora u Jalžabetu pristupile međunarodnoj strategiji “Zero waste” do 2025. godine.

Time su ušle u društvo 14 općina u sustavu komunalnog poduzeća PRE-KOM koje su, prateći preporuke Zelene akcije, postale lider u održivom gospodarenju otpadom u Hrvatskoj i primjer dobre prakse u EU.

Siniša Radiković, direktor PRE-KOM-a, čestitao je općinama Jalžabet i Pribislavec na prihvaćanju strategije koja donosi dobrobit stanovništvu i pomaže zaštiti okoliša. Radiković se pohvalio da općine i Grad Prelog na čijem području njegova tvrtka prikuplja otpad prednjače u odvojenom prikupljanju otpada te su svi iznad 50 %, a najbolja je Općina Belica u kojoj se odvojeno prikuplja 75 % otpada. Ipak, Radiković je istaknuo da sustav gospodarenja otpadom ima puno problema u našoj zemlji te da resorno Ministarstvo konstantno podmeće noge najboljim jedinicama u razvrstavanju otpadom umjesto da ih nagrađuje. Direktor PRE-KOM-a pojasnio je da su im rasli svi troškovi koji se tiču zbrinjavanja otpada, a pao je prihod od korisnog otpada koji prodaju.

– Uz sve to u 2023. godini naša cijena fiksnog dijela ostala je ista, dok se cijena mijenjala samo kod varijabilnog dijela za 1,06 do 2,12 kuna po predaji, ovisno o veličini spremnika, tako da će naše cijene uz jednu predaju miješanog komunalnog otpada rasti samo 2,8 % – pojasnio je Radiković.

Cilj je do 2025. godine odvojeno skupiti i obraditi do 75 % otpada, smanjiti količinu miješanog komunalnog otpada sa sadašnjih 70 kg po stanovniku na 60 kg po stanovniku godišnje. Također, PRE-KOM želi izgraditi reciklažo dvorište za prihvat i obradu građevinskog otpada, zatim raditi na nastanku što manje otpada uz ponovnu upotrebu i recikliranje. Cilj je i količinu deponiranog otpada na odlagalištu smanjiti na najnižu moguću razinu.

Dvjema općinama koje su pristupile “Zero wasteu” čestitao je i gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek.

Marko Košak iz Zelene akcije, koja je nacionalni koordinator mreže Zero Waste Europe, zaželio je dobrodošlicu općinama Jalžabet i Pribislavec u društvo jedinica lokalne samouprave koje prepoznaju važnost održivog gospodarenja otpadom za veću kvalitetu života i zaštitu okoliša.

Načelnici

– Mi smo uz Općinu Pribislavec grupaciji PRE-KOM pristupili 1. svibnja 2022. i to kod nas nije bilo na opće oduševljenje. Kad čujemo rezultate koje danas imamo, a to je 50 % prikupljenog odvojenog otpada, ispada da smo najlošiji u ovoj grupaciji. Ipak, samo godinu prije imali smo samo 26 % odvojenog otpada pa se vidi jasan napredak. Imali smo više akcija prikupljanja otpada iz prirode, a samo u jednoj akciji iz šume smo prikupili devet tona otpada, a nismo niti zagrebli ispod površine. Valja napomenuti i edukaciju sa školom i vrtiće te našu akciju “Ja-eko”, također sufinanciranu iz Fonda za zaštitu okoliša. Drago mi je da smo pristupili ovoj strategiji te što smo ušli u grupaciju PRE-KOM – rekao je Rajko Solar, načelnim Općine Jalžabet.

Načelnik Općine Pribislavec Matija Ladić također je zadovoljan strategijom jer je njegova općina bila jedna od onih koje su imale najmanji postotak razvrstavanja otpada u Međimurskoj županiji.

– Odlučili smo nešto promijeniti i pridružiti se najboljima te smo se zato uključili u grupaciju PRE-KOM. Sve je prošlo na najbolji mogući način i u 2022. godini bili smo na 66,7 % razvrstavanja otpada, a rezultati pokazuju da smo dobro odabrali. Mještani su to prihvatili s oduševljenjem. Iza nas je i jedna sanacija ilegalnog odlagališta unutar romskog naselja u Općini Pribislavec u što su uložene stotine tisuća eura, a stopostotno je financiranje Fonda za zaštitu okoliša. Pristupanje “Zero waste” strategiji logičan je sljedeći korak koja nas potiče da budemo što bolji, a nadam se da ćemo uskoro biti ravnopravni boljim susjedima – rekao je Ladić.

Život i društvo

Prijavite se za sudjelovanje na 9. Festivalu varaždinskih dvorišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pred nama je deveto izdanje Festivala varaždinskih dvorišta koji oživljava staru gradsku jezgru otvarajući vrata atraktivnih prostora koji su kroz godinu većinom nedostupni za javnost i nudeći u njima autentičan i originalan varaždinski sadržaj.

Vikend 15. i 16. lipnja ponovno će skrivena varaždinska dvorišta pretvoriti u pravu riznicu umjetnosti, glazbe, kulture, stvaralaštva i gastro doživljaja.

Turistička zajednica grada Varaždina poziva sve zainteresirane vlasnike dvorišta u povijesnoj jezgri, koji bi željeli biti dio festivala, da se prijave za sudjelovanje putem obrasca objavljenog na službenoj internetskoj stranici Turističke zajednice grada Varaždina www.visitvarazdin.hr.

Vlasnici dvorišta mogu samostalno osmisliti i predložiti program ili samo iskazati interes za sudjelovanjem svog dvorišta, a program utvrditi s organizatorom festivala.

Poziv je otvoren do ponedjeljka, 20. svibnja, a prijave je moguće dostaviti osobno u Turističku zajednicu grada Varaždina, Ivana Padovca 3, od ponedjeljka do petka od 8 do 16 sati i subotom od 10 do 13 sati ili mailom na [email protected].

Lani je u program festivala uključeno 16 dvorišta u povijesnoj jezgri, a zanimljiv sadržaj od glazbe, mode, umjetnosti, tradicijske kulture, gastronomije, hortikulture do edukativnih radionica privukao je brojne posjetitelje. 

Nastavite čitati

Život i društvo

Stručnjaci poručili: Djeca odrastaju u okruženju koje potiče nezdrave prehrambene navike

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu suradnje na području promicanja pravilne prehrane i prevencije prekomjerne tjelesne mase i debljine djece Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Ured UNICEF-a za Hrvatsku su 13. svibnja predstavili ključne uvide Analize stanja uhranjenosti i prehrane djece 0 do 9 godina u Republici Hrvatskoj na skupu koji je okupio brojne stručnjake iz područja zdravstva, odgoja i obrazovanja te predstavnike ministarstava, akademske zajednice i medija.

Analiza stanja donosi pregled podataka i trendova iz istraživanja o uhranjenosti i prehrani djece od 0 do 9 godina u Hrvatskoj te čimbenika, praksi i politika koji utječu na uhranjenost i prehrambene navike djece. Za pripremu Analize provedeno je i istraživanje među zdravstvenim djelatnicima koji rade neposredno s djecom.

Prema izdvojenim uvidima iz Analize stanja:
› Svako treće dijete osnovnoškolske dobi u Hrvatskoj živi s prekomjernom tjelesnom masom i debljinom.
› Hrvatska bilježi konstantan blagi porast prevalencije prekomjerne tjelesne mase i debljine djece.
› Uočena je povezanost razvoja nepravilnih prehrambenih navika kod djece s njihovom dobi – djeca školske dobi imaju lošije prehrambene navike od djece predškolske dobi.
› Postoje značajne socioekonomske razlike u uhranjenosti djece – veća je učestalost debljine u djece nižeg socioekonomskog statusa i u ruralnim područjima.
› Percepcija roditelja nije u skladu sa statusom uhranjenosti djece – prekomjernu tjelesnu masu i debljinu ispravno percipira tek manji broj roditelja. Roditelji nisu dovoljno osviješteni o mogućim posljedicama nepravilne prehrane, a većina djelatnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti djece kao jednu od najčešćih prepreka u dijagnosticiranju i liječenju debljine navodi nesuradljivost roditelja u prihvaćanju i pridržavanju savjeta.

Analiza također ukazuje na potrebe:
› za jedinstvenim sustavom praćenja uhranjenosti djece različite životne dobi, uključujući praćenje podataka o dojenju
› za jačanjem kompetencija zdravstvenih djelatnika za rad s roditeljima na prevenciji prekomjerne tjelesne mase
› za dodatnim razvojem mreže Savjetovališta za prehranu za djecu i roditelje
› za podizanjem kvalitete i izjednačavanjem mogućnosti prehrane u odgojno-obrazovnim ustanovama te edukacijom djelatnika uključenih u organizaciju i provođenje prehrane.

– Prema zadnjim podacima CroCOSI istraživanja 2021./2022. u Hrvatskoj nešto više od jedne trećine djece, odnosno njih 36,1 posto, u dobi od osam godina ima prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu, što predstavlja velik javnozdravstveni izazov. Debljina u dječjoj dobi predstavlja značajno veći rizik za debljinu u odrasloj životnoj dobi, kao i za druge zdravstvene rizike, odnosno vodeće kronične nezarazne bolesti od kojih u Hrvatskoj danas obolijeva i umire preko 90 % ljudi. Uz to, debljina predstavlja i značajan ekonomski teret. U ovom trenutku oko 6,6 % zdravstvenih troškova odlazi na liječenje posljedica ovog preventabilnog rizika – debljine i njezinih posljedica. Ovi zdravstveni i ekonomski tereti jasno ukazuju na potrebu ulaganja u multisektorski pristup prevencije debljine od najranije životne dobi. Samo predana, dugoročna i multisektorska suradnja može učiniti značajne iskorake u rješavanju ovog problema – naglasila je prof. dr. sc. Sanja Musić Milanović, voditeljica Službe za promicanje zdravlja u HZJZ-u i Referentnog centra Ministarstva zdravstva za promicanje zdravlja.

Prema Konvenciji o pravima djeteta, svako dijete ima pravo uživati najvišu moguću razinu zdravlja, što uključuje i pravo na odgovarajuću hranu visoke hranjive vrijednosti. Međutim, 35 godina od donošenja Konvencije podaci nam pokazuju da i u razvijenim zemljama djeca od najranije dobio odrastaju u okruženju koje potiče nezdravu prehranu.

– Udio djece s prekomjernom tjelesnom masom i debljinom, po čemu je Hrvatska na 5. mjestu u Europi, uistinu zabrinjava, jer znamo kakve to negativne i dugoročne posljedice ima za zdravlje i razvoj djece. Potreba za promicanjem zdrave prehrane nikada nije bila veća, a izazovi su složeni jer uključuju utjecaj marketinga, sjedilački način života te osviještenost, navike i mogućnosti samih obitelji. UNICEF će s Vladom RH, HZJZ-om i drugim partnerima nastaviti ulagati u promicanje pravilne prehrane i prevencije prekomjerne tjelesne mase djece u Hrvatskoj”, izjavila je Ana Dautović, v. d. predstojnice Ureda UNICEF-a za Hrvatsku.

Jedan od ključnih izazova predstavlja i marketing hrane i pića usmjeren prema djeci, kojim se utječe na prehrambene navike djece od najranije dobi te na sklonost djece prema hrani s visokim udjelom zasićenih masti, transmasnih kiselina, šećera ili soli. U Hrvatskoj ne postoji sustav regulacije oglašavanja takve hrane usmjerenog prema djeci, stoga su na skupu predstavljene i dvije publikacije – vodiči za kreiranje politika vezanih za reguliranje marketinga hrane i pića usmjerenog prema djeci: Poduzimanje mjera zaštite djece od štetnog utjecaja marketinga hrane – pristup temeljen na pravima djeteta (UNICEF i SZO) i Marketing nezdrave hrane i bezalkoholnih pića usmjeren prema djeci (UNICEF).

– Korijeni debljine duboki su i kompleksni, te je za zaustavljanje trenda rasta prekomjerne tjelesne mase i debljine ključno poznavati situaciju vezano uz stanje uhranjenosti, ali i životne navike, specifičnosti različitih životnih okruženja, javne politike, postojeće intervencije te stavove i potrebe stručne zajednice. Poznavanje navedenih čimbenika, uz dobru multisektorsku suradnju, preduvjet je i početna točka za preventivno djelovanje od najranije dobi – istaknula je prof. dr. sc. Sanja Musić Milanović.

Analiza stanja uhranjenosti i prehrane djece 0 – 9 godina u Republici Hrvatskoj uključuje i preporuke za daljnje unaprjeđenje politika i praksi za razvoj poticajnog prehrambenog okruženja i poticanje pravilne prehrane djece kroz suradnju relevantnih sektora i dionika u Hrvatskoj.

Zaključci rasprave sudionika ovog skupa također će biti uključeni u Analizu, koja će biti objavljena kao internetsko ili tiskano izdanje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje