Povežite se s nama

U fokusu

EU fondove treba koristiti još više

Objavljeno:

- dana

OTVORENO

Na završetku godine koja je po mnogim analizama bila najuspješnija u povlačenju EU sredstava te novinama i izazovima koje razvojne agencije, ali i potencijalne prijavitelje očekuju u nadolazećem periodu, razgovarali smo s direktorom Agencije za razvoj Varaždinske županije Krunoslavom Lukačićem.

Kako biste opisali trenutnu situaciju u povlačenju EU sredstava s osvrtom na godinu na izmaku?
Možemo reći da smo unatoč svim problemima i preprekama s kojima smo se susretali u proteklom periodu, od čega najviše s neraspisivanjem najavljenih natječaja, zadovoljni s rezultatima, ali i promjenama koje su se počele događati u sustavu EU fondova u Hrvatskoj, s ciljem pojednostavljenja procedura koje će omogućiti snažnije korištenje EU sredstava.

Što nas čeka?

Koje nas sve novosti očekuju i kako će se to odraziti na agencije?
Prije svega, cilj je korisnicima olakšati postupke, a jednim dijelom se to odnosi i na razvojne agencije, koje bi trebale postati u potpunosti produžena ruka Ministarstva, što dosad nije zaživjelo. Tako nas očekuje i donošenje izmjena i dopuna Zakona o regionalnom razvoju, kao i izmjene postupka akreditacije nas regionalnih koordinatora. I dalje jačamo kapacitete zaposlenika javnopravnih tijela s područja Varaždinske županije, posebno naših JLS-a, za pripremu i provedbu projekata, kroz edukaciju i informiranje, a upravo je i to cilj projekta koji nam je odobren od strane Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU u vrijednosti od 1.400.000 kuna.
Isto tako, i naši se djelatnici kontinuirano usavršavaju kako bi ta znanja mogli prenositi na ostale dionike.

Nažalost, opet je odgođena objava natječaja za ulaganja u vrtiće, vatrogasne domove, kulturne centre i slično

S obzirom na to da se zatvaraju određeni programi, a u novim programima mijenjaju se prioriteti natječaja, što povlači za sobom i druge probleme, kao što su opravdanost, uspješnost projekata, ali i uključivanje većeg broja stručnih korisnika (od kojih su većina institucija proračunski korisnici Županije, što povlači za sobom i financijske kapacitete), suočavamo se s brojnim problemima i izazovima, no ako se posloži sustav na nacionalnoj razini, mogla bi se poboljšati uspješnost u povlačenju EU sredstava na svim razinama.

Na kojim projektima od strateške važnosti za Varaždinsku županiju radi AZRA?
Provodi se nekoliko projekata u različitim područjima u koje je uključena AZRA kroz pripremu ili savjetodavnu ulogu, kao što su projekti u zdravstvu, od poboljšanja palijativne skrbi u Novome Marofu, jedan od važnijih projekata u zdravstvu, vrijednosti oko 50 milijuna kuna.
Zatim pripremamo projekt kroz koji će se financirati opremanje Doma zdravlja Varaždinske županije te koncesionara, kao i manji infrastrukturni zahvati na Domu zdravlja, do vrijednosti od gotovo 12 milijuna kuna.

I dalje je velika važnost dana projektima u obrazovanju, pa je nedavno prijavljen projekt usmjeren na darovitu djecu u sklopu natječaja Poticanje rada s darovitom djecom i učenicima na predtercijarnoj razini, kroz koji će se poboljšati razvoj potencijala darovitih učenika kroz omogućavanje (rane) identifikacije darovitih u obrazovnim ustanovama Varaždinske županije. U pripremi su i projekti za škole s područja Varaždinske županije u sklopu natječaja Energetska obnova zgrada koje obavljaju djelatnost odgoja i obrazovanja.

Isto tako, u suradnji s Varaždinskom županijom vodimo projekt “Osiguranje prehrane djece u osnovnim školama u 9 hrvatskih županija za školsku godinu 2016./2017.”, ukupne vrijednosti 1.385.628 kuna, za 1.450 djece iz 33 osnovne škole kojima je Županija osnivač.

Također, u suradnji s Varaždinskom županijom provodimo projekt “Uz tebe sam”, treći po redu projekt osiguravanja pomoćnika i stručnih komunikacijskih posrednika Varaždinske županije ukupne vrijednosti 1.996.064,2 kune, kroz koji je osigurano ukupno 45 pomoćnika u nastavi za 46-ero djece iz osnovnih i srednjih škola Varaždinske županije. Tu su i projekti koje vodimo za druge institucije s područja Varaždinske županije, poduzetnike i jedinice lokalne samouprave iz različitih programa. Možemo izdvojiti dva projekta veće vrijednosti, od kojih je jedan, projekt razvoja integriranog prijevoza putnika i intermodalnog prijevoza tereta na području regije sjeverne Hrvatske, koji provodimo zajedno s Varaždinskom županijom, vrijednosti 5.199.537,5 kuna, sufinanciran iz OP Promet 2007. – 2013. Također, provodimo projekt za tvrtku Kircek d.o.o., kroz koji će se proširenjem i diversifikacijom proizvodnih kapaciteta stvoriti osnovni preduvjeti za daljnji razvoj i optimizaciju proizvodnog procesa u poduzeću, vrijednosti više od 10 milijuna kuna, odobren u sklopu Operativnog programa “Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.”

Dobre vijesti

Kakva je trenutno situacija s mjerama ruralnog razvoja i ponovnim odgađanjem natječaja za jedinice lokalne samouprave (JLS)?
Upravo je zatvoren natječaj u sklopu mjere 7 – provedba tipa operacije 7.2.2. Ulaganja u građenje nerazvrstanih cesta, a u sklopu kojeg je AZRA prijavila nekoliko projekata za JLS-ove s područja Varaždinske županije i izvan nje koji su aplicirali projekte izgradnje i/ili rekonstrukcije nerazvrstanih cesta na svom području. Nažalost, da, opet je odgođena objava natječaja za tip operacije 7.4.1. Ulaganja u vrtiće, vatrogasne domove, kulturne centre i sl., koji je trebao biti raspisan već nekoliko puta i kojeg najviše očekuju sve općine i gradovi. Plan raspisivanja natječaja za 2017. godinu bit će objavljen do kraja prosinca te se opet iznova nadamo što skorijem raspisivanju jednog od najvažnijih natječaja za JLS-e.

Ovaj mjesec očekujete isplate?
Treba spomenuti i da se prve isplate za izrađene strategije razvoja koje smo prijavljivali u sklopu Podmjera 7.1. Sastavljanje i ažuriranje planova za razvoj općina i sela čekuju u prosincu ove godine.
Riječ je o ukupno osam strategija za općine s područja Varaždinske županije, vrijednosti veće od pola milijuna kuna, koje su završene ili pred usvajanjem te su podneseni zahtjevi za isplate te za sedam JLS-a izvan Varaždinske županije, vrijednosti pola milijuna kuna. Također, aktualna je objava natječaja za mlade poljoprivrednike za tip operacije 6.1.1. Potpora mladim poljoprivrednicima, koji je otvoren od 21. prosinca, a moguće je ostvariti potporu od 50.000 eura bespovratno.

Ima li još dobrih vijesti?
Jedna od dobrih vijesti je da je u sklopu mjere 4. Ulaganja u fizičku imovinu na području Varaždinske županije završeno ulaganje u modernizaciju jedne tvornice za preradu povrća, vrijednosti 12,4 milijuna kuna, za što je ostvaren povrat od 50 posto iz EU, a čiju pripremu i provedbu je odradila AZRA.
U tom ćemo smjeru nastaviti i u nadolazećoj godini, s tim da se nadamo da se planirani rokovi za raspisivanje natječaja neće opet iznova pomicati, što povlači niz povezanih negativnih posljedica, s čime smo nedavno upoznali i predsjednicu RH za njezina posjeta Varaždinskoj županiji.

Plan raspisivanja natječaja za 2017. trebao bi biti objavljen do kraja ove godine

Uspješno su završeni i isplaćeni svi IPARD projekti koje je provodila AZRA. Za sve projekte koje smo provodili iz IPARD-a korisnicima je već isplaćeno 35 milijuna kuna. AZRA je provodila projekte za općine Cestica, Maruševec, Klenovnik i Grad Lepoglavu koji su vrijedni više od 7,5 milijuna kuna. Provodili smo projekte i za druge korisnike, većinom OPG-ove, od kojih su svi već završili ulaganja te su im do sada već i isplaćena sredstva.  Posljednji među njima je i Obiteljski poljoprivredni obrt Ivica Baneković iz Čanjeva, Općina Visoko, uređenje kurije ukupne vrijednosti 1.047.209,59 kuna, dobio 50 % potpore iz IPARD programa. AZRA uvijek prioritet u pružanju podrške daje korisnicima s područja Varaždinske županije, no ne možemo utjecati na odabir agencija ili konzultanata od strane svake pojedine općine ili grada, ili njihov interes i mogućnosti za prijavljivanje projekata, stoga provodimo projekte i za korisnike s područja cijele Hrvatske. Upravo su isplaćena sredstva za posljednje projekte koje smo provodili „ulaganje u sustav kanalizacije i pročišćavanje otpadnih voda“ u sklopu mjere 301, za Grad Vrgorac vrijednosti 2 milijuna kn, općine Motovun 7 milijuna kn i Primorski Dolac 3,5 milijuna kn te OPG Stipan Matoš za ulaganje u izgradnju kušaonice vina u Podgorju Bistričkom vrijednosti 839.840,29 kuna.

Za mlade poljoprivrednike otvoren je natječaj na kojemu mogu ostvariti do 50.000 eura bespovratno.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje