Povežite se s nama

U fokusu

FOTO Spinalni centar vrijedan 18,4 milijuna eura pacijente bi trebao početi primati za oko mjesec dana

Objavljeno:

- dana

Priča koja je trajala više od 20 godina – otvorenje Nacionalnog rehabilitacijskog centra za osobe s bolestima i oštećenjima kralježnične moždine Specijalne bolnice Varaždinske Toplice napokon će imati svoj sretan završetak.

Za otprilike mjesec dana, kada se dobiju sve potrebne dozvole za rad, tzv. Spinalni centar mogao bi biti otvoren i dati na korištenje pacijentima.

Rečeno je to prilikom današnjeg obilaska objekta koji je u završnoj fazi opremanja. Objekt su, u prisustvu domaćina ravnatelja Specijalne bolnice Varaždinske Toplice Denisa Kovačića, dr. med., obišli župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, državni tajnik pri Ministarstvu turizma i sporta Tomislav Družak, predsjednik Skupštine Varaždinske županije dr. sc. Josip Križanić, predsjednica Gradskog vijeća Grada Varaždinske Toplice Ljubica Nofta, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić, pročelnica Upravnog odjela za proračun i javnu nabavu Klaudija Brezovec i ravnatelji zdravstvenih ustanova kojima je osnivač Varaždinska županija.

Ravnatelj Specijalne bolnice Varaždinske Toplice Denis Kovačić pojasnio je kako će se pacijenti sada liječiti, a liječnici i medicinski djelatnici raditi u puno primjerenijem prostoru opremljenom najmodernijom opremom.

– Po prvi puta u jednoj javnoj rehabilitacijskoj ustanovi imamo opremu koja je „TOP“ kada je u pitanju rehabilitacija osoba s bolestima i ozljedama kralježničke moždine. Otvoreno mogu reći da u široj okolici, takvih uvjeta, kao što će to imati Specijalna bolnica Varaždinske Toplice, nema. Imamo lanac robotske i robotizirane opreme što otvara jednu novu perspektivu u rehabilitaciji naših pacijenata, koji su u većini slučajeva osobe mlađe životne dobi i koji su zbog određene povrede završili s oduzetošću. Spoj educiranih liječnika, fizioterapeuta, radnih terapeuta, medicinskih djelatnika s vrhunskom opremom – siguran sam da će dati daleko bolje rezultate u liječenju nego što je to do sada bio slučaj – rekao je Kovačić.

Župan Varaždinske županije Anđelko Stričak podsjetio je kako je cijela procedura od izgradnje pa do završne faze opremanja objekta trajala dvije godine.

– Vrijednost ove investicije, koja uključuje građevinske radove i opremanje iznosi oko 18.400.000 eura, odnosno oko 139 milijuna kuna. No, tu ne prestajemo s ulaganjima u Varaždinske Toplice. Prije otprilike mjesec dana prijavili smo novi projekt, a to je unutarnje uređenje Minerve gdje očekujemo dodatnih 17.240.000 eura. Grad Varaždinske Toplice javile su se na natječaj kojim bi se uredio arheološki lokalitet te objekti koji su u vlasništvu bolnice. Riječ je o projektu „Grad na termalnoj vodi Aquae Iasae – Varaždinske Toplice“, gdje očekujemo dodatnih šest milijuna eura. Kad zbrojimo investicije samo topličke bolnice dolazimo do iznosa od gotovo 36 milijuna eura, odnosno 270 milijuna kuna. Nikada tolike investicije toplička bolnica nije doživjela. Stoga smatram da Varaždinske Toplice razvijamo u dobrom smjeru, u smjeru zdravstvenog turizma i kroz dvije godine će Varaždinske Toplice sa svim ovim investicijama zasigurno biti središte zdravstvenog turizma Republike Hrvatske – naglasio je župan Stričak.

Državni tajnik pri Ministarstvu turizma i sporta Tomislav Družak rekao je kako Varaždinska županija uz potporu Vlade Republike Hrvatske korištenjem europskih sredstava radi čuda.

– Ovaj Spinalni centar koji smo danas vidjeli, ali i cijeli kompleks uključujući Minervu, rehabilitacijski centar, dijagnostički centar koji već funkcionira, može biti i treba biti jedna od baza hrvatskog sporta i hrvatskih sportaša da ovdje mogu doći na preglede, vidjeti koji ih problemi muče i da im se u slučaju nekih ozljeda definiraju pravci oporavka, odnosno liječenja. Kada govorim s aspekta turizma, brzo će Varaždinska županija, odnosno Varaždinske Toplice, postati važna točka na europskoj karti zdravstvenog turizma. Mislim da je to niša koju ova destinacija trebaju dalje razvijati i od čega će to područje i cijela Hrvatska imati koristi. To apsolutno ima potporu i Ministarstva turizma i sporta i Vlade Republike Hrvatske i svih nas koji možemo pomoći i doprinijeti  da se ovaj projekt realizira – zaključio je državni tajnik Družak.

U fokusu

Lepoglava: Klima se jako promijenila, a poljoprivrednici se još uvijek nisu prilagodili

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Domu kulture u Lepoglavi u srijedu, 8. svibnja, održan je prvi sastanak partnera u projektu – Utjecaj klimatskih promjena na ratarstvo i povrćarstvo sjeverne Hrvatske, kojeg provode Lokalna akcijska grupa – Sjeverozapad, kao vodeći partner, te lokalne akcijske grupe Izvor i PRIZAG.

Kako je istaknuto na ovom sastanku, posljednjih godina svjedočimo klimatskim promjenama, koje posebno utječu upravo na poljoprivredni sektor, stoga je cilj ovoga međuteritorijalnog projekta suradnje lokalnih akcijskih grupa – podizanje svijesti poljoprivrednika o utjecaju promjene klime na poljoprivrednu proizvodnju te o nužnosti uvođenja agrotehničkih mjera i novih kultura kojima se ublažava utjecaj klimatskih promjena.

– Ovaj je projekt osmišljen iz potrebe. Svi naime, svjedočimo o klimatskim promjenama, a da se klima doista promijenila u posljednjih 30 godina potvrdila je i studija Državnog hidrometeorološkog zavoda. No, ono što se nije promijenilo su agrotehnološke mjere. Na terenu je vidljivo da naši poljoprivredni proizvođači nisu spremni na te promjene i da im se nisu prilagodili. Ovim projektom nastojimo pokazati kako je promjena klime utjecala na ratarstvo i povrćarstvo u ovom dijelu Hrvatske, gdje su te poljoprivredne grane najzastupljenije, te koje agrotehnološke mjere valja primjenjivati kako bi se ublažile posljedice klimatskih promjena – istaknuo je na otvaranju prvog sastanka o utjecaju klimatskih promjena voditelj ovog projekta, klimatolog mr. sc. Emil Tkalec, LEADER menadžer i tajnik Lokalne akcijske grupe – Sjeverozapad.

Agrotehničke mjere za ublažavanje utjecaja klimatskih promjena

Tijekom provedbe projekta na pet lokacija, u Bednji, Varaždinu, Ludbregu, Koprivnici i Novom Marofu prikupljat će se vrijednosti temperature tla na 7 dubina i vlažnosti tla na 5 dubina. Na temelju prikupljenih podataka te meteoroloških mjerenja nastalih u zadnjih 30 godina izradit će se sveobuhvatna analiza poljoprivrednih kultura i agrotehničkih mjera kojima bi se ublažio utjecaj klime i povećala poljoprivredna proizvodnja te tako osigurala održivost poljoprivredne proizvodnje sjeverne Hrvatske.

Projekt Utjecaj klimatskih promjena na ratarstvo i povrćarstvo sjeverne Hrvatske, vrijedan je 136 tisuća i 200 eura, a financiran je iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (3. Natječaj za provedbu tipa operacije 19.3.2. »Provedba aktivnosti projekta suradnje«).

– Provedbom ovog projekta želimo povezati znanost i praksu, kako bi se naši poljoprivredni proizvođači što brže i bolje prilagodili klimatskim promjenama kojima svjedočimo. I ovog proljeća na području Grada Lepoglave proglašena je prirodna nepogoda zbog mraza, ponovo su pozebli vinogradi i voćnjaci, tako da ove godine nećemo imati oraha, trešnji, marelica, urod u vinogradima će biti ponovo manji. Suočeni smo i sa čestom pojavom klizišta, zbog obilnih padalina, ali i s dugotrajnim sušama. Klimatske promjene nanose ogromne štete našim poljoprivrednicima, ali i svim drugim dionicima na ruralnom području. Ovim projektom zato želimo i kroz provedbu informativno – edukacijskih aktivnosti podići razinu znanja o klimatskim promjenama te načinima za ublažavanje njenih utjecaja na poljoprivredni sektor na području tri lokalne akcijske grupe koje sudjeluju u ovom projektu – istaknuo je Marijan Škvarić, predsjednik Lokalne akcijske grupe – Sjeverozapad i gradonačelnik Lepoglave.

Stare se navike moraju mijenjati

Projekt će se provoditi na području Koprivničko-križevačke županije, Krapinsko – zagorske županije, Međimurske županije, Varaždinske županije, Zagrebačke županije i Grada Zagreba.

– Ovo je vrlo važan i zanimljiv projekt, jer napokon počinjemo ozbiljno govoriti o klimatskim promjenama koje doživljavamo. Klima koja se očito promijenila, promijenila je već puno toga u našim životima, a posebno u životima onih koji žive od poljoprivrede. No, tvrdoglavo ostajemo vjerni starim običajima, a moramo ih mijenjati. Ovaj će projekt pomoći da naši poljoprivrednici osvijeste tu nužnost i da se što bolje prilagode toj velikoj promjeni – rekao je Dubravko Bilić, predsjednik Lokalne akcijske grupe Izvor i gradonačelnik Ludbrega.

O važnosti ovog projekta na prvom sastanku projektnih partnera govorila je i Nevenka Benjak, predsjednica Lokalne akcijske grupe PRIZAG.

– Ovaj će projekt biti od velike koristi ne samo poljoprivrednicima, nego i svim drugim dionicima razvoja na ruralnom području, a pogotovo onima koji kreiraju politike. Klimatske promjene su evidentne i svi im se moramo prilagoditi. Zato je ovaj projekt međuteritorijalne suradnje lokalnih akcijskih grupa, u kojem sudjeluje i LAG PRIZAG, od velike važnosti kako bi se stvorili uvjeti da poljoprivredni proizvođači promijene stare navade i da se prilagode klimatskim promjenama, kako bi u budućnosti ostvarivali veće prinose i kvalitetnije životne uvjete – naglasila je predsjednica LAG-a PRIZAG.

Tijekom provedbe projekta bit će izrađen i mrežni portal, online platforma koja će sadržavati informacije korisne za poljoprivrednike, koje će uključivati i smjernice te savjete za prilagodbu praksi uzgoja, a projektni partneri će organizirati i edukativne radionice za poljoprivrednike o klimatskim promjenama, novim agrotehničkim mjerama i novim poljoprivrednim kulturama. Projekt će završiti u svibnju sljedeće godine, a potom će se održivost projekta osigurati kroz redovnu djelatnost partnerskih lokalnih akcijskih grupa.

Nastavite čitati

U fokusu

Zašto su mirovine manje nego prošli mjesec?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pojedini umirovljenici neugodno su iznenađeni manjim mirovinama na svojim računima nego prošlog mjeseca.

Stoga portal Mirovine.hr podsjeća da je riječ o usklađenjima.

Mirovine se usklađuju dvaput godišnje prema rastu cijena i plaća, u siječnju i srpnju, a u odnosu na prethodno polugodište. Isplata povećanog iznosa isplaćuje se kasnije sa zaostacima, jer Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje čeka podatke Državnog zavoda za statistiku o prosječnoj plaći, koja se za prosinac računa tek u veljači. Nakon toga HZMO donosi službenu odluku o većim mirovinama za ožujak, s isplatom u travnju, pri čemu isplati zaostatke za siječanj ili veljaču, piše Mirovine.hr.

Mirovine su od siječnja povećane za 4,19 posto. Primjerice, ako umirovljenik ima 480 eura mirovine, njegova mjesečna primanja rasla su za oko 20 eura. Njemu je u travnju tako isplaćeno 20 eura više za ožujak, ali isplaćena mu je i razlika za siječanj i veljaču po 20 eura, jer usklađivanje vrijedi od siječnja.

To znači da je u travnju dobio 60 eura veću mirovinu. Na isplati u svibnju, mirovina mu je manja za 40 eura, jer mu se nastavlja isplaćivati povećanje od 20 eura mjesečno, bez 40 eura za siječanj i veljaču.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje