Povežite se s nama

U fokusu

Dvije varaždinske kompanije među 100 najvećih u Hrvatskoj po ukupnim prihodima ostvarenima 2022. godine

Objavljeno:

- dana

FINA je objavila ljestvicu poduzetnika prema ukupnim prihodima tijekom 2022. godine.

Jutarnji list je o ovome u svom tiskanom izdanju od 31. svibnja objavio veliki članak o 100 najvećih kompanija po prihodima.

Prošla je godina prema navedenim podacima bila godina energetskih tvrtki. Naime, prva četiri mjesta po ostvarenim prihodima drže upravo energetske kompanije.

Na prvom mjestu je INA koja je lani imala nešto više od 35 milijardi kuna prihoda i gotovo 3 milijardi kuna dobiti prije oporezivanja. Napomenimo da im je dobit 2021. bila gotovo 1,5 milijardi kuna. Prosječna mjesečna neto plaća u INA-i lani je bila 12,496 kuna.

Po prihodima je na drugom mjestu Prvo plinarsko društvo, a na trećem MET Croatia Energy Trade.

Među 100 najvećih su se našle i dvije tvrtke koje imaju sjedište u Varaždinskoj županiji.

Najviše na ljestvici je Vindija koja zauzima po prihodima 25. mjesto. Vindija je 2022. imala 3,4 milijarde kuna prihoda i 20,8 milijuna kuna dobiti prije oporezivanja. Bolji su to rezultati nego 2021. godine kada je Vindija imala nešto manje od 3 milijarde kuna prihoda i gotovo 4 milijuna kuna dobiti. Prosječna mjesečna neto plaća u Vindiji je lani bila 7025 kuna.

Druga je Koka, a ona je 73 mjestu ljestvice. Koka je lani imala 1,5 milijardi kuna prihoda, a 2021. gotovo 1,3 milijarde kuna. Također, Koka je 2022. imala gotovo 32 milijuna kuna dobiti, što je značajno više nego godinu ranije kada im je dobit bila 8,5 milijuna kuna. Prosječna plaća u Koki je lani iznosila 5634 kuna.

U fokusu

Bale se miču pa Grad Varaždin prodaje zemljišta u Brezju, evo koja je početna cijena

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Bale se napokon miču, a Grad Varaždin objavio je javni natječaj za prodaju zemljišta u Gospodarskoj zoni Brezje smještenoj uz istočnu zaobilaznicu na ulazu u Varaždin. Predmet javnog natječaja su 24 parcele veličine od 4 do više od 40 tisuća kvadratnih metara.

Početna cijena za sve parcele iz ovog natječaja bit će 30 eura po kvadratnom metru. Na pojedinim parcelama nalaze se bale otpada, postupak zbrinjavanja je u tijeku. Budući vlasnici stupit će u posjed tek nakon završetka tog postupka te će opremanje komunalnom infrastrukturom ovisiti o interesu i lokaciji same parcele.

Zainteresirani ponuditelji su dužni prijavu za sudjelovanje na javnom nadmetanju poslati preporučeno ili osobno na adresu Upravni odjel za gradnju i komunalno gospodarstvo, Trg slobode 12, s naznakom „PRIJAVA NA NATJEČAJ (navesti redni broj nekretnine za koju se prijavljuje)- ne otvaraj“ . Natječaj za prodaju provodit će se usmenim nadmetanjima, a rok za podnošenje prijava je 6. lipnja 2024. godine do 9 sati.

Ostali detalji javnog natječaja kao i parcelizacije Brezja mogu se vidjeti na poveznici.

Nastavite čitati

U fokusu

Iz Varteksa poručili: Ako se HBOR ne predomisli, pričamo o neizbježnom kraju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Početkom ovog tjedna uprava nekadašnjeg varaždinskog tekstilnog diva Varteksa održala je sastanak s bankama (ZABA-HBOR), na kojem je Uprava društva prezentirala analizu trenutnog stanja društva te jasan plan stabilizacije poslovanja.

– Taj plan ne uključuje samo isplatu nekoliko idućih plaća, već jasan smjer i strategiju kojom bi poslovanje društva krenulo prema dugoročnoj samodrživosti. Razgovarali smo i o ponudi Društva za podmirenje duga banaka, te je sukladno tome jučer poslana službena ponuda Bankama. Banke bi prihvaćanjem ponude omogućile da društvo dobije priljev svježeg novca od dokapitalizacije i novih pozajmica, a koji bi se iskoristio za pokretanje punog kapaciteta proizvodnje, kao i plaćanje dospjelih dugova – ističu iz Varteksa.

No, Uprava je primila odbijenicu od ZABA-HBOR na ponudu.

– Najviše nas pogađa i iznenađuje odluka HBOR-a budući da je Banka u vlasništvu države, a stečaj Varteksa bi prema našim kalkulacijama, doveo do neto gubitka za državni proračun u iznosu preko 7,4 milijuna eura u idućih godinu dana, dok je ZABA kao komercijalna banka čak bila naklonjena aranžmanu za spas i očuvanje radnih mjesta, iako to nije njihova zadaća.

Postavlja se pitanje koja je svrha Hrvatske banke za obnovu i razvoj, jer na primjeru Varteksa mi ne vidimo da drže niti do očuvanja radnih mjesta, niti vidimo da brinu o novcu poreznih obveznika.

Ovo odbijanje stavlja nas u tešku situaciju jer, ako se HBOR ne predomisli, pričamo o neizbježnom kraju Varteksa. Još jednom molimo ljude koji odlučuju u HBOR-u da ponovno razmotre našu ponudu i uzmu u obzir sve parametre.

Srce nam se slama pri pomisli na sve zaposlenike, partnere i stogodišnju tradiciju koju su generacije ljudi gradile – ističu iz Varteksa.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje