Povežite se s nama

Život i društvo

Projekt “(ZA)najljepše životno doba – vrtićko doba” i šumska pedagogija u Donjoj Voći

Objavljeno:

- dana

Općina Donja Voća kao nositelj i Dječji vrtić “Dječji svijet” iz Varaždina provode produljeni boravak i razne kraće programe u  sklopu projekta “(ZA)najljepše životno doba – vrtićko doba”, a koji je stopostotno financiran od strane Europskog socijalnog fonda, te je time omogućeno unapređenje usluga za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja nakon redovitog radnog vremena vrtića, svakodnevno od 16 do 21, te subotom od 9 do 17 sati.

Projekt EU omogućio izvođenje nadopunjenog i kvalitetnijeg programa predškole za djecu koja nisu polaznici redovnog programa vrtića, te je sedmero mališana, polaznika predškole u Donjoj Voći, prije nekoliko dana priredbom za svoje roditelje i obitelji demonstriralo što znaju i mogu, a naučili su od listopada te su se tako oprostili od prvih (pred)školskih koraka.

Kroz više pomno planiranih koreografija, djeca su rado prikazala znanja i vještine pjevanja, plesanja pa i stranog jezika. Svima je to bio prvi nastup takve prirode te su, kao i sve do sad, odradili izvrsno.

– Ono što je potrebno naglasiti, predškola jest obaveza jedinica lokalne samouprave, a mi ju financiramo upravo kroz taj projekt koji omogućuje, uz osnovni sadržaj koji svaka predškola mora imati, i dodatne sadržaje kao što su kultura, likovni dio, program razvoja kreativnosti, rano učenje stranih jezika i sl. – istaknula je načelnica Sanja Kočet kojoj je ovo druga generacija predškolaca te je ovom prilikom otkrila na što će biti utrošena sredstva koja ovaj projekt oslobađa Općini: “Sredstva koja je Općina osigurala za predškolu sada se mogu iskoristiti na neki drugi način unutar obrazovnog programa, tako da ćemo od jeseni omogućiti u osnovnoj školi i po prvi puta uvođenje produženog boravka, koji također financiraju jedinice lokalne samouprave na svojim područjima, a naša općina do sada je bila izuzetak po tom pitanju. Ovo će zasigurno biti veliki korak za našu školu i Općinu te najvažnije velika pomoć roditeljima našeg kraja s obzirom na to da interes s njihove strane postoji. Uvođenjem produženog boravka učenici nižih razreda, čiji roditelji iskažu potrebu za uključenjem djeteta u boravak, će nakon redovne nastave biti zbrinuti.”

Koordinatorica Sanja Hajdin ispričala je što su to djeca kroz proteklih pola godine radili u predškolskim klupama.

Mnoštvo programa

– Od listopada do svibnja, djeca su razvijala predčitalačke i predmatematičke vještine, kao i socijalne, kognitivne i motoričke vještine. Neki od programa koji se provode su ‘Kraći informatički program’, ‘Tradicionalne igre’, ‘Razvoj kreativnosti’, ‘Kraći ekološki program’, ‘Kraći program ranog učenja engleskog jezika’, ‘Kraći likovni program’ i ‘Kraći sportski program na otvorenom’. Trudimo se pratiti i odgovarati na potrebe i interese svakog djeteta te tako kreiramo naš kurikulum iz godine u godinu – pojasnila je Hajdin te se zahvalila roditeljima koji su im povjerili djecu i napomenula kako im je zapravo žao što se rastaju jer odnos koji su ostvarili je bio jedinstven.

Najzaslužnija za odlično odrađenu predstavu zasigurno su djeca uz vodstvo Manuele Dušak koja je protekle mjesece svakodnevno radila s djecom na spomenutim vještinama kroz program predškole. Djeca su sama odabrala najdraže pjesme i brojalice koje su i predstavila roditeljima.

– Djeca Donje Voće su susretljiva i spremna na suradnju, isto kao i njihovi roditelji pa je bilo lijepo raditi. Sve aktivnosti su dobro prihvatili, kao i strani jezik – engleski koji su dobro svladali i baš su bili sretni zbog toga – zaključila je Dušak kojoj, kako sama kaže, najveću snagu za daljini rad daju djeca i njihovi osmjesi.

Nastavak druženja polaznika DV „Dječji svijet“ nastavio se i u subotu uz završno druženje i priredbu u Gornjoj Voći, nadomak Etno kuće. Zelenilo, miris prirode, zrake sunca koje su se prelile okolnim šumarcima privukli su velik broj roditelja i obitelji djece.

Veliki plus

Uz kvalitetnu nadopunu održanog programa predškole, uz uspješnu provedbu projekta u suradnji sa stručnim parterom stekli smo izvrsnog partnera za provedbu daljnjih projekata, a osobito nas veseli i otvaranje vrtića na području općine upravo u suradnji s partnerom na projektu. Potrebe za vrtićem su velike, na tjednoj bazi imamo upite roditelja radi popunjenosti lista u vrtićima u susjednim općinama. Uz to, i statistički podaci govore isto, prema kojima imamo 90 djece u razdoblju do 6 godina starosti na području općine, a svega 30% njih je upisano u vrtiće u okolnim općinama. Djeca su budućnost Voće i općinska uprava nikad se neće umoriti od ulaganja u infrastrukturu za djecu, kvalitetne predškolske i školske obrazovne programe te njihovo sretno i sigurno odrastanje. Veselje na dječjim licima govori da idemo dobrim putem i drago mi je vidjeti ovu dječicu sretnu. – Istaknula je načelnica Kočet

Koordinatorica projekta Dječjeg vrtića ‘Dječji svijet’ Sanja Hajdin podsjetila je kako uskoro završava pedagoška godina što je odličan povod za završnu priredbu, ali i prezentaciju aktivnosti koje se odvijaju unutar programa.

– Odabrali smo ovaj predivan kraj gdje imamo i svoj prostor na kojem razvijamo aktivnosti po principu šumske pedagogije kako bi i roditelji i ostatak obitelji imali priliku vidjeti što, gdje i kako radimo.

Roditelji su bili jako uzbuđeni, svi su došli spremni za aktivnosti u prirodi. Ovo je izvrsna prigoda da i oni iskuse ono što njihova djeca imaju priliku redovito doživjeti i u tome uživati – ispričala je Hajdin prilikom mini manifestacije kroz koju je predstavljen projekt i način rada vrtića. Također se istražila Etno kuća, Virtualna zagorska hiža, u šumarku su izvedene priredbe, a onda se stiglo do livade i centara aktivnosti gdje su roditelji imali prilike igrati se sa svojom djecom, povezati se međusobno, inspirirati se za obiteljsko vrijeme u prirodi i na kraju, napuniti baterije na svježem zraku.

Što kažu roditelji?

Jedan od roditelja, Goran Blažević iz Varaždina, čije je dijete polaznik vrtića istaknuo je zadovoljstvo s obimom provedenih aktivnosti, interakcijom i boravkom u prirodi.

– Imamo dosta dobru interakciju s vrtićem, često smo na izletima, djeca su puno u prirodi, stekli su nove prijatelje… Mislim da je cijeli program kvalitetno posložen – rekao je Blažević dok je Mihaela Salaj Žužul, također iz Varaždina, kao posebnu vrijednost istaknula kreativnost.

– U ‘Dječjem svijetu’ imam dvoje klinaca. Ono što mi se najviše sviđa je kreativnost, ovdje imamo mogućnost da su djeca puno vani i provode aktivnosti u prirodi. Djeca su kreativnija, znaju se igrati, istraživački su nastrojeni. Baka servis pruža drugačiji način ljubavi, a vrtić ima posebnost u smislu socijalizacije. S jedne strane, bake popuštaju, a ovdje su ipak neka ograničenja. Sviđa mi se ovo druženje u prirodi, tu smo svi opušteniji – rekla je Salaj Žužul.

Jedna od kćerki Gorana Hajdina iz Varaždina također je polaznica vrtića, a prema njegovim riječima, za nju je to čista uživancija.

– Vidimo da naše dijete uživa u vrtiću. Predivno joj je biti s djecom i često je čujemo da kaže kako jedva čeka odlazak u vrtić. Vrtić puno znači, posebice za roditelje koji rade i nemaju dostupan baka servis.

Vrtić ima veliku ulogu u socijalizaciji, doma se, recimo, ne bismo sjetili takvih programa. Ono što danas vidimo je ispreplitanje niza aktivnosti povezanih s radionicama i izletima u sklopu programa – rekao je otac dodavši kako priroda međusobno povezuje.

Sadržaj ovog teksta isključiva je odgovornost Općine Donja Voća. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.

Život i društvo

FOTO Na Fakultetu organizacije i informatike u tijeku 16. Dani međunarodne suradnje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu organizacije i informatike trenutno se održavaju 16. Dani međunarodne suradnje – događaj koji okuplja domaće i inozemne profesore, istraživače i studente iz Europe, SAD-a i Južnoafričke Republike.

Glavni fokus ove je godine na održivim akademskim partnerstvima, a organizatori su okupili oko šezdeset stranih i domaćih gostiju iz deset zemalja s tri kontinenta!

Glavni cilj je istaknuti međunarodizaciju kao prioritet Fakulteta i omogućiti pristup raznim mogućnostima mobilnosti putem programa poput Erasmusa i kratkih intenzivnih programa (BIP), rekla je dekanica FOI-ja, prof. dr. sc. Marina Klačmer Čalopa.

Posebno zahvaljuju prorektoru za međunarodnu i međuinstitucijsku suradnju Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Jurici Pavičiću, koji je danas istaknuo važnost međunarodizacije FOI-ja.

– Ovo usmjerenje podržava Sveučilište u Zagrebu, kao jedan od najvećih sastavnica Sveučilišta, i dio je #UNIC mreže (Europsko sveučilište postindustrijskih gradova). Važno je da ove europske alijanse zažive na našem prostoru – poručio je Pavičić.

Panel na temu ❞𝐄𝐦𝐩𝐨𝐰𝐞𝐢𝐧𝐠 𝐒𝐮𝐬𝐭𝐚𝐢𝐧𝐚𝐛𝐥𝐞 𝐏𝐚𝐫𝐭𝐧𝐞𝐫𝐬𝐡𝐢𝐩𝐬 𝐚𝐧𝐝 𝐅𝐫𝐢𝐧𝐞𝐝𝐬𝐡𝐢𝐩𝐬 𝐭𝐡𝐫𝐨𝐮𝐠𝐡 𝐈𝐧𝐭𝐞𝐫𝐧𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧❞ privukao je posebnu pažnju sudionika, a moderirala ga je prodekanica izv. prof. dr. sc. Martina Tomičić Furjan. Isto tako vrlo konkretne i vrijedne inpute moglo se čuti tijekom predavanja o održivosti akademskih partnerstava od stručnjaka poput Marca van Houta, kreativnog direktora Digital Society Schoola na Amsterdamskom sveučilištu primijenjenih znanosti te prof. dr. sc. Christophera McGrewa iz Centra za globalno povezivanje na Sveučilištu Indiana u SAD-u!

Dani međunarodne suradnje, u organizaciji Ureda za međunarodnu suradnju, pružaju priliku za radionice s međunarodnim timovima studenata i/ili nastavnika i prezentacije novih sveučilišta s kojima FOI planira intenzivirati akademsku suradnju.

Nastavite čitati

Život i društvo

Tim učenika OŠ Petrijanec prvi na državnom natjecanju s videoigrom koju su napravili pomoću umjetne inteligencije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Učenici Osnovne škole Petrijanec sudjeluju u aktivnostima projekta STEMwave – Škola budućnosti od 2021. godine, s ponosom ističe ravnateljica OŠ Petrijanec, Valerija Paljak.

– Tijekom godina stekli su znanja i vještine u nizu područja te su ove godine iznimno uspješno izradili videoigru uz pomoć umjetne inteligencije te osvojili prvo mjesto na državnom natjecanju STEMwave Škola budućnosti, u kategoriji AI videoigra OŠ. Velike čestitke učenicima 6. razreda Janu Fabijančiću, Domagoju Darabušu i Dori Tomašek kao i njihovoj mentorici učiteljici Jasminki Belščak – rekla je Paljak.

Kroz prvu godinu upoznali su se s Globalnim ciljevima za održivi razvoj, kroz aktivnosti Izrada AI chatbota izrađivali su virtualne digitalne pomoćnike ili chatbote Očuvanje života na zemlji i Svijet bez gladi.

Školske godine 2022./2023. učenici su sudjelovali u dvije aktivnosti projekta. U aktivnosti izrada AI chatbota 2.0 učenici su napravili dva rada. FORce4 program decider je chatbot koji korisniku, kroz niz pitanja, pomaže da odluči koji će programski jezik koristiti. Falajmos Tech učitelj Linker pomaže u učenju raznih predmeta tako što šalje poučne linkove kao pomoć pri učenju određenih predmeta. Te su se godine učenici upoznali s robotom STEMI Hexapod i aktivnošću Robotika i automatizirani sustavi. Nakon što su naučili sastaviti robota i izradili program za njega, učenici su osmislili i plesnu točku pod nazivom STEMI Hexapod se zaljubio u kojoj su roboti plesali na kompilaciju glazbe kojom predstavljaju geografski položaj OŠ Petrijanec. Učenici su sudjelovali i u aktivnostima Equinox challenge izazovu proširene stvarnosti kroz koje su otišli na virtualno putovanje tijekom kojeg su rješavali kvizove kroz interaktivna iskustva.

I 2023./2024. školske godine učenici su opet iznimno uspješnosudjelovali u projektu STEMWave Škola budućnosti. Robot je ove godine zaplesao na pjesmu koju su učenici komponirali pomoću alata umjetne inteligencije SongR, sudjelovali su u izazovu Equinox te proučavali kako se chatbot programira u alatima Answers i RASA. No, učenici su odlučili kako će sudjelovati u još jednoj aktivnosti projekta – AI videoigra. Istraživali su napredne naredbe programskog jezika Scratch, posebice naredbe koje su povezane s umjetnom inteligencijom.

Za završni projekt učenici su programirali igru “Pokupi i recikliraj”. Motivacija za ideju učenicima je bio školski godišnji projekt R.O.J.C. – održivi razvoj koji znači: Razvijamo – kritičko i kreativno razmišljanje i potičemo na rješavanje problema vezanim uz ljudski utjecaj na prirodu; Omogućavamo – stvaranje društva temeljenog na održivom razvoju; Jačamo – empatiju i solidarnost pojedinca i lokalne zajednice kako bi svojim ponašanjem očuvali prirodne izvore za ljudske djelatnosti; Cijenimo – djelovanje u skladu s načelima održivosti.

Jan Fabijančić, Domagoj Darabuš i Dora Tomašek učenici su 6. razreda OŠ Petrijanec dodatnu nastavu iz informatike polaze treću godinu i upoznati su s mnogim alatima umjetne inteligencije, programskim jezicima i robotikom. Svoja su znanja prenijeli u svoju igru „Pokupi i recikliraj“. Stručno povjerenstvo čiji su članovi stručnjaci iz institucija STEMI, Infobip i A1 nakon pregledavanja i ocjenjivanja svih pristiglih radova iz više od 250 škola za osma različitih kategorija, tj. aktivnosti projekta, odlučili su kako je upravo program, tj. AI videoigra „Pokupi i recikliraj“ najkvalitetnija i najbolja igra prijavljena na natjecanje.

Stoga su Jan, Domagoj i Dora zajedno sa svojom mentoricom učiteljicom Jasminkom Belščak, mag. inf., izvrsnom savjetnicom, bili pozvani da u subotu, 11. svibnja, posjete završnu konferenciju projekta pod nazivom Innovation Day. Tamo su učenici predstavili svoju videoigru i dobili priznanja i nagradu za osvojeno prvo mjesto na državnom natjecanju STEMwave Škola budućnosti u kategoriji AI videoigra OŠ.

Obzirom kako se OŠ Petrijanec istaknula u provedbi aktivnosti tijekom ovog projekta od samog početka, na završnu konferenciju su bili pozvani i drugi učenici i učitelji informatike iz škole. Učenici Dominik Ivetić i Leon Šimunek te učiteljice informatike Valentina Hosnjak i Mislava Matković bodrili su pobjedničku ekipu te je prezentacija igre bila opuštena, bez treme i besprijekorna za što su učenici nagrađeni i velikim pljeskom.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje