Povežite se s nama

Međimurje

3. poljoprivredna konferencija: zdrava hrana i održiva poljoprivreda postaju prioriteti europske politike

Objavljeno:

- dana

„Siromašna država bit će ona koja neće moći sama proizvesti dovoljne količine hrane za svoje građane“, stav je kojeg se drže brojni poljoprivredni stručnjaci.

Hrana, a pritom mislimo na zdravu hranu bez primjesa genetski modificiranih sorti, uskoro bi mogla postati ključan resurs. Stoga ne čudi da se i na razini Europske unije upalilo „crveno svjetlo za alarm“ kada je riječ o donošenju odluka vezanih uz poljoprivrednu strategiju.

Strategija

Konkretno, posljednja o kojoj se intenzivno vodi rasprava kako u Europskom parlamentu tako i pred predstavnicima Europske komisije je „proteinska strategija“. A kako bi se domaćim poljoprivrednicima pojasnilo o čemu je riječ i koji je njezin značaj, Regionalna razvojna agencija Međimurje (REDEA) je 3. poljoprivrednu konferenciju održala pod nazivom „Upravljanje znanjem u poljoprivredi“. Naglasak ovogodišnje konferencije bio je na važnosti mahunarki u promociji održive poljoprivrede i sigurnosti hrane, kako onih u ljudskoj prehrani tako i krmnih mahunarki za prehranu životinja.

– Na razini cijele Europske unije prisutno je deficitarno stanje proteina, posebno u prehrani životinja. Europa danas uvozi više od 60 posto potreba za proteinima u prehrani životinja. Nakon višegodišnjih napora napokon smo stigli u poziciju da smo pred donošenjem strategije koja bi trebala promijeniti situaciju na tržištu.

„Proteinskom strategijom“ Europa mora postići samodostatnost u proizvodnji proteina. Nedostatak vlastitih proteina dovodi do nerazvijenosti stočnog fonda, manjka prehrambenih sirovina na tržištu i potrebe za povećanim uvozom. A ono što uvozimo uglavnom je lošije kvalitete od europskih standarda. Tome treba pridodati i sve veće količine genetski modificirane hrane koja se pojavljuje na tržištu Staroga kontinenta – otkrila je Marijana Petir, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu, koja je sudjelovala u panel-diskusiji u sklopu konferencije.

Međimurska poljoprivreda u samom je vrhu u Hrvatskoj po visokim prinosima i razvijenosti tehnologije

Veliko zanimanje međimurskih poljoprivrednika za temu konferencije ne treba čuditi s obzirom na to da je upravo Međimurska županija vodeća u mnogim segmentima poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj.

– Ovakva okupljanja su prilika da kroz suradnju naučimo nešto novo, istaknemo aktualnosti u resoru poljoprivredne proizvodnje na europskoj razini, razmijenimo iskustva te temeljem novih spoznaja poljoprivredni sektor unaprijedimo i podignemo na višu razinu. Međimurska poljoprivreda u samom je vrhu s obzirom na ostatak Hrvatske, uz visoke prinose i tehnologiju u koju naši poljoprivrednici kontinuirano ulažu. Unatoč tome, uvijek moramo težiti napretku i razvoju, a ovakve su konferencije najbolji način da ponudimo nova rješenja i ideje za napredak. Moramo iskoristiti sve ono što nam se pruža iz europskih i nacionalnih fondova kao zemlji članici, u pogledu bespovratnih sredstava, ali i naglasak pritom staviti na ekološku proizvodnju, koja je danas mnogo vredniji oblik proizvodnje nego što je to bilo prije – poručio je međimurski župan Matija Posavec na otvaranju konferencije.

A poljoprivrednicima uvijek svaka pomoć dobro dođe. Ne samo s lokalne razine već i nacionalne, odnosno europske. To, dakako, ne znači da se sudbina hrvatske poljoprivredne proizvodnje treba prepustiti isključivo odlukama iz Bruxellesa. Ministarstvo poljoprivrede i cijela hrvatska Vlada moraju se aktivno uključiti u zaštitu proizvodnje hrane.

Zaštita

– Danas govorimo o okvirima zajedničke europske poljoprivredne politike. Naravno, postoji izražena i nacionalna komponenta, za koju bih u hrvatskom slučaju voljela da je jače naglašena. Primjećujemo da druge članice Europske unije, uz novac koji dolazi iz europskih fondova, prepoznaju nedostatke u vlastitoj poljoprivrednoj proizvodnji te im se dodatno posvećuju na razini nacionalnih strategija i planova. Dodatnim mjerama te zemlje rješavaju probleme, a u njih se treba ugledati i Hrvatska. Mi se prvenstveno trebamo zaštititi od prekomjernog uvoza te usvojiti dobre prakse drugih država. Moramo učiti na njihovim iskustvima.

Dobrim zakonom Hrvatska može spriječiti uvoz namirnica loše kvalitete i zaštititi domaće proizvođače

Od loše kvalitete možemo se boriti kvalitetnim zakonom. Ako Ministarstvo predloži Zakon o kvaliteti, a Sabor ga usvoji, spriječit će se mogućnost uvoza namirnica loše kvalitete. To će biti konkretni korak kojim ćemo se boriti protiv nekvalitetne hrane, a istovremeno zaštititi domaće proizvođače – zaključila je Marijana Petir.

Veliki odaziv

Poljoprivredne konferencije u organizaciji Regionalne razvojne agencije Međimurje privlače veliku pozornost javnosti.

– Uvijek se usredotočimo na aktualne teme koje su od velikog značaja za naše poljoprivrednike. S nekim stvarima idemo i ispred svojeg vremena, a sve kako bismo poljoprivrednike potaknuli na razmišljanje i pripremili na ono što ih očekuje na tržištu u skoro vrijeme. S istim ciljem smo organizirali i 3. poljoprivrednu konferenciju, kojom potičemo na razmišljanje o održivoj proizvodnji i očuvanju prirodnih resursa. Svake godine sve je više prijavljenih – rekla je Valentina Hažić, voditeljica Odjela za ruralni razvoj REDEA-e.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje