Povežite se s nama

Život i društvo

Krhki dvokrilac mjesecima branio varaždinsko i međimursko nebo od letećih boljševika Béle Kuna

Objavljeno:

- dana

Dok jednome ne smrkne, drugome ne svane. U istinitost ove poslovice uvjerili su se Međimurci prije 99 godina, kada je na neravnu livadu kod Čakovca sletio austrijski vojni avion s izbezumljenim pilotom za komandama.

Zalutao u oblacima

Naime,u srijedu, 29. travnja 1919. godine, nesretni letač je zalutao i ostao bez goriva na nebu iznad netom oslobođenog Međimurja, koje se oporavljalo od ekstremno hladne zime (prvih dana veljače izmjereno je -35,5°C) i spremalo za veliku feštu prigodom osnutka prvoga sokolskog društva. Lokalni tjednik „Međimurske novine“ o tom je događaju 4. svibnja objavio članak pod naslovom: “Eroplan u Čakovcu“.

„Ovih je dana zalutao u oblacima eroplan sa koruške fronte i spustio se u blizini Čakovca. Upravljač eroplana je pridržan ovdje a zatim odpravljen u Zagreb. Stroj je podpuno nov, nu za vrijeme spuštanja nešto se poremetilo, te ako se ubrzo popravi, dići će se za vrijeme sokolskog sleta u eroplanu jedan naš pilot i kružiti nad Čakovcem, zatim odletiti put bijelog Zagreba.“ Ovim je riječima nama nepoznati autor opisao zarobljavanje stranog zrakoplova koji će Narodno vijeće Kraljevstva SHS ubrzo iskoristiti i za ondašnje “air policing“ misije. Podsjećamo, nebom iznad Podravine, Međimurja i današnje Varaždinske županije tada su suvereno vladali Mađari.

Svojim borbenim avionima zrakoplovci Béle Kuna, osnivača Komunističke partije Mađarske i Mađarske Sovjetske Republike, neometano su ulijetali u hrvatski zračni prostor i bacali bezbroj letaka s ciljem širenja boljševičke revolucije. No, za našu priču je važnije da uz pomoć dokumenta pronađenog u Vojnom arhivu Republike Srbije pokušamo rekonstruirati kakav je splet okolnosti omogućio da u Čakovec stigne iznimno vrijedan „dar s neba“. Riječ je o izvještaju bivše Komande Savske divizijske oblasti (IV. armijske oblasti) u kojem, između ostaloga, piše da je zarobljeni pilot bio austrijski dočasnik Eduard Kinderman.

On je kao pripadnik suparničkog zrakoplovstva (Luftstreitkräfte Deutsch-Österreichs) trebao sudjelovati u sukobu oko koruške granice s avionom UFAG C.I (Ph) serije 123.13. No, svojim je isljednicima izjavio da je poletio s bečkog uzletišta Aspern kako bi u Klagenfurt (Fliegerhorst Nr. 2a, Annabichl) isporučio avion naručen za tobožnju školu letenja. Kada je shvatio da je zalutao, bilo je kasno. Motor aviona radio je doslovno na benzinskim parama i morao je tražiti mjesto za prinudno spuštanje.

– Odlučio sam sletjeti na vašem teritoriju jer mi je bilo milije da avion padne u ruke vama nego Mađarima – ustvrdio je Kinderman, kojeg su vojnici i žandari odmah pretresli od glave do pete.

U njegovim džepovima pronašli su potvrdu da je zatražio austrijsko državljanstvo, pa nalog za let od Asperna do Celovca, zemljopisnu kartu na kojoj Celovec uopće nije bio ucrtan, neposlana privatna pisma… i aktualno izdanje stručnog časopisa „Das Flug-Wesen“. Potonji je posebno privukao pažnju isljednika zbog članka u kojem je pisalo da u Austriji i Njemačkoj kronično nedostaje benzina!

Let za pamćenje

No, bilo ga je dosta u Čakovcu, pa su spremnik Kindermanovog aviona naši aviomehaničari pristigli iz zagrebačke „Ljetalačke satnije br. 1“ natočili do vrha. Prema pisanju varaždinskog tjednika „Volja naroda“ od 8. svibnja 1919. godine, taj dvokrilac presvučen platnom i učvršćen klavirskim žicama na kraju je ipak prvo letio iznad glava Međimuraca.
„Osobito je lijep bio trenutak, kad se je uzdigao nedavno zarobljeni aeroplan, koji je kružio nad povorkom (sokolaša, op. a.) te gostima iskazao počast“… napominje tekstopisac u svom opsežnom osvrtu na sokolski slet održan 4. svibnja.

U borbi protiv “Crvenoga zrakoplovnoga korpusa”

Kakva je bila daljnja sudbina pilota Eduarda Kindermana koji je izgubio orijentaciju u nebeskim prostranstvima, i je li se sretno vratio svojoj ucviljenoj Fräulein Josefini, nije nam poznato. Međutim, o avionu znamo da je nakon kratke provjere tehničke ispravnosti i leta iznad sokolaša sretno stigao u Zagreb. Prema jednom od sačuvanih izvještaja poručnika – pilota Emila Ciolla, tek kada su mu prebojane austrijske oznake, avion je upućen na prelet u Koprivnicu, na „bojište“ prema Mađarskoj.

Naime, u tom je gradu zbog boljševičkih uljeza, pripadnika „Crvenoga zrakoplovnoga korpusa“ (Vörös Légjáró Csapatok), uređeno privremeno uzletište s kojeg su u Velikom ratu prekaljeni hrvatski piloti na prvi borbeni let poletjeli 29. svibnja 1919. godine. Dodajmo i to da su se za komandama čakovečkog dvokrilca izmjenjivali asovi poput Vida Kršlovića. Ovaj Zadranin će 1929. kupiti svoj privatni avion, otvoriti prvu civilnu pilotsku školu u Kraljevini i godinu dana kasnije Čakovčanima kod Buzovca priuštiti adrenalinska „zračna krštenja“.

Popravio ga Ivančanin?

S trofejnim avionima NV-a KSHS pune ruke posla imali su 1919. godine aviomehaničari o kojima je danas malo toga poznato. No, zahvaljujući sačuvanom portretu još uvijek nepoznatog zrakoplovca iz Ivanca (ili okolice), barem možemo doznati kako su im skromno izgledale prekrojene odore.

Život i društvo

Varaždinska županija je na korak do statusa prijatelj djece

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što je usvojena Strategija projekta „Varaždinska županija – prijatelj djece“ za razdoblje 2023.-2025. na sjednici Županijske skupštine održanoj u ožujku, u ponedjeljak, 29. travnja, održan je u Maloj dvorani Županijske palače još jedan radni sastanak članova Koordinacijskog odbora Varaždinska županija – prijatelj djece.

Sastanku su, uz župana Varaždinske županije Anđelko Stričak i članove koordinacijskog odbora, sudjelovale i Snježana Krpes, glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske i dr. sc. Arijana Mataga Tintor, suradnica Društva naša djeca. 

Tema sastanka je bila kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelja djece”. Gošće su upoznale župana i članove Koordinacijskog odbora s procedurom kandidature za stjecanje statusa, a bila je to ujedno i prilika da se ukaže na sve projekte koje Varaždinska županije provodi s djecom i za djecu. Župan je gošće upoznao s najvažnijim dijelovima strategije, proračunskim izdavanjima za obrazovanje te programom kandidature.

Nakon sastanka gošće su posjetile centar Lori gdje ih je ravnateljica Željka Marković Bilić provela kroz Newton učinioce i upoznala s planovima samog centra.

– Varaždinska županija na korak je do dobivanja statusa prijatelja djece. Ovim putem zahvaljujem svima koji rade s našim najmlađim sugrađanima, čineći brojne iskorake da Varaždinska županija bude predvodnik u obrazovanju. Često nismo ni sami svjesni koliko toga imamo i koliko toga znamo i radimo, a ovakve nas situacije uvijek na to podsjete i što je još važnije, motiviraju da budemo još bolji. Stoga pozivam sve gradove i općine s područja Varaždinske županije koji nemaju taj status da krenu u njegovo ostvarivanje – rekao je župan Stričak.

A da je kandidatura Varaždinske županije za dobivanje statusa “Županija – prijatelj djece” opravdana slaže se i glavna tajnica Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske Snježana Krpes.

– Županija je zadovoljila sve preduvjete za kandidaturu, što uključuje trogodišnji strateški plan kroz koji su obuhvaćeni svi obavezni kriteriji projekta “Županija-prijatelj djece”. Osim toga, kroz realizaciju plana vidi se da je Županija u nekoliko zadnjih godina, ne samo ostvarila, već i postigla nadstandarde u nekim važnim područjima kvalitete života djece u suradnji s odgojno-obrazovnim, socijalnim, zdravstvenim, kulturnim, sportskim, javnim ustanovama na širem županijskom području, posebice na području obrazovanja, inovacija, regionalnog razvoja, u čemu prednjači u Hrvatskoj. Izdvajamo centre izvrsnosti, znanstvene centre za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području, centar za mentalno zdravlje, jaku mrežu osnovnih škola, visok postotak osnovnih škola u jednoj smjeni, kvalitetni preventivni programi, građanski odgoj, obnavljanje i stavljanje u funkciju dvoraca na području Županije, kao i impresivan postotak županijskog proračuna koji se izdvaja za obrazovanje i dostupnost usluga za djecu i mlade u zajednicama u kojima oni i žive. Kako je program “Županija – prijatelj djece” upravo prilika da se međusektorski povežu svi dionici koji skrbe za djecu, drago nam je da je to prepoznato u Varaždinskoj županiji, koja je razvila dobre modele upravljanja i praksi – rekla je Snježana Krpes dodavši kako u sljedećih nekoliko mjeseci, pred županijskim koordinacijskim odborom slijedi da sve što se kroz strateški plan realiziralo u zadnje tri godine, da se izvijesti u završnom izvještaju, nakon čega će uslijediti i samo ocjenjivanje i izvid komisije na teren.

– Ukoliko Županija ispuni svih 80% kriterija i uspješno prođe ocjenjivanje, ostvarit će sve preduvjete za dobivanje prestižnog, ali ujedno i obvezujućeg javnog priznanja “Županija – prijatelj djece”, kojeg dodjeljuju Savez društava “Naša djeca” Hrvatske i Hrvatska zajednica županija – zaključila je Krpes.

Nastavite čitati

Život i društvo

Proslavili Praznik rada i ispratili voćanske branitelje na hod do Vukovara

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Svetom misom kod kapelice sv. Josipa u zaseoku Kraljsko/Martani u Donjoj Voći mještani Općine Donja Voća odali počast bratu, sinu, suborcu i sumještaninu Josipu Martan, ali prisjetili se i svih poginulih i nestalih hrvatskih branitelja koji su dali svoje živote za ono u što su vjerovali.

Nakon mise, za sve sumještane, Udruga branitelja „Voća“ organizirala druženje i podjelu graha na Sportskom Parku Hrvatskih branitelja u Donjoj Voći. Zajedničkim druženjem mještani su obilježili Praznik rada, ali i ispraćaj voćanskih branitelja koji su krenuli pješke put Vukovara.

Ovim zahtjevnim pothvatom odaju počast svim braniteljima s područja bivše Općine Ivanec poginulima u Domovinskom ratu, to više što je i njihov rođak Josip Martan, pripadnik Specijalne policije PU varaždinske „Roda“, i sam smrtno stradao 1991. godine u Hrvatskoj Kostajnici.

Tom prilikom, načelnica Općine Donja Voća Kočet staknula je sljedeće: „Naša obaveza je da nove generacije ne zaborave njihovu žrtvu, trud i suze jer nemamo se pravo kititi ordenjem prošlosti ako ne djelujemo sada za budućnost i zajedno težimo istom cilju za koji su se svi oni borili. Stoga, težimo svi zajedno da kreiramo zajednicu u kojoj nitko nije manje vrijedan, zaboravljen i potlačen jer je drugačiji. Dužni smo im to, svi zajedno. Danas poneki olako daju savjete koje ni sami ne bi prihvatili. Drže prodike bez imalo odgovornosti, a da i sami ne rade to isto. Licemjerno i ravnodušno! Neka nam naši sumještani, Slavko i Marijan Martan, budu vodilja da krenete od sebe i da svojim dijelima pokažete kako bi se i drugi trebali ponašati. Naši dragi Marijan i Slavko Martan, na ponos svih nas, sutra kreću na put od Ivanca do Vukovara i time će odati počast svim braniteljima s područja bivše Općine Ivanec. Neka ih na tom putu prati Božji blagoslov!“

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje