Povežite se s nama

Život i društvo

Kolekcionar Vladimir Kelemenić: “Razglednice iz varaždinskog kraja putuju svijetom od 1870. godine i neke su doslovno skupocjene”

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Objavljeno:

- dana

Varaždinskoj kulturnoj javnosti u četvrtak, 30. studenoga, bit će predstavljena iznimno vrijedna knjiga Varaždin i okolica na starim razglednicama iz zbirke Vladimira Kelemenića. Kako sam naslov sugerira, knjiga ovog strastvenog kolekcionara posvećena je gradu Varaždinu i mjestima u njegovoj okolici, te predstavlja pozamašnu zbirku razglednica s velikim brojem dosad neviđenih motiva.

Od mlinova na Dravi do rudnika i Purgara

Njen je urednik Vladimir Kelemenić, a autori tekstova su Ivan Bogavčić, Miroslav Klemm i Denis Peričić. Knjiga je izdana u vlastitoj nakladi Vladimira Kelemenića, u ograničenoj numeriranoj nakladi od 255 primjeraka. Otisnuta je na 395 stranica, s vrhunski reproduciranim fotografijama koje u potpunosti slijede kvalitetu originalnih razglednica.

Knjiga je nastala nastojanjem poznatog varaždinskog kolekcionara antiknih predmeta Vladimira Kelemenića da varaždinskoj kulturnoj javnosti pruži uvid u najvrjedniji dio njegove velike zbirke razglednica koja broji više od 1600 primjeraka. U razgovoru za Regionalni tjednik, Kelemenić je objasnio da nije nimalo lako oformiti zbirku poput njegove, koja ima više razina.

– Kada je riječ o istim motivima, njihovim sakupljanjem otkrivamo kamo su sve putovale i tko je pošiljatelj razglednica iz varaždinskog kraja. Inicijalno sam sakupljao razglednice s bilo kakvim motivom Varaždina i najstarije su iz razdoblja Austro-Ugarske Monarhije do 20-tih godina prošlog stoljeća. Slijedi razdoblje KSHS i Kraljevine Jugoslavije do početka Drugog svjetskog rata. Treće razdoblje obuhvaća crno bijele razglednice i one u boji koje su tiskane 50-tih i 60-tih godina 20. stoljeća, koje su većeg formata te ću možda i njih jednog dana objaviti u zasebnom knjižnom izdanju – veli Kelemenić o zbirci koja mnogo govori o povijesti Varaždina i okolice.
Naime, sve razglednice na poleđini imaju pečate s datumima koji nedvojbeno svjedoče o godini kada su putovale na svoja odredišta.

Njih 568 reproducirano je u knjizi, čiji je sadržaj podijeljen na nekoliko dijelova. Nakon uvodne riječi nakladnika Vladimira Kelemenića, slijedi stručni tekst povjesničara umjetnosti Ivana Bogavčića, koji objašnjava pojavu prvih razglednica u 19. stoljeću i njihov razvoj do naših dana.

– Tu su i osebujni poetski tekstovi višestruko nagrađivanog književnika Denisa Peričića koji prate niz razglednica s motivima Varaždina, Varaždinskih Toplica, Bisaga, Novog Marofa, Ludbrega, Ivanca i mnogih drugih “malih mjesta srca moga”, poput Vinice, Maruševca, Vidovca, Martijanca, Klenovnika, Trakošćana, Bednje… Treba znati da je jedan mali Jalžabet osvanuo na razglednici još 1890. godine, a naselje Turčin ovjekovječeno je 1905. godine – ističe naš sugovornik.

Na kraju knjige su dodani podaci o nakladnicima, odredištima, zanimljivim naslovnicima, kao i drugi sadržaji koje je pripremio Miroslav Klemm, dugogodišnji kustos Kulturno povijesnog odjela GMV-a i do mirovine muzejski savjetnik ove gradske ustanove…

Znatiželjnicima stoga preporučamo da ne propuste promociju knjige koja će se održati 30. studenoga u prostoru Gradske knjižnice i čitaonice “Metel Ožegović” (Franjevački trg 4) s početkom u 18 sati. Bit će to odlična prigoda da između ostalog doznaju tko su bili najzaslužniji nakladnici i najagilniji pošiljatelji razglednica u varaždinskom kraju.

Vječita potraga

– Riječ je, dakako, o varaždinskim Židovima koji su razglednice tiskali u malim serijama. Zato ih je u našoj sredini skoro nemoguće pronaći, pa potraga za njima kolekcionare vodi cijelim svijetom. Online aukcije veliko su olakšanje, a zanimljivo je da se varaždinske razglednice pronalaze u Sjevernoj i Južnoj Americi, dijelu Afrike i u cijeloj Europi. I iznimno su cijenjene jer Varaždin krajem 19. i početkom 20. stoljeća nije bio turističko središte. Stoga ne čudi da je u mojoj knjizi prva i najstarija razglednica iz našeg kraja zapravo s motivom Varaždinskih Toplica. Putovala je u kolovozu 1896. godine, a mjesec dana kasnije odaslana je i razglednica s motivom Varaždina. Njihove preteče bile su manje, tzv. korrespondenz karte, koje počinju cirkulirati među Europljanima 1869. godine. U knjizi je objavljena jedna koja je iz našeg kraja putovala već u siječnju 1870. godine, što dokazuje da smo svega tri mjeseca kaskali za daleko razvijenijim europskim centrima – zaključio je Vladimir Kelemenić.

S obzirom na to da je naklada prvog izdanja knjige ograničena na, spomenutih – 255 primjeraka, dodajmo i to da je svi zainteresirani za kupnju mogu rezervirati isključivo na e-mail [email protected]

Život i društvo

Položen kamen temeljac novog dječjeg vrtića u Radovanu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Grad Ivanec

Velik je i veseo, a mnogi kažu i povijesni dan, bila je srijeda, 8. svibnja, u Radovanu. Na velikom gradilištu na površini koju je još prije nekoliko godina za potrebe gradnje vrtića otkupio Grad Ivanec, simbolično je položen kamen temeljac novog dječjeg vrtića.

U temelje objekta položena je i posebna kapsula s porukama koje su za buduće generacije napisala djeca i njihove odgojiteljice, a nakon toga temeljac su zajedno zabetonirali državna tajnica u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Iva Ivanković, gradonačelnik Milorad Batinić, njegov zamjenik Marko Friščić, predsjednik Gradskog vijeća Zdenko Đuras i ravnateljica Dječjeg vrtića Ivančice Milena Golubić.

Službeni dio programa održan je u vatrogasnom domu u Radovanu, koji su pjesmom i plesom uljepšali mališani dječjeg vrtića Radovan te izmamili buran pljesak svih okupljenih.

A među njima bili su i gradski vijećnici, pročelnici Grada Ivanca, Upravnog vijeća DV Ivančice, predstavnici OŠ Metela Ožegovića u čijim prostorima se nalazi sadašnji vrtić, predstavnici izvođača radova, tvrtke MIPCRO Ivanec, projektanta, voditelja projekta, stručnog nadzora i dr.

Ističući da je današnji dan posebno emotivan i za njega samog kao nekadašnjeg đaka škole Radovan, predsjednik Gradskog vijeća Zdenko Đuras zahvalio je svima uključenima u ovaj projekt.

– Gradnja vrtića u Radovanu važna je za cijeli istočni dio Grada Ivanca i sva naselja koja mu gravitiraju. Ovo je projekt koji smo godinama čekali te o njemu i raspravljali na puno sjednica Gradskog vijeća. Osobno sam vrlo ponosan što sam na čelu Vijeća za čijeg će se mandata realizirati gradnja dva vrtića i drugih projekata. Ovo je prava slika brige o našim najmlađima – rekao je, među ostalim, Đuras.

Zamjenik gradonačelnika Marko Friščić naglasio je da će novi vrtić imati više od 850 m2 površine, a bit će namijenjen smještaju 64-ero djece za četiri mješovite skupine jasličkog i vrtićkog uzrasta.

Za njih će biti sagrađene četiri smještajne jedinice s garderobama, sanitarijama i otvorenim nadstrešnicama. Objekt će raspolagati i višenamjenskom dvoranom, kuhinjom,blagovaonicom, spremištima i upravnim prostorijama.

– Vrtić se gradi po svim suvremenim pedagoškim standardima i već sada se veselimo njegovu puštanju u rad. Na vanjskim površinama bit će uređeno i parkiralište te veliko dvorište za igru i boravak djece, okrenuto na Sunčanu stranu. U planu je i uređenje pješačkog poteza – napomenuo je Friščić.

Gradonačelnik Milorad Batinić zahvalio je svima koji su pridonijeli početku realizacije ovog projekta vrijednog 2,5 milijuna eura. Od toga većinu sredstava (1,77 milijuna eura) osigurava Grad Ivanec, dok ostatak od 726.500 eura predstavljaju EU sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO).

Podsjetio je također da se paralelno dograđuje i dječji vrtić u Ivancu, vrijedan daljnjih 1,3 milijuna eura.

Sveukupno, projekti gradnje i opremanja oba vrtića su, prema raspisanim javnim nabavama, vrijedni 3,8 milijuna eura, od čega 64 % sredstava osigurava Grad Ivanec, a ostatak je iz EU sredstava.

– U Ivancu bilježimo povećano doseljavanje i građevinski bum po pitanju stambene gradnje. A upravo gradnja vrtića i povećanje vrtićkih kapaciteta osnovna su pretpostavka za ostanak mladih obitelji i doseljavanje novih – istaknuo je Batinić.

Nastavite čitati

Život i društvo

U Čakovcu održane 6. Sportske igre studenata Sjeverozapadne Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U novoj balon dvorani na prostorima Učiteljskog fakulteta u Čakovcu u srijedu su, 8. svibnja, održane 6. Sportske igre studenata Sjeverozapadne Hrvatske.

Fizičku, ali i mentalnu snagu na test su stavili studenti iz Križevaca, Bjelovara, Varaždina i Čakovca, a sudjelovale su ekipe Međimurskog veleučilišta u Čakovcu, Učiteljskog fakulteta Zagreb, Veleučilišta u Bjelovaru, Fakulteta organizacije i informatike iz Varaždina te Veleučilišta u Križevcima.

Riječ je o događaju koji predstavlja uzbudljivu priliku za povezivanje akademskih zajednica kroz sportska natjecanja i rekreativne aktivnosti, a program se sastojao od natjecanja u muškoj, ženskoj i mješovitoj kategoriji u šest različitih sportova – mali nogomet, odbojka, košarka 3×3, badminton, stolni tenis i pikado.

– Iznimno mi je drago što smo ponovo uspjeli dovesti sport u Čakovec, na Međimursko veleučilište. Hvala svim mojim kolegama koje su sudjelovali u ovom projektu zahvaljujući kojem je omogućeno da studenti MEV-a imaju gdje održavati nastavu tjelesnog odgoja, a posebno hvala upravo našim studentima koji su pomogli u postavljanju balon dvorane. Nije sve samo učenje i polaganje ispita – studentski život su i ovakva događanja na kojima se uvijek lijepo družimo, mladi se zabavljaju i što je najvažnije, fizički su aktivni. Znamo koliko su sport i rekreacija važni za zdravlje, stoga mi je iznimno drago što smo organizirali ove sportske igre, a još mi je draže kada vidim koliko mladi u tome uživaju i trude se dati sve od sebe da budu što bolji – rekao je dekan MEV-a  doc. dr. sc. Igor Klopotan.

Prodekanica Blaženka Filipan-Žignić istaknula je da joj je zadovoljstvo što je upravo studentskim sportskim igrama neslužbeno otvorena balon dvorana.

– Dugo smo čekali tu dvoranu i vi ste prvi s ovom manifestacijom u njoj. Velika je stvar što su ne samo Međimursko veleučilište, nego i grad Čakovec dobili novo mjesto za vježbanje i sport i što se proširuje ponuda cijele naše lokalne zajednice. Ovakve manifestacije koje se odvijaju izvan Zagreba su prilika da promoviramo ne samo sport, nego i naše ustanove, ne bi li možda privukli i druge studente da vide kako je lijepo studirati na ovim lokacijama, u našem Međimurju – kazala je prodekanica Filipan-Žignić.

Na otvorenju sportskih igara studenata bio je i župan Međimurske županije Matija Posavec.

– Ovdje se danas ispisuje povijest. Balon dvorana još nije službeno otvorena, bit će za koji dan, ali slike i nastup, sportski susreti studenata će zapravo biti prezentacija dvorane. Želim vam puno druženja, puno sportske sreće i uspjeha i puno motivacije i energije na vašim veleučilištima i sveučilištima. Sretno i neka pobijedi najbolji – poručio je župan Posavec.

Vrijedi spomenuti i kako su tijekom natjecanja za sve prisutne bili organizirani besplatna hrana i piće, kao i dodatan zabavni program.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje