Povežite se s nama

U fokusu

Dovitljivi Varaždinci: od rupe na cesti preko rupe u Zakonu do 30.000 kuna?

Objavljeno:

- dana

Službenici Grada Varaždina ove su se zime u jednom trenutku suočili s neočekivanim zadacima. U kratkom je roku na adresu Grada stiglo petnaestak tužbi iz raznih odvjetničkih ureda s istim predmetom: zahtjevom za odštetu zbog ozljeđivanja na neuređenim prostorima o kojima treba brinuti Grad Varaždin.

Špranca zahtjeva je gotovo identična, tek uz različito vrijeme i mjesto događaja. Možda poplava odštetnih zahtjeva i ne bi bila toliko čudna da su Varaždinci masovno padali na zaleđenim kolnicima, i to na mjestima gdje su snijeg i led trebali očistiti gradski komunalci ali nisu; ili da im je, recimo, na glavu pao snijeg s neke od zapuštenih gradskih kuća, što, realno, nikoga ne bi pretjerano čudilo, ali nije ni to. Štoviše, takvih je zahtjeva najmanje.

Rupa u zakonu

Sudeći prema odštetnim zahtjevima, Varaždinci po gradu padaju neovisno o vremenskim prilikama. Za pošast padanja po javnim površinama gradski službenici uglavnom saznaju iz preporučenih pisama o odštetnim zahtjevima pristiglih iz nekih od gradskih odvjetničkih ureda.

– Čovjek tvrdi da je pao na gradskoj površini, ima svjedoka i nema medicinsku dokumentaciju. Očevidac je dosad bio dovoljan za odštetni zahtjev, što nije fer. Jasno je da padova ima i nitko to ne osporava. Ali jednako je tako, uvjeren sam, pronađena niša u Zakonu, koju su odvjetnici iskoristili kako bi od „oštećenoga“ dobili veliku proviziju od iznosa iskamčenoga od Grada u ime odštete. Prema aktualnim je pravilnicima lako moguće da se dvoje dogovore pa jedan padne i to je to. Sve je više onih koji iskorištavaju činjenicu da ima kolnika u jadnom stanju i Grad se tek uhvatio ukoštac s neminovnim sanacijama. Pokušava se na brzinu iskoristiti situacija prijelaza vlasti i zaraditi, pa kad se nađu i odvjetnici koji u oglasnicima nude usluge naplate odštetnih zahtjeva…. Očigledno je riječ o novom trendu. Također, svjesni su da to ne može potrajati jer do kraja ljeta će nogostupi i ulice biti sanirani, pa je, očigledno, sad bio zadnji trenutak za muljanje i otud proizlazi navala – govori dogradonačelnik Zlatan Avar.

Uglavnom se, kaže, radi o slučajevima koji nisu potkrijepljeni medicinskom dokumentacijom i rendgenskom snimkom koja bi pokazala navodnu traumu loma ili uganuća. Odštetni zahtjevi se kreću po nekoliko desetaka tisuća kuna, a nitko dosad nije tražio manje od 10.000 ili više od 30.000 kuna.

Zamjenik Avar kaže da se „oštećeni“ niti ne trude biti uvjerljiviji jer „ne moraju“. Ponavlja: – Ljudima takvo što pada na pamet jer prema važećim pravilnicima niti ne treba stroža procedura. Dovoljno je imati svjedoka spremnog o padu svjedočiti pred sudom – kaže.

Stroža pravila

Budući da su odštetni zahtjevi uzeli maha, pa se gradski službenici trenutno bakću s njih petnaestak, Grad je odlučio promijeniti pravila. Dogradonačelnik najavljuje novi Pravilnik koji će regulirati proceduru u ovakvim slučajevima. – Zahvaljujući nepreciznim pravilima ne sprečava se zlouporaba ljudima koji se znaju „snaći“. Povećava se broj odštetnih zahtjeva, pa moramo brzo reagirati kako bi se spriječile zlouporabe. Pravilnik je već u izradi i cilj je nametnuti pravila kojima će se vidjeti tko se zaista ozlijedio na gradskoj površini, a komu je namjera iskamčiti novac od Grada – najavljuje.

Grad užurbano priprema novi Pravilnik kojim će za potraživanje odštete trebati opsežna dokumantacija

To konkretno znači da će svoje mjesto u postupku naći i policija. Kad ubuduće padnete na površini u ingerenciji Grada, morate pozvati policiju, ispričati što se točno dogodilo, otići k liječniku i napraviti rendgenske snimke, pa tek onda eventualno kontaktirati odvjetnika zbog podnošenja zahtjeva za odštetu.

Jer, jedina ulaznica u sudski proces – koji u pravilu traje jako dugo – bit će kompletirana službena dokumentacija.
U Gradu će požuriti s Pravilnikom svjesni da bi radovi na Aglomeraciji bili “zlatna koka” prevarantima.

U fokusu

Na sjeveru zemlje policija oduzela više od 100 vozila, a među njima i Porsche Cayenne vrijedan oko 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: PU međimurska

Izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama 2019. policiji je omogućeno da privremeno ili trajno oduzme vozilo ljudima koji grubo krše prometne propise.

Prema podacima MUP-a u Hrvatskoj je od tada privremeno zaplijenjeno više od 1100 vozila, a čak 215 ih je trajno oduzeto višestrukim počiniteljima teških prometnih prekršaja.

Privremeno oduzeta vozila čuvaju se u prostorima policijskih uprava diljem zemlje. Troškove čuvanja snosi počinitelj. Trajnim oduzimanjem ona postaju vlasništvo države. Takvo vozilo može biti prodano, može biti dodijeljeno određenom tijelu državne uprave ili to vozilo može biti uništeno, saznaje se od MUP-a. Ako se takav vozač zatekne u prometu, policija protiv njega podnosi optužni prijedlog nadležnom Prekršajnom sudu te predlaže trajno oduzimanje vozila. Krajnju odluku o počinjenom prekršaju, kao i odluku o postupanju s privremeno oduzetim vozilom, donosi sud.

Cilj te mjere je da se recidiviste odvrati od ponovnog počinjenja najtežih prometnih prekršaja. I struka smatra da to daje rezultate.

Provjerili smo kakva je situacija s oduzetim vozilima na području Policijske uprave varaždinske i Policijske uprave međimurske.

Na području Policijske uprave međimurske u razdoblju od 2019. do 2023. godine, sukladno spomenutoj odredbi Zakona o sigurnosti prometa na cestama, ukupno je oduzeto 38 vozila, dok je u 2023. godini oduzeto 12 vozila. Tijekom 2023. godine, od ukupno oduzetih 12 vozila, a radilo se o 11 osobnih automobila i jednom motociklu, trajno je oduzeto jedno vozilo, za četiri vozila još uvijek se čeka odluka suda. Sedam je vozila vraćeno vlasnicima. Za privremeno oduzeta vozila, a koja su nakon provedenog postupka vraćena vlasnicima, postupak je najmanje trajao dva mjeseca, a najduže 12 mjeseci.

Tijekom 2023. godine vozila su se oduzimala zbog upravljanja vozilom prije stjecanja prava na samostalno upravljanje (četiri slučaja), upravljanje nakon ukidanja vozačke dozvole (četiri slučaja) i vožnje pod zabranom (tri slučaja).

– Ne postoji neka maraka vozila koja bi se izdvajala po brojnosti oduzimanja, dok je najvrjednije privremeno oduzeto motorno vozilo Porsche Cayenne, proizveden 2021. godine, vrijedan oko 100.000 eura. Spomenuti Porsche privremeno je oduzet u ožujku 2022. godine u Čakovcu od 28-godišnjeg vozača, koji je njime upravljao u vrijeme dok mu je zbog prikupljenih 12 negativnih prekršajnih bodova u razdoblju od dvije godine, rješenjem nadležne policijske uprave ukinuta i oduzeta vozačka dozvola. Vozač je uhićen, a nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja, uz optužni prijedlog zbog počinjenja prekršaja iz Zakona sigurnosti prometa na cestama, doveden je dežurnom sucu Općinskog suda u Čakovcu, Prekršajni odjel. Nakon saslušanja sudac je 28-godišnjem vozaču odredio zadržavanje te je predan u varaždinski zatvor. Porsche Cayenne je nakon provedenog postupka vraćen vlasniku, konkretno jednoj od registriranih leasing kuća u Republici Hrvatskoj – pojasnili su za Regionalni tjednik iz PU međimurske.

Varaždinska županija

Od 2019. godine na području Policijske uprave varaždinske ukupno su 64 vozila oduzeta privremeno, a četiri trajno. Tijekom 2023. godine oduzeto je 36 vozila/osobnih vozila, od čega je sud u jednom slučaju donio odluku o trajnom oduzimanju vozila. U slučajevima privremenog oduzimanja vozila kao sredstva počinjenja prekršaja, sud je dužan donijeti odluku u roku od 15 dana.

Na području Policijske uprave varaždinske vozila su najčešće privremeno oduzeta od vozača koji su već najmanje dva puta pravomoćno kažnjeni za sljedeće prekršaje: upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola, upravljanje prije stjecanja prava te upravljanje u vrijeme trajanja zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom.

Osam najtežih prekršaja

Policija može vozilo privremeno oduzeti vozaču (povratniku u počinjenju prometnih prekršaja) koji je najmanje već dva puta pravomoćno kažnjen u trogodišnjem razdoblju za počinjenje prekršaja opisanih u članku 229. stavku 8. Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Radi se o osam najtežih prekršaja za koje je detektirano da uzrokuju najveća i najteža stradavanja u cestovnom prometu, a to su:

  1. prekoračenje dozvoljene brzine kretanja u naseljenom mjestu za više od 50 km/h,
  2. vožnja u suprotnom ili zabranjenom smjeru na autocesti, brzoj cesti i cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila,
  3. namjerni prolazak kroz crveno svjetlo, odnosno prolazak kroz crveno svjetlo bez smanjenja brzine, povećanjem brzine ili prolazak kroz dva ili više crvenih svjetala,
  4. odbijanje podvrgavanju ispitivanja radi provjere da li u organizmu ima alkohola ili droga,
  5. vožnja pod utjecajem alkohola iznad 1,5 g/kg i vožnja pod utjecajem droga,
  6. upravljanje vozilom prije stjecanja prava,
  7. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola ukinuta zbog prikupljenih negativnih prekršajnih bodova,
  8. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola oduzeta, dok je vozač isključen iz prometa ili mu je izrečena mjera privremenog oduzimanja vozačke dozvole ili zaštitna mjera.
    Ako se takav vozač zatekne u prometu, policija protiv njega podnosi optužni prijedlog nadležnom Prekršajnom sudu te predlaže trajno oduzimanje vozila. Krajnju odluku o počinjenom prekršaju, kao i odluku o postupanju s privremeno oduzetim vozilom, donosi sud.

Nastavite čitati

U fokusu

Bilić: Pozivam sve saborske zastupnike sa sjevera da radimo za interese ovoga kraja i ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Besplatni vrtići, brza pruga i sigurnije ceste, razvoj varaždinskog aerodroma, domovi za starije, bolje obrazovanje i zdravstvo bez politike. To su prioriteti za koje ću se zalagati u ovom sazivu Sabora jer smatram da je to moja dužnost i obaveza, poručio je saborski zastupnik i gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić.

Danas je održana konstituirajuća sjednica Hrvatskog sabora, a zastupnik Nezavisne platforme Sjever Dubravko Bilić poručuje da od svih saborskih zastupnika očekuje da se manje bave politikanstvom, a više projektima koje su predstavljali u programima svojih stranaka.

-Nažalost smo u zadnjih nekoliko saziva Sabora imali prilike gledati više besmislica i svađa, galame i sramotnih istupa, a manje konkretnih stvari. Stoga nikoga ne bi trebalo čuditi što ljudi ne da nemaju razumijevanja i interesa za politiku, nego osjećaju otpor – rekao je Bilić. Dodaje kako od svih saborskih zastupnika očekuje da se drže onoga za što su danas prisegnuli.

-Danas smo svi prisegnuli da ćemo svoju dužnost obnašati savjesno i odgovorno, da ćemo se držati Ustava i zakona i poštovati pravni poredak te se zauzimati za napredak države. Očekujem od saborskih zastupnika, posebice onih sa sjevera Hrvatske, da se zajedno bavimo projektima u svrhu napretka, te da u ovom sazivu Sabora prioritet bude ono što ljudima ovdje stvarno treba. Stoga sve pozivam da radimo u interesu ovoga kraja i ljudi sa sjevera Hrvatske. Sjever više od dva desetljeća čeka Podravsku magistralu, zaobilaznice i brze ceste od Čakovca, preko Varaždina do Ivanca, čekamo brzu prugu… Čekamo i da nas netko ozbiljno shvati – rekao je Bilić. Na kraju ističe da od projekata za koje se zalagao u kampanji neće odustati.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje