Povežite se s nama

Kultura

Odobrene tisuće eura za glazbeno – scenske programe u Međimurju i varaždinskom kraju

Objavljeno:

- dana

U 2024. godini, ukupnim iznosom od 2.100.720 eura (15.827.874,84 kn) Ministarstvo kulture i medija  podržat će 431 program glazbene i glazbeno-scenske umjetnosti, odabrane na temelju Javnog poziva za predlaganje javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2024. godinu.

Podsjećamo, natječaj je bio otvoren od 4. rujna do 5. listopada 2023. godine, a u odnosu na prethodnu godinu proračunska sredstava su uvećana za 22 %.

Uz dosadašnje kategorije podrške posebna je novost ovogodišnjeg Javnog poziva uvođenje kategorija koncertnih ciklusa. Cilj potpore koncertnim ciklusima je daljnja profesionalizacija u kreiranju glazbenih programa – koncertnih gostovanja, čime se podiže kvaliteta cjelogodišnje kulturne ponude diljem Hrvatske i pridonosi  razvoju publike. Također, putem potpore koncertnim ciklusima razvijaju se organizacijski i produkcijski kapaciteti, kao i kvaliteta i vidljivost koncertnih gostovanja te uspostavlja čvršća suradnja i umrežavanje organizatora što posebno pridonosi ravnomjernom razvoju glazbene mreže u Republici Hrvatskoj.

Na Javni poziv za financiranje javnih potreba u kulturi RH u 2024. godini za programe glazbene i glazbeno-scenske umjetnosti prijavljeno je ukupno 748 programa koje je razmatralo i vrednovalo Kulturno vijeće za glazbenu i glazbeno-scensku umjetnost u sastavu: Hana Breko Kustura, predsjednica, Tamara Jurkić Sviben, Marija Grazio, Anđelko Krpan i Davor Hrvoj članovi te Stručno povjerenstvo za rock-glazbu i klupske programe: Zoran Stajčić, predsjednik, Nikša Bratoš i Davor Hrvoj članovi.

– Sadržajna dimenzija glazbene i glazbeno-scenske umjetnosti obuhvaća suvremeni i povijesni spektar njezine umjetničke i kulturne raznolikosti.  Pri vrednovanju programa, uz kvalitetu i sadržajnu profiliranosti koncertnih programa, i vijeće i povjerenstvo su posebno vrednovali izvedbe djela hrvatskih skladatelja, nastupe hrvatskih glazbenika i ansambala, kao i programe profesionalnih mladih umjetnika do 30 godina. U okviru nakladničke djelatnosti prioritetno su se vrednovali hrvatski skladateljski rukopisi iz svih razdoblja te izvođački potencijali hrvatskih glazbenih umjetnika i ansambala – ističu u resornom ministarstvu.

Vijeće je u okviru potprogramske djelatnosti festivali i manifestacije prioritet dalo programima koji ističu vrijednosti hrvatske reproduktivne i stvaralačke scene te konceptualnim programskim sadržajima koji uključuju festivale nacionalnoga statusa, profilirane festivale i manifestacije različitih glazbenih usmjerenja, kao i specijalistički orijentirane festivale i manifestacije.

U okviru majstorskih seminara naglasak je stavljen na izvrsnost mladih glazbenika i njihovo umjetničko usavršavanje te na afirmaciju novih glazbenih naraštaja. Financijskom pak podrškom programima rock-glazbe cilj je osigurati veću prisutnost nositelja festivalske i klupske scene u manjim sredinama u Republici Hrvatskoj,  posebno ondje gdje se kontinuitetom svog djelovanja oblikuje kulturni identitet te sredine te poticati razvojne perspektive suvremenih oblika promidžbe…

Dodajmo da se iz preliminarnog pregleda odobrenih programa može iščitati da je spomenuto Kulturno vijeće za glazbenu i glazbeno-scensku umjetnost dodijelilo Centru za kulturu Čakovec 9600 eura za  30. Jazz Fair i 51. Majski muzički memorijal “Josip Štolcer Slavenski” .

Turistička zajednica grada Varaždina za World music na Špancirfestu može računati s 2000 eura, a TZ Grada Varaždinske Toplice s 4000 eura za program 4. NOcTEs Aquae Iasae festival, dok je TZ-i Općine Štrigova dodijeljeno 3000 eura za 14. Umjetničku koloniju Štrigova – glazbeni program.

Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu dobilo je za Koncertnu sezonu 4000 eura, a Umjetnička organizacija Varaždinski komorni orkestar je za tri koncertna gostovanja u RH dobila čak 12.000eura.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje