Povežite se s nama

Kultura

Noć muzeja: donosimo pregled događanja u svim institucijama u Međimurju i Varaždinskoj županiji

Objavljeno:

- dana

Devetnaesta Noć muzeja, koja će se održati u petak, 26. siječnja, koncipirana je kao dinamična manifestacija s fokusom na važnu ulogu muzeja u zajednici i posebno u tom kontekstu razvoj Nove publike, novih programa i razvoj muzeja, na dobre i pozitivne muzejske prakse, različite suradnje muzejskih i drugih institucija s organizacijama civilnog društva, razmjenu znanja i općenito razvijanje partnerstva.

Hrvatski muzealci i brojni drugi sudionici pripremaju bogate programe za različitu muzejsku publiku, od novih muzejskih zbirki i muzejskih postava, zanimljivih izložbi, stručnih, znanstvenih, edukativnih i zabavnih sadržaja…

Svoja vrata uz bogat program otvorit će i brojni muzeji te druge kulturne institucije u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji, a mi donosimo pregled.

Varaždinska županija

Gradski muzej Varaždin i ove godine sudjeluje u Noći muzeja. Izložbeni postavi Gradskog muzeja Varaždin otvoreni su od 18 do 23 sata, a ulaz za razgled je besplatan. Kroz izložbene postave GMV-a, kao i prošle godine, prošetat će Dame u povijesnim haljinama iz Udruge Varaždinska građanska garda, poznatih Purgara.

Program:
STARI GRAD, Šetalište J. J. Strossmayera 1
Stalni postav Kulturno-povijesnog odjela
PALAČA HERZER, Franjevački trg 10
Stalni postav „Svijet kukaca“
Izložba „Bistra kaplja vrednija od zlata“ / povijest vinogradarske baštine na varaždinskom području (ograničeni ulazak: 30 posjetitelja svakih pola sata)
PALAČA SERMAGE, Trg M. Stančića 3
Izložba BITNO / stara računala i računalna oprema
Autor/organizator: Siniša Švoger. Podrška: Magic Net. Suorganizatori: Sveučilište u Zagrebu, Fakultet organizacije i informatike Varaždin, Sveučilište Sjever i GMV.

I ove godine Dvor Trakošćan se uključuje na već kultnu manifestaciju Noć muzeja. Trakošćan je shodno tome pripremio opširan program namijenjen svim generacijama na kojeg je ulaz, naravno, besplatan, a koji će trajati do ponoći.

Tako će se u 18:00 sati održati otvorenje izložbe Viktora Šipeka nakon čega će studenti trube Music Art Educationa zajedno sa studentima Umjetničke akademije iz Graza održati koncert trube. U 20 sati održati će se audiovizualni performans “Suđenice” u izvedbi “Vuka” i “Ptice”, odnosno Domagoja Vukovića i Ane Salopek. Audiovizualni performans svojim inovativnim i suvremenim pristupom narodnoj predaji o vilama , kao i zanimanjem i proučavanjem staroslavenske mitologije, želi doprijeti do nove publike, što je i tema Noći muzeja 2024. Kao produkt promišljanja i komuniciranja o ulozi vila, autori će uživo demonstrirati svoju međusobnu komunikaciju, introspekciju i komunikaciju s narodnom predajom i mitologijom. Spajajući književnost, glazbu i likovnost autori ulaze u mitološki i arhetipski svijet narodnih priča živeći, popularizirajući i njegujući nematerijalnu kulturnu baštinu. Nakon toga održati će se i drugi dio koncerta trube , a tijekom cijele će večeri Rotary Club Trakošćan održavati i svoju humanitarnu akciju “Zalogaj nade”.

Zavičajni muzej Varaždinske Toplice u Noći muzeja će posjetiteljima programa predstavit sedreni povijesni plato s fortifikacijskim zidom s zanimljivim povijesnim i arheološkim podacima vezanima uz kapelicu sv. Duha. Tijekom nekoliko godina u ovom dijelu grada izvedeni su vrlo složeni konzervatorsko – restauratorski i građevinski radovi uređenja platoa s kapelicom sv. Duha. 2023. godine započeli su i radovi uređenja i obnove starog povijesnog fortifikacijskog zida na sjevernom dijelu terena. Tijekom radova obnove kompleksa otkriveni su zanimljivi nalazi poput stare kripte u kapelici, razni povijesni oslikani posvetni križevi, utvrđeni su i otkriveni zanimljivi pogrebni običaji na dijelu starog groblja koje se nalazi na površini sedrenog platoa, ali i rijetki arheološki nalazi.

Stručno vodstvo će održati ravnateljica Zavičajnog muzeja Varaždinske Toplice Spomenka Vlahović s početkom u 19,00 sati. Baštinski kompleks fortifikacijski zid s kapelicom sv. Duha nalazi se u ulici Braće Radić. Posjetiteljima programa bit će predstavljen plato sedrene stijene na kojem se nalazi fortifikacijski zid i kapelica sv. Duha koja se spominje prvi puta 1497. godine.

Muzej planinarstva Ivanec i ove je godine pripremio bogat i raznovrstan program Noći muzeja. Očekuje vas otvorenje izložbe „Letters“ Roberta Gečeka, razgled skulptura Darija Horbeca i Željka Ilića te fotografija Zorana Stanka, zabavna potraga za slovima za najmlađe te tradicionalno druženje uz planinarsku vatru HPD-a „Ivančica“, pečenje jegera i kušanje domaćih specijaliteta Društva „Maska“. Družite se u Ivancu od 19 do 23 sata.

Muzej grada Ludbrega i Centar za kulturu i informiranje „Dragutin Novak” pridružuju se ovogodišnjoj Noći muzeja pod nazivom “Noć otvorenih vrata” od 18 do 21 sat.
Posjetitelji će imati priliku besplatno razgledati Arheološki park Iovia i okušati se u rimskim društvenim igrama na ploči, s naglaskom na igru mlin. Napomenimo i kako je Noć otvorenih vrata Muzeja grada Ludbrega ujedno i prvi događaj u sklopu programa „Ludbreg petkom” koji ove godine donosi brojna kulturno-umjetnička zbivanja.

TKIC – Dom Kulture u Lepoglavi također je pripremio program za Noć muzeja, koji počinje u 18 sati te traje do ponoći.

Na izložbi “Odjeća u svijetu čipke” će biti prikazane kreacije studenata Tekstilno-tehnološkog fakulteta iz Zagreba s detaljima lepoglavske čipke, zatim metalne haljine s aplikacijama lepoglavske čipke i tijare izrađene od metaliziranog konca autorice Snježane Varović, te barokna bluza od čipke i svečana haljina Borisa Pavlina, inspirirana lepoglavskom čipkom „Ljeto u šumi“, kao i replike povijesnih kostima s originalnom lepoglavskom čipkom. Uz odjevne predmete posjetitelji će se moći fotografirati u šatoru od čipke – Sklonište za osjećaje-autorice Akiko Sato. A profinjene niti konca iz kojeg je čipka izrađena, te uvećani motivi lepoglavske čipke, moći će se razgledati u novom galerijskom prostoru, uz izložbu fotografija „Xiaomi 13T serije i lepoglavska čipka”.

Noći muzeja održat će se u Etno kući u Gornjoj Voći, Memorijalnom centaru Domovinskog rata Ivanec te Muzeju vatrogastva u Varaždinu.

Međimurska županija

U Muzeju Međimurja Čakovec nema čega nema povodom Noći muzeja. Slobodan ulaz za sve građane je od 18 do 1 sat.

Osim besplatnog razgledavanja svih izložbenih muzejskih postava u vremenu od 18 do 1 sat, za najmlađe posjetitelje ovogodišnja će „Noć“ početi već u prijepodnevnim satima brojnim edukativno-kreativnim radionicama. U večernjem dijelu programa manifestacija će započeti otvorenjem izložbe obiteljskih fotografija pod nazivom „Obiteljski fotospomenar“, a nastavit će se tribinom „Žene u sportu – međimurska priča“. Viša kustosica Ana Šestak održat će uvodno predavanje, a zatim s gošćama na tribini održati razgovor. Prilika je idealna za razgled stalnih postava Riznice Međimurja, nagrađenog Muzeja nematerijalne baštine Međimurja, postav u palači te izložbu „Odgajani za uspjeh – obitelj Legenstein“ u Izložbenom salonu MMČ-a.

Noć muzeja 2024. održava se u petak s početkom u 18 sati, a program će u Muzeju Croata insulanus Grada Preloga trajati do 23 sata. Noć muzeja koncipirana je kao dinamična manifestacija s fokusom na važnu ulogu muzeja u zajednici i posebno u tom kontekstu razvoj Nove publike, novih programa i razvoj muzeja, na dobre i pozitivne muzejske prakse, različite suradnje muzejskih i drugih institucija s organizacijama civilnog društva, razmjenu znanja i općenito razvijanje partnerstva. Tema „Muzeji i nova publika“ odgovarajuća je u vremenu traženja novih generacija za inovativnim i kreativnim muzejskim sadržajima, u kojima će i sami sudjelovati i temama koje će angažirano odgovoriti na sve zahtjevnije izazove novih generacija i vremena.

Sanovnici Preloga kroz duži vremenski period oblikovali su kulturni identitet mjesta satkan od običaja, tradicije i kulturnih elementa. Utjecali su na razvoj mjesta prenoseći tradiciju i znanja s generacije na generaciju. Shodno tome u Noći muzeja moći će se razgledati izložbe pod nazivom „Obrtništvo u Prelogu” i „Arheološki nalazi iz Povijesna zbirke Preloga Muzeja Grada Preloga“ . Uključivanjem i jačanjem manjinske publike predstavit će se dojmovi lokalnog krajolika i povijesti sadržani u fantastičnoj noveli „Zrinski“ Galie Zinko, ilustratorice rođene u Moldaviji, stanovnice Ukrajine, na privremenom boravku u Prelogu. U sklopu programa Noći muzeja, Muzej Grada Preloga primiti će vrijednu donaciju. Župa sv. Jakoba ap.st. iz Preloga te dugogodišnji župnik iz Preloga, prečasni Antun Hoblaj darovat će reprint izdanje Biblije iz 1630. godine.

Glazbenim nastupom Noć muzeja u Prelogu uljepšat će pijanist Danijel Oto. Najmlađe posjetitelje očekuje zabavni program u organizaciji Dječjeg kluba SiMS. Gastro kutak pripremiti će Srednja škola Prelog s prezentacijom međimurskih vina Vinske kuće Dvanajščak – Kozol.

Ekomuzej Međimurje Malo u Čakovcu poziva da doživite u petak od 19 do 23 sati interpretaciju kulturne i prirodne baštine Međimurja kroz virtualnu stvarnost. Upustite se u svijet popevke te arheološke i sakralne baštine. Istražite mlin na Muri i kako se ispiralo zlato na Dravi. Saznajte kako je pozoj letio iznad Starog grada Zrinskih. Upoznajte kulturu vina i tradicionalnu međimursku gastronomiju te posjetite svjetove dr. Rudolfa Steinera.

Na području Turističke zajednice Mura i gorice pripremili su objedinjen posjet muzejima. Podturen – Stari alati i zanati u Društvenom domu u Podturnu, Gornjem Kraljevcu – Etno zbirka “Mamičina škrija” , Križovec – Med dvemi vodami – Centar za posjetitelje, Mursko Središće – Spomen dom rudarstva Cimper, te u Selnici Old timer Muzej Šardi. Sve ustanove bit će otvorene od 16 sati dok ćemo za posjetitelje imati i organiziran besplatan autobusni prijevoz do svih lokacija. Programi traju do 23 sata.

Centar za posjetitelje Med dvemi vodami u Križovcu priprema Noć muzeja posvećenu poznatoj sovi – kukuviji.

Noć počinje otvorenjem izložbe „neMIR polja“ fotografkinje Kristine Poljak s početkom u 18 sati. Izložba će jednim dijelom biti fizička, a drugim digitalna. Sve izložene fotografije biti će na prodaju, a novcem prikupljenim od prodaje fotografija i/ili donacijama izradit će se kućice za kukuvije. Na svaki puni sat od 19 do 23 sata interpretatori Međimurske prirode u suvenirnici Centra uvest će posjetitelje u svijet bajke kroz čaroliju kamišibaja – japanskog kazališta. Sve znatiželjne obitelji i pojedinci moći će krenuti i u potragu za blagom i osvojiti mali poklon. U dvorištu Centra bit će ponuda toplih napitaka i otvorena vatrica.

U sklopu nacionalne manifestacije Noć muzeja koja će se održati 26. siječnja Općina Goričan sa svojom Etno kućom uključuje u nacionalnu manifestaciju sa konceptualno-edukativnom izložbom fotografija pod nazivom “DABAR UZ MURU”, autora Josipa Horvata Majzeka.

Svi posjetitelji imat će jedinstvenu priliku da u Etno kući u Goričanu s početkom u 18 sati vide i čuju iz prve ruke sve o toj vrlo inteligentnoj, plahoj te noću aktivnoj životinji koja se je prije nekih dvadesetak godina udomaćila i na području Općine Goričan. Izložbu fotografija sačinjava 35 fotografija u boji, na kojima je prikazan životni ciklus dabra. Izložbu će svečano otvoriti u petak, 26. siječnja, u 18 sati načelnik Općine Goričan Emanuel Sinković, a vodit će je autor.

Svoje adute za manifestaciju ima i Etno muzej i kovačnica u Kotoribi.

Prikaz života Kotoribe u prošlom stoljeću kroz zbirku uporabnih predmeta, odjeće, namještaja i alata na lokaciji Alojzije Stepinca – Stari farof te prikaz starog zanata – kovač – u nekadašnjoj “Pišpekovoj kovačnici” na adresi Ulica kralja Tomislava 40 u vremenu od 18 do 21 sat.

Graditeljska škola Čakovec i Osnovna škola Strahoninec također su se svomim programima priključile Noći muzeja.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje