Povežite se s nama

U fokusu

Čehok i Patafta se više ne terete za udruživanje kojim su oštetili Grad Varaždin

Objavljeno:

- dana

Ivana Čehoka, Davora Pataftu i Narcisu Huljev USKOK više ne tereti za udruživanje radi počinjenja djela kojima su oštetili Grad Varaždin. Naime, varaždinskom gradonačelniku i njegovim suoptuženicima izmijenjenom optužnicom USKOK ne stavlja na teret iznosi od 50, već oko 14 milijuna kuna.

Optužnica je izmijenjena nakon što su saslušani svjedoci i vještaci, te je USKOK odlučio izmijeniti činjenični i pravni opis optužnice s obzirom na nove dokaze koji su proizašli iz dobivenih iskaza vještaka i svjedoka.

Štoviše, u ovom spisu postojalo je nekoliko vještačkih nalaza i međusobno su se razlikovali u procjenama cijena zemljišta inkriminiranih optužnicom, što je na koncu dovodilo i do znatnih razlika u visini inkriminirane štete.

Ivan Čehok se izmijenjenom optužnicom tereti za zlouporabu položaja jer je od listopada 2008. do lipnja 2011. navodno pogodovao tvrtkama u Pataftinu vlasništvu omogućivši da sklope poslove s Gradom Varaždinom.

Čehok:“Nikakve štete nije bilo“

– Mi smo već osam godina pribijeni na stup srama s astronomskim iznosom štete i tobožnjim udruživanjem. No, njega nema, baš kao ni tri četvrtine tzv. štete. Pa kao što je bilo neozbiljno tvrditi da je Gradu pričinjen 51 milijun kuna štete, smatram da ćemo dokazati da nije bilo ni 13,5 milijuna preostatka štete, koji nam se sada stavlja na teret. Na kraju će se pokazati da štete nije bilo, već da je samo napravljena korist Gradu Varaždinu  – komentirao  je Ivan Čehok Uskokovu izmjenu optužnice.

Dodao je kako se nada da će USKOK na kraju od svega odustati, ali i da će proživljene traume teško zaboraviti.

– Svjedoci smo da se ljude privodi pod svjetlima reflektora i ispred objektiva kamera i fotoaparata. Stavljaju im se na teret ogromne štete, da bi se preko noći odustajalo od dijelova optužnica. I sve to bez ikakvoga prevelikog obrazloženja i isprike –  naglasio je Čehok.

Patafta:“Sudski proces je bio nepotreban“

I varaždinski poduzetnik Davor Patafta je, komentirajući izmijenjenu Uskokovu optužnicu, ustvrdio kako ga “žalosti da je trebalo proći 7 godina da i sam tužitelj shvati da je pogriješio za čak 36 milijuna kuna i u pravnim kvalifikacijama, a sve bitne činjenice su se znale još 2010. godine.“

– Iznenađen sam s kojom lakoćom se razbacuju novci poreznih obveznika na nepotrebne skupe sudske procese. Od samog početka tvrdim da je taj cijeli sudski proces bio nepotreban i šteta građanima Varaždina. Oštećeni su tu građani Varaždina te bivši VIS i njegovi radnici. Bivša vlast Grada Varaždina pozivanjem na tužiteljeve optužbe je iracionalno sabotirala rješavanje velikog problema baliranog otpada u MBO tvornici, a sami nisu imali bolja rješenja i samo su povećali ekološki problem – ističe Patafta.

Ukazao je i na činjenicu da se balirani otpad još dan danas nalazi na vodozaštitnom području u Brezju i zagađuje okoliš te utječe na zdravlje mještana.

– Milijuni litara oborinskih i procjednih voda ušle su u tlo na vodozaštitnom terenu. Vidjet ćete jednog dana kad se bale napokon uklone što će se utvrditi glede zagađenja Brezja i vodozaštitnog područja. Ne bih drugo ništa komentirao zasada jer je sudski postupak još u tijeku – zaključio je Patafta.

Podsjećamo, osim Ivana Čehoka, Davora Patafte i Narcise Huljev, u ovoj pravosudnoj trakavici  optuženi su Hrvoje Vojvoda, Tomislav Kezelj te tri Pataftine tvrtke.

Izvor: Večernji list

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje