Povežite se s nama

Međimurje

Ante Goleš, osnivač Udruge Samoobrana Međimurje: “Željeli bismo društvo učiniti sigurnijim!”

Objavljeno:

- dana

Udruga „Samoobrana Međimurje“ osnovana je u rujnu prošle godine s ciljem obrambene edukacije ranjivih skupina u društvu – žena i djece.

Predsjednik Udruge, 31-godišnji Ante Goleš, policijski je službenik Interventne jedinice policije Policijske uprave međimurske. Goleš, inače apsolvent stručnog studija kriminalistike, ujedno je instruktor fitnessa. Šest je godina trenirao judo u Judo klubu „Zrinski“ u Čakovcu.

Tri godine zaredom sudjelovao je na regionalnim natjecanjima iz pokaznih vježbi samoobrane za policijske službenike interventnih jedinica u Republici Hrvatskoj, pri čemu je dva puta, s partnerom Kristijanom Glavinom, bio viceprvak. Dva puta je s partnerom sudjelovao i na međunarodnim natjecanjima iz pokaznih vježbi, gdje su dogurali do polufinala.

Samopouzdanje

– Što se tiče samoobrane, počeo sam educirati ranjive skupine u Fitness studiju „Fitlife“ prije gotovo tri godine. Otkako smo osnovali Udrugu, treniramo u Šenkovcu. Dotad sam održavao treninge i u Aquila fitness centru, Sportskom centru Ludbreg, DG Sportu u Prelogu te u Donjem Kraljevcu. Do danas je na mojim radionicama sudjelovalo više od dvije stotine žena. Radim i sa žrtvama kaznenih djela. Ponekad koristim individualan pristup, pri čemu nastojim pomoći razgovorom i savjetima. Kod žrtava kaznenih djela samopouzdanje je na izrazito niskoj razini, pa najprije moramo raditi na tome. Psihologija je za samoobranu prilično važan faktor – kaže Ante.

Ante dodaje da trenutno trenira grupu od oko 25 članica. Naglašava i dobru suradnju s Udrugom “Zora” iz Čakovca na njihovu projektu “Aktivni mladi protiv nasilja”.

Dodaje da u treninzima kreće od jednostavnih elemenata prema složenijima: počinje s razvijanjem motorike i osnovnih kretnji. Potom se radi na zabrani prilaska, sprečavanju hvatanja za odjeću ili neki dio tijela, a zatim i na elementima koji logično slijede: ako ne upali sprečavanje prilaska i hvatanja, pokazuje kako se obraniti od napadača. Obrana od palica i noževa dolazi na red tek nakon nekoliko mjeseci, kad se dobro usvoje osnovni elementi.


U Hrvatskoj statistike kažu da je svaka tri dana silovana jedna žena, dok je svakih 15 minuta jedna napadnuta. Mislim da su to crne brojke, koje što prije valja promijeniti.
-Ante Goleš

– Statistika kaže da napadači ciljaju na osobe niska samopouzdanja, koje djeluju ranjivo. Zato je važno, osobito sa žrtvama kaznenih djela, s trenerom izgraditi povjerenje. Budući da su u Međimurju sve učestaliji javni napadi na starije osobe, na primjer krađe torbica, u ožujku smo organizirali radionice za osobe treće životne dobi u Domu sindikata u Čakovcu. Pokazali smo im kako nositi torbicu, što nositi u torbici, kako hodati, naglasili smo važnost kretanja u grupama i tako dalje. Imamo i grupu za djecu, koja broji sedam članova. S djecom uglavnom pomoću igre radimo na motorici i osnovnim elementima samoobrane.

Ante dodaje da trenutno trenira grupu od oko 25 članica. Naglašava i dobru suradnju s Udrugom „Zora“ iz Čakovca na njihovu projektu „Aktivni mladi protiv nasilja“:
– U sklopu tog projekta organiziramo radionice samoobrane u trajanju od po dva školska sata u svim srednjim školama na području Grada Čakovca. To smo već učinili u Ekonomskoj i trgovačkoj školi te u Tehničkoj školi, dok ćemo ih u ostalima održati najesen. Dobro surađujemo i s profesorom Goranom Karamarkovićem iz Gimnazije Čakovec.

Udruga “Samoobrana Međimurje” nedavno je organizirala predavanje za osobe treće dobi

Cilj radionica je prevencija nasilja nad ženama i djecom, podizanje svijesti ljudi o prisutnosti nasilja u društvu te obučavanje i edukacija žena i djece o, prvenstveno, preventivnim mjerama zaštite od fizičkog napada. Osim toga, podučavamo i, dođe li do napada, kako se najbrže i najefikasnije obraniti od napadača. Pružamo i psihološku podršku žrtvama. Želim unaprijediti suradnju sa svim udrugama koja se bave sprečavanjem nasilja u društvu.

Goleš kaže da je jedan od temelja samoobrane za žene upravo činjenica da fizička snaga nije presudna. Slabiji se određenim tehnikama može obraniti od fizički jačeg protivnika.

Goleš kaže da je jedan od temelja samoobrane za žene upravo činjenica da fizička snaga nije presudna. Slabiji se određenim tehnikama može obraniti od fizički jačeg protivnika.
– Osim treninga samoobrane, provodimo i funkcionalni trening, trening snage i eksplozivnosti, motorički trening i slično. Elementi samoobrane koje primjenjujemo preuzeti su iz više borilačkih vještina.

Radi se o tehnikama udaranja iz boksa,udaranja nogu iz tajlandskog boksa, poluge iz aikida, bacanja protivnika na tlo iz juda i obrane na tlu iz jiujitsua. Izvodimo udaračke tehnike na fokuserima i samostojećoj lutki. Radimo na obrani od noževa i palica, a uskoro ćemo „pokriti“ i vatreno oružje. Ujedno poučavamo i metode obrane predmetima koje nosimo uza se – to su kišobrani, torbice, ključevi, mobiteli…

Ovo sam počeo raditi na prijedlog prijateljice, fitness trenerice Ivane Posavec, no bio sam ponukan i prizorima nasilja nad ženama s terena, kojima kao policajac svjedočim svakog dana. Znanje samoobrane bih htio prenijeti na druge i time društvo učiniti sigurnijim. Najsretniji sam kad konstatiramo da smo na treningu nešto naučili – govori Ante.

Proljetni kamp

Devetoga i desetoga lipnja u Lifeclass Termama Sveti Martin Udruga organizira Proljetni kamp samoobrane za žene. U sklopu Kampa održat će se predavanja „Treniranjem samoobrane do većeg samopouzdanja“ i „Primjena samoobrane u realnim situacijama“.

Osim toga, održat će se i dvije radionice samoobrane za žene u ukupnom trajanju od pet sati, u kojima će prikazati tehnike obrane od hvata za tijelo ili odjeću, obrane od gušenja, od bacanja na tlo, tehnike izbjegavanja prilaska nepoželjne osobe, obrane od noževa, palica i pištolja, obrane od čupanja za kosu, tehnike sprečavanja oduzimanja stvari, obrane od napadača prilikom ulaska u vozila te obrane u vozilu i na tlu. Gradsko društvo Crvenoga križa Čakovec održat će pokaznu vježbu za pružanje prve pomoći. Nakon predavanja i radionica uslijedit će druženje i tombola. Za više informacija Udrugu možete kontaktirati putem Facebook stranice Selfdefense Međimurje.


– Osim treninga samoobrane, provodimo i funkcionalni trening, trening snage i slično

– U Hrvatskoj statistike kažu da je svaka tri dana silovana jedna žena, dok je svakih 15 minuta jedna napadnuta. Mislim da su to crne brojke, koje što prije valja promijeniti. Uspije li naša udruga pomagati u tome, što itekako mislim da čini, onda će se trud isplatiti – zaključuje Ante.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje