Povežite se s nama

Međimurje

Udruga oboljelih od celijakije SZ Hrvatske: naučili sve o zahtjevnoj izradi tijesta bez glutena

Objavljeno:

- dana

U sklopu nacionalne manifestacije „Dani otvorenih vrata udruga“, svoja je vrata javnosti otvorila i Udruga oboljelih od celijakije sjeverozapadne Hrvatske. Događanje je organizirano u petak, 25. svibnja, uz financijsku potporu Općine Strahoninec.

To je bila prilika da se zainteresiranima predstavi rad Udruge i podijele edukativni materijali, savjeti i recepti o prehrani bez glutena, koja je zapravo jedino sredstvo borbe protiv celijakije te alergije i intolerancije na gluten.

Članovi Udruge za tu su priliku pripremili praktične radionice izrade bezglutenskog tijesta za pizzu, rustikalni baget i bijeli kruh. Također su prezentirali izradu kruha s heljdinim brašnom i podijelili savjete o tome kako ga nutritivno obogatiti, kao i druge vrijedne savjete o pripremi tijesta bez glutena, za koju treba dosta prakse jer je vrlo zahtjevna. Posebna je pozornost posvećena pripremi tijesta za štrudl i njezinoj izradi. Članovi su predstavili i pojedine proizvođače proizvoda bez glutena i ukazali okupljenima na što sve trebaju obratiti pozornost prilikom izbora proizvoda.

– Važno je da su proizvodi deklarirani kao organski i bezglutenski. Okupljeni su izmijenili svoja iskustva i znanja u pripremi bezglutenskih jela i uspoređivali recepte, ali se najviše uživalo u pripremljenim delicijama – ispričala je predsjednica Udruge Marija Goričanec, dodavši da su sve okupljene, a posebice najmlađe, najviše oduševile pizze u klasičnoj, vegetarijanskoj i veganskoj verziji.

– Zadovoljni smo interesom i brojem posjetitelja. Veseli nas što možemo s drugima podijeliti iskustva i znanja stečena tijekom svih ovih godina – opisala je Marija Goričanec.

Udruga je osnovana prije pet godina, ali je prije toga djelovala kao podružnica udruge osnovane prije više od 20 godina u Zagrebu, tako da mnogi članovi imaju dugogodišnje iskustvo u borbi s celijakijom. Udruga je tijekom cijele godine vrlo aktivna, a okosnica njezina rada je organizacija besplatnih radionica na kojima se u praksi može naučiti sve o pripremi bezglutenskih kolača, kruha, peciva i ostalih jela.

Organiziraju se i edukacijska druženja na kojima o celijakiji govore doktori i nutricionisti. Udruga sudjeluje i na brojnim manifestacijama kao što su Varaždinski sejem zdrave hrane, Dani kruha i Porcijunkulovo, na kojima izlaže bezglutenske proizvode i predstavlja svoj rad.

– Sve više ljudi sjeverozapadne Hrvatske koji imaju problema s glutenom prepoznaje rad i aktivnost naše udruge, posjećuju naše radionice i okupljanja ili se uključuju u rad Udruge – ističe predsjednica Udruge i poziva da im se slobodno obrate svi koji žele razmijeniti svoja iskustva o celijakiji.

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Međimurje

Pridružite se 5. svibnja popularnoj biciklijadi „Stazama Općine Nedelišće“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Turistička zajednica Općine Nedelišće poziva na još jedno izdanje biciklijade „Stazama Općine Nedelišće“.

Svi željni druženja u prirodi i rekreacije doći će na svoje u nedjelju, 5. svibnja.

Početak biciklijade je u 10 sati kod Lovačkog doma u Nedelišću, a okupljanje i preuzimanje bonova za jelo i piće uz kotizaciju od 5 eura već od 9 sati. Za sve sudionike osigurana je okrjepa na punktovima u Slakovcu (kod Čige) i Gornjem Hrašćanu (Stara kovačnica) te tradicionalni ručak na završetku rute kod Lovačkog doma u Nedelišću.

Biciklijada je namijenjena svim uzrastima, a ovisno o vlastitim afinitetima opredijeliti se možete za kraću ili dužu dionicu u duljini od 22 odnosno 33 kilometara. Dijelom asfaltirane, dijelom makadamske, staze su većinom ravničarske i primjerene zahtjevnosti, dok je za djecu do 16 godina obavezno nošenje kacige.

Kako bi olakšali i ubrzali prijavu svih biciklista od ove godine Turistička zajednica Općine Nedelišće uvela je e-prijavnice za sve sudionike. E-prijavnicu popunite na stranici sbajkomilinanoge.hr –

https://sbajkomilinanoge.hr/page/novost/blog/otvorene-prijave-za-proljetnu-biciklijadu-30

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje