Povežite se s nama

Život i društvo

U Ludbregu u petak možete saznati sve o lansiranju prvog hrvatskog satelita

Objavljeno:

- dana

Projekt vrijednosti 130 000 € kojim će se u svemir lansirati prvi hrvatski satelit – CRO CUBE u posljednje vrijeme privlači pozornost šire javnosti.

Lansiranje objekta u svemir planirano je za ovu godinu, a odvijati će se na Falcon 9 raketi američke tvrtke Space X Elona Muska na misiji Transporter 10.

Tvrtka Spacemanic i Društvo za edukaciju van okvira pokrenuli su projekt izrade, programiranja i lansiranja prvog nanosatelita u orbitu pogonjenog hrvatskim know-how-om i naprednim tehnologijama.

Priču o tome kako je izrađen Cro Cube nanosatelit te detalje oko projekta možete saznati na predavanju u novotvorenom LORI centru u Ludbregu ovog petka, 5. travnja, s početkom u 17 sati.

Organizatori ovog predavanja su Radioklub Ludbreg i Gradska knjižnica i čitaonica ‘Mladen Kesrtner’, a priču o prvom hrvatskom satelitu ispričat će dipl.ing.el. Željko Ulip, jedan od članova tima koji je sudjelovao u njegovoj izradi. Željko Ulip srednjoškolsko stručno obrazovanje završava 1971. godine u Školskom centru za strojarstvo i elektrotehniku u Zagrebu. Iste godine upisuje ETF Sveučilišta u Zagrebu. Diplomira na Zavodu za radiokomunikacije ETF-a s temom „Logaritmičko međufrekvencijsko pojačalo“ (mentor prof. dr. Ervin Zentner). Na istom zavodu magistrira s temom „Analiza pokretnog radiotelefonskog sustava temeljenog na ćelijskoj strukturi zona pokrivanja“, također kod mentora Zentnera.

Nakon diplomiranja 1976. počinje raditi u Elektrotehničkom institutu Rade Končar na industrijskoj elektronici, prvenstveno za aplikacije u rudnicima. Rad u struci nastavlja u tvornici RIZ Telekomunikacijski uređaji na poslovima razvoja radijskih uređaja u VHF i UHF frekvencijskom području, a nakon toga na njihovoj eksploataciji, montaži i održavanju u Ministarstvu unutarnjih poslova.

Prelazi u energetski sektor (INA Naftaplin i kasnije Plinacro), radeći na mikrovalnim linkovima i radijskim sustavima za daljinski nadzor, upravljanje i prikupljane podataka na magistralnim plinovodima. Deset godina radi kao honorarni asistent na Fakultetu prometnih znanosti na kolegiju Zrakoplovne radijske komunikacije.

Radioamaterizmom se počeo baviti 1965. godine, a satelitskim komunikacijama bavi se od 1973. godine do danas. Sudjeluje u sustavu natjecanja mladih tehničara (NMT) koji provode Hrvatska zajednica tehničke kulture i Agencija za obrazovanje. Dobitnik je dviju godišnjih nagrada „Oton Kučera“ koje dodjeljuje Zagrebačka zajednica tehničke kulture.

Život i društvo

Čakovec: više od 200 Malaca Genijalaca iz cijele Hrvatske natjecalo se u mentalnoj aritmetici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međunarodna škola za intelektualni razvoj djece „Malac Genijalac“ u suradnji s Međimurskim veleučilištem u Čakovcu organizirala je 19. svibnja Državno natjecanje u mentalnoj aritmetici. Riječ je o djeci u dobi od 5 do 12 godina koja uspješno računaju mentalno velike količine brojeva nevjerojatnim brzinama.

Voditeljica škole „Malac Genijalac” Ines Slunjski naglasila je kako je ovo treće izdanje natjecanja koje se održava u Hrvatskoj i na kojemu sudjeluje 200-tinjak natjecatelja iz cijele zemlje.

– Samo natjecanje odvija se u dvije kategorije, mentalna matematika i mentalna aritmetika. Natjecanje traje nekoliko sati, za što natjecatelji moraju imati gotovo savršene uvjete za koncentraciju, a sastoji se od pismenog dijela te mentalnog računanja – pojasnila je Slunjski.

Natjecanje se održava na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu, čija je glavna organizatorica Ines Slunjski studentica.

– MEV je ponosni suorganizator ovog natjecanja. Time potičemo jednu kreativnost budući da je glavna organizatorica naša studentica. Naše razmišljanje, odnosno naš cilj je ne samo bavljenje obrazovanjem i visokom znanosti, već i poticanje naših bivših studenata da se što prije uključe u svijet poduzetništva. Na tom putu svojim diplomantima pružamo maksimalnu potporu – poručio je dekan fakulteta Igor Klopotan, dodavši da je takav primjer potpore upravo podrška Slunjski u organizaciji ovog događaja te je izrazio zadovoljstvo što se na natjecanju na MEV-u okupio veliki broj djece. Podsjetio je i da je Škola „Malac Genijalac“ 2022. godine osvojila „Franšiznu nagradu godine“ u kategoriji najbolja regionalna franšiza.

Na otvorenju natjecanja bio je i župan Međimurske županije Matija Posavec, koji je također izrazio zadovoljstvo što se natjecanje održava upravo u Međimurskoj županiji.

– Informatika, matematika, zapravo sva područja u STEM zanimanju su nešto čemu dajemo posebnu pozornost. Imamo odlične državne prvake i prvakinje, imamo kvalitetno Međimursko veleučilište, adekvatan prostor te STEM park. Suradnja sa školom „Malac Genijalac” nas je dovela do toga da 200-tinjak djece iz cijele Hrvatske može biti dio ovog natjecanja na MEV-u – kazao je Posavec te dodao kako je uvjeren da, tko god pobijedi, sigurno će dostojno predstavljati svoj kraj i Hrvatsku na europskim i svjetskim natjecanjima.

Nastavite čitati

Život i društvo

Gdje je najbolje odložiti zimske gume tijekom ljetnih mjeseci? Evo koje tri stvari treba izbjegavati

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

gume, zimski uvjeti

S dolaskom ljeta veliko pitanje je gdje odložiti zimske gume. Mnogi ljudi svoje gume skladište na otvorenom jer nemaju mjesta u garaži ili podrumu.

Vrlo je važno pravilno skladištenje zimskih guma. Ako imate gume na naplatcima, treba ih objesiti na zid ili naslagati jednu na drugu, prema savjetima Udruge uvoznika guma u Norveškoj, a prenosi portal HAK revija.

To će spriječiti da se gume isprazne. Tri stvari uvelike pridonose pogoršanju svojstava guma: toplina, svjetlost i vlaga. Stoga je zid garaže možda mjesto koje je najmanje prikladno. Temperatura je jedan od najvažnijih faktora. Ako se gume dugo čuvaju na visokoj temperaturi, iznad 25 stupnjeva, guma će se osušiti i popucati, a u neizoliranoj garaži ljeti se lako mogu zabilježiti takve temperature, ako ne i više. Stoga, zapamtite najbolja temperatura za gumu je 10-15 stupnjeva. Isto tako, jaka sunčeva svjetlost ili svjetlost lampe koja emitira puno UV zračenja također je štetna za gume. To znači da guma brže ˝stari˝, postaje tvrđa i gubi svojstva brže nego što je potrebno.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje