Povežite se s nama

Kultura

FOTO Umijeće skelarenja proglašeno nematerijalnim kulturnim dobrom

Objavljeno:

- dana

U Skelarskoj hiži u Svetom Martinu na Muri održana je konferencija za medije i prigodna svečanost na kojoj je predstavljeno novo postignuće u domeni kulture Međimurja.

Tradicija i umijeće skelarenja u kontinentalnoj Hrvatskoj proglašeni su nematerijalnim kulturnim dobrom te upisani u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.

Župan Matija Posavec istaknuo je da na 17. kulturno dobro iz Međimurja u nacionalnom Registru treba biti ponosan.

-17 je to blaga našega kraja, 17 tradicija i 17 nama nemjerljivih vrijednosti. Identitet se čuva njegovanjem kulture i povijesti i mi to uspješno činimo godinama. Skelarenje je ne tako davno bio način života naših starih, a upisom ove tradicije i umijeća u Registar, općina Sveti Martin na Muri i cijeli gornjomeđimurski kraj mnogo dobiva jer raste i vrijednost ove iznimne turističke atrakcije – rekao župan, te dodao da svaki kutak Međimurja čuva poneko blago iz davnina za nove generacije i ponosno ga pokazuje posjetiteljima.

Direktor Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula kaže da Međimurje, u odnosu na broj stanovnika, ima najviše zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara u Hrvatskoj ili je u samom vrhu.

-To govori o bogatstvu tradicije i povijesti, o marljivosti naših ljudi, ali i njihovoj svijesti o očuvanju svojih blaga. Turistička zajednica nastoji takve potencijale pretvoriti u turistički proizvod, a zahvaljujući Ministarstvu kulture, koje je prepoznalo vrijednost skelarenja uz Muru, put prema tom cilju nam je otvoren – naglasio je Rudi Grula.

-Obale Mure spajane skelama bile su u prošlosti poput interneta: tu su se razmjenjivale vijesti, tu su se ljudi susretali, veselili, te je skelarenje mnogo više od pukog prelaska rijeke, što je opjevano i u međimurskoj popevki – istaknuo je Rudi Grula, te dodao da Međimurje ima sedam skela, čime i najveću gustoću u Hrvatskoj, a uz podršku Ministarstva prometa te veliku predanost lokalnih ljudi, skelaranje je i danas živo, mahom u turističke i rekreativne svrhe. U općini Sv. Martin na Muri otišli su i korak dalje te rekonstruirali Skelarsku hižu koja turistima nudi atraktivnu plovidbu prošlošću.

Domaćin svečanosti Martin Srša, načelnik Općine Sveti Martin na Muri, dodaje da je upis u Registar iznimno važan događaj za promociju općine.

Svečanosti su prisustvovali i načelnici općina Belica Zvonimir Taradi, Podturna Perica Hajdarović, te Donje Dubrave Marijan Varga, kao i predstavnici međimurskih LAG-ova i brojnih udruga.

Uz sklelarenje, nematerijalno kulturno dobro je i međimurska popevka, medičarski obrt, kotoripska skupina govora, svetomarska toponimija, štrigovska skupina govora, tradicijsko lončarstvo, zatim umijeće izrade čipke na području Svete Marije, umijeće izrade tradicijskih igračaka, kao i umijeće i sviranje cimbala, izrada pokladne maske pikač u Selnici, izrada tradicijskih božićnih jaslica, božićnog nakita, tzv. kinča, te božićnog lustera, umijeće sviranje na tamburama farkašicama, zlatarenje u Međimurju i izrada črnih pisanica te bratimljenja i sestrenja u Donjoj Dubravi.

Kultura

Koncert Big banda i Ansambla za popularnu glazbu Glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na odjelu za puhačke instrumente postoje dva orkestra – srednjoškolski i osnovnoškolski orkestar u koje su uključeni svi učenici odjela, kao i Big Band i Jazz orkestar koji učenici mogu pohađati fakultativno.

Nakon što su se osnovnoškolski i srednjoškolski članovi puhačkog orkestra varaždinskoj publici predstavili na koncertu, ovog će utorka doći red na članove Big banda Glazbene škole u Varaždinu i Ansambla za popularnu glazbu.

Članovima Big banda Glazbene škole u Varaždinu na sceni će se pridružiti i njihov voditelj Gordan Perši, a Ansambl za popularnu glazbu predstavit će se pod vodstvom svog nastavnika Marka Prepelića.

Ne propustite priliku čuti talentirane učenike varaždinske Glazbene škole. Koncert će se održati 21. svibnja 2024. godine u 19.00 sati na Kazališnom trgu. U slučaju lošeg vremena, koncert će se održati na prostorima Scene Rogoz.

Nastavite čitati

Kultura

Na “Srijedi u Muzeju“ doznajte sve o leptirima i drugim osebujnim kukcima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz Međunarodni dan biološke raznolikosti u sklopu Srijede u Muzeju Gradski muzej Varaždin u suradnji s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije organizira nekoliko sadržaja koji će se održati 22. svibnja.

Program počinje u 19 sati u palači Herzer, gdje se predstavljaju dva edukacijska izdanja s prirodoslovnim temama koja su po konceptu i obradi sadržaja namijenjena ponajprije školskoj populaciji, ali i širem rasponu čitatelja.

Svijet kukaca je edukacijsko-kreativna knjižica objavljena u nakladi Gradskog muzeja Varaždin uz istoimeni stalni postav Prirodoslovnog odjela GMV-a, koji će predstaviti autorica Jelena Petković, kustosica pedagoginja u GMV-u (stručni suradnici na publikaciji su dr. sc. Mišel Jelić, Ivica Pakrac).

Po formatu slično izdanje Svijet leptira, koje se odnosi na područje uz rijeku Bednju te Ivanščicu i Ravnu goru, objavila je JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije (tekst i zadaci: Udruga Bioteka, Smak kolektiv, Katarina Horvat, Kristina Duvnjak, Zrinka Ostović, Valentina Dominić; fotografije: arhiva JU PRIRODA Varaždinske županije, Flickr.com, Wikimedia commons), a o njemu će govoriti ravnateljica te ustanove Sanja Kopjar. Na grafičkom oblikovanju obaju izdanja radio je isti tim Smak kolektiva – dizajnerica Valentina Dominić i ilustratorica Zrinka Ostović, koja će također dati kratak osvrt o svom radu na ovim publikacijama.

Više o leptirima, jednoj od najbrojnijih skupina kukaca na svijetu, s trenutno oko 200.000 opisanih vrsta, posjetitelji će imati prilike doznati i na popratnom predavanju, s naglaskom na njihova staništa na području Varaždinske županije, gdje još uvijek obitavaju i pojedine rijetke vrste, zbog kojih su livade uz rijeku Bednju postale sastavni dio europske ekološke mreže Natura 2000. Predavanje je pripremio dr. sc. Toni Koren, biolog i jedan od najvećih stručnjaka za leptire Hrvatske, autor nekoliko stručnih knjiga i stotinjak znanstvenih radova, koji s temama vezanima uz zaštitu prirode i biološku raznolikost često gostuje u TV i radijskim emisijama.

Dr. sc. Toni Koren s preparatorom na Prirodoslovnom odjelu GMV-a Ivicom Pakracom vodit će i prirodoslovnu radionicu Lov noćnih leptira, koja je zaključni dio programa, a održava se od 21 sat na ulazu u Stari grad. Svjetleće piramide bit će postavljene podno bedema, a osim što će neke od noćnih leptira i drugih kukaca imati prilike vidjeti uživo, posjetitelji će saznati i brojne zanimljivosti iz njihova života.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje