Povežite se s nama

Kultura

U Svetoj Mariji održana jubilarna 20. smotra pjevačkih zborova i vokalnih sastava

Objavljeno:

- dana

U nedjelju, 10. lipnja, u Svetoj Mariji održana je jubilarna 20. smotra pjevačkih zborova i vokalnih sastava.

Smotra je otvorena u 15 sati uvodom i pozdravnom riječju. U konkurenciji za 51. susret hrvatskih pjevačkih zborova, koji će se održati u Rovinju 6. i 7. listopada, nastupili su Pjevački zbor „Josip Štolcer Slavenski“ iz Čakovca, Pjevački zbor „Josip Vrhovski“ Nedelišće, i Mješoviti pjevački zbor „Dr. Vinko Žganec“ Vratišinec.

Hrvatski sabor kulture Državni susret hrvatskih zborova kontinuirano organizira od 1968. godine

Osim njih, predstavili su se i Pjevački zbor Strahoninec, Pjevački zbor „Sveti Juraj na Bregu“ Pleškovec, Pjevački zbor umirovljenika Čakovec, te Pjevački zbor Kulturno-umjetničkog društva „Mura“ iz Murskoga Središća. U kategoriji izvorne pučke glazbe predstavili su se Ženska vokalna skupina KUD-a „Katruže“ Ivanovec, Kulturno-umjetnička udruga „Društvo žena Gornji Kraljevec“, Mješovita pjevačka skupina KUD-a Žiškovec i Muška vokalna skupina KUD-a „Katruže“ Ivanovec.

Sa svake smotre i/ili samostalnog preslušavanja za Susret po preporuci selektora, može se kvalificirati po jedan zbor. Iznimno, nakon svih preslušanih nastupa, selektor može predložiti jednog dodatnog predstavnika s održane smotre.

Nakon kratke pauze, nastupili su folklorni mali vokalni sastavi. U toj kategoriji publiku su bez riječi ostavili Ženska vokalna skupina KUU „Veseli Međimurci“ iz Čakovca, Ženska vokalna skupina „Ftičice“ Mursko Središće, te Ženska vokalna skupina „Sveti Marko“ Selnica. U kategoriji slobodnih stilova i žanrova nastupio je samo jedan sastav: Muška vokalna skupina Pjevačkoga zbora „Sveti Juraj na Bregu“ Pleškovec. Izvan kategorija Dom kulture u Svetoj Mariji pjesmom su ispunili još i Mješovita skupina pjevača KUD-a Mačkovec, Ženska pjevačka skupina KUD-a Goričan, Mješovita pjevačka skupina „Fijolice“ Međimurskoga folklornog društva iz Ljubljane, te Udruga „Pjesma“ Općine Donji Kraljevec.
Sve zborove i vokalne sastave budno je pratio selektor Hrvatskog sabora kulture, Robert Homen.

Susret u Rovinju

Susret hrvatskih pjevačkih zborova zborski je festival od nacionalne važnosti s dugogodišnjom tradicijom koji na godišnjoj razini okuplja najbolje hrvatske zborove, s ukupno više od 600 pjevača. Ova razglednica hrvatskog zborskog amaterizma zamišljena je kao natjecanje i susret ljubitelja zborskog pjevanja. Hrvatski sabor kulture Susret kontinuirano organizira od 1968. godine, s ciljem okupljanja i poticanja amatera i njihovog sustavnog razvoja. Svi zborovi koji žele sudjelovati na Susretu obvezatni su nastupiti na smotrama. Na smotrama zborovi moraju izvesti cjelokupni program zasnovan na Pravilima Susreta.

U županijama gdje se prijave najmanje dva zbora, obvezni su održati zajedničku smotru. Na područjima u kojima nema dovoljno zborova da bi se održala smotra, poželjno je udruživanje više zborova iz raznih županija.

U županijama gdje se prijave najmanje dva zbora, obvezni su održati zajedničku smotru. Na područjima u kojima nema dovoljno zborova da bi se održala smotra, poželjno je udruživanje više zborova iz raznih županija. Ukoliko i to nije moguće, pojedini zborovi mogu se kvalificirati na Susret i putem javnog samostalnog preslušavanja na kojemu moraju izvesti program zasnovan na Pravilima Susreta pred selektorom koji, ovisno o kvaliteti izvedenog programa, daje preporuku za nastup na Susretu.

U kvalifikacijama za državni susret nastupili su zborovi iz Čakovca, Nedelišća i Vratišinca

Sa svake smotre i/ili samostalnog preslušavanja za Susret po preporuci selektora, može se kvalificirati po jedan zbor. Iznimno, nakon svih preslušanih nastupa, selektor može predložiti jednog dodatnog predstavnika s održane smotre, uz uvjet da njihov izvedeni program odgovara Pravilima i zadovoljava umjetničke elemente i mjerila Susreta, obogaćuje program Susreta, ako za to postoje financijski uvjeti. Zborovi koji se svojim nastupom na Smotri kvalificiraju za Susret, automatski stječu pravo na osvajanje jedne od Plaketa Susreta – Brončane, Srebrne ili Zlatne.
Rezultati Smotre u Svetoj Mariji saznat će se tijekom ovoga ili idućega tjedna, kad selektor pošalje izvještaj.

Kultura

U Varaždin stiže hrvatski Indiana Jones, arheolog koji je svoje avanture predstavio u 40-ak zemalja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 8. svibnja u palači Herzer GMV-a o svom profesionalnom putu, koji ga je odveo na brojne iznimne arheološke lokalitete, govorit će hrvatski arheolog Drago Obradović.

Tijekom 50 godina djelovanja Drago Obradović održao je brojna predavanja u 40-ak zemalja na pet kontinenata pred posjetiteljima te u televizijskim i radijskim emisijama.

Redovito sudjeluje na međunarodnim kongresima biblijskih arheologa, kao i u arheološkim studijskim ekspedicijama na Bliskom istoku. Višekratno je obišao i snimio zaboravljene gradove drevnih civilizacija koje, kako navodi, dosad nije posjetila nijedna filmska ekipa.

Trostruki je magistar znanosti i gostujući profesor na nekoliko fakulteta te autor više knjiga, među kojima su Arheologija potvrđuje Bibliju (prevedena na 11 jezika), Otkrijte čuda drevnog Egipta, Senzacionalna arheološka otkrića (tri izdanja), Nestali gradovi i civilizacije (prevedena na četiri jezika) i druge.

Ovog puta u središtu predavanja, umjesto tajni drevnih civilizacija, bit će njegove autobiografske referencije, na temelju kojih će posjetitelji doznati i zašto su mu neki nadjenuli naziv hrvatski Indiana Jones. 

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje