Povežite se s nama

Kultura

Kulturno-umjetničko društvo Donji Vidovec predstavilo međimurske popevke, plesove i nošnje u Krakovu!

Objavljeno:

- dana

U Donjem Vidovcu zadnjih je desetak dana vrlo aktivno.

Nakon što su održali svečanu sjednicu Općinskog vijeća, Vidovčani su organizirali Festival folklora i tradicije, Vidovsko proštenje, a Kulturno-umjetničko društvo Donji Vidovec, osim što je organiziralo Festival folklora, sudjelovalo je i na Smotri folklora u Donjoj Dubravi.

Festival folklora

Festival folklora i tradicije “Vidovo 2018.” održan je u subotu, 16. lipnja, na prostorima Nogometnoga kluba Vidovčan. Program je tog dana započeo u 18.15 mimohodom svih folklornih skupina od Doma kulture prema Sportskom parku Kalanica. Nastupili su Hrvatsko kulturno društvo „Međimurje“ iz Ljubljane, Kulturno-umjetničko društvo Kuševac, Folklorni ansambl Bilje, Kulturno-umjetničko društvo „Zrin“ iz Legrada te dječja, starija folklorna i tamburaška sekcija KUD-a Donji Vidovec.

U Donjem Vidovcu zadnjih je desetak dana vrlo aktivno. Kulturno-umjetničko društvo Donji Vidovec, osim što je organiziralo Festival folklora i tradicije, sudjelovalo je i na Smotri folklora u Donjoj Dubravi.

Predstavili su se i članovi Zbora umirovljenika i starijih osoba Općine Mali Bukovec. Program Festivala vodila je Monika Cenko, također aktivna članica domaćina. Načelnik Općine Josip Matulin prisutnima je uputio pozdrav, dok im je mnogo sreće u daljnjem djelovanju zaželio bivši načelnik Općine u šest mandata, sadašnji zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec.

Festival folklora i tradicije je vjerojatno najvažniji dio proslave Dana Općine. Održava se u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Donji Vidovec, a na njemu često nastupaju kulturno-umjetnička društva i udruge uključeni u projekt “Europa za građane”.

Put u Krakov

Osim sudjelovanja u svemu navedenome, KUD Donji Vidovec je od 22. do 25. lipnja boravio i u poljskom gradu Krakovu. U Poljsku su otputovali na poziv Miloša Cvetića, jednoga od organizatora Međunarodnoga folklornog festivala u Krakovu. Predstavili su se izvornim kolima s donjomeđimurskog područja te koreografijom pjesama i plesova iz Međimurja. Usput su stali i u slovačkome mjestu Kolarovu, gdje se održavala trodnevna konferencija projekta “Europa za građane”, kojega je vidovečki KUD stalni sudionik. Zbog gostovanja u Poljskoj Vidovčani nisu mogli sudjelovati na konferenciji, no pozdravili su se s projektnim menadžerom Peterom Hannom, koordinatorom projekta, i drugim sudionicima te se, na radost prisutnih, predstavili plesom i pjesmom, nakon čega su nastavili put u Krakov.

Članove KUD-a Donji Vidovec za nastup su pripremali Matulin (tamburaška sekcija) i dopredsjednica KUD-a Magdalena Krištofić (folklorna sekcija)

– Krakov je prekrasan grad, publika nas je ovdje jako dobro prihvatila. Iskoristili smo priliku da razgledamo sve što smo mogli. Tako smo posjetili poznati rudnik soli, Wieliczku, udaljen svega šesnaest kilometara od Krakova. Osim toga, bili smo i u zloglasnom Auschwitzu, što je bilo potresno iskustvo, ali i u rodnome mjestu pape Ivana Pavla II., Wadowicama.

Iznimno mi je drago što smo dobili priliku predstaviti kulturnu baštinu našega malog Međimurja pred brojnom publikom. Nastupala su i druga folklorna te kulturno-umjetnička društva iz Hrvatske, Češke i Mađarske. Suradnja, upoznavanje i zbližavanje putem glazbe neke su od osnovnih ideja te umjetnosti. Mislim da smo na ih ovom putovanju u potpunosti ostvarili – rekao je Nikola Matulin, predsjednik KUD-a Donji Vidovec. Vidovčani su odlučili maksimalno iskoristiti posjet Poljskoj, pa gotovo da nisu imali „lufta“ između raznih događanja, proba, nastupa i drugih aktivnosti, što se pokazalo osobito napornim nakon šesnaestosatnog puta.

Peripetije

Putovanje su im dodatno zakomplicirali i radovi na prometnicama, zbog čega su povremeno morali putovati okolnim pravcima, te nestalno vrijeme, odnosno česta izmjena kišovitih i sunčanih razdoblja. Unatoč kiši, koja je povremeno publiku natjerala pod krovove obližnjih štandova i pubova, nastup Međimuraca polučio je zanimanje brojnih prolaznika te izmamio velik aplauz. Članove KUD-a Donji Vidovec za nastup su pripremali predsjednik Društva Matulin (tamburaška sekcija) i dopredsjednica KUD-a Magdalena Krištofić (folklorna sekcija).

Suradnja, upoznavanje i zbližavanje putem glazbe neke su od osnovnih ideja te umjetnosti. Mislim da smo ih na ovom putovanju u potpunosti ostvarili – rekao je Nikola Matulin, predsjednik KUD-a Donji Vidovec.

Ove će godine mladi iz Društva, koje vodi Monika Cenko, nastupiti u Vinkovcima na Dječjim Vinkovačkim jesenima, dok će stariji folkloraši na smotru u Voloder. Čeka ih i novo gostovanje u Rumunjskoj u kolovozu, gdje će se Donjovidovčani predstaviti treći put. Naime, nastupit će na Folklornom festivalu “Carei fest 2018.”, koji organiziraju njihovi kolege iz Rumunjske pod vodstvom Dragoša Giorgeska.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje