Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinsku Aglomeraciju istražuje DORH. Najveći projekt grada ikad obustavlja se na 90 dana, radnicima manje plaće, a građanima skuplja voda

Objavljeno:

- dana

Projekt varaždinske Aglomeracije postaje predmet istrage DORH-a.

Najveći projekt ikad u Varaždinu, s PDV-om vrijedan gotovo milijardu kuna zbog istrage će djelomice biti obustavljen na 90 dana.

Zaustavljaju se radovi u Varaždinu, Cestici, Vinici, Petrijancu i Sračincu.

Za to će se vrijeme Aglomeracijom baviti MUP, DORH i kontrolne službe za potrebe Europske unije pod sumnjom da je tvrtka u procesu javne nabave bila u sukobu interesa zbog potpisanih pisama namjere s Aquatehnikom u vremenu od siječnja do travnja 2017. godine.

U to je vrijeme direktor Varkoma i predsjednik Skupštine Aquatehnike bio Vlado Vlašić, a direktor Aquatehnike bio je Darko Katančić.

– Hrvatske vode su kao posredničko tijelo obavjestile DORH o potencijalnom sukobu interesa te istovremeno upozorile i Varkom da DORH-u treba vremena za utvrđivanje činjenica eventualnog sukoba interesa. Inače, mi smo sami još u veljači ove godine upozorili o mogućem sukobu interesa, iako je bilo visokih dužnosnika s nacionalne razine koji su nam savjetovali da to ne radimo – rekao je novinarima direktor Bunić na hitno sazvanoj pressici za danas u Gradskoj vijećnici.

Ministrica inzistirala

Radovi su obustavljeni na prijedlog Hrvatskih voda i inzistiranje ministrice Regionalnog razvoja i EU fondova Gabrijela Žalac, s kojom su se čelnici Varkoma i Grada sastali nekoliko puta.

Direktor Varkoma Željko Bunić na obustavu je pristao bez pogovora kako bi osigurao Varkom od potencijalnog plaćanja 550 milijuna kuna i velikih problema.

A baš to bi se dogodilo u slučaju da Varkom nastavi s projektom, a DORH potom utvrdi sukob interesa. Varkom bi ostao bez novaca od EU fonda i sam morao platiti projekt, što bi za tvrtku bilo pogubno.

Ipak, smatraju Željko Bunić i dogradonačelnik Varaždina, Zlatan Avar šteta je za Varkom već napravljena. Jedino se, kažu, nadaju da ona neće postignuti drastične razmjere.

– Požar gori, trenutno ga lokaliziramo, ali prijeti vatrena stihija – slikovito je upozorio direktor Bunić, koji je na mjesto direktora Varkoma došao prije pola godine i već se suočio s mogućom katastrofom.

On i zamjenik Avar glavnim krivcima za ovu situaciju smatraju bivšeg gradonačelnika Gorana Habuša i članova SDP-a i HNS-a koji su tad’ većinom sjedili u Nadzornom odboru i upravama tvrtki ali nisu reagirali.

Zbog svega su Zlatan Avar i Željko Bunić dali naslutiti da će povesti i pravne korake protiv Gorana Habuša, a određene posljedice će snositi i Branka Matavulj, tad pročelnica u Gradu za poslove gradonačelnika, a danas zaposlena na drugom radnom mjestu u Gradskoj vijećnici.

Posljedice za radnike

Dobro poslovanje Varkoma u zadnje je vrijeme opasno poljuljano s najmanje četiri strane. Za otpremnine radnicima i dugove dobavljačima  u ugašenoj Aquatehnici plaćeno je 11 milijuna kuna, potrošnja vode ne raste, voda već osam godina ima istu cijenu, a u međuvremenu je došlo i do problema sa spornim ugovorima.

Istovremeno je konstantno rastao broj zaposlenih

Zbog toga Željko Bunić najavljuje ozbiljno restrukturiranje, a iako neće to konkretno reći očigledno će biti i otkaza. Promjene su već počele smanjivanjem koeficijenta plača za ukupno sedam posto i „više neće biti zaposlenih koji ništa ne rade“.

Iako će Aglomeracija na tromjesečno „čekanje“, neće sve zamrijeti. S radom će prestati dvije faze, dvije će se nastaviti, a i dalje se radi na nabavci pročistaća. Također, Varkom će do daljnjega staviti na stand by ostale aktivnosti na aglomeracijama u Varaždinskoj županiji.

Sad ne preostaje ništa osim 90 dugih dana čekanja kako bi se vidjelo hoće li Varaždin i okolica završiti svoj najveći projekt ikad. A, radnici Varkoma će vidjeti kako će se cijela situacija odraziti na njih. Direktor Bunić jedino kaže da će „promjena sigurno biti“ i poziva zaposlenike na lojalnost tvrtki u ovim izazovnim vremenima.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje