Povežite se s nama

U fokusu

Ministrica Divjak uoči početka “Škole za život” roditeljima napisala pismo: “Počinje najvažnija godina u zadnjih 20 godina”

Objavljeno:

- dana

Tjedan dana prije početka nove školske godine i uvođenja eksperimentalnog programa “Škola za život” ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak pismom se obratila roditeljima.

Pismo je objavljeno na stranicama Ministarstva, a na samom početku ministrica kaže kako je pred nama najvažnija školska godina u posljednjih 20 godina jer dugo isčekivana reforma obrazovanja konačno ulazi u učionice.

– Protekla godina bila je izazovna za tim u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, ali i uzbudljiva jer su pokrenuti značajni reformski procesi počevši od reforme nepravedno zapostavljenoga strukovnog obrazovanja, do unaprjeđivanja sustava visokog obrazovanja i znanosti. Bila je to godina rezultata i iskoraka, ali i godina pripreme kurikularne reforme općeg obrazovanja – navodi se u pismu objavljenom na stranicama Ministarstva.

Na cijeni – kritika

Prema procjenama Europske komisije, čak 65 posto djece koja sada počinju osnovnoškolsko obrazovanje radit će u zanimanjima i na poslovima koja danas ne postoje, a procjena je i da će u budućnosti za 90 posto poslova trebati barem osnovna razina digitalne pismenosti. Stoga u svijetu automatizacije i digitalizacije učenici trebaju imati bitno drukčiji skup vještina i znanja, kao i samostalnost i odgovornost, te je krajnje vrijeme da im škole omoguće takav sveobuhvatan osobni i profesionalni razvoj.

– Kako bismo bili spremni odgovoriti na izazove svijeta koji se mijenja strahovitom brzinom, 8.500 učenika i učenica i 2.000 učiteljica i učitelja u 74 “Škole za život” prvi će krenuti u novu školu. Školu u kojoj nestaju zidovi, a cijeli svijet postaje učionica. Ovo je, naravno, tek korak prema uvođenju reforme u sve škole. Međutim, sigurna sam da će se već od ove školske godine osjećati duh promjena u svim školama, a posebno stoga što smo uveli nove suvremene kurikulume iz Informatike u svim osnovnim i srednjim školama i Informatika je konačno postala obavezni predmet u 5. i 6. razredima osnovnih škola u Hrvatskoj – istaknula je u pismu Divjak.

Svi važni u reformi

Navodi da su za “Školu za život” spremni novi kurikulumi i 30% lakši eksperimentalni nastavni materijali koji prvi put stavljaju naglasak na rješavanje problema i kritičko mišljenje te upotrebu digitalnih i interaktivnih sadržaja koji će biti raspoloživi na besplatnim tabletima svim učenicima u eksperimentalnim školama.

– Vaša uloga u reformi, dragi roditelji i skrbnici naših učenica i učenika, iznimno je važna. Organizirat ćemo posebne roditeljske sastanke i fokus grupe kako biste nam dali što više povratnih informacija kako vi vidite reformu i koje korake smatrate važnima kako bi učenici bili što samostalniji u učenju za život – ističe ministrica koja je na kraju pozvala roditelje na suradnju, potporu, argumentirano kritiziranje te razgovore.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje