Povežite se s nama

Život i društvo

“Nikada u 18 godina u Općini Sračinec nije odrađeno više projekata u tako kratkom vremenu kao sada!”

Objavljeno:

- dana

– Početkom ove godine, prvi put otkad Općina Sračinec djeluje kao jedinica lokalne samouprave, dogodio se pokušaj opstrukcije vlasti preko Općinskog vijeća od strane vijećnika Narodne stranke – Reformista.

Buran početak godine na kraju je završio koalicijom HNS-a i HDZ-a u Općini Sračinec, čime smo osigurali stabilnost, što nam je omogućilo da dalje nastavimo sa zacrtanim planom razvoja Općine i započetim projektima – rekao je Božidar Novoselec, načelnik Općine Sračinec, koja ovog vikenda brojnim programima pod nazivom Dani Miholja slavi Dan Općine. Tim povodom s čelnim čovjekom Općine razgovarali smo o aktualnoj političkoj situaciji i planovima razvoja jedne od rijetkih općina u Hrvatskoj s pozitivnim prirodnim prirastom.

Pet do 12

Na koji način su Reformisti pokušali opstruirati općinsku vlast?
Više od šest mjeseci prije zakonskog roka za donošenje proračuna Općine Sračinec počeli su pritisci od strane vijećnika Narodne stranke – Reformista prema općinskim vijećnicima iz drugih stranaka s ciljem da dobiju prevlast u Općinskom vijeću. Prvo su se namjerili na jednog vijećnika HNS-a, čija je supruga dobila posao u Općoj bolnici Varaždin. Zaprijetili su mu da će njegova supruga dobiti otkaz ako ne prijeđe u NS – Reformiste. Kad to nije uspjelo, počeli su pritisci prema Hrvatskoj stranci umirovljenika (HSU), s kojom je HNS u Općini Sračinec dosad uvijek bio u koaliciji. Uz priče da „Općina ne može dati toliko novaca koliko može Radimir Čačić“, predsjednica HSU-a u Sračincu na kraju se okrenula protiv nas. Tako smo se našli u situaciji da dalje više ne možemo nastaviti putom koji smo si zacrtali i bili su ugroženi brojni projekti od općeg interesa. Ipak, ono što me posebno pogodilo u cijeloj toj priči je namjera NS – Reformista da smijene predsjednicu Općinskog vijeća Stanku Miko. To je mjesto sada pripalo HDZ-u, no ako postoji ijedna osoba s područja Općine Sračinec koja svojim radom zaslužuje tu funkciju, to je ona. Cjelokupna situacija je na kraju dovela do koalicije HNS-a i HDZ-a u Općini Sračinec.

Još nikad niste bili u koaliciji s HDZ-om u Sračincu?
Ne. Ali, kako je HDZ naš koalicijski partner na državnoj razini, jednostavno sam sjeo za stol s predsjednikom HDZ-a u Općini Sračinec, koji je prepoznao ozbiljnost Općine Sračinec i projekte te smo dogovorili koalicijsku suradnju, koja sada teče u pozitivnom smjeru. Imamo 15 prijavljenih projekata na razna ministarstva i zadovoljstvo mi je reći da su svi dobili – zeleno svjetlo.

Među njima je i projekt “Velika graba“, koji nije ušao u proračun?
Tako je. Za ovaj mandat predvidjeli smo jedan veliki projekt koji zbog osobnih interesa smeta oporbenim vijećnicima NS – Reformisti i koji je njihovim amandmanom izbačen iz proračuna. Uspjeli smo ga pokrenuti nakon rebalansa proračuna. Od Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU-a dobili smo 130.000 kuna za projektnu dokumentaciju i doslovno 20 minuta do 12 sati prijavili ga za financiranje putem europskih fondova. Riječ je o projektu od 8 milijuna kuna, pri čemu nam je namjera dobiti 90 % bespovratnih sredstava. Mislim da imamo doista velike šanse da se to obistini.

Zašto je taj projekt važan za Općinu Sračinec?
Projekt je važan zbog osiguravanja boljeg standarda stanovnika Općine Sračinec. U okviru tog projekta planira se izgraditi natkrivena bina za javne nastupe s amfiteatrom. Tu će biti i vanjski fitness, odbojka na pijesku, badminton, šah, stolni tenis, a uredit će se i edukativne staze kroz koje će biti predstavljena povijest same Općine Sračinec, ali i Varaždinske županije. Izgradit će se i dvije fontane s klupicama za odmor te roštilji, za obiteljska okupljanja na otvorenom. Naravno, planiramo izgraditi i moderno dječje igralište zajedno s uređenim zelenim površinama i javnim WC-ima.

”Projektni bum”

Koji su ostali projekti za koje ste već osigurali novce iz EU fondova?
Moram naglasiti da turbulentna politička događanja s početka godine nisu zaustavila entuzijazam općinske vlasti. Unatoč previranjima, mi smo se pripremali za prijave na fondove i natječaje ministarstava i moram reći da nikada u 18 godina koliko sam načelnik nije odrađeno više projekata u tako kratkom vremenu kao što smo to učinili sada.

Kompletno smo pripremili projekt uređenja ceste u Ulici kralja Tomislava, vrijedan 1,2 milijuna kuna, za koji smo dobili 100.000 kuna od Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU-a. Izabran je izvođač radova i do sredine iduće godine projekt će biti realiziran. Pripremili smo projekt rekonstrukcije ceste u Ulici Matije Gupca u Sračincu, ukupne vrijednosti 1,1 milijun kuna, za koji smo od Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja dobili 405.000 kuna.

Zgradu Općine Sračinec aplicirali smo za energetsku obnovu te smo od Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja dobili 506.000 kuna. Sveukupno je projekt „težak“ 1,1 milijun kuna. Kandidirali smo i projekt adaptacije starog dijela vrtića, te smo od Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku dobili 535.000 kuna. Ukupna investicija je 1,2 milijuna kuna.

Zar Općina Sračinec nema novi vrtić? Zašto se ide u adaptaciju starog?
Činjenica jest da smo izgradili novi dječji vrtić, koji je svečano otvoren prošle godine, no on je popunjen. Mi smo rijetka općina u Hrvatskoj s pozitivnim prirodnim prirastom, osim prošle godine, kada smo imali jednog umrlog više nego rođenog. Trenutno imamo 135 djece u vrtiću i morat ćemo sportsku dvoranu razdijeliti kako bismo u dio tog prostora smjestili jednu odgojnu skupinu, dok će se drugi dio i dalje koristiti kao sportska dvorana, dok se ne adaptira stara zgrada vrtića. U tijeku je natječaj za ovaj projekt.

Tu je i projekt ČOKSA.

S općinama Cestica i Trnovec partneri smo u projektu ČOKSA, koji je apliciran na Ministarstvo zaštite okoliša, za što smo dobili 486.000 kuna. Riječ je o projektu u okviru kojeg će se održati edukacija mještana za sortiranje miješanog komunalnog otpada. Činjenica jest da mi u Općini Sračinec već pet godina sortiramo otpad, no sada smo ušli u jedan projekt zahvaljujući kojem ćemo osigurati kante većeg obujma za papir i plastiku.


– Nikad više projekata u Sračincu nije pokrenuto u tako kratkom roku – ponosni su načelnik Božidar Novoselec i njegov zamjenik Krunoslav Lukačić

Odobreno nam je 533.000 kuna te ćemo dobiti 568 kanti za papir obujma 240 litara i 632 kante za plastiku obujma 240 litara, što je gotovo dvostruko više nego što imamo sada. Također, osigurat ćemo 661 komposter. Prijavili smo i projekt „Zaželi“, u okviru kojeg će pet žena s područja naše općine raditi kao gerontodomaćice i posjećivati starije obitelji. Imamo i četiri zaposlenika preko javnih radova, koji su nedavno počeli raditi.

A projekti koji su realizirani?
Početkom godine izdvojili smo 100.000 kuna za uređenje crkvenih zvona na crkvi sv. Mihaela i crkvi sv. Benedikta u Sračincu i Svibovcu. Renovirali smo samu konstrukciju koja drži ta zvona i elektroniku, dok su sama zvona na crkvama ostala ista. Uskoro ćemo prijaviti i Grobnu kuću za energetsku obnovu. Ukupna vrijednost projekta je 350.000 kuna, a od LAG-a Sjeverozapad planiramo dobiti 250.000 kuna za taj projekt. U proteklom periodu instalirali smo i dvije pametne klupe, koje smo postavili ispred OŠ Sračinec i u Parku branitelja u Svibovcu Podravskom. Još dvije planiramo postaviti u sklopu projekta “Velika graba”.

Izazov – dvorana

Što je s Poslovnom zonom Sračinec?
Moram se pohvaliti da je krenula intenzivna kupnja parcela u Poslovnoj zoni Sračinec. Prodali smo parcelu od 10.000 kvadrata, a sad ćemo prodati još dvije parcele, jednu od 10.000 četvornih metara i jednu od 20.000 četvornih metara, na temelju čega ćemo prihodovati 2,5 milijuna kuna. Tu je i stambena zona, gdje također očekujemo dodatne prihode od prodaje zemljšta. Dakle, samo od prodaje zemljišta Općina će zaraditi od 2 do 3 milijuna kuna, što će značajno povećati proračun. To je i bila ideja kada smo pokretali zone. Ostvarit ćemo i veće porezne prihode, gotovo 4 milijuna kuna. S obzirom na to da ćemo nakon završetka projekta Aglomeracije urediti, tj. proširiti i asfaltirati naše ulice te urediti pješačko-biciklističke staze na području Sračinca, sve te viškove prihoda planiramo dobro utrošiti.


Jedna od dviju pametnih klupa ispred škole

Što je s Aglomeracije?
Žalim zbog onoga što se svih ovih godina događa vezano uz taj projekt i više se ne usudim prognozirati hoće li kanalizacija biti gotova 2020. ili 2021. godine. Mnogi mještani ne razumiju da je to europski projekt o kojem odlučuju Hrvatske vode, Varkom i izvođači. Njima je uvijek za sve kriv načelnik. Nadam se da će se uskoro krenuti s radovima i da će kanalizacija na području naše općine biti gotova do 2020., odnosno 2021. godine. Nakon toga asfaltirat ćemo i urediti ulice. Rijetko koja općina u Hrvatskoj to može reći, no na području Općine neće biti objekta koji nije obnovljen. Izazov je nova sportska dvorana. Škola zjapi za više prostora i zato planiramo sadašnju dvoranu prenamijeniti u razredna odjeljenja. Istodobno, planiramo izgraditi novu sportsku dvoranu.

Dakle, još uvijek ste poželjna općina za život?
Apsolutno. Povećali smo iznose za novorođene, tako da potpora za novorođenčad za prvo dijete iznosi 1000 kuna, za drugo dijete 1500 kuna i za treće dijete 2000 kuna. Donijeli smo odluku na Općinskom vijeću za sufinanciranje produženog boravka u osnovnoj školi. Jedina smo općina koja će morati imati dva odjeljenja produženog boravka, što znači i zapošljavanje dviju učiteljica.

Financiramo rad asistenata za djecu s posebnim potrebama u vrtiću, a krajem prošle godine dobili smo i status Općine – prijatelja djece, na čemu puno zahvaljujem Stanki Miko i cijelom timu koji je radio na tom projektu. Iako smo dobili službeni status, moram naglasiti da Općina Sračinec već 25 godina živi kao Općina – prijatelj djece. Podupiremo najmlađe, ali i rad svih udruga koje djeluju na području Općine Sračinec. Moram naglasiti da nema nijedne udruge koja nema vlastite i dobro opremljene prostore. Naše udruge aktivno su uključene u sve općinske manifestacije, Općina podupire njihov rad i tako će biti i dalje.

Jedna od tih manifestacija je Srakarski fašnik?
Tako je. To je manifestacija koja je prerasla općinske okvire. Ne mogu vjerovati da tu manifestaciju ne prepoznaje i ne želi bolje iskoristiti Varaždinska županija za promociju turizma. Čak i ne bi bilo potrebno podržati je toliko financijski, koliko marketinški. Srakarski fašnik je po svim pokazateljima i kvaliteti četvrti u Hrvatskoj. Ove godine imali smo 1500 sudionika u povorci.

U Sračinec u petak stiže general Markač

Nakon svečane sjednice Općinskog vijeća u petak bit će otkriveno spomen-obilježje poginulim braniteljima Domovinskog rata s područja Općine Sračinec?
Započeli smo izgradnju spomen-obilježja poginulim braniteljima Domovinskog rata s područja Općine Sračinec, za koje je idejno rješenje dao Igor Šoković, restaurator s područja naše općine. Četiri branitelja s područja naše općine dala su svoje živote za slobodu, a jedan branitelj je preminuo. Inicijativa je pokrenuta od strane Udruge branitelja s područja Općine i odobrena su nam sredstva Ministarstva branitelja za spomen-obilježje, za što je izdvojeno 85.000 kuna. Posebna mi je čast što će na otkrivanje spomenika u petak doći sam general Mladen Markač.

Ove godine imate i jednu specifičnu izložbu.
Tako je. Ove godine pripremili smo i posebnu izložbu znakovlja i obilježja postrojbi HV-a. Autor izložbe je branitelj Ivica Barić, koji mi je jednom prigodom pokazao kolekciju znakovlja i obilježja koje godinama skuplja. Ostao sam zapanjen.

Tabletima “oživjeli” nastavu povijesti

Ove godine obilježili ste 150 godina školstva u Sračincu.
– Naša škola nije uključena u kurikularnu reformu, ali smo kao pioniri izdvojili značajna sredstva kojima smo kupili tablete za nastavu povijesti. Učenici su bili nezainteresirani za ovaj predmet, no kroz ovaj projekt povijest je postala najzanimljiviji predmet u školi! Nije to ništa slučajno jer mi godinama ulažemo značajna sredstva u našu osnovnu školu. Jedna smo od najopremljenijih škola u Varaždinskoj županiji. Već četiri godine financiramo s 50.000 kuna godišnje nabavu školskih ormarića kako bismo olakšali torbe našim osnovnoškolcima.

Odlično opremljeni

Ove godine DVD Svibovec Podravski proslavio je 80 godina.
– Upravo ovih dana dovršava se unutarnje uređenje Doma u Svibovcu Podravskom. Moram pohvaliti da su svibovečki vatrogasci odlično opremljeni. Imaju dva navalna vozila, kombi vozilo, čamac s motorom, stroj za punjenje pijeska i stroj za šivanje vreća. Svibovec Podravski je zapravo otok, znači, sa sjeverne strane je rijeka Drava, a nasuprot derivacijski kanal, pa nam je dobro opremljeno vatrogasno društvo nužna potreba. Posebno me veseli velik broj djece koja su uključena u vatrogastvo. To je jedina garancija da će jedno takvo društvo opstati u budućnosti.

Besplatni pregledi

Često naglašavate da ste jedina općina u Hrvatskoj koja izdvaja značajna sredstva za preventivne preglede prostate i dojke.

Da, iznimno sam ponosan na taj projekt, koji je inicirala i provodi Karmela Majcen, predsjednica Ženske inicijative HNS-a. Poznato je da je sjeverozapadna Hrvatska u samom vrhu Hrvatske po obolijevanju i smrtnosti od raka dojke kod žena i raka prostate kod muškaraca. Kad smo pokretali projekt, bio sam skeptičan kako će proći, no na pregled je došlo 130 muškaraca, što je ogromna brojka. Uložili smo minimalna sredstava, a postigli veliki efekt.

Život i društvo

Maruševec: objavljen Javni poziv mladim obiteljima za ostvarivanje potpore za kupnju i adaptaciju stambenog prostora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Maruševec objavila je prvi ovogodišnji Javni poziv za dodjelu bespovratnih potpora mladim obiteljima za rješavanje njihovog stambenog pitanja, za koji je u općinskom Proračunu ove godine osigurano 55.000 eura.

Mlade obitelji s područja Općine Maruševec mogu ostvariti bespovratnu potporu kroz dvije mjere iz Programa demografskih mjera za poticanje rješavanja stambenog pitanja mladih obitelji na području Općine Maruševec za 2024. godinu, i to za sufinanciranje adaptacije obiteljske kuće te za sufinanciranje kupnje obiteljske kuće/stana.

Prijavitelji mogu ostvariti sufinanciranje za adaptaciju obiteljske kuće na području Općine Maruševec u iznosu do 50 posto prihvatljivih troškova, a najviše do 2000 eura, pod uvjetom da je adaptacija započela nakon završetka 2. Javnog poziva za dodjelu bespovratnih potpora mladim obiteljima za rješavanje njihovog stambenog pitanja na području Općine Maruševec u 2023. godini.

Što se tiče sufinanciranja kupnje obiteljske kuće/stana, prijavitelji mogu ostvariti sufinanciranje u iznosu do 50 posto kupoprodajne cijene, a najviše 4.000,00 eura pod uvjetom da je kupoprodajni ugovor sklopljen nakon završetka 2. Javnog poziva za dodjelu bespovratnih potpora mladim obiteljima za rješavanje njihovog stambenog pitanja na području Općine Maruševec u 2023. godini.

Općina Maruševec stvara uvjete za ostanak i doseljavanje mladih obitelji na svoje područje radi demografske obnove, povećanja broja stanovnika i ravnomjernog gospodarskog razvoja općine. Tome već sada svjedoči 50-ak obitelji kojima smo pomogli da dođu, ovdje ostanu graditi život, svoje obitelji i našu zajednicu. Vjerujemo da će ove i druge naše politike biti dodatni poticaj mladim ljudima za ostanak u našem kraju, imajući na umu da su upravo oni nositelji razvoja i presudni faktor povećanja nataliteta ističe načelnik Mario Klapša.

Javni poziv kao i svi potrebni dokumenti, nalaze se na Internet stranicama Općine Maruševec, a rok za prijavu na Javni poziv je 3. lipnja ove godine.

Nastavite čitati

Život i društvo

Malu maturu položili u OŠ Babinec iz 1974. godine, a nakon 50 godina prisjetili se dogodovština iz školskih dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Cestica

Zajednički susret učenika završnih razreda Osnovne škole Babinec, a koji su osmi A, B ili C razred završili školske godine 1973./74. održan je u petak, 3. svibnja, objavila je Općina Cestica.

Prvi generacijski susret, 50 godina nakon završetka Osnovne škole potaknuli su Stanko Dugi iz osmog A, Mirko Majhen iz 8. B i Marijana Kutnjak r. Hutinski iz 8.C razreda.

Uz 47 učenika, susretu se odazvala i razrednica 8. B, učiteljica Marija Jug, a nakon okupljanja koje je započelo u 17 sati na terasi restorana Žmah u Babincu, snimljena je zajednička fotografija.

U nastavku druženja izaslanstvo učenika otišlo je na groblje u Cesticu te položilo svijeće i zapalilo svijeću na grobu učiteljice Marije Sedlar, razrednice 8. C razreda, a u spomen na učiteljicu Ivanku Jakopan, razrednicu 8. A razreda, kao i na preminule kolege učenike, potom je vijenac položen kod središnjeg križa na groblju gdje je molitvu za preminule razrednike, učitelje i učenike predvodila Slavica Kovačić rođena Šinjur.

Po povratku s groblja druženje je nastavljeno uz sjećanje na školske dane, a u ime organizacijskog odbora učenicima koji su se na susret odazvali zahvalila je Marijana Kutnjak. Podsjetila je na siromaštvo i sveopću oskudicu u kojoj se nekad odrastalo i živjelo te izrazila zadovoljstvo i zahvalnost roditeljima i nastavnicima koji su ih tijekom odrastanja i školovanja vodili kroz život. Zahvalnost na susretu svojim nekadašnjim đacima izrazila je i učiteljica glazbenog odgoja Marija Jug, a susret je potom nastavljen uz zakusku i sjećanja na školske dane.

Na generacijski susret učenika, danas mahom u dobi od 65 godina, đaci su donijeli i fotografije iz školskih dana, a sa zanimanjem su pogledali i „Spomenar“ (isti je sačuvala i na susret donijela Josipa Korotaj rođena Mihin iz Kolarovca) koji je u to doba gotovo držao svaki učenik.

Druženje je uz pjesmu i prepričavanje dogodovština iz školskih dana potrajalo do duboku u noć, a uz izvođenje hitova iz sedamdesetih i nešto novijih glazbenog sastava „Mihael i Marinko“ se i zaplesalo.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje