Povežite se s nama

Kultura

Tomislav Cvrtila: „Širimo radost glazbe u zajedničkome muziciranju!“

Objavljeno:

- dana

Na nedavno održanom 25. Susretu hrvatskih tamburaških orkestara i sastava u Dugom Selu čak dva međimurska sastava osvojila su visoka mjesta: Tamburaški sastav Kulturno-umjetničkog društva Belica osvojio je prvo mjesto među sastavima, dok je Županijski tamburaški orkestar „Stjepan Bujan-Stipić“ osvojio treće mjesto u kategoriji koncertnih orkestara, kao i nagradu za najbolju izvedbu djela u nakladi Hrvatskog sabora kulture.

Kruna uspjeha

– Izvodili smo „Sunčane ravni“ Bože Potočnika i „Makedonski ples“ Domagoja Vukadina. Ova nagrada bila je prekrasan način za proslavu jubileja Orkestra! Naime, slavimo dva desetljeća postojanja, a kruna slavlja bit će veliki godišnji koncert koji će se održati u čakovečkom Centru za kulturu u nedjelju, 25. studenoga, u 18 sati. Na koncertu ćemo ugostiti vokalne soliste: profesoricu solo pjevanja u varaždinskoj Glazbenoj školi Blanku Tkalčić, koja će otpjevati poznatu „Habaneru“ iz opere „Carmen“, Benjamina Pregla iz Slovenije, koji će otpjevati ariju „Recondita Armonia“ iz opere „Tosca“, te Karla Čeha, člana Orkestra koji će se predstaviti starogradskom pjesmom „Ne vrijedi plakati“. Osim solista, ugostit ćemo i Pjevački zbor „Josip Vrhovski“ iz Nedelišća, koji također slavi dvadeset godina! – kaže dirigent Orkestra profesor Tomislav Cvrtila, koji je umjetnički voditelj sastava gotovo dvije godine.

Županijski tamburaški orkestar „Stjepan Bujan-Stipić“ osnovan je na prijelazu s 1997. na 1998. godinu u okviru Udruge tamburaša Međimurske županije. Težnje osnivača Orkestra bile su promicanje bogate međimurske glazbene baštine, njegovanje sviranja tambure i razvijanje ljubavi mladih ljudi prema tom tradicionalnom međimurskom glazbalu.

U samom vrhu

Redoviti nastupi ŽTO-a započeli su krajem 1998. Sastav je nastupao na mnogobrojnim manifestacijama diljem Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Austrije, Bosne i Hercegovine, Srbije… U studenome 2016. godine članovi Orkestra sudjelovali su na 23. Susretu hrvatskih tamburaških orkestara i sastava u Dugom Selu, u organizaciji Hrvatskog sabora kulture, gdje su osvojili prvo mjesto u kategoriji koncertnih tamburaških orkestara. Redovito sudjeluju na Međunarodnom festivalu hrvatske tamburaške glazbe u Osijeku, gdje su dosad osvojili mnogobrojne nagrade (tri brončane, dvije srebrne i osam zlatnih plaketa). Prije dvije godine ondje su osvojili „Zlatnu plaketu Paje Kolarića“ u kategoriji komornih orkestara i „Zlatnu plaketu Paje Kolarića s najvećom pohvalom“ kao orkestar s najviše osvojenih bodova na cjelokupnome natjecanju. U svibnju prošle godine ŽTO je sudjelovao na reprezentativnoj manifestaciji hrvatskoga kulturno-umjetničkog amaterizma, šestoj Razglednici Hrvatskog sabora kulture, koja je održana u zagrebačkoj Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog.

– Probe održavamo jednom tjedno, no tempo često pojačamo kad se bliže nastupi, a vrlo rijetko održavamo i sekcijske probe. Dva dana prije godišnjega koncerta nastupit ćemo i s vratišinečkim zborom, koji također vodim. Entuzijazam oko nadolazećih nastupa je na visokoj razini. Trenutno brojimo 18 svirača, dvoje od njih je nedavno „unovačeno“, pa smo se pomladili. Uživamo veliku podršku predsjednika Orkestra Marijana Ramušćaka, koji nas budno prati – dodaje Cvrtila.

Svestrani dirigent

Umjetnički voditelj ŽTO-a „Stjepan Bujan-Stipić“ diplomirao je glazbenu pedagogiju na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Po završetku studija zaposlen je u Glazbenoj školi „Fortunat Pintarić“ u Koprivnici kao profesor teorijskih predmeta i voditelj dječjeg zbora, s kojim ostvaruje zapaženi rezultat na Glazbenim svečanostima hrvatske glazbene mladeži u Varaždinu. Od 2013. radi u Glazbenoj školi u Varaždinu, također kao profesor teorijskih predmeta, ali i tambure te kao voditelj dječjeg zbora, s kojim osvaja brojne nagrade na domaćim i međunarodnim natjecanjima. Redovni je član ocjenjivačkog povjerenstva na Glazbenim svečanostima hrvatske glazbene mladeži u Varaždinu. Od 2015. godine voditelj je Mješovitoga pjevačkog zbora „Dr. Vinko Žganec“ u Vratišincu.

– Osim navedenih nastupa, čeka nas nekoliko koncerata s božićnim repertoarom u kombinaciji s čakovečkim Pjevačkim zborom „Josip Štolcer Slavenski“, s kojim već dugo dobro surađujemo. U četvrtak, 20. prosinca, u 20 sati dijelit ćemo pozornicu čakovečkog Centra za kulturu na božićnom koncertu s drugim čakovečkim amaterima. Osim na tom tradicionalnom nastupu, sa „Slavenskim“ ćemo se predstaviti i 22. prosinca u Murskom Središću, kao i u župnoj crkvi svetog Nikole biskupa u Čakovcu 28. prosinca. Što se tiče jubilejskog koncerta 25. studenoga, spremamo raznolik program. Uz klasične skladbe prilagođene za tamburaše, svirat ćemo i originalne skladbe za tamburaški orkestar, filmske teme i drugo. Pozivamo sve ljubitelje raznih žanrova da nam se pridruže i s nama proslave dvadeset godina muziciranja! – kaže Tomislav.

Odazovite se njegovu pozivu i uživajte u večeri prekrasne glazbe! Ulaz na koncert je slobodan.

Kultura

Na “Srijedi u Muzeju“ doznajte sve o leptirima i drugim osebujnim kukcima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz Međunarodni dan biološke raznolikosti u sklopu Srijede u Muzeju Gradski muzej Varaždin u suradnji s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije organizira nekoliko sadržaja koji će se održati 22. svibnja.

Program počinje u 19 sati u palači Herzer, gdje se predstavljaju dva edukacijska izdanja s prirodoslovnim temama koja su po konceptu i obradi sadržaja namijenjena ponajprije školskoj populaciji, ali i širem rasponu čitatelja.

Svijet kukaca je edukacijsko-kreativna knjižica objavljena u nakladi Gradskog muzeja Varaždin uz istoimeni stalni postav Prirodoslovnog odjela GMV-a, koji će predstaviti autorica Jelena Petković, kustosica pedagoginja u GMV-u (stručni suradnici na publikaciji su dr. sc. Mišel Jelić, Ivica Pakrac).

Po formatu slično izdanje Svijet leptira, koje se odnosi na područje uz rijeku Bednju te Ivanščicu i Ravnu goru, objavila je JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije (tekst i zadaci: Udruga Bioteka, Smak kolektiv, Katarina Horvat, Kristina Duvnjak, Zrinka Ostović, Valentina Dominić; fotografije: arhiva JU PRIRODA Varaždinske županije, Flickr.com, Wikimedia commons), a o njemu će govoriti ravnateljica te ustanove Sanja Kopjar. Na grafičkom oblikovanju obaju izdanja radio je isti tim Smak kolektiva – dizajnerica Valentina Dominić i ilustratorica Zrinka Ostović, koja će također dati kratak osvrt o svom radu na ovim publikacijama.

Više o leptirima, jednoj od najbrojnijih skupina kukaca na svijetu, s trenutno oko 200.000 opisanih vrsta, posjetitelji će imati prilike doznati i na popratnom predavanju, s naglaskom na njihova staništa na području Varaždinske županije, gdje još uvijek obitavaju i pojedine rijetke vrste, zbog kojih su livade uz rijeku Bednju postale sastavni dio europske ekološke mreže Natura 2000. Predavanje je pripremio dr. sc. Toni Koren, biolog i jedan od najvećih stručnjaka za leptire Hrvatske, autor nekoliko stručnih knjiga i stotinjak znanstvenih radova, koji s temama vezanima uz zaštitu prirode i biološku raznolikost često gostuje u TV i radijskim emisijama.

Dr. sc. Toni Koren s preparatorom na Prirodoslovnom odjelu GMV-a Ivicom Pakracom vodit će i prirodoslovnu radionicu Lov noćnih leptira, koja je zaključni dio programa, a održava se od 21 sat na ulazu u Stari grad. Svjetleće piramide bit će postavljene podno bedema, a osim što će neke od noćnih leptira i drugih kukaca imati prilike vidjeti uživo, posjetitelji će saznati i brojne zanimljivosti iz njihova života.

Nastavite čitati

Kultura

Varaždin: iduće nedjelje održat će se 15. Festival duhovne glazbe “Hvalospjev ljubavi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 26. svibnja s početkom u 20 sati, na Franjevačkom trgu u Varaždinu (kod kipa Grgura Ninskog) održat će se jubilarni 15. po redu tradicionalni varaždinski Festival moderne duhovne glazbe „Hvalospjev Ljubavi“ 2024.

Festival je 2009. godine pokrenuo jedan od najpoznatijih hrvatskih kantautora moderne duhovne glazbe, samostalni umjetnik Antonio Tkalec, zajedno sa svojim najbližim suradnicima, pod okriljem Glazbeno-scenske udruge Acordis.

Ideja pokretanja ovog Festivala bila je prije svega javno slaviti Gospodina pjesmom i molitvom te na taj način približiti moderni izričaj duhovne glazbe široj publici i potaknuti autore na stvaranje novih pjesama u kojima se slavi Nebeski otac, Isus Krist te Nebeska Majka Djevica Marija.

Kroz godine održavanja, Hvalospjev Ljubavi postao je nezaobilazna stanica za nastupe najpoznatijih imena hrvatske duhovne glazbene scene a Festival je iznjedrio preko sto dvadeset novih skladbi od kojih su neke danas veliki hitovi u duhovnoj glazbi.

Ove godine će na Festivalu nastupiti: Željka Marinović (Zagreb), vlč. Ljubo Vuković (Zagreb), Davor Terzić (Rovinj), fra Miroslav Petrac (Osijek), Slavko Nedić i grupa RiM (Zagreb), vlč. Janez Ferlež (Slovenija), Veronika Jambrek (Brestovec Orehovički), Josip Ćulumović (Zagreb), vlč Tihomir Kosec i TheBend (Ivanec), ŽVS Kaliope (Ivanec) te sam pokretač Festivala, Antonio Tkalec. Voditelj programa je poznati radijski voditelj Ivan Benc.

Organizatori svake godine pripremaju raznolik glazbeni stil kako bi u programu Festivala uvijek bilo „za svakoga ponešto“, pa su tako i za ovu godinu pripremili vrlo zanimljiv duhovno-glazbeni program koji će biti pomalo drugačiji i poseban.

U slučaju kiše, Festival će se održati u Franjevačkoj crkvi sv. Ivana Krstitelja (crkva odmah do kipa Grgura Ninskog) a ulaz je slobodan i svi ste dobrodošli.

Glavni pokrovitelji festivala su Grad Varaždin i Hrvatsko društvo skladatelja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje