Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinski poduzetnik Davor Patafta: “Glupo je da grad s najnižom plaćom u državi oporezuje rad”

Objavljeno:

- dana

Brojni varaždinski gospodarstvenici, poduzetnici i obrtnici sa svoje strane su poduzeli sve da svojim sugrađanima povećaju primanja, pa je u vrijeme kad i država čini napore da smanji izravne terete na cijenu rada Grad Varaždin definitivno na potezu da pomogne radnicima i gospodarstvu, te pošalje poruku da cijeni novac koji dobiva od njih.

To su samo neki od pogleda na famu da je Varaždin dobar za život i da se dobro puni proračun, koje je izdvojio poduzetnik i gradski vijećnik Davor Patafta u intervjuu za Regionalni tjednik. On, naime, u sljedećoj godini predlaže smanjenje prireza na plaću sa sadašnjih 10 na 8 posto, odnosno za 20 posto. Ovo smanjenje nastavljalo bi se svake godine za 20 posto kako bi se u razdoblju od nekoliko godina gradski prirez potpuno ukinuo.

Zašto smatrate da Grad Varaždin može i mora nešto učiniti u tom smjeru?
Glupost je da Grad Varaždin, u kojem su ionako plaće među najnižima u Republici Hrvatskoj, dodatno oporezuje rad lokalnim porezom. Ako to, primjerice, ne radi jedna Koprivnica već nekoliko godina, ne bi trebao ni Varaždin.

Pozitivno i poticajno

Kako to mislite? Ne bi li se u proračunu ukidanjem prireza pojavila određena „proračunska rupa“?
Ne treba strahovati ni od kakve „proračunske rupe“. Uvjeren sam da će u 2019. godini prihodi od gospodarstva biti znatno veći nego u ovoj godini, te se smanjivanje prireza neće ni osjetiti. Krajnje je vrijeme da ovakvom mjerom Grad Varaždin pošalje poruku gospodarstvu da kreće s postupnim ukidanjem poreza na rad (prireza), tim prije ako će gospodarstvo, koje prema sadašnjim pokazateljima i dalje povećava plaće, Gradu još više plaćati druge poreze. Smatram da su regulirani nacionalni porezi na rad, kao što je porez na dohodak, sasvim dovoljan izvor prihoda za jedinice lokalne samouprave, pa i za Grad Varaždin, jer će povećanje plaća donijeti gradskom proračunu više nego što će se izgubiti ukidanjem prireza. Uostalom, u zadnje dvije godine Grad Varaždin bilježi rast priljeva u proračunu od poreza na dohodak. Štoviše, upravo ti priljevi i čine većinu prihoda Grada Varaždina.

Prirez je, u stvari, porez koji je dokaz nesposobnosti lokalne vlasti

Što konkretno predlažete?
Prirez je jedini alat kojim jedinice lokalne samouprave mogu utjecati na rast plaća tako da ga smanje i zato Grad Varaždin mora to napraviti za svoje građane, koji će mu, uvjeren sam, u budućnosti to radom vratiti, jer će se varaždinsko gospodarstvo i dalje razvijati. Predlažem da se prirez u idućim godinama u cijelosti ukine i tako zaposlenicima oslobodi dio plaće za njezino povećanje. U Varaždinu i sjeverozapadnoj Hrvatskoj prosječne su plaće među najnižima u Hrvatskoj. Drugi porezi kojima se oporezuje rad su u nadležnosti države i od njih se dobiva 10 puta više prihoda nego od prireza. U 2019. godini zbog razvoja gospodarstva bit će veći prihodi, što znači da će u gradskom proračunu predloženo smanjenje prireza za 20 posto u stvari predstavljati – zanemarivu stavku!

Profitirat će radnici i poduzeća

Neki će reći da to ipak nije dobro, jer će u Gradu biti manje novaca za komunalna ulaganja u ceste ili rješavanje gorućega gradskog problema – baliranog otpada?
Ti koji tako govore nisu završili ni prvi razred osnovne škole financija. Za dugoročna ulaganja moraju se koristiti dugoročni izvori sredstava, a ne kratkoročni. Ako se gradi neka cesta, rotor ili slično, koji će se koristiti 30, 50 ili više godina, idiotizmom mogu nazvati namjere da se sada radniku s najnižom plaćom u državi porezom od plaće s kojom jedva preživljava uzima novac za gradnju cesta ili neke druge trajne komunalne infrastrukture koja će se koristiti dugoročno. S druge strane, Grad Varaždin u hrvatskim okvirima spada u gradove s relativno niskom stopom zaduženosti. Znači, postoje europski fondovi ili krediti za dugoročne projekte, a tada će budući prihodi biti ti koji će otplaćivati ulaganja. Da ne bude zabune, takva se ulaganja mogu i moraju pokrenuti pod hitno, i Grad se može razvijati željenom dinamikom. Osim toga, ako Grad imalo rastereti troškove rada i potpomogne trend rasta te pošalje poruku gospodarstvu, plaće će biti veće i Grad će imati još više priljeva iz više različitih izvora iz kojih se onda može sve financirati. Ili smo u pozitivnoj spirali ili u negativnoj! A naš prijedlog ide upravo za tim da Grad poduzme sve da budemo, glede gospodarstva, ali i drugih djelatnosti – u pozitivnoj spirali.

Zašto ovakve prijedloge pokrećete Vi, a ne neki drugi, primjerice, oni koji su na vlasti?
Po svom duhu i opredjeljenju sam gospodarstvenik i to ću ostati cijeli život. Znam kako gospodarstvo funkcionira i da će Grad time samo profitirati. To je aktivnost u kojoj svi profitiraju i radnici i Grad i poduzeća, kratkoročno i dugoročno. Od malih nogu sam naučen stvarati nove vrijednosti, pokretati procese koji rezultate daju dugoročno… Političari pak, osobito oni na vlasti, vole samo kratkoročno raditi i imati što veće priljeve i poreze kako bi mogli provoditi određene projekte, a potom se glasačima dodvoravati i hvaliti kako smo, eto, to „mi napravili“! No zapravo, sve su to napravili novcem tih istih glasača! Mudrost je stvoriti nove vrijednosti u okolnostima koje prije nisu postojale i koje su proizvod lokalne pameti, a ne nekih globalnih trendova ili nacionalnih poreza. Prirez je, u stvari, porez koji je dokaz nesposobnosti lokalne vlasti. Ljudi okupljeni u Ligi za Varaždin na sve to gledaju drugačije, šire i – dugoročnije!

Smanjenje prireza omogućit će Varaždincima više plaće, ali i mirovine

I za kraj nam recite što je s mirovinama? I one su opterećene prirezom?
Da, ako u cijelosti ukinemo prirez, i mirovine će se moći povećati barem za iznos prireza. Naime, imamo apsurdnu situaciju, jer s jedne strane Grad porezom (prirezom) ljudima od plaća i mirovina uzima novac, a onda milijuni kuna tog novca stoje na računima Grada jer momentalni prihodi su veći nego godinama prije. U zadnje vrijeme Grad ima na računima uvijek više od 15-20 milijuna kuna i kada bismo tako gledali potentnost Grada Varaždina u odnosu na stopu prireza, mogli bismo ga odmah krenuti smanjivati za 50 posto! Opet ponavljam, dugoročni problemi Grada ili ulaganja u razvoj ne rješavaju se kratkoročno ili jednokratnim uzimanjem od građana, nego se to mora činiti kroz dugoročno financiranje, za koje je Grad više nego sposoban.

Rad poticati, a ne oporezivati

Danas je u Hrvatskoj 26 gradova bez prireza, od čega su dva u susjednoj, Međimurskoj županiji. Gradonačelnici gradova bez prireza vode se, kažu, logikom da treba poticati rad, a ne ga oporezivati. Bez prireza su Bakar, Đurđevac, Glina, Hvar, Kastav, Koprivnica, Krapina, Krk, Kutjevo, Cres, Mali Lošinj, Mursko Središće, Nin, Novalja, Novigrad, Obrovac, Orahovica, Oroslavje, Pag, Poreč, Prelog, Rab, Samobor, Trilj, Vukovar i Zabok. Gradonačelnik najvećeg od njih, Krešo Beljak, je u medijima izjavio da u Samoboru ni ne razmišljaju o uvođenju prireza.

– S obzirom na sve pozitivne pokazatelje i u skladu s izvrsnim punjenjem proračuna, Samobor neće uvoditi prirez, koji bi bio na teret naših građana – kaže gradonačelnik Samobora.

Jednako razmišljaju i ostali gradonačelnici gradova bez prireza i smatraju da opterećivanje rada izaziva kontraproduktivan efekt.

U fokusu

Na sjeveru zemlje policija oduzela više od 100 vozila, a među njima i Porsche Cayenne vrijedan oko 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: PU međimurska

Izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama 2019. policiji je omogućeno da privremeno ili trajno oduzme vozilo ljudima koji grubo krše prometne propise.

Prema podacima MUP-a u Hrvatskoj je od tada privremeno zaplijenjeno više od 1100 vozila, a čak 215 ih je trajno oduzeto višestrukim počiniteljima teških prometnih prekršaja.

Privremeno oduzeta vozila čuvaju se u prostorima policijskih uprava diljem zemlje. Troškove čuvanja snosi počinitelj. Trajnim oduzimanjem ona postaju vlasništvo države. Takvo vozilo može biti prodano, može biti dodijeljeno određenom tijelu državne uprave ili to vozilo može biti uništeno, saznaje se od MUP-a. Ako se takav vozač zatekne u prometu, policija protiv njega podnosi optužni prijedlog nadležnom Prekršajnom sudu te predlaže trajno oduzimanje vozila. Krajnju odluku o počinjenom prekršaju, kao i odluku o postupanju s privremeno oduzetim vozilom, donosi sud.

Cilj te mjere je da se recidiviste odvrati od ponovnog počinjenja najtežih prometnih prekršaja. I struka smatra da to daje rezultate.

Provjerili smo kakva je situacija s oduzetim vozilima na području Policijske uprave varaždinske i Policijske uprave međimurske.

Na području Policijske uprave međimurske u razdoblju od 2019. do 2023. godine, sukladno spomenutoj odredbi Zakona o sigurnosti prometa na cestama, ukupno je oduzeto 38 vozila, dok je u 2023. godini oduzeto 12 vozila. Tijekom 2023. godine, od ukupno oduzetih 12 vozila, a radilo se o 11 osobnih automobila i jednom motociklu, trajno je oduzeto jedno vozilo, za četiri vozila još uvijek se čeka odluka suda. Sedam je vozila vraćeno vlasnicima. Za privremeno oduzeta vozila, a koja su nakon provedenog postupka vraćena vlasnicima, postupak je najmanje trajao dva mjeseca, a najduže 12 mjeseci.

Tijekom 2023. godine vozila su se oduzimala zbog upravljanja vozilom prije stjecanja prava na samostalno upravljanje (četiri slučaja), upravljanje nakon ukidanja vozačke dozvole (četiri slučaja) i vožnje pod zabranom (tri slučaja).

– Ne postoji neka maraka vozila koja bi se izdvajala po brojnosti oduzimanja, dok je najvrjednije privremeno oduzeto motorno vozilo Porsche Cayenne, proizveden 2021. godine, vrijedan oko 100.000 eura. Spomenuti Porsche privremeno je oduzet u ožujku 2022. godine u Čakovcu od 28-godišnjeg vozača, koji je njime upravljao u vrijeme dok mu je zbog prikupljenih 12 negativnih prekršajnih bodova u razdoblju od dvije godine, rješenjem nadležne policijske uprave ukinuta i oduzeta vozačka dozvola. Vozač je uhićen, a nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja, uz optužni prijedlog zbog počinjenja prekršaja iz Zakona sigurnosti prometa na cestama, doveden je dežurnom sucu Općinskog suda u Čakovcu, Prekršajni odjel. Nakon saslušanja sudac je 28-godišnjem vozaču odredio zadržavanje te je predan u varaždinski zatvor. Porsche Cayenne je nakon provedenog postupka vraćen vlasniku, konkretno jednoj od registriranih leasing kuća u Republici Hrvatskoj – pojasnili su za Regionalni tjednik iz PU međimurske.

Varaždinska županija

Od 2019. godine na području Policijske uprave varaždinske ukupno su 64 vozila oduzeta privremeno, a četiri trajno. Tijekom 2023. godine oduzeto je 36 vozila/osobnih vozila, od čega je sud u jednom slučaju donio odluku o trajnom oduzimanju vozila. U slučajevima privremenog oduzimanja vozila kao sredstva počinjenja prekršaja, sud je dužan donijeti odluku u roku od 15 dana.

Na području Policijske uprave varaždinske vozila su najčešće privremeno oduzeta od vozača koji su već najmanje dva puta pravomoćno kažnjeni za sljedeće prekršaje: upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola, upravljanje prije stjecanja prava te upravljanje u vrijeme trajanja zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom.

Osam najtežih prekršaja

Policija može vozilo privremeno oduzeti vozaču (povratniku u počinjenju prometnih prekršaja) koji je najmanje već dva puta pravomoćno kažnjen u trogodišnjem razdoblju za počinjenje prekršaja opisanih u članku 229. stavku 8. Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Radi se o osam najtežih prekršaja za koje je detektirano da uzrokuju najveća i najteža stradavanja u cestovnom prometu, a to su:

  1. prekoračenje dozvoljene brzine kretanja u naseljenom mjestu za više od 50 km/h,
  2. vožnja u suprotnom ili zabranjenom smjeru na autocesti, brzoj cesti i cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila,
  3. namjerni prolazak kroz crveno svjetlo, odnosno prolazak kroz crveno svjetlo bez smanjenja brzine, povećanjem brzine ili prolazak kroz dva ili više crvenih svjetala,
  4. odbijanje podvrgavanju ispitivanja radi provjere da li u organizmu ima alkohola ili droga,
  5. vožnja pod utjecajem alkohola iznad 1,5 g/kg i vožnja pod utjecajem droga,
  6. upravljanje vozilom prije stjecanja prava,
  7. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola ukinuta zbog prikupljenih negativnih prekršajnih bodova,
  8. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola oduzeta, dok je vozač isključen iz prometa ili mu je izrečena mjera privremenog oduzimanja vozačke dozvole ili zaštitna mjera.
    Ako se takav vozač zatekne u prometu, policija protiv njega podnosi optužni prijedlog nadležnom Prekršajnom sudu te predlaže trajno oduzimanje vozila. Krajnju odluku o počinjenom prekršaju, kao i odluku o postupanju s privremeno oduzetim vozilom, donosi sud.

Nastavite čitati

U fokusu

Bilić: Pozivam sve saborske zastupnike sa sjevera da radimo za interese ovoga kraja i ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Besplatni vrtići, brza pruga i sigurnije ceste, razvoj varaždinskog aerodroma, domovi za starije, bolje obrazovanje i zdravstvo bez politike. To su prioriteti za koje ću se zalagati u ovom sazivu Sabora jer smatram da je to moja dužnost i obaveza, poručio je saborski zastupnik i gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić.

Danas je održana konstituirajuća sjednica Hrvatskog sabora, a zastupnik Nezavisne platforme Sjever Dubravko Bilić poručuje da od svih saborskih zastupnika očekuje da se manje bave politikanstvom, a više projektima koje su predstavljali u programima svojih stranaka.

-Nažalost smo u zadnjih nekoliko saziva Sabora imali prilike gledati više besmislica i svađa, galame i sramotnih istupa, a manje konkretnih stvari. Stoga nikoga ne bi trebalo čuditi što ljudi ne da nemaju razumijevanja i interesa za politiku, nego osjećaju otpor – rekao je Bilić. Dodaje kako od svih saborskih zastupnika očekuje da se drže onoga za što su danas prisegnuli.

-Danas smo svi prisegnuli da ćemo svoju dužnost obnašati savjesno i odgovorno, da ćemo se držati Ustava i zakona i poštovati pravni poredak te se zauzimati za napredak države. Očekujem od saborskih zastupnika, posebice onih sa sjevera Hrvatske, da se zajedno bavimo projektima u svrhu napretka, te da u ovom sazivu Sabora prioritet bude ono što ljudima ovdje stvarno treba. Stoga sve pozivam da radimo u interesu ovoga kraja i ljudi sa sjevera Hrvatske. Sjever više od dva desetljeća čeka Podravsku magistralu, zaobilaznice i brze ceste od Čakovca, preko Varaždina do Ivanca, čekamo brzu prugu… Čekamo i da nas netko ozbiljno shvati – rekao je Bilić. Na kraju ističe da od projekata za koje se zalagao u kampanji neće odustati.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje