Povežite se s nama

Kultura

U Maruševcu održan hommage dvorskom slikaru Jurici Vargi uz glazbeno – poetsku večer

Objavljeno:

- dana

U ispunjenoj dvorani Općine Maruševec u organizaciji Udruge prijatelja tamošnjeg dvorca, Općine Maruševec, Ogranka Matice hrvatske Varaždin i Udruge Ritam misli, održana je svečanost u čast književniku Gustavu Krklecu i dvorskom slikaru Jurici Vargi.

Večer su stihovima Gustava Krkleca ali i svojim autorskim obogatili brojni pjesnici; Ljubica Ribić, Milan Novak, Đurđica Garvanović Porobija, Nenad Slukić, Ružica Kišur Črlenec, Ružica Marulić Vasilić, Davorka Črnčec, Ivan Goran Žunar, Ljiljana Vuglač te Miroslav i Ankica Betlehem, glazbenici.

O životu i stvaralaštvu Jurice Varga govorili su Zlatko Baranašić i predsjednica Udruge prijatelja dvorca Maruševca, Blanka Glavica Ječmenica.

-Obilježavamo  imena dvojice ljudi blisko vezanih uz Maruševec. Pjesnika i književnika Gustava Krkleca, u čiju čast već 20 godina organiziramo razna događanja i slikara Jurice Varga, Dvorskog slikara dvorca Maruševca, koji nas je napustio prije 10 godina, a koji je izuzetno puno napravio za Maruševec, njegovu promociju i kulturu. Obojica su Maruševec nosila u srcu, ostavili duboke tragove i Maruševec im se odužuje toplim sjećanjima i pažnjom koju su zaslužili – rekla je predsjednica Udruge Blanka Glavica Ječmenica.

Svečanosti su nazočili načelnik Općine Maruševec Damir Šprem i zamjenik načelnika Mario Klapša, koji je tom prilikom istaknuo kako je ova sredina uz ostalo, bogata kulturnom poviješću, tradicijom ali i kulturnim životom.

-Upravo ovakvi događaji, glazbene, poetske, dramske večeri, predstavljanje knjiga, kao i drugi kulturni događaji poput Čiselske nedele i nedavno održane manifestacije Jesen u Maruševcu, pravi su dokaz tome. Dokaz su kako je cilj Općine Maruševec širenje kulture i književnosti – kazao je zamjenik načelnika Klapša, čestitavši pritom Udruzi prijatelja dvorca Maruševca i njihovoj predsjednici na nepresušnoj energiji koju ulaže u društveni i kulturni razvoj Općine Maruševec.

Podsjećamo, Gustav Krklec je hrvatski književnik rođen 1899. godine u Udbinji kraj Karlovca, no djetinjstvo je proveo u Hrvatskome zagorju, zbog očeve službe. Osnovnu je školu pohađao u Maruševcu, s dva brata i tri sestre. Klasičnu gimnaziju u Varaždinu upisao je 1909. godine, a 1915. je upisao sedmi razred u klasičnoj gimnaziji u Zagrebu.

Sljedeće godine nastavio je školovanje na Šušku i tamo maturirao 1918. godine. Iste godine započeo je studij poljoprivrede u Beču, nakon jednoga semestra vratio se u Zagreb i upisao Filozofski fakultet, gdje je tri semestra studirao filozofiju.

Upravo je Maruševec ostao jedno od glavnih motiva u Krklecovom literarnom radu. Preminuo je 1977. godine u Zagrebu, a na stotu godišnjicu njegova rođenja 1999. godine, podignuta mu je spomen ploča u Maruševcu. Obilježavanjem 20. godišnjice smrti, održana je prva poetsko-glazbena večer, pod nazivom „Bezimena“, s namjerom da postane tradicionalna manifestacija.

Jurica Varga rođen je 1950. godine u Varaždinu. Samouki slikar često je boravio u Maruševcu i bio jedan od najaktivnijih članova Udruge prijatelja dvorca Maruševca.

Tu mu je dodijeljen naziv Dvorskog slikara dvorca Maruševca, koji je s ponosom nosio. Najčešće je koristio likovne tehnike ulje na platnu, kartonu i lesonitu te akvarel na papiru, za motive varaždinskih bajera, dravskih pejzaža, gradskih veduta, portreta, klauna …

Organizirao je stotinjak izložbi, likovnih stvaraonica i različitih kulturnih događanja samo u Maruševcu, ali i  Hrvatskoj i izvan njezinih granica.

Preminuo je 2008. godine u svom ateljeu u Varaždinu. Na prijedlog prijatelja iz Maruševca posthumno mu je Varaždinska županija dodijelila nagradu za životno djelo.

Kultura

U Varaždin stiže hrvatski Indiana Jones, arheolog koji je svoje avanture predstavio u 40-ak zemalja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 8. svibnja u palači Herzer GMV-a o svom profesionalnom putu, koji ga je odveo na brojne iznimne arheološke lokalitete, govorit će hrvatski arheolog Drago Obradović.

Tijekom 50 godina djelovanja Drago Obradović održao je brojna predavanja u 40-ak zemalja na pet kontinenata pred posjetiteljima te u televizijskim i radijskim emisijama.

Redovito sudjeluje na međunarodnim kongresima biblijskih arheologa, kao i u arheološkim studijskim ekspedicijama na Bliskom istoku. Višekratno je obišao i snimio zaboravljene gradove drevnih civilizacija koje, kako navodi, dosad nije posjetila nijedna filmska ekipa.

Trostruki je magistar znanosti i gostujući profesor na nekoliko fakulteta te autor više knjiga, među kojima su Arheologija potvrđuje Bibliju (prevedena na 11 jezika), Otkrijte čuda drevnog Egipta, Senzacionalna arheološka otkrića (tri izdanja), Nestali gradovi i civilizacije (prevedena na četiri jezika) i druge.

Ovog puta u središtu predavanja, umjesto tajni drevnih civilizacija, bit će njegove autobiografske referencije, na temelju kojih će posjetitelji doznati i zašto su mu neki nadjenuli naziv hrvatski Indiana Jones. 

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje