Povežite se s nama

Kultura

Noć muzeja 2019.: Muzeji diljem Varaždinske i Međimurske županije pripremili zanimljiv program

Objavljeno:

- dana

Noć muzeja u svom će se 14. izdanju održati 1. veljače, u petak.

Muzeji na sjeveru Hrvatske već se tradicionalno uključuju u ovu popularnu manifestaciju, koja je besplatna za posjetitelje.

Donosimo kratak pregled događanja u našem kraju.

Varaždin

Gradski muzej Varaždin besplatno će otvoriti svoja vrata za sve željne kulture od 18 do 1 sat.

Muzej hrvatskog vatrogastva

Raspored:
18:00 – 23:00 Izložba stalnog postava Muzeja hrvatskog vatrogastva

20:00 Otvorenje izložbe karikatura Damira Novaka “Karikaturom protiv požara”

18:00-20:00 Radionica crtanja karikatura za najmlađe

18:00- 23:00 Što rade vatrogasci/Druženje

Dvorac Trakošćan

Ove godine osigurali su nastup udruge “Plemićka mladež” iz Zaprešića i njihov “dvorski vremeplov” kroz kostimirani prikaz življenja u dvorcu s naglaskom na srednji vijek i na 19. stoljeću. Također, u sklopu Noći muzeja 2019. posjetiteljima će otvoriti troja vrata koja su inače zaključana. Radi se o razgledavanju dvorskih WC-a i grofovske kupaonice.

Lepoglava

Po prvi puta ove će se godine izuzetno posjećenoj kulturnoj manifestaciji “Noć muzeja” priključiti i Lepoglava. Naime, u noći u kojoj svoja vrata besplatno građanima otvaraju muzejske ustanove diljem Hrvatske predstavljajući svoje muzejske zbirke i postave, u Lepoglavi će se moći razgledati postave posvećene vrijednom nematerijalnom kulturnom blagu s UNESCO-ve liste, jedinstvenom i vrijednom kulturnom nasljeđu lepoglavskog kraja – lepoglavskoj čipki. Tako će se u Lepoglavi, 1. veljače od 18 sati pa sve do jednog sata iz ponoći, u Domu kulture, moći razgledati izložbe posvećene lepoglavskoj čipki. Bit će to prigoda na jednom mjestu, ne samo za vrijeme trajanja Međunarodnog festivala čipke, uživati u ljepoti lepoglavske čipke i upoznati se s njenom poviješću i procesom njenog nastajanja.

Varaždinske Toplice

U petak, 1. veljače, Varaždinske Toplice ponovno će se pridružiti programu popularne nacionalne manifestacije Noći muzeja. Za sve posjetitelje bit će otvorena vrata Zavičajnog muzeja Varaždinskih Toplica od 17 do 18 sati te će se moći razgledajte bogati arheološki postav i postav Galerije Toplissa. U Kino dvorani u 18 sati Miroslav Klemm održat će zanimljivo predavanje o jedinom spomeniku proglašenja hrvatskog jezika službenim jezikom, koji se nalazi upravo u Varaždinskim Toplicama. Od 19 do 20 sati posjetitelji će se u prostoru Muzeja moći družiti s gostom predavačem.
Jedinstveni spomenik proglašenju hrvatskog jezika službenim jezikom nalazi se u centru Varaždinskih Toplica kao simbol sjećanja na političku borbu, domoljubnu ustrajnost i djelovanje Ivana Kukuljevića Sakcinskog te u spomen na njegov važan povijesni govor koji je održao u Hrvatskom saboru 1843. godine.
Postavljanje spomenika u Varaždinskim Toplicama inicirao je poznati hrvatski slikar i umjetnik Ivan Rabuzin, koji je projekt postavljanja spomenika predložio Družbi „Braća Hrvatskoga Zmaja“.

Ludbreg

U sklopu Noći muzeja 2019., Centar za kulturu i informiranje “Dragutin Novak” organizira biografsku izložbu iz ostavštine Marije Winter na temu života znakovitih Ludbrežana. Izložba prikazuje živote 26 Ludbrežana koji su svojim radom postavili temelje za daljnji razvoj modernog grada.

Tema ovogodišnje Noći muzeja su inovacije i digitalna budućnost. Upravo je to bila prilika da se publici na jednostavan i zabavan način približe muzejski sadržaji te da ih se virtualno uvede u budućnost muzeja.

Izložba će biti postavljena u prostorijama dvorca Batthyany.

Ludbrežani će biti predstavljeni u dva zasebna izložbena prostora. U prvom dijelu prikazat će se kroz fotografi je i biografsku građu, a u podrumskom izložbenom prostoru digitalnim putem.

Ivanec

Muzej planinarstva

Organizatori priređuju atraktivan program za Noć muzeja pa stoga pozivaju sve građane, a naročito mlade i djecu, da te večeri svrate u muzej, prisustvuju službenom programu, razgledaju prateću izložbu te da se potom nastave družiti u jedinstvenom ambijentu ispred muzeja.
Tema ovogodišnje Noći muzeja jest „Muzeji – inovacije i digitalna budućnost“ za što će biti vezan i dio službenog programa koji će u muzejskim prostorima početi u 19.30 sati.
Za tu priliku priprema se atraktivan program koji je, naravno, tematski vezan uz planinu svih planina, ali i uz dogodovštine na Ivonjščici i spodi Ivonjščice, a o čemu ćete više čuti u samom programu.
Program će pratiti i bogata izložba stare i nove planinarske fotografije, planinarske opreme i suvenira koje je za tu priliku na raspolaganje stavilo desetak ivanečkih planinara i kolekcionara.
Dakle, u petak, 1. veljače, dođite u Muzej planinarstva koji će toga dana za sve posjetitelje ostati otvoren do ponoći.

Čakovec

Muzej Međimurja Čakovec

Od 10 do 13 sati u muzejsko-informativnom centru (MIC) pripremaju se sljedeće radionice:
1. Likovna radionica za djecu predškolskog uzrasta u suradnji s Učiteljskim fakultetom, Odsjek Čakovec,
2. Radionica animacije muzejskog sadržaja za učenike nižih razreda osnovnih škola u suradnji s čakovečkim ŠAF-om
3. Radionica QR kodiranja na podlozi poznatog Oproštajnog pisma Petra Zrinskog Katarini Zrinskoj za učenike viših razreda osnovnih škola pod vodstvom muzejskog pedagoga.

U 18 sati u dvorani za svečane namjene (vjenčaoni) bit će svečano otvorenje Noći muzeja uz pratnju VŽS Stridone uz glavni program: otvorenje stalne izložbe donacije dr.sc. Danijela Režeka, nakon kojeg slijedi promocija romansirane biografije Nikole Zrinskog pod imenom “Samo sreća, ništa drugo” autora Hrvoje Hitreca.

Od 18 do 1 sat stalni muzejski postavi i aktualna izložba “Domorodci! Medjimurci!” bit će otvoreni za besplatan razgled.

Kao dodatan sadržaj u prostorima Muzeja bit će istaknuti mnogobrojni digitalni sadržaji osmišljeni kroz redovnu djelatnost muzejskih djelatnika. Digitalni sadržaj obuhvaća virtualne izložbe, virtualne šetnje postavom, filmove i aplikacije u stalnom postavu. Svi će sadržaji biti označeni posebnim znakovima i dostupni za pregled putem multimedije.

Prelog

Muzej Croata insulanus Grada Preloga

U skladu s ovogodišnjom temom Noći muzeja “Muzeji- inovacije i digitalna budućnost”, Muzej Croata insulanus Grada Preloga kreće u korak s novim medijima i digitalnom stvarnošću, prenoseći kroz njih tradicionalne oblike likovnog izražavanja. Izabrana djela iz stalnog postava Muzeja biti će prezentirana kroz kompjuterske animacije. Posjetitelji će stoga moći razotkrivati stvaranje djela kroz suvremenu tehnologiju.

Izložba “Eteralni kod” Hrvatskog društva likovnih umjetnika Međimurja nudi čitanje djela putem QR kodova. Na izložbi svoja djela predstavljaju: Aleksandar Tomulić, Andrej Zbašnik, Bojan Miljančić, Bojana Vojvodić, Dario Štokić, Dijana Iva Sesartić, Ivana Mrčela, Ivan Mesek, Kristina Pongrac, Petra Krpan i Jadranka Hlupić Dujmušić, Manuela Drk, Maura Batarilović,Marijan Crtalić, Smiljana Šafarić, Stjepan Jerković, Vedran Ivanković, Veljko Popović, Roko Štokić, Stela Horvat i Roberta Weissman Nagy. Prostorne instalacije prezentirati će varaždinska umjetnica Lila Herceg kroz samostalnu izložbu na 2. katu Muzeja.

Uz izložbene programe, organiziran je glazbeni programi u kojem sudjeluju Tamara Korunek i Hrvoje Šenjug, te Lea Šprajc. Gastro kutak s prezentacijom međimurskog vina posjetitelji će moći pronaći u prizemlju muzeja. Posjetitelji će moći posjetiti Knjižnicu i čitaonicu Grada Preloga koja također nudi raznovrsni program.

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Glazbeni spektakl: koncert 170-ak mladih glazbenika iz Glazbene škole u Varaždinu i škole iz Barcelone

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novi glazbeni spektakl priprema Glazbena škola u Varaždinu u suradnji s gostima iz Barcelone: u četvrtak, 2. svibnja, u 20 sati će ispred vile Bedeković u Varaždinu početi zajednički open-air koncert učenika ove  škole, učenika škole IEA Oriol Martorell iz Barcelone i zbora Via.

Čak 170-ak mladih, 100-tinjak u zboru i 70-ak u simfonijskom orkestru, nastupit će pod dirigentskom palicom profesorice Dade Ruža, a na programu će biti djela F. Schuberta, G. Verdija, O. Petersona, A. Kabilja, P. Casalsa. Ulaz na koncert je besplatan.

Najavljeno je to na konferenciji za novinare na kojoj su, uz ravnatelja Glazbene škole Davora Matačića i profesoricu te škole Dadu Ružu, prisustvovali i zamjenica župana Silvija Zagorec, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin Raymond Rojnik, kao i Jerónimo Fuentes Candau, zamjenik veleposlanika Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, ujedno i otpravnik kulturnih poslova pri Veleposlanstvu.

Suradnja sa školom iz Barcelone započela je putem Erasmus+ projekta u prosincu, kada su učenici varaždinske Glazbene škole gostovali u Barceloni, a open-air koncert će biti uzvratno gostovanje.

– Odlučili smo napraviti veći projekt s programom klasične glazbe. U prvom dijelu izvest ćemo 8. simfoniju, takozvanu „Nedovršenu“ Franza Schuberta koju mnogi možda pamte kao scensku glazbu iz crtića Štrumfovi. Slijedi dio u kojem će sudjelovati i mješoviti djevojački zbor, a počet ćemo s djelom katalonskog skladatelja Pavla Casalsa u mojoj obradi za gudački orkestar. Nakon toga ćemo izvesti nekoliko opernih djela iz Verdijevog opusa, iz Trubadura, Nabucca i Traviate. Predstavit će se solisti, sopranistica Ivona Borak i alt Eva Osonjački, perspektivne učenice naše škole koje su se istaknule visokim nagradama na brojnim natjecanjima, a uz njih i dvojica solista, naši bivši učenici, tenor Mislav Lucić i bariton Dorian Stipčić. U završnici ćemo iskoračiti u područje mjuzikla uz „Jaltu Jaltu“ Alfija Kabilja, izvest ćemo gospel kanadskog jazz skladatelja Oscara Petersona, a na samom kraju izvodimo „Barcelonu“, poznatu skladu Freddiea Mercuryja, koju je za tu prigodu obradio naš kolega, profesor Marko Prepelić – najavila je prof. Ruža.

Koncert u suradnji s gostima iz Barcelone nova je potvrda da je kvalitetan rad Glazbene škole u Varaždinu prepoznat i međunarodno, napomenula je zamjenica župana Silvija Zagorec. – Da s glazbenim školama i konzervatorijima u Europi odlično surađuju, govori najnoviji koncert, još jedan mali glazbeni spektakl u nizu. Čestitam im i na svim uspjesima, a posebno na tome što doprinose statusu UNESCO grada glazbe koji nosi Varaždin. Uvijek smo rado domaćini, a posebice kada gosti stvaraju s našim učenicima. Gosti tada postaju prijatelji za cijeli život. Sve građane pozivam na koncert u četvrtak, 2. svibnja, na slavlje glazbe, mladosti i darovitosti koje doslovno prelazi granice – istaknula je zamjenica župana Zagorec.

Građane je na koncert pozvala i Danijela Vusić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina.

– Grad Varaždin svesrdno podržava Glazbenu školu u Varaždinu, koja ima veliki značaj, ne samo kao obrazovna ustanova, nego i kao institucija koja doprinosi kulturnoj i umjetničkoj suradnji, posebno s Koncertnim uredom Varaždin. Suradnja se nastavlja i na ovom međunarodnom projektu, koji je plod suradnje za koju se nadamo da će biti dugogodišnja – rekla je pročelnica Vusić. 

Već godinama imamo odličan odnos s Glazbenom školom u Varaždinu, istaknuo je pak zamjenik veleposlanika Jerónimo Fuentes Candau.

– Ključna je bila 2016. godina kada smo primili i prihvatili poziv da dođemo na Varaždinske barokne večer kao zemlja gost. Tada je počela ova lijepa priča, održani su koncerti u Varaždinu, ali su bili i naši gosti na poznatim božićnim koncertima u Zagrebu. Ovaj koncert je prekrasan rezultat ovoga svega, ali je zapravo plod direktne suradnje dvije obrazovne institucije, što je lijep primjer suradnje civilnoga društva – rekao je Jerónimo Fuentes Candau.

Koncertnom uredu Varaždin ovo će biti četvrti veliki, grandiozni koncert u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu. – Ovime smo za tisuću djece omogućili da nastupaju pred tisućama gledatelja, a to je jedna od najvećih motivacija za svako dijete koje se bavi glazbom – naveo je ravnatelj Raymond Rojnik.

Ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić je mladim umjetnicima i prijateljima iz Barcelone te učenicima svoje škole poželio puno snage za završne pripreme.

– Sada je pred njima uvježbavanje zadnjih detalja za interpretaciju vrlo zahtjevnog programa koji je postavila kolegica Dada Ruža – zaključio je Matačić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje