KUD Toplice oduševio na godišnjem koncertu
Kongresna dvorana hotela Minerva u Varaždinskim Toplicama u subotu je, 3. prosinca, bila gotovo pretijesna za sve one koji su...
Članovi Organizacijskog odbora Svečanog bala predstavili su pjenušac, tradicionalna jela i svečane haljine. – Na prekrasnoj pozornici kao što je naše kazalište i na vrhunskoj manifestaciji poput Svečanog bala, predstavit ćemo sve ono najbolje što Varaždinska županija nudi. Danas predstavljamo balski pjenušac i našu gastronomiju koja je u samom svjetskom vrhu i kroz koju prezentiramo naše proizvode. Naše dizajnerice predstavit će balske haljine te modni dio programa – naglasila je posebna savjetnica župana Natalija Martinčević.
Varaždinska županija može se pohvaliti varaždinskim pjenušcem čija tradicija potječe iz 1859. godine. Tu tradiciju nastavila je Vinarija Jambriško koja proizvodi pjenušac u samo 2000 boca, od čega će 100 boca biti ponuđeno gostima Svečanog bala. – Nastavili smo ovu tradiciju proizvodnje pjenušca po klasičnoj metodi vrenja u boci. Pjenušac se pije u posebnim prilikama i izuzetno mi je drago da će gosti Svečanog bala uživati u njemu – naglasio je Dalibor Beštek.
Gastro ponuda Varaždinske županije prepoznata je diljem Hrvatske, a varaždinski kuhari osvajači su brojnih nagrada na domaćim i inozemnim natjecanjima. – Za Svečani bal pripremili smo odličan raznovrsni meni sa svim proizvodima iz naše Županije. Na meniju će se naći tradicionalna jela u modernoj izvedbi te brojne kombinacije naših namirnica kao što su bučine koštice, bučino brašno, brašno od heljde i slično. Na svečanom stolu naći će se i kraljica bala – Toplička kupališna torta, koja je rađena po receptu iz 19. stoljeća – naglasila je Ljerka Šebečić, voditeljica ugostiteljstva Hotela Minerva.
Varaždinske dizajnerice na Svečanom balu predstavit će svoje kreacije kreirane posebno za ovaj događaj. – Zahvaljujem Varaždinskoj županiji što nas je uključila u ovaj veliki projekt i na taj način dala podršku malim obrtnicima i poduzetnicima što je za nas jako važno – naglasila je Ivana Ipša. Melita Kukec se u ime svih dizajnerica zahvalila na pozivu te pruženoj prilici da i one pokažu najbolje od svojih svečanih kreacija na modnoj reviji. Na Svečanom balu sudjelovat će šest varaždinskih dizajnerica: Melita Kukec – Kookabee dizajn, Ivana Kuzminski – Kuzminski dizajn, Snježana Radev – Brokat, Ana Kraš Šoštarić, Željka Vidović – Ellera i Blaženka Roth by BRoth.
Raymond Rojnik, ravnatelj Koncertnog ureda, naglasio je važnost balova, te se osvrnuo na 72. bal Gradišćanskih Hrvata, koji se održao u Beču, a na kojem su prisustvovali i članovi organizacijskog odbora Svečanog bala Varaždinske županije. – Imamo veliki broj prijatelja i partnera koji će nas posjetiti na našem balu i drago mi je da ćemo se ponovno s njima povezati. Vjerujem da ćemo ostvariti i nova poznanstva i naš bal već sljedeće godine nadograditi novima sadržajima – naglasio je Rojnik.
Na konferenciji za medije prisustvovali su i Jasna Jakovljević, intendantica HNK Varaždin, Davor Matačić, ravnatelj Glazbene škole Varaždin, proslavljena varaždinska sopranistica Lidija Horvat Dunjko i Vid Novak koji je na klaviru pokazao svoje vrhunsko znanje. – Najvrijednije na našem balu zasigurno je gostoljubivost i pozivamo sve građane da nam se pridruže na Svečanom balu – naglasio je Miran Bojanić Morandini, direktor TZ Varaždinske županije.
U utorak, 7. veljače, u 18 sati u Galeriji HDLU u Kuli stražarnici Staroga grada Varaždin održat će se otvorenje izložbe predmeta i fotografija restauratorskih radova varaždinskog akademskog umjetnika Velimira Ivezića pod nazivom „PENTImENTO/POKaJANJE ili o likovima koji nisu bili vidljivi“.
Ovo je prva od 14 izložbi iz ovogodišnjeg programa Hrvatskog društva likovnih umjetnika Varaždin.
Izložba ostaje otvorena do 24. veljače.
O autoru
Velimir Ivezić je likovni umjetnik i konzervator-restaurator s dozvolom Ministarstva kulture i medija za polikromiranu drvenu pokretnu baštinu, skulpture i slike na drvu i platnu te zidno slikarstvo. Samostalni je umjetnik, prezenter baštine i usporavatelj entropije.
Rođen je u Varaždinu, studirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi prof. Kauzlarić-Atača i povijest umjetnosti na Filozofskom fakultetu, također u Zagrebu.
Specijalizaciju je pohađao u Bayerische Landesamt fur Denkmalpflege, Munchen.
Svoja likovna ostvarenja izlagao je na nekoliko desetaka samostalnih i skupnih izložbi, a kao restaurator je radio na mnogim objektima kulturne baštine oko nas, što se dijelom može vidjeti iz izložbe u Galeriji HDLU otvorenoj povodom 35 godina njegovog restauratorskog rada.
Član je HDLU-a Varaždin.
Ovogodišnja suradnja Gradskog muzeja Varaždin i Galerije Zlati ajngel započinje samostalnom izložbom Tomislava Buntaka, koja se u sklopu „Srijede u Muzeju“ otvara 8. veljače.
– Buntak slika crtežom. Njegovi biblijski motivi pričaju o svijetu vizualizacije religioznih ili pak mitskih priča, utjelovljenih legendi, krajolicima božanskog ozračja i rajske atmosfere, životu Krista i svetaca, svemirskim putnicima… Čitljivo i vješto, pristupačno i direktno, slikarski slavi ljudski život i ljepotu postojanja, kao i ono što ga čini dostojnim imena Čovjek. Suzdržani kolorit prati raskoš linije i crtačku vještinu te ih gura u prvi plan. Tek je svojim ambijentalnim crtežima fluorescentnim flomasterima osvijetljenim UV rasvjetom (kao što je ciklus Hodočasnici – vizija mističnih putovanja izložen u Umjetničkom paviljonu) otvorio vrata agresivnosti boje koristeći tehnološka rješenja neonskog efekta akcentirajući to naše doba. Ovaj izlet u eksperimentalnu vizualnu senzaciju zaokružuje Buntakov interes spram suvremene komunikacije, spajajući ga s primarnim likovnim interesom i temom njegovih „klasičnih“ djela – opisao je stvaralaštvo Tomislava Buntaka voditelj Galerije „Zlati ajngel“ Darko Sačić.
Tomislav Buntak (r. 1971.), višestruko nagrađivani umjetnik, diplomirao je na Nastavničkom odsjeku ALU u Zagrebu slikarstvo u klasi prof. Miroslava Šuteja. Smatra ga se jednim od najvažnijih hrvatskih slikocrtača. Izlagao je na brojnim izložbama i sudjelovao u organizaciji različitih kulturnih i društvenih događanja. Predsjednik je HDLU-a i dekan Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Otvorenje izložbe počinje u 19 sati u palači Sermage, a nastavlja se u Galeriji“ Zlati ajngel“.
Izložba je za razgled postavljena do 5. ožujka ove godine.