Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinski se obrtnici i poduzetnici po tko zna koji put osjećaju izigranima od gradske vlasti

Objavljeno:

- dana

Dok gradonačelnik i suradnici najavljuju manje račune za prikupljanje i odvoz smeća umirovljenicima i samcima, varaždinskim obrtnicima i poduzetnicima je račun već za najmanje 16 kuna.

Poslovnim je korisnicima, naime, udvostručen broj odvoza plastike, pa se ona od početka godine umjesto 26 puta godišnje odvozi 52 puta, što je rezultiralo skupljom režijom.

Grad ne zanima, niti su pitali poslovne korisnike Čistoće treba li im odvoziti plastiku svakog tjedna u godini. Umjesto njih, to su odlučili gradski vijećnici na sjednici u prosincu, kada je većina njih (gradonačelnikov Glas i partner mu HDZ) podizanjem ruku izglasala povećanje broja odvoza, a time i veću cijenu paušala za skupinu C, poslovne korisnike i obrtnike.

Na ideju o dvostruko većem broju odvoza plastičnog otpada u Gradu su došli neposredno nakon najave smanjivanja cijene odvoza otpada za umirovljenike i samce. Zbog toga varaždinski obrtnici smatraju da njihovo povećanje nije slučajno.

– Nismo ovce pa da ne razumijemo kako je Grad, da bi ispunio obećanje smanjivanja cijena jednima, novac odlučio uzeti od drugih. Preko naših se leđa vodi populistička politika gradonačelnika. Oni kojima će računi biti manji nisu krivi. Nije njihova ideja da se uzme nama i da njima, da se našim novcem plaćaju „njihovi“ računi. Zašto nas se podcjenjuje i smatra da ne znamo zbrojiti dva i dva? Čak je i suma gotovo jednaka. Nama su računi veći za 16 kuna i koju lipu, a njima smanjeni za 15 kuna – govori nam grupa obrtnika čiji su podaci poznati redakciji Regionalnog tjednika, ali žele anonimnost radi zaštite, kako kažu, još malo onoga što im je ostalo od poslovanja, a od čega žive s obiteljima.

Maćehinski odnos

Da Grad Varaždin nije dobronamjeran prema obrtnicima pokazuje i nedavno povećanje iznosa za komunalnu naknadu. I sve to u trenutku kad je velik broj obrtničkih radnji u središtu Varaždina zatvoren jer uz skupe namete Gradu teško je, kažu njihovi vlasnici, opstati.

Obrtnici kažu da je zbog iseljavanja iz Hrvatske i manjka naučnika i majstora povećana potražnja za njihovim uslugama. – Da ovisimo o Gradu Varaždinu, loše bismo se proveli – ogorčeni su.

Što se odvoza otpada tiče, nije im jasno zašto se nitko ne konzultira s njima o njihovim potrebama. Znaju da svaka odluka prođe javno savjetovanje, ali oni, kažu, nisu „vični takvom načinu komunikacije“ i ne vide razlog da, u trenutku kad je smeće goruće pitanje u Varaždinu, u Gradu smatraju da su formalnosti poput javnog savjetovanja zaista i dovoljne.
Također, javna savjetovanja se dosad nisu pokazala učinkovitima za građane. Jedan od najaktivnijih članova grupe „Varaždinsko smeće“, prof. Matija Mikac, na javnom je savjetovanju u vezi odvoza otpada dao desetak primjedbi, od kojih ni jedna nije prihvaćena.

Poslovnim korisnicima i obrtnicima se svakog tjedna odvozi i kanta s plavim poklopcem, papir i karton, iako ni za tim nemaju potrebu. Štoviše, oni s malo više papira radije pozovu Univerzal, pa pritom i zarade koju kunu. Iako, obrti s puno papirnog otpada su rijetki, a iz jednoga varaždinskoga arhitektonskog ureda nam kažu da čak ni oni ne napune kantu papira svakog tjedna, a služe se njime puno više nego frizeri, ugostitelji, stolari, kozmetičari, vodoinstalateri… Velike varaždinske tvrtke također uglavnom nemaju puno papirnog otpada, a rijetki izuzeci posežu za Univerzalom.

Regionalni tjednik pak svoj papirni otpad predaje Centru „Tomislav Špoljar“. Učenici s posebnim potrebama u pratnji nastavnika tehničkog odgoja dođu po papir, a škola ga potom prodaje i novac se koristi za osiguravanje kvalitetnijeg obrazovanja.
Međutim, Čistoću se ne može izbjeći. Neovisno komu predaju papir, Varaždinci su koncesionaru u cijeni paušala dužni platiti odvoz papira.

Nepotrebni odvozi

Kad je odvoz plastike udvostručen, gradski vijećnik SDP-a Neven Bosilj stvari je pokušao poravnati amandmanom o smanjenju broja odvoza papira s 52 na 26, čime bi cijena paušala ostala jednaka onoj u 2018. godini. Amandman je podnio na izvanrednoj sjednici Gradskog vijeća prošlog tjedna, međutim, bezuspješno.

Gradonačelnik je rekao da će Grad „pratiti dinamiku nekoliko mjeseci, pa kad u lipnju dobijemo pokazatelje o količini odvezenog papira i plastike tjedno, mogu se raditi korekcije“.

I vijećnik Bosilj smatra da je krivac za ovu, kao i niz drugih nelogičnosti u Gradu, gradonačelnikov populizam.

– Zbog velike, javne pobune FB grupe „Varaždinsko smeće“ obećana je manja cijena za pojedine grupe korisnika, pa je to trebalo kompenzirati. Zbog toga je povećan broj odvoza plastike, pa time i cijene poslovnim korisnicima i obrtnicima. Ako će se dovoljno buniti, možda i njima smanje, iako je to prelijevanje iz šupljeg u prazno. Nekomu se daju subvencije, a netko to treba pokriti. U ovom slučaju obrtnici i poslovnjaci – smatra Neven Bosilj.

Smatra da se biootpad i papir nepotrebno odvoze na tjednoj bazi i pita se: „Kako poslovni subjekti mogu stvoriti jednako biootpada kao i kućanstvo?“

– Štoviše, kućanstvima su zimi smanjili broj odvoza biootpada, pa ih je ukupno tijekom godine 39, ali poslovnim subjektima nisu. Zašto? – još jedno pitanje postavlja Neven Bosilj.
Smatra da je osnovni problem, kako kaže, prelijevanje iz šupljeg u prazno. – Totalno je neozbiljno. Ovo je treći put da se mijenja broj odvoza i cijene. U Gradu i Čistoći lutaju. Kako koja grupa napravi pritisak, Čehok im svojim populizmom krene podilaziti, ali zato neka druga grupa mora ispaštati. Nažalost su to ovog puta poslovni korisnici i obrtnici – zaključuje.

Pitanja bez odgovora

Udruženju obrtnika Varaždin stigla je samo jedna pisana primjedba na povećanje cijena odvoza smeća. Obrtnica je pitala krovnu cehovsku organizaciju za pojašnjenje razloga, uz napomenu da kao redovna članica koja podmiruje svoje obveze od Udruženja očekuje zaštitu u odnosu na Grad Varaždin, ali i uopće.

– Mnoge kolege u moru računa i nameta ovo povećanje nisu ni primijetili. Sad bi netko mogao reći da im onda valjda to ni nije puno kad im je promaknulo, međutim, računa je mnogo i letargija je sve veća, a unatoč svim obećanjima o potpori obrtnicima, mi tu potporu ne vidimo. Govorim sad o malim obrtnicima, među koje i ja pripadam, a koji ovaj grad čine živim. Odnos prema nama zrcali se na ulicama Varaždina. Mrtvo je – zaključuje naša sugovornica.

Provjerom u 15 općina i gradova Varaždinske županije u kojima Čistoća također ima koncesiju, saznajemo da nigdje nije povećan broj odvoza plastike, pa tako ni povećana cijena, osim u Varaždinu.

Upit o razlozima povećanja cijene za poslovne korisnike i obrtnike poslali smo i u Čistoću još prošlog tjedna, međutim, do zaključenja ovog broja odgovor nismo dobili.

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje