Povežite se s nama

U fokusu

HNS: Radimir Čačić je stvorio problem s JPP-om, a riješio ga je Predrag Štromar

Objavljeno:

- dana

Na nepravomoćnu presudu Trgovačkog suda u Varaždinu za JPP reagirala je županijska organizacija HNS-a koja u svojem priopćenju tvrdi da župan Radimir Čačić nije baš ništa napravio kako bi „riješio problem JPP-a koji je sam stvorio“.

Priopćenje ŽO HNS-a donosimo u cijelosti:

Nakon što je potpredsjednik Vlade Predrag Štromar osigurao trajno rješenje za JPP, kojim će se Varaždinskoj županiji u narednom razdoblju, odnosno do 2038. godine isplatiti 274 milijuna kuna, stigla je i nepravomoćna presuda Trgovačkog suda u Varaždinu.

Prema spomenutoj presudi Varaždinskoj županiji država, odnosno Ministarstvo obrazovanja trebaju isplatiti zaostale rate za JPP u iznosu od 14,2 milijuna kuna. Radi se o sporu koji je 2015. i 2016. godine pokrenuo Predrag Štromar kad je bio župan.

Predrag Štromar bio je u pravu, što potvrđuje i Trgovački sud, a osim toga, zajedno s ministricom Divjak ispravio je nepravdu te Varaždinska županija više nikad neće morati strepiti od neisplate obveza od strane države.

– Drago mi je da je napokon ispravljena nepravda prema Varaždinskoj županiji i da smo zakonski osigurali trajno rješenje prema kojem će se isplatiti 274 milijuna kuna – rekao je Predrag Štromar.

Što je učinio župan Radimir Čačić sve ove godine da bi riješio problem JPP-a koji je sam stvorio? Odgovor je – baš ništa.

Podsjetimo i na kronologiju događaja oko JPP-a koja je dovela neispunjavanja obveza od strane države i dovela općine i gradove u nepovoljan položaj pod teretom dugovanja koja su im nametnuta od nekadašnjeg i sadašnjeg župana Radimira Čačića.

Radimir Čačić, kad je bio župan u prethodnom mandatu, dogovorio je s tadašnjim premijerom Ivom Sanaderom sufinanciranje izgradnje škola i dvorana u Varaždinskoj županiji 2006. godine, ali taj dogovor nije ostvaren. Nisu stvoreni nikakvi zakonski okviri, a država nije preuzela obvezu sufinanciranja.

Nakon toga nametnuto je gradovima i općinama sufinanciranje od 20 % za plaćanje najma sljedećih 25 ili 30 godina, ovisno o ugovoru s privatnim partnerom, pa i više radi li se o dvorani većoj od onda važećeg standarda. Radi se financiranju od 31,5 milijun kuna godišnje, a na općine i gradove je prebačeno oko 8 milijuna kuna.

Kao prvi potpredsjednik vlade, Čačić nije učinio ništa kako bi država preuzela svoju obavezu te time pomogla u vraćanju nagomilanih dugova županije, kao i pomogla u realizaciji novih projekata.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Varaždinska županija potpisali su 2013. godine, kada Čačić nije više bio u Vladi, Sporazum o sufinanciranju troškova najamnina za školske građevine izgrađene po modelu javno-privatnog partnerstva.

Međutim, tadašnji ministar Željko Jovanović nije osigurao trajno rješenje o sufinanciranju navedenih troškova niti su za to stvoreni zakonski okviri. Obveza države dakle nije nigdje bila zakonski regulirana, te je dolaskom ministra Predraga Šustara jednostavno prekinuto sufinanciranje potpisano u Sporazumu, a ministar je tvrdio kako Sporazum nema zakonsku težinu niti država ima obvezu.

Zatim je Predrag Štromar kad je bio župan pokrenuo spor protiv države ne bi li se neisplaćene obveze nadoknadile.

Kad je došao na mjesto potpredsjednika Vlade, Štromar je pokrenuo  inicijativu da se stvori trajno rješenje, kako bi se Varaždinskoj i Koprivničko-križevačkoj županiji, te Gradu Koprivnici, vratila zaostala sredstva, te kako se više nikad ne bi dogodilo da se obveze ne podmiruju od strane države. Osobno si je zadao zadatak da će naći trajno rješenje, i našao je.

Izmjenama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi osigurava se trajno rješenje o sufinanciranju navedenih troškova, a u novom izmijenjenom zakonu su uključene obveze sufinanciranja objekata izgrađenih po modelu JPP-a. Navedeni Zakon je izglasan u Saboru. Potom je Vlada na svojoj sjednici donijela odluku za preuzimanje dugoročnih obaveza na teret državnog proračuna.

Varaždinskoj županiji isplatit će se 274 milijuna kuna i to do 2038 godine.

Ono što nije osigurao ministar Jovanović koji je potpisao Sporazum, sada osigurava ova Vlada i to u resoru Ministarstva znanosti i obrazovanja ministrice Blaženke Divjak.

Ministrica Divjak osigurala je sredstva u svom ministarstvu u prijedlogu proračunu za 2018. godinu, a ova Vlada je prihvatila, uputila u Sabor i napravila je ono što ni jedna do sad nije – Varaždinska županija, Koprivničko-križevačka i Grad Koprivnica dobivat će sredstava (55 % od godišnjih obaveza) svake godine do kraja trajanja Ugovora s privatnim partnerima.

Krunoslav Lukačić

Glasnogovornik

HNS-a Varaždinske županije

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje