Povežite se s nama

U fokusu

Bale ostaju u Brezju – Državna komisija srušila odluku varaždinskih vijećnika

bale Ivan Čehok

Objavljeno:

- dana

Varaždinska gradska vlast ponovno se našla na početku rješavanja problema s baliranim komunalnim otpadom. Naime, u četvrtak je Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) poništila Odluku varaždinskoga Gradskog vijeća donesenu 18. veljače ove godine.

Njome je, stavljena van snage Odluka o odabiru najboljeg ponuditelja na čelu s tvrtkom CE-ZA-R (C.I.O.S. grupa) u postupku davanja koncesije za obavljanje komunalne djelatnosti odlaganja baliranog miješanog komunalnog opada.

To je rezultat iracionalnih poteza gradonačelnika Ivana Čehoka, koji je forsiranjem donošenja političkih, umjesto pravno utemeljenih i promišljenih odluka, još više produbio problem s baliranim otpadom. Podsjećamo, Grad Varaždin je još 2008. godine ugovorio interventnu sanaciju Brezja s varaždinskom tvrtkom T7 VIS. No, nakon što je VIS izgradio prvo hrvatsko postrojenje  za MBO, Čehokov nasljednik, gradonačelnik Goran Habuš je 2012. godine izigrao ugovor o isporuci baliranog otpada na obradu u tvornici.

Štoviše, s gradskim pravnicima pokrenuo je i utvrđivanje ništetnosti Ugovora, koju je na kraju osporio Vrhovni sud. Potom je Grad 2012. godine objavio Obavijest o namjeri davanja koncesije za obavljanje komunalne djelatnosti odlaganja baliranog miješanog komunalnog otpada. Posao je pripao zajednici CE-ZA-R, koja je odabrana kao najpovoljniji ponuditelj. Međutim, Grad je i novom koncesionaru odbijao isporučiti bale te je većina gradskih vijećnika, na ishitreno sazvanoj sjednici u veljači ove godine odlučila jednostrano raskinuti Ugovor o koncesiji.

Podsjećamo, jedino su vijećnici Vlado Sevšek i potpredsjednik Gradskog vijeća Davor Patafta iz Lige za Varaždin između ostalog upozoravali da se iz materijala za sjednicu nije mogao iščitati pravni, financijski niti ekološki okvir za donošenje takvih odluka. Čak su i izašli iz vijećnice kod glasanja. No, njihove kolege iz redova Glasa, HDZ-a, SDP-a, nisu ih poslušale i posljedice su tu, jer Grad sada opet ima dva obveznopravna odnosa za zbrinjavanje bala (Ugovor Varkom – VIS) i koncesiju (zajednica ponuditelja na čelu s CE-Z-A-R-om, tvrtkom Petra Pripuza).

Korak unazad

U kakvu je zamršenu pravnu situaciju sada doveden Grad Vraždin, može se iščitati iz rješenja DKOM-a kojem je zajednica ponuditelja podnijela osnovanu žalbu protiv odluke Gradskog vijeća u kojoj ukazuje da protiv odluke o odabiru nije pokrenut nikakav postupak radi utvrđivanja njezine nezakonitosti. Stoga Grad kao davatelj koncesije nije bio ovlašten davati nikakvu drugu odluku, već je trebao pristupiti sklapanju i realizaciji ugovora.

Grad Varaždin pak u odgovoru na žalbu navodi da je Gradsko vijeće Grada Varaždina 19. veljače 2019. donijelo Odluku o stavljanju izvan snage odluke o odabiru najpovoljnijeg ponuditelja za obavljanje komunalne djelatnosti odlaganja baliranog miješanog komunalnog otpada s područja Grada Varaždina, što znači da je predmetni akt stavljen izvan snage. I to na način da njegovo daljnje pravno djelovanje više nije moguće, odnosno ukidanje djeluje ex nunc (ubuduće), dok pravne posljedice proizvedene do trenutka ukidanja ostaju na snazi.

I dok se Grad u žalbi poziva i na komunikaciju s Fondom za zaštitu okoliša, Ministarstvima zaštite okoliša i financija (od 2014. do 2016. godine)…, Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave ističe da za donošenje odluke o stavljanju van snage odluke o odabiru, koja je predmet spora u žalbenom postupku, davatelj koncesije nema uporište u odredbama Zakona o koncesijama ni Zakona o javnoj nabavi.

Odnosno, DKOM je zaključio da Grad nema uporište za izmjenu, stavljanje van snage ili pak poništenje svoje odluke o odabiru koncesionara koja je postala izvršna. Stoga, je i žaliteljev žalbeni navod ocijenjen osnovanim.

Grad Varaždin morat će nadoknaditi troškove od 27.781 kunu koliko iznosi žalbeni postupak i ne može se žaliti na rješenje. No ostaje mu mogućnost pokretanja upravnog spora podnošenjem tužbe Visokom upravnom sudu RH.

Prebacivanje odgovornosti

Nakon najnovijeg debakla s rješavanjem najvećeg varaždinskog političkog i ekološkog problema, upitno je li gradska vlast kadra pronaći izlaz iz situacije koja prijeti nesagledivim štetama. Štoviše, Damir Habijan, predsjednik Gradskog vijeća je u petak na konferenciji za medije djelovao prilično skeptično.

– Povodom rješenja DKOM-a moram kao predsjednik Vijeća i građanin Varaždina izraziti svoje žaljenje i zabrinutost. Osobno sam smatrao da je raskidanje odluke o davanju koncesije bio početak konačnog rješavanja problema s baliranim otpadom. Očekivao sam da ćemo nakon odluke donesene na Gradskom vijeću pokrenuti postupak javne nabave kako bi mogli bale odvesti i odložiti na lokacije koje su za to predviđene. Gradsko vijeće je donoseći odluku, koja je sada stavljena van snage, napravilo ono što je bilo u njegovim mogućnostima. Sve ostalo sada stoji na izvršnoj vlasti kojoj će Vijeće biti na raspolaganju da se pokuša iznaći rješenje za ovaj problem – rekao je Habijan.

Varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok najavio je da će pravnici provjeriti ima li se Grad pravo žaliti na rješenje DKOM-a.

– Građani znaju da zbog katastrofalne odluke bivše vlasti na čelu s Goranom Habušem, Natalijom Martinčević i SDP-om, sada opet imamo dva važeća pravna posla. Iz toga ne možemo jednostavno van i to potvrđuje ova odluka DKOM-a. No, gradska vlast će donijeti odluku i zbrinuti bale na način da iza nas ne ostanu pravni sporovi s nesagledivim štetama – naglasio je gradonačelnik.

Osvrnuo se i na donošenje Programa sanacije lokacije Brezje za kojeg je rekao da je donesen na zahtjev resornog ministarstva, Fonda za zaštitu okoliša i stručnog povjerenstva.

– Prihvatili su ga iako on ne ulazi u pravna pitanja. Međutim, upozorili smo da će se otvoriti nekoliko novih sudskih sporova. Očito je da se jedan od njih otvara ovakvom odlukom DKOM-a – zaključio je Ivan Čehok.

 

U fokusu

Želja je da se dvije obale jezera u Trakošćanu spoje mostom

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

Tijekom proteklog vikenda najnovije informacije je za Regionalni tjednik iznio Milan Rezo, direktor Hrvatskih voda za Gornju Muru i Dravu.

– Kroz 44 radna dana na projektu nastavka čišćenja jezera Trakoščan izvađeno je 70.000 metara kubnih sedimenta te je isti deponiran na privremenoj deponiji. Građevinska operativa s 11 dampera te bagera duge ruke seli se uzvodno u neočišćene dijelove jezera gdje je još preostalo izvaditi i deponirati 130.000 metara kubnih sedimenta na površini od 13 hektara. Zbog erozija koje su nastale uz rubove staze na pokosima jezera, kreće se u sanaciju istih kroz radove preventivne, redovne i izvanredne obrane od poplava. Na lijevoj obali se gradi 150 metara obaloutvrde gdje će se ugraditi oko 600 metara kubnih kamena na visinu 100 godišnje vode, drugim riječima kamena obloga će se vidjeti iznad punog jezera u visini od pola metra. Također, Hrvatske vide kroz redoviti program uređuju 120 metara obale na desnoj strani jezera na način ugradnje gabionskih zidova, gdje će se istih ugraditi približno 150 metara kubnih. Ukupna vrijednost radova izgradnje obalo utvrde procjenjena je na iznos nešto manji od 300.000 eura i isti se ne idnosi na ugovor vezan za čišćenje jezera – pojasnio je Rezo.

Dodao je da će tijekom ovog tjedna uputiti pismo namjere Dvoru Trakišćan s ciljem preuzimanja građevinske dozvole, faza II, koja se odnosi na gradnju mosta koji bi spojio stazu s lijeve na desnu obalu jezera. Prema prvim informacijama most bi trebao biti viseći. Ovo je novost za koju se prvi put čuje.

– S obzirom da most ide preko jezera Hrvatske vode sukladno Zakonu o gradnji mogu dokazati pravni interes i građevinsku dozvolu s Dvora Trakošćan prenijeti na Hrvatske vode, naravnon uz suglasnost nadležnog Ministarstva kulture i medija. Ovu ideju ostvarujemo uz izniman napor varaždinskog župana Anđelka Stričaka i stručnih službi Županije. Stoga uz prisustvo župana, direktora Hrvatskih voda i resornig ministarsta očekujemo sastanke u Vladi RH koja bi trebala poduprijeti ovu inicijativu. Razlog ovome nalazi se u činjenici da je jezero trenutno suho i gradnja samog mosta bi kroz manje izmjene glavnog projekta s 3.500.000 eura koštala najviše 1.000.000 eura. Uzevši sve u obzir svi u Hrvatskim vodama, zajedno s iznimnim zalaganjem i potporom varaždinskog župana, možemo ustvrditi da smo državnom proračunu uštedili više od 2.500.000 eura ili zaključno, vlastitim znanjima, promišljanjem, zajedničkim rješenjima i potporom župana, očistili smo jezero Trakošćan za nula “0” eura! – završio je Rezo.

Nastavite čitati

U fokusu

HDZ i DP postigli dogovor o Vladi  predvođenoj i u 3. mandatu premijerom Andrejom Plenkovićem

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Marko Milić, član pregovaračkog tima HDZ-a potvrdio je da je na današnjem sastanku postignuto suglasje u vezi s formiranjem nove parlamentarne većine, kao i u vezi sa strukturom buduće Vlade.

Prijedlog postignutog dogovora, uz raspodjelu resora, iznijet će se na stranačkim tijelima tijekom današnjeg dana, a potom ćemo o svim detaljima izvijestiti javnost.

Nakon potvrde na stranačkim tijelima pristupit će se prikupljanju potpisa kako bi mandat za sastavljanje buduće Vlade HDZ-a, Domovinskog pokreta i partnera dobio predsjednik HDZ-a Andrej Plenković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje